MSBS-5,56 - część I

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
Spitfire24
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2550
Rejestracja: 20 września 2014, 18:49
Tematy: 26
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56

Post autor: Spitfire24 »

No nie dziwi mnie to wcale, że IU to beton. Dziwi mnie tylko że Minister Obrony Narodowej nic z tym nie robi.
Stado baranów prowadzone przez lwa jest groźniejsze niż stado lwów prowadzone przez barana.
hubu79
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 125
Rejestracja: 02 lutego 2018, 11:49
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56

Post autor: hubu79 »

Pytanie czy usterki w 5% posiadanej broni to dużo czy mało? :?:
krzychu22lr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1053
Rejestracja: 25 maja 2013, 19:41
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56

Post autor: krzychu22lr »

Mnie najbardziej rozbawiło to, że jako usterki podaje się zagubione części. Owszem, jest to usterka, ale procesu szkolenia i obsługi broni, a nie samego karabinka. Niemniej zawsze miło na kogoś zrzucić własne braki. :wink:
Szpieg ze Stumilowego Lasu.
Awatar użytkownika
arturo111
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1486
Rejestracja: 21 maja 2008, 10:23
Tematy: 11
Lokalizacja: Mogilno, Kuj.-Pom.
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56

Post autor: arturo111 »

Wiesz, może chodzi o zagubione części, które odpadły od broni, a odpaść nie powinny :roll: .
Trener PZSS, Instruktor PZSS, Sędzia PZSS kl. I
Strzelam dobrze , tylko nie trafiam :)
WANAD Olsztyn
Evito
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 565
Rejestracja: 13 lipca 2017, 15:51
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56

Post autor: Evito »

Jestem w stanie sobie wyobrazić że można niewłaściwie włożyć regulator i go zgubić, ale tłok ? Chyba tylko przy czyszczeniu...
Jestem pacyfistą... i tego się trzymajmy :502:
Awatar użytkownika
arturo111
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1486
Rejestracja: 21 maja 2008, 10:23
Tematy: 11
Lokalizacja: Mogilno, Kuj.-Pom.
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56

Post autor: arturo111 »

Po pijaku wszystko możliwe ;laughing:
Trener PZSS, Instruktor PZSS, Sędzia PZSS kl. I
Strzelam dobrze , tylko nie trafiam :)
WANAD Olsztyn
vantv8
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 230
Rejestracja: 11 lipca 2015, 12:29
Tematy: 0
Lokalizacja: Śląsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56

Post autor: vantv8 »

Karabinki idą tylko do Krotoszyna, czy inne sklepy ogłaszające się z nimi też je teraz będą mieć?
Postulowane zmiany dotyczą też wprowadzenia dłuższego łoża czy nowych zestawów kolb.
To te zmiany postulowane przez milmag i redaktora?
kelvinpiotr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 361
Rejestracja: 23 kwietnia 2017, 09:31
Tematy: 2
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56

Post autor: kelvinpiotr »

" Przede wszystkim jednak, aby wyeliminować część problemów z bronią postulowane jest też rozszerzenie szkolenia z bronią, w tym skupienie się na jej prawidłowej obsłudze. "

Dobre ... :-D :-D To nie rozszerzenie , tylko od tego trzeba zacząć ... ale skąd prawidłowa obsługa ... ech , dalej nie piszę , nie chcę być złośliwy .. :wink: :wink:
Xtz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 100
Rejestracja: 19 listopada 2008, 19:01
Tematy: 0
Lokalizacja: zDolny Śląsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56

Post autor: Xtz »

Evito pisze:Jestem w stanie sobie wyobrazić że można niewłaściwie włożyć regulator i go zgubić, ale tłok ? Chyba tylko przy czyszczeniu...
Problemy ze zgubionymi regulatorami, to efekt "klikactwa"... Czyli braku szkolenia i dyscypliny.

W Grocie ten element ma tylko dwa położenia i można przestawiać go palcami - tak sobie klikać (na gorąco, robi się to np nabojem - jest stosowny otworek, o średnicy takiej, by włożyć pocisk i zadziałać łuską). Dodatkowo, odpowiednim "zadziałaniem", uzyskuje się wypięcie regulatora i zostaje on w paluszkach :-D Albo... zabawa jest średnio świadoma - takie klikanie, a wypięcie nie do końca świadome i... "sobie samo wypadło". :-/
Grot ma jeszcze jedną właściwość. Po wypięciu regulatora jest bezpośredni dostęp do tłoka. Można wtedy obrócić karabinek do góry kolbą i wytrząsnąć tłok (ew. stuknąć lufą w twardą przeszkodę). To może być takie ułatwienie w ew. szybkim czyszczeniu tej części broni, ale jak widać, powoduje problemy.
Obsługa stoisk pokazowych z Radomia, mówiła o tych "problemach" WOT-u. Raport podaje, że 6 przypadkach zarejestrowano problem zgubionego regulatora, a dodatkowo (bo nie da się inaczej) w trzech przypadkach - zagubienie tłoka. Ale problem był chyba większy (może czasami zorientowali się i złożyli :mad: ), bo goście z Radomia pokazywali zdjęcie "patentu" WOT-u na tą przypadłość - zadrutowane regulatory (umocowane do łoża).
Awatar użytkownika
arturo111
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1486
Rejestracja: 21 maja 2008, 10:23
Tematy: 11
Lokalizacja: Mogilno, Kuj.-Pom.
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56

Post autor: arturo111 »

vantv8 pisze:Karabinki idą tylko do Krotoszyna, czy inne sklepy ogłaszające się z nimi też je teraz będą mieć?
To zależy, czy te sklepy zakupiły je w Krotoszynie, bo to jest jedyny dystrybutor FB Radom :
http://fabrykabroni.pl/o-firmie/nasi-dystrybutorzy/
:-D
Trener PZSS, Instruktor PZSS, Sędzia PZSS kl. I
Strzelam dobrze , tylko nie trafiam :)
WANAD Olsztyn
jetpilot
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 149
Rejestracja: 16 lutego 2017, 18:08
Tematy: 0
Lokalizacja: Sandomierz/Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56

Post autor: jetpilot »

Beryla możnabyło nabyć bezpośrednio w Radomiu, ciekawe jak z Grotem
Awatar użytkownika
Jareknr1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 805
Rejestracja: 13 stycznia 2012, 20:31
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56

Post autor: Jareknr1 »

Xtz pisze: Problemy ze zgubionymi regulatorami, to efekt "klikactwa"... Czyli braku szkolenia i dyscypliny.
Regulator gazowy w Grocie "sam" nie wypada...w przeciwienstwie do tego nieszczesnego mocowania pasa w wersji A0 i jednego jeszcze miejsca jego regulacji, ktore wielu okleja plastrem dla bezpieczenstwa. Analizujac te dane o usterkach trzeba pamietac ze uzytkownikiem jest armia gdzie zolnierz odpowiada materialnie za powierzone mu mienie a czesto gesto ma bardzo rozny poziom doswiadczenia i obycia z bronia (i to sie akurat tyczy tak WOT jak i duuuuzej czesci wojsk operacyjnych). A poniewaz cena producenta dla WP za regulator GROTA to ok 900 PLN (niestety nie pamietam czy lacznie z tlokiem czy bez) to w protokole zawsze bedzie ze regulator "odpadl" w czasie cwiczen...
Jakby cena spadla do np 50 PLN to ilosc "usterek" tego typu spadnie do 0...i sie okarze ze to sie dzieje przy/po czyszczeniu...(jak w 100% znanych mi przypadkow).

Ogolnie bron jest bardzo skladna i poreczna. Ergonomia nieporownywalna z berylem...a caly "black PR" berylowej kadry podoficerow bardziej swiadczy o niej niz o karabinku.

Jedyny problem GROTa to cena.. Osobiscie nie widze nic w konstrukcji, materialach i wykonaniu tej broni co by usprawiedliwilo jakakalwiek kwote powyzej 6000 PLN. Dalej to juz tylko nieefektywnosc FB. Wstyd ze majac 4 razy tanszych niz w USA robotnikow w Radomiu, ktos nie potrafi ustawic procesu produkcji tak, zeby produkt byl tanszy od sredniej polki AR-ow. Tak samo zreszta ceny Beryli FB....inni jakos potrafia to produkowac 1000-1500 PLN taniej. O VISach (tej okolicznosciowej partii) nie wspomne. Poza tymi panstwowo-radomskimi problemami Grot/MSBS jest jak najbardziej OK i moze kiedys znajda sie jacys rzadzacy co pojda po rozum do glowy i bedzie go w narodzie wiecej :-D
NIkt nam nie wmowi, ze czarne jest czarne a biale jest biale!
Chochla
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 937
Rejestracja: 04 października 2015, 19:31
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56

Post autor: Chochla »

Jareknr1 pisze:
Xtz pisze: Problemy ze zgubionymi regulatorami, to efekt "klikactwa"... Czyli braku szkolenia i dyscypliny.
Regulator gazowy w Grocie "sam" nie wypada...w przeciwienstwie do tego nieszczesnego mocowania pasa w wersji A0
Niestety ale tak nie jest. Znaczy być możne jest tak w części zdarzeń ale nie we wszystkich. Mi osobiście jest znany przypadek "wystrzelenia" regulatora przy strzelaniu u żołnierza, który na 100% zmontował ten element poprawnie. Problem jest taki, że w części egzemplarzy wypięcie tego elementu jest faktycznie ciężkie i nie da się tego zrobić bez użycia narzędzia ale w pozostałych regulator jest tak słabo spasowany, że praktycznie nie wyczuwa się kliknięcia przy ustawieniu go w pozycji 1 lub dwa. Nie ma też w nich żadnego oporu przy obrocie do demontażu. Resztę możecie sobie dopowiedzieć.
Jareknr1 pisze: A poniewaz cena producenta dla WP za regulator GROTA to ok 900 PLN (niestety nie pamietam czy lacznie z tlokiem czy bez)
950 regulator
50 tloczek
I nie jest to cena producenta dla wojska tylko wojska dla żołnierza.
Jareknr1 pisze: Jakby cena spadla do np 50 PLN to ilosc "usterek" tego typu spadnie do 0...i sie okarze ze to sie dzieje przy/po czyszczeniu...(jak w 100% znanych mi przypadkow).
W 5 przypadkach, których byłem naocznym świadkiem przynajmniej 3 nie zostały zgubione przy/po czyszczeniu. (Ucinający dyskusje, że statystyka się nie zgadza, bodajże 4 z nich zostały odnalezione więc nie są uwzględnione w liczbach w artykule).
Ostatnio zmieniony 02 grudnia 2018, 20:47 przez Chochla, łącznie zmieniany 1 raz.
krzychorbay
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 8
Rejestracja: 03 lutego 2018, 15:47
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56

Post autor: krzychorbay »

arturo111 pisze:
krzychu22lr pisze:Jak ktoś był w Krotoszynie, to może powiedzieć czym ostatecznie różnią się te karabinki od prototypów pokazywanych w mediach?
Nie wiem , czy się różnią i ewentualnie czym ... Najważniejsze , że orzełek jest !

Obrazek
Masz więcej fotek? :)
Awatar użytkownika
Jareknr1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 805
Rejestracja: 13 stycznia 2012, 20:31
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56

Post autor: Jareknr1 »

Chochla pisze: Problem jest taki, że w części egzemplarzy wypięcie tego elementu jest faktycznie ciężkie i nie da się tego zrobić bez użycia narzędzia ale w pozostałych regulator jest tak słabo spasowany, że praktycznie nie wyczuwa się kliknięcia przy ustawieniu go w pozycji 1 lub dwa. Nie ma też w nich żadnego oporu przy obrocie do demontażu. Resztę możecie sobie dopowiedzieć.
Czyli ze regulator kreci sie w kolko bez oporu? Nie spotkałem takiego egzemplarza (co nie znaczy ze nie istnieje) a opór jest naturalnie mniejszy przy nastawieniach (1 i 2) ale dużo większy przy granicy ruchu. Z drugiej strony można powiedzieć, ze rożne tez ludzie maja wyczucie dlatego jeśli ktoś wkładając regulator nie jest w stanie ustalić jego pozycji (spojrzeć na znaczniki) a tylko sugeruje się "kliknięciem" to znaczy ze jest niedoszkolony.
Osobiście widziałem żołnierza, który na strzelaniu "stracił" regulator, a ze statystyki wypadło to dopiero później jak go odnalazł w przyborniku... Pozostałych (przed zgłoszeniami) widziałem pełzających z nosem przy ziemi po czyszczeniu. Tak jak pisałem wiec w moim przypadku to by było 100%...

Co ciekawe nie przypominam tez sobie żeby ktokolwiek zgłosił zaginiecie regulatora w innym momencie niż tuz po pobraniu broni lub w czasie strzelań ostra amunicja. Gdyby się tak luźno kręcił powinno to się zdarzać częściej (np. po taktyce/strzelaniach ślepakami, transporcie itp itd). Tak czy inaczej ok, niech fabryka kombinuje z zabezpieczeniami.
NIkt nam nie wmowi, ze czarne jest czarne a biale jest biale!
Zablokowany Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”