Spust do AR tzw Binary trigger czy legalny w PL

Moderator: Moderatorzy WBP

LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Spust do AR tzw Binary trigger czy legalny w PL

Post autor: LARPAK »

@geminix: słowo klucz "przystosowana przez wytwórcę".

@sebastian: sam najpierw twierdzisz, że w przepisach nic nie ma w temacie kierunku uruchomienia itd. A teraz odwracasz kota ogonem.
Zdecyduj się, w której części te przepisy popierają to co wypisujesz bo jak na razie to zmieniasz zdanie tak aby ci pasowało.
Jak już się uporasz ze sobą to wróć do dyskusji bo działanie AR bez tego mechanizmu ma się nijak do tego jak jest on zbudowany i do definicji jaką podajesz.

Rozpatrujemy działanie mechanizmu, a nie budowy AR bez niego.

Nie sugerowałbym się też "aprobatą ATF" bo nie raz coś było legalne, a po pewnym czasie już nie - tak było bodajże ze "spustem" hellfire.
geminix
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 526
Rejestracja: 18 sierpnia 2015, 15:55
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Spust do AR tzw Binary trigger czy legalny w PL

Post autor: geminix »

LARPAK pisze:@geminix: słowo klucz "przystosowana przez wytwórcę".
No właśnie! AKM został na etapie produkcji "przystosowany przez wytwórcę" do "odstrzelenia za jednym uruchomieniem spustu więcej niż jednego naboju" a potem, w wyniku "dokonanych następnie zmian konstrukcyjnych i przeróbek", pozbawiony tej możliwości. Wg. "papieskiej" interpretacji, większość obecnych na rynku samopowtarzalnych AK, Tantali, raków, pepesz czy innych tego typu wynalazków pozostaje bronią samoczynną.
Nie zamierzam prowadzić zresztą tutaj jakiego sporu prawnego. Chodzi mi tylko o to, że interpretować można przepisy w obie strony.
Sebastian
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7395
Rejestracja: 30 marca 2003, 13:01
Tematy: 138
Lokalizacja: Suwałki
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Spust do AR tzw Binary trigger czy legalny w PL

Post autor: Sebastian »

geminix pisze:No właśnie! AKM został na etapie produkcji "przystosowany przez wytwórcę" do "odstrzelenia za jednym uruchomieniem spustu więcej niż jednego naboju" a potem, w wyniku "dokonanych następnie zmian konstrukcyjnych i przeróbek", pozbawiony tej możliwości.
Te rozporzadzenie zostalo uchylone . Wlasciwy tekst jest ten drugi ktory przytoczylem.
A rozpatrujac szczegolowo konstrukcje AK to konstrukcyjnie jest bronia samopowtarzalna do ktorej raczej dodano bezpiecznik samoczynny w celu uzyskania samoczynnosci.
Odwrotnie niz w pistoletach maszynowych ktore sa z reguly konstrukcyjnie samoczynne i do samopowtarzalnosci trzeba dorabiac mechanizm.
Ostatnio zmieniony 02 stycznia 2017, 12:32 przez Sebastian, łącznie zmieniany 4 razy.
geminix
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 526
Rejestracja: 18 sierpnia 2015, 15:55
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Spust do AR tzw Binary trigger czy legalny w PL

Post autor: geminix »

Ale chyba jakaś definicja broni samoczynnej jest?
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Spust do AR tzw Binary trigger czy legalny w PL

Post autor: LARPAK »

geminix pisze:
LARPAK pisze:@geminix: słowo klucz "przystosowana przez wytwórcę".
No właśnie! AKM został na etapie produkcji "przystosowany przez wytwórcę"
I wytwórcą jest np. Tobys, Popiński, Works11 itd.
Awatar użytkownika
Tom-Gun
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 559
Rejestracja: 19 sierpnia 2012, 21:11
Tematy: 41
Lokalizacja: Wysokie Przestworza
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Spust do AR tzw Binary trigger czy legalny w PL

Post autor: Tom-Gun »

Hej!
Odświeżam temat i pytam Was czy w świetle obowiązujących przepisów (głównie obowiązującej UoBiA) znajdzie się jakiś mądraliński, który uzna zamontowanie tego spustu w broni samopowtarzalnej jako przekształcenie jej w broń samoczynną? :

1. Spust binarny ("dwójkowy") zamontowany w CZ Scorpion Evo 3:


2. Instalacja i sprawdzenie wszystkich trybów bezpieczeństwa spustu:


3. Ostrzeżenie właściciela (Franklin Armory) przed innymi firmami produkującymi "niby spusty binarne", które de facto przekształcają broń samopowtarzalną w samoczynną:


4. Film obalający mit tych którzy twierdzą, że zamontowanie spustu binarnego powoduje zupełną utratę kontroli nad bronią i bardzo duże niebezpieczeństwo:


EDIT: dodam tylko, że w trybie binarnym można oddać tylko jeden strzał przytrzymując wciśnięty język spustowy i przełączając dźwignię bezpiecznika w pozycję "semi".
Ostatnio zmieniony 16 listopada 2018, 19:49 przez Tom-Gun, łącznie zmieniany 3 razy.
k.raczkiewicz
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 2
Rejestracja: 19 lutego 2018, 13:52
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Spust do AR tzw Binary trigger czy legalny w PL

Post autor: k.raczkiewicz »

przecież to proste... co jest istotną częścią broni wg. UOBiA??? ostatni raz jak sprawdzałem to spust czy mechanizm spustowy takim elementem nie jest....

poza tym taka modyfikacja w dalszym ciągu nie zmienia broni z semi na full-auto więc....
KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Spust do AR tzw Binary trigger czy legalny w PL

Post autor: KG92RS »

k.raczkiewicz pisze:przecież to proste... co jest istotną częścią broni wg. UOBiA??? ostatni raz jak sprawdzałem to spust czy mechanizm spustowy takim elementem nie jest....
To nie jest takie proste. Modyfikacje, które są zakazane, nie muszą dotyczyć istotnych części broni. Ot, taki "bajer" do Glocka -> "istotny" nie jest, niczego istotnego nie modyfikuje, a zmienia Glocka w broń samoczynną i montować go nie można...
Awatar użytkownika
montrala
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 5431
Rejestracja: 29 sierpnia 2005, 16:01
Tematy: 0
Lokalizacja: z Azji
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Spust do AR tzw Binary trigger czy legalny w PL

Post autor: montrala »

Tom-Gun pisze: [1]czy w świetle obowiązujących przepisów (głównie obowiązującej UoBiA) znajdzie się jakiś mądraliński, który uzna zamontowanie tego spustu w broni samopowtarzalnej jako przekształcenie jej w broń samoczynną?

[2] EDIT: dodam tylko, że w trybie binarnym można oddać tylko jeden strzał przytrzymując wciśnięty język spustowy i przełączając dźwignię bezpiecznika w pozycję "semi".
Ad 1. Tak. Ale będziesz mógł się odwołać od jego decyzji w 2 instancjach.
Ad.2. Tak, jasne. Tylko że 90+% odruchowo odpuści spust przed przełączeniem bezpiecznika.

Ale jak już komuś trzeba superszybkiego spustu to raczej polecam dobry spust "3Gun" i zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na amunicję i trening. Dla odniesienia karabin maszynowy strzelający 600 strz./min to czas między strzałami 0,10s. Dobry spust "3Gun" pozwala na 0,12-0,13s. Ja na zawodach schodziłem nawet to 0,11s na bliskich tarczach (wg. timera sędziego). Szybki spust typu "binary" i tak nie pozwoli strzelać szybciej niż broń pracuje. Mechanicznie większość AR15 na rynku ma szybkostrzelność teoretyczną 600-650 strz./min. HK jest nieco szybsze, w granicach 800-900 strz./min dla krótkiej lufy i 700-800 dla długiej.
Używam broni marki HK od Heckler&Koch i Cenzin, używam optyki od firmy Kahles, strzelam ze strzelby Typhoon Defence F12 od Omega Military Poland oraz używam amunicji Hornady od firmy Hubertus Pro Hunting.
Awatar użytkownika
arturo111
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1486
Rejestracja: 21 maja 2008, 10:23
Tematy: 11
Lokalizacja: Mogilno, Kuj.-Pom.
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Spust do AR tzw Binary trigger czy legalny w PL

Post autor: arturo111 »

montrala , możesz polecić coś dobrego, sprawdzonego przez Ciebie do mojego Mr223A3 ?
Trener PZSS, Instruktor PZSS, Sędzia PZSS kl. I
Strzelam dobrze , tylko nie trafiam :)
WANAD Olsztyn
Awatar użytkownika
Tom-Gun
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 559
Rejestracja: 19 sierpnia 2012, 21:11
Tematy: 41
Lokalizacja: Wysokie Przestworza
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Spust do AR tzw Binary trigger czy legalny w PL

Post autor: Tom-Gun »

@arturo111 można wrzucić parę fajnych spustów do MR223/MR308. Pytanie czy zależy Ci bardzo na zachowaniu wyjątkowego atrybutu mechanizmu spustowgo w HK, a mianowicie możliwości zabezpieczenia broni przy zrzuconym kurku?
P.S. Ja u siebie w HK mam zamontowane Hiperfire 24C i jestem bardzo zadowolony.

Tutaj lista kolegi @montrala:
https://www.hkpro.com/forum/hk416-hk417 ... roups.html
Ostatnio zmieniony 15 kwietnia 2019, 14:26 przez Tom-Gun, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
montrala
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 5431
Rejestracja: 29 sierpnia 2005, 16:01
Tematy: 0
Lokalizacja: z Azji
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Spust do AR tzw Binary trigger czy legalny w PL

Post autor: montrala »

Tak jak @Tom-Gun wspomniał, zmiana spustu likwiduje możliwość zabezpieczenia ze spuszczonym kurkiem. Choć dla mnie to nigdy akurat priorytetem nie było.

Co do samych spustów, to miałem u siebie JP, McCormic, Wilson Combat TTU-3G oraz testowałem u kolegów AR-Gold i Geissele. Jednakże najlepiej działał mi (już nie produkowany niestety) CMMG 2-stage Gen2, który sam sobie zmodyfikowałem to takiego 1,6kg 2-stage w bardzo krótkim wybraniem (ale jednak wyczuwalnym) i krótkim (ale nie za krótkim, bo nie lubię bump-fire kiedy delikatnie pracuje na spuście do dalekiego strzału) resetem. To z niego osiągałem wyniki opisane powyżej.

Chętnie bym sprawdził Triggertech (na razie nie są zgodne z HK, ale ponoć pracują nad tym). Kusi mnie też coś od Timney (coś z tej linii: https://timneytriggers.com/3-gun-competition-triggers/)
Używam broni marki HK od Heckler&Koch i Cenzin, używam optyki od firmy Kahles, strzelam ze strzelby Typhoon Defence F12 od Omega Military Poland oraz używam amunicji Hornady od firmy Hubertus Pro Hunting.
k.raczkiewicz
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 2
Rejestracja: 19 lutego 2018, 13:52
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Spust do AR tzw Binary trigger czy legalny w PL

Post autor: k.raczkiewicz »

KG92RS pisze: taki "bajer" do Glocka -> "istotny" nie jest, niczego istotnego nie modyfikuje, a zmienia Glocka w broń samoczynną i montować go nie można...
bo zmieniasz broń z semi na auto w tym przypadku broń dalej pozostaje semi... :-D
Ostatnio zmieniony 16 kwietnia 2019, 15:12 przez montrala, łącznie zmieniany 1 raz.
KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Spust do AR tzw Binary trigger czy legalny w PL

Post autor: KG92RS »

k.raczkiewicz pisze: w tym przypadku broń dalej pozostaje semi... :-D
Zabronione nie są zmiany, które zamieniają broń w samoczynną. To jest szersze -> zabronione są zmiany, które prowadzą do zmiany typu, czy charakteru broni (przepraszam, nie mam pod ręką dokładnego sformułowania).
I teraz trzeba odpowiedzieć na pytanie, czy zmiana która pozwala oddać dwa strzały, zamiast jednego przy jednym naciśnięciu spustu, wypełnia znamiona tego, co jest zabronione?
Ja nie wiem... Ale założę się, że w Policji, czy też w CLKP znajdą się osoby, które "będą wiedziały"... I - jak to już było wyżej napisane - będziesz się mógł od ich "wiedzy" odwołać. I to w dwóch instancjach.
Awatar użytkownika
Tom-Gun
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 559
Rejestracja: 19 sierpnia 2012, 21:11
Tematy: 41
Lokalizacja: Wysokie Przestworza
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Spust do AR tzw Binary trigger czy legalny w PL

Post autor: Tom-Gun »

KG92RS pisze:I teraz trzeba odpowiedzieć na pytanie, czy zmiana która pozwala oddać dwa strzały...
W gwoli ścisłości nie są to dwa strzały typu seria (z ang. burst). To od Ciebie będzie zależało w jakim odstępie czasowym padnie ten drugi strzał, albo czy w ogóle padnie. 8-) Tak jak pisałem wyżej możesz zabezpieczyć broń po 1 strzale, nie oddając drugiego.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”