EKBP a noszenie pistoletu 9mm

Moderator: Moderatorzy WBP

Luciano
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 36
Rejestracja: 01 sierpnia 2016, 15:02
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: EKBP a noszenie pistoletu 9mm

Post autor: Luciano »

jasi3k pisze:[quote="Luciano"
Z tego powodu mam pytanie: czy można nosić broń w Polsce z EKBP do celów sportowych z innego państwa członkowskiego Schengen?

Pozdrawiam,
Luciano
Twoje pytanie na początku było o Shengen a nie o UE - a to dwa różne warianty. I różne podejścia do opisywanego tematu.[/quote]

Odpowiedziałęm na poprzedni post wg UBiA:
Art 4.
4. Ilekroć w ustawie jest mowa o państwach członkowskich Unii Europejskiej należy przez to rozumieć również państwa trzecie traktowane na równi znimi na podstawie umowy wsprawie włączenia tych państw we wprowadzanie wżycie, stosowanie irozwój dorobku Schengen.
Ostatnio zmieniony 01 listopada 2018, 13:23 przez Luciano, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
jasi3k
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 344
Rejestracja: 11 października 2016, 15:01
Tematy: 14
Lokalizacja: Okolice Warszawy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: EKBP a noszenie pistoletu 9mm

Post autor: jasi3k »

W sumie co się będę sprzeczał - wiesz jak jest napisane, ja wiem jak jest w realu.
Noś - przy pierwszym sprawdzeniu czy (nie daj los) konieczności użycia, sam się przekonasz czy możesz.
Waszym zadaniem nie jest umierać za swoją Ojczyznę, ale zrobić wszystko by wróg zdechł za swoją...
Luciano
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 36
Rejestracja: 01 sierpnia 2016, 15:02
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: EKBP a noszenie pistoletu 9mm

Post autor: Luciano »

jasi3k pisze:W sumie co się będę sprzeczał - wiesz jak jest napisane, ja wiem jak jest w realu.
Noś - przy pierwszym sprawdzeniu czy (nie daj los) konieczności użycia, sam się przekonasz czy możesz.
Ależ oczywiście, co będziesz się sprzeczał, jeśli nie przejdziesz od razu do rzeczy.
Luciano
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 36
Rejestracja: 01 sierpnia 2016, 15:02
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: EKBP a noszenie pistoletu 9mm

Post autor: Luciano »

jasi3k pisze:ja wiem jak jest w realu.
No to ciekawe. Proszę rozwiń i powiedź, jakie są "obawy" w przypadku strzelec sportowych na polskim pozwoleniu nosząc broń jak i również przedstawioną przez mnie sytuacją.
Awatar użytkownika
jasi3k
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 344
Rejestracja: 11 października 2016, 15:01
Tematy: 14
Lokalizacja: Okolice Warszawy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: EKBP a noszenie pistoletu 9mm

Post autor: jasi3k »

Do rzeczy więc.
Jak ja chciałem przywieźć część swojej kolekcji do innego kraju strefy Schengen, to poszedłem tam na policję ze swoimi papierami i grzecznie spytałem co i jak. A tam mi powiedzieli że jako rezydent mogę sobie EKB w buty wsadzić, bo mam prawo mieć pozwolenie u nich, toteż muszę przejść pełną procedurę (jak widać nasza Ubojka należy do bardziej liberalnych). A dalej szkolenie z lokalnych przepisów na policji, wyciąg z lokalnego rejestru karnego (ukłon w stronę władz że uhonorowali moje polskie pozwolenie zamiast tłumaczenia polskiego zaświadczenia o niekaralności) promesa na zakup. No i na koniec zakup broni w lokalnym sklepie. Jaki to kraj? Cóż, skoro nie mam takich dylematów jak Twoje, to i o szczegółach sukcesów nie muszę opowiadać.
Moim skromnym zdaniem, jak chcesz sobie w Polsce nosić pistolet jak wszyscy inni co mają w Polsce pozwolenie, to zrób sobie to pozwolenie jak wszyscy inni - w Polsce.
EKB wymyślili do przewozu broni na zawody lub wystawy między krajami o podobnych przepisach, a nie do tego żeby przenosić nabyte (jakby nie patrzeć) przywileje z jednego kraju do drugiego (w jednych krajach o pozwolenie bywa łatwiej niż w innych).
W tej części nasza Ubojka również nie jest przemyślana.
Waszym zadaniem nie jest umierać za swoją Ojczyznę, ale zrobić wszystko by wróg zdechł za swoją...
Luciano
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 36
Rejestracja: 01 sierpnia 2016, 15:02
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: EKBP a noszenie pistoletu 9mm

Post autor: Luciano »

jasi3k pisze:Do rzeczy więc.
Jak ja chciałem przywieźć część swojej kolekcji do innego kraju strefy Schengen, to poszedłem tam na policję ze swoimi papierami i grzecznie spytałem co i jak. A tam mi powiedzieli że jako rezydent mogę sobie EKB w buty wsadzić, bo mam prawo mieć pozwolenie u nich, toteż muszę przejść pełną procedurę (jak widać nasza Ubojka należy do bardziej liberalnych). A dalej szkolenie z lokalnych przepisów na policji, wyciąg z lokalnego rejestru karnego (ukłon w stronę władz że uhonorowali moje polskie pozwolenie zamiast tłumaczenia polskiego zaświadczenia o niekaralności) promesa na zakup. No i na koniec zakup broni w lokalnym sklepie. Jaki to kraj? Cóż, skoro nie mam takich dylematów jak Twoje, to i o szczegółach sukcesów nie muszę opowiadać.
Moim skromnym zdaniem, jak chcesz sobie w Polsce nosić pistolet jak wszyscy inni co mają w Polsce pozwolenie, to zrób sobie to pozwolenie jak wszyscy inni - w Polsce.
EKB wymyślili do przewozu broni na zawody lub wystawy między krajami o podobnych przepisach, a nie do tego żeby przenosić nabyte (jakby nie patrzeć) przywileje z jednego kraju do drugiego (w jednych krajach o pozwolenie bywa łatwiej niż w innych).
W tej części nasza Ubojka również nie jest przemyślana.
Przykro mi z powodu twojego smutnego doświadczenia. Znam wielu obcokrajowców, w tym Polaków którzy mają tą EKBP i nigdy nie mieli żadnego problemu, nawet gdyż mieszkają tymczasowo lub na stale w tamtejszym kraju, ani na przerobienie go potem na lokalne pozwolenie, jeżeli sobie życzą i na dłuższy pobyt. Powiem to, że Polskie UBiA jest liberalna pod tym względem, że można nosić w niektórych przypadkach broń do celów sportowych. Ale poza tym nie różni się wiele od innych ustawach o broni i amunicji innych państw UE, a jak mówiłeś w niektórych krajach jest trochę łatwiej o dostęp do broń, i np. w niektórych państwach w ogóle nie jest wymagane pozwolenia dla niektórych typ broni (np. na strzelby myśliwskie), ale jak i w Polsce nie musisz na CP, a z kolei w innych terytoriach musisz mieć pozwolenie na nie. Każdy kraj ma swoje wady i zalety. A wiem, że dużo Polaków kupuje broń i amunicję w innych krajach UE, np. w Czechach bo są tańsze niż w Polsce i łatwiejsze w dostępie. Nie byłbym tak czarno i biały. A polskie pozwolenie nie zrobię sobie, z prostego powodu, że za rzadko tu jestem, i mam już pozwolenie z innego państwa Schengen plus EKBP, którym jest równoważnym dokumentem do polskiego pozwolenia na broń do celów sportowych. Wg. Polskiego prawa można nosić broń na cele sportowe w niektórych przypadkach, również dla obcokrajowca z EKBP lub z podobnym dokumentem, więc zamierzam korzystać z tej możliwości.
Ostatnio zmieniony 02 listopada 2018, 02:35 przez Luciano, łącznie zmieniany 8 razy.
hubu79
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 125
Rejestracja: 02 lutego 2018, 11:49
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: EKBP a noszenie pistoletu 9mm

Post autor: hubu79 »

Luciano pisze:
jasi3k pisze:ja wiem jak jest w realu.
No to ciekawe. Proszę rozwiń i powiedź, jakie są "obawy" w przypadku strzelec sportowych na polskim pozwoleniu nosząc broń jak i również przedstawioną przez mnie sytuacją.
UoBiA - Art. 15. ust. 1 pkt 5:
"Pozwolenia na broń nie wydaje się osobom: [...] nieposiadającym miejsca stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej".
Awatar użytkownika
jasi3k
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 344
Rejestracja: 11 października 2016, 15:01
Tematy: 14
Lokalizacja: Okolice Warszawy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: EKBP a noszenie pistoletu 9mm

Post autor: jasi3k »

Luciano pisze: Przykro mi z powodu twojego smutnego doświadczenia.
A w którym miejscu wyczytałeś że ono jest smutne? Broń to nie zegarek na rękę czy telefon komórkowy, który można sobie kupić i nosić tylko dlatego że Cię na niego stać. Pozwolenie na broń to nie prawo jazdy - w każdym kraju są swoje zasady (transportowania, przechowywania i prawa do użycia) - trzeba je znać i się do nich dostosować - na tym polega integracja imigranta, czego jakoś twardo przyjezdni nie chcą się nauczyć.
Jak już mówiłem, według mnie to niedoskonałość Ubojki - zapewne post factum ktoś je naprawi...
Waszym zadaniem nie jest umierać za swoją Ojczyznę, ale zrobić wszystko by wróg zdechł za swoją...
Luciano
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 36
Rejestracja: 01 sierpnia 2016, 15:02
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: EKBP a noszenie pistoletu 9mm

Post autor: Luciano »

hubu79 pisze:
Luciano pisze:
jasi3k pisze:ja wiem jak jest w realu.
No to ciekawe. Proszę rozwiń i powiedź, jakie są "obawy" w przypadku strzelec sportowych na polskim pozwoleniu nosząc broń jak i również przedstawioną przez mnie sytuacją.
UoBiA - Art. 15. ust. 1 pkt 5:
"Pozwolenia na broń nie wydaje się osobom: [...] nieposiadającym miejsca stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej".
Rzeczywiście, ale on mówił, że jest inaczej w Polsce w realu niż w aktach prawnych.
jasi3k pisze:
Luciano pisze: Przykro mi z powodu twojego smutnego doświadczenia.
A w którym miejscu wyczytałeś że ono jest smutne? Broń to nie zegarek na rękę czy telefon komórkowy, który można sobie kupić i nosić tylko dlatego że Cię na niego stać. Pozwolenie na broń to nie prawo jazdy - w każdym kraju są swoje zasady (transportowania, przechowywania i prawa do użycia) - trzeba je znać i się do nich dostosować - na tym polega integracja imigranta, czego jakoś twardo przyjezdni nie chcą się nauczyć.
Jak już mówiłem, według mnie to niedoskonałość Ubojki - zapewne post factum ktoś je naprawi...
Cóż, gdybym mieszkał przez dłuższy czas jako rezydent, zrozumiałbym, ale nie fakt, że kazali ci kupić nową broń zamiast przynosić swoje, to po prostu śmieszne. Przynajmniej tak to zrozumiałem.
Oczywiście w Europie każdy kraj ma swoje własne przepisy i regulacje dotyczące broni palnej, dlatego EKBP powstało, aby nie szurać z biurokratycznymi dżunglami i kosztami, a przynajmniej pozwolić legalnym Właścicieli brać udział w wydarzeń strzeleckich lub w polowaniu przez ograniczony czas. Tak przy okazji to Ty pierwszy podałeś ten przykład z prawem jazdem.
Nigdy nie mówiłem, że broń jest czymś, co należy wziąć delikatnie. Naprawdę mocno się starasz narzucać tutaj swojej własnej wersji i swojego życzenia dla UBiA, niż jaka ona w rzeczywistości jest.
Miałem proste pytanie, i wyraźnie szukałem pomocy tutaj, w końcu znalazłem ją sam w legalnych artykułach. Źli przyjezdni, nic nie chcą się nauczyć :-).
W USA mają coś, co nazywają "gun culture", nawet dzieci uczą się od najmłodszych lat, jak strzelać.
Co ma Polska? Prawie tylko 1% właścicieli legalnej broni, jeden z najniższych na świecie i w Europie, i zamiast promować tą kulturę to zawsze obawiają się, nawet w przypadku zgodnych z prawem właścicieli, że są źli, bo to, bo tamto, muszą uczyć się to, tego, tamtego, ale nigdy nie wystarczy, bo nie mają to czy tamto...
Faktem jest, że sami Polacy często korzystają z EKBP, a w Polsce w wielu klubach strzeleckich pierwszy raz słyszeli o czymś takim jak EKBP lub papierek z zaproszeniem na zawody, to oznacza, że mało obcokrajowców są zainteresowani nawet do szkolenia lub na zawody w RP.
Tak więc, w Polsce jest bardzo źle, należy jeszcze zaostrzyć UBiA , wtedy nikt nie powinien mieć broni :-D.
Ostatnio zmieniony 02 listopada 2018, 13:38 przez Luciano, łącznie zmieniany 5 razy.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”