EKBP a noszenie pistoletu 9mm

Moderator: Moderatorzy WBP

Luciano
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 36
Rejestracja: 01 sierpnia 2016, 15:02
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

EKBP a noszenie pistoletu 9mm

Post autor: Luciano »

Witam,

Zapoznająć się z ustawą o broni i amunicji, można nosić broń do celów sportowych, czyli można mieć podpięty załadowany magazynek, a broń nosi się w sposób jak najmniej widoczny, w kaburze przylegającej do ciała. Z wyjątkiem w transportem publicznym, która broń ma być noszona bez wprowadzonego naboju do komory nabojowej i w stanie zabezpieczonym.
Z tego powodu mam pytanie: czy można nosić broń w Polsce z EKBP do celów sportowych z innego państwa członkowskiego Schengen?

Pozdrawiam,
Luciano
Ostatnio zmieniony 31 października 2018, 01:52 przez Luciano, łącznie zmieniany 2 razy.
BrooklynTech
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 31
Rejestracja: 24 sierpnia 2017, 09:01
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: EKBP a noszenie pistoletu 9mm

Post autor: BrooklynTech »

Ja jedynie napiszę, że w transporcie publicznym posiadający broń zarejestrowaną do celów sportowych nie może jej nosić tak jak opisałeś powyżej. To co napisałeś powyżej dotyczy broni zarejestrowanej do ochrony osobistej. W transporcie publicznym sportowcy mają te same prawa co kolekcjonerzy.
Thrud
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 963
Rejestracja: 07 października 2012, 19:05
Tematy: 0
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: EKBP a noszenie pistoletu 9mm

Post autor: Thrud »

Tak na szybko, to mam wrażenie że tak. Ubojka wprost nie zakazuje takiego noszenia. Wprawdzie nigdzie nie jest napisane, że EKBP jest równoważna polskiemu pozwoleniu, jednak analizując uprawnienia wynikające z EKBP (potwierdzenie prawa do posiadania broni, możliwość nabywania amunicji) można moim zdaniem tak przyjąć. Dodatkowo w rozdziale dotyczącym cudzoziemców pojawia się odniesienie do rozporządzenia dotyczącego przewożenia broni w środkach komunikacji publicznej, a rzeczone rozporządzenie dotyczy m. in. osób posiadających pozwolenie na broń.

Z drugiej strony polski model "broni do celów" jest w mojej wiedzy raczej rzadkością w Europie (sam fakt, że ważną przyczyną jest członkostwo w klubie sportowym może nie być wystarczający), stąd może się pojawić problem adekwatności zagranicznego i polskiego pozwolenia. Podsumowując - bez potrzeby lepiej nie nosić broni na podstawie EKBP.
To nie karabin czy broń palna. To jednosuwowy silnik cieplny spalania wewnętrznego ze swobodnym tłokiem.
Awatar użytkownika
slepe_oko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1022
Rejestracja: 30 maja 2013, 12:54
Tematy: 6
Lokalizacja: Między Łodzią a Warszawą
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: EKBP a noszenie pistoletu 9mm

Post autor: slepe_oko »

Thrud pisze:Tak na szybko, to mam wrażenie że tak. Ubojka wprost nie zakazuje takiego noszenia. Wprawdzie nigdzie nie jest napisane, że EKBP jest równoważna polskiemu pozwoleniu, jednak analizując uprawnienia wynikające z EKBP (potwierdzenie prawa do posiadania broni, możliwość nabywania amunicji) można moim zdaniem tak przyjąć.
A jak myślisz? Czy zabiorą ci prawo do posiadania broni jak sprzedasz to swoje 9mm i wykreslisz ją z EKBP i wiecej jednostek broni tam nie będzie?
:512:
Luciano
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 36
Rejestracja: 01 sierpnia 2016, 15:02
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: EKBP a noszenie pistoletu 9mm

Post autor: Luciano »

BrooklynTech pisze:Ja jedynie napiszę, że w transporcie publicznym posiadający broń zarejestrowaną do celów sportowych nie może jej nosić tak jak opisałeś powyżej. To co napisałeś powyżej dotyczy broni zarejestrowanej do ochrony osobistej. W transporcie publicznym sportowcy mają te same prawa co kolekcjonerzy.
Dziękuję ci bardzo za korektę. Rzeczywiście, dzięki szybkiemu wyszukiwaniu wynika to ze starego artykułu z 2000 roku:
Rozporządzenie Ministrów Transportu i Gospodarki Morskiej oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 10 kwietnia 2000 r. w sprawie przewożenia broni i amunicji środkami transportu publicznego.

Paragraf §2 rozporządzenia, stanowi: 1. W środkach transportu publicznego, służących do przewozu pasażerów, broń przewozi się w stanie rozładowanym, bez amunicji w komorze nabojowej i w magazynkach nabojowych. 2. Broń do ochrony osobistej, ochrony bezpieczeństwa innych osób oraz mienia może być załadowana bez wprowadzonego naboju do komory nabojowej i przewożona w stanie zabezpieczonym.
http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDe ... 0000310390
http://trybun.org.pl/2015/08/10/przewoz ... blicznego/
Luciano
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 36
Rejestracja: 01 sierpnia 2016, 15:02
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: EKBP a noszenie pistoletu 9mm

Post autor: Luciano »

Thrud pisze:Tak na szybko, to mam wrażenie że tak. Ubojka wprost nie zakazuje takiego noszenia. Wprawdzie nigdzie nie jest napisane, że EKBP jest równoważna polskiemu pozwoleniu, jednak analizując uprawnienia wynikające z EKBP (potwierdzenie prawa do posiadania broni, możliwość nabywania amunicji) można moim zdaniem tak przyjąć. Dodatkowo w rozdziale dotyczącym cudzoziemców pojawia się odniesienie do rozporządzenia dotyczącego przewożenia broni w środkach komunikacji publicznej, a rzeczone rozporządzenie dotyczy m. in. osób posiadających pozwolenie na broń.

Z drugiej strony polski model "broni do celów" jest w mojej wiedzy raczej rzadkością w Europie (sam fakt, że ważną przyczyną jest członkostwo w klubie sportowym może nie być wystarczający), stąd może się pojawić problem adekwatności zagranicznego i polskiego pozwolenia. Podsumowując - bez potrzeby lepiej nie nosić broni na podstawie EKBP.
Dziękuję ci za odpowiedź. Masz racje, jest to dość unikalne prawo dla Europy. Myślę, że dobrze jest traktować obywatela w sposób odpowiedzialny, a nie jako zagrożenie, i dać mu szanse na odpowiedni sposób do obrony swojego życia i bliskich, zwłaszcza w czasach, kiedy każdy idiota może masowo ranić i zabijać ludzi, z nożami, pojazdami lub innymi diabelskimi wynalazkami.

A jak wygląda sprawa w przypadku gdyż masz podwójne obywatelstwo w tym Polskie, mieszkasz za granicy, okazyjne przyjeżdżasz do Polski, i regularne trenujesz w tamtejszym kraju i w Polsce, w tym biorąc udział na zawodach, co jest dodatkowo potrzebne aby nosić broń w PL?
Ostatnio zmieniony 31 października 2018, 10:29 przez Luciano, łącznie zmieniany 5 razy.
Awatar użytkownika
jasi3k
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 344
Rejestracja: 11 października 2016, 15:01
Tematy: 14
Lokalizacja: Okolice Warszawy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: EKBP a noszenie pistoletu 9mm

Post autor: jasi3k »

Luciano pisze: A jak wygląda sprawa w przypadku gdyż masz podwójne obywatelstwo w tym Polskie, mieszkasz za granicy, okazyjne przyjeżdżasz do Polski, i regularne trenujesz w tamtejszym kraju i w Polsce, w tym biorąc udział na zawodach, co jest dodatkowo potrzebne aby nosić broń w PL?
A Jak masz obywatelstwo polskie, to do posiadania broni na terenie Polski musisz mieć pozwolenie polskie. W każdym razie ja mam takie doświadczenia w innym kraju strefy Shengen.
Waszym zadaniem nie jest umierać za swoją Ojczyznę, ale zrobić wszystko by wróg zdechł za swoją...
Luciano
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 36
Rejestracja: 01 sierpnia 2016, 15:02
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: EKBP a noszenie pistoletu 9mm

Post autor: Luciano »

jasi3k pisze:
Luciano pisze: A jak wygląda sprawa w przypadku gdyż masz podwójne obywatelstwo w tym Polskie, mieszkasz za granicy, okazyjne przyjeżdżasz do Polski, i regularne trenujesz w tamtejszym kraju i w Polsce, w tym biorąc udział na zawodach, co jest dodatkowo potrzebne aby nosić broń w PL?
A Jak masz obywatelstwo polskie, to do posiadania broni na terenie Polski musisz mieć pozwolenie polskie. W każdym razie ja mam takie doświadczenia w innym kraju strefy Shengen.
A skąd ten wniosek?
Czytałem w tym forum, że wielu Polaków ma albo stały pobyt albo obywatelswto z którysz krajów Schengen/UE i przywozi broń do Polski na podstawie EKBP wydana przez tamtejszego panśtwa.

Akurat mam tu przykład:
Tylko, to było sprzed zmianą ustawy o broni i amunicji, gdyż jeszcze nie wolno było nosić broń na cele sportowe.
Thrud
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 963
Rejestracja: 07 października 2012, 19:05
Tematy: 0
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: EKBP a noszenie pistoletu 9mm

Post autor: Thrud »

@slepe_oko - może nie wyraziłem się jasno. EKBP jest jedynie ekwiwalentem pozwolenia na broń w innym kraju (dokumentem potwierdzającym że masz prawo do posiadania danego egzemplarza broni w swoim kraju). Dokładnie jak z prawem jazdy - obywatel np. Niemiec ma prawo prowadzić samochód w Polsce na podstawie niemieckiego prawa jazdy. Gdyby popełnił wykroczenia sumujące się do 24 punktów, prawka nie straci a jedynie zapłaci odpowiedni mandat. Czyli PJ potwierdza uprawnienia do prowadzenia samochodu w Polsce, natomiast zasady wydawania i odbierania podlegają prawu niemieckiemu.

@Luciano - i tutaj temat się komplikuje. Ubojka w zakresie EKBP odnosi się do "cudzoziemców" (cokolwiek to znaczy :-D). Faktycznie mam wrażenie że w stosunku do osoby posiadającej obywatelstwo RP chyba pierwszeństwo mają przepisy dotyczące polskiego pozwolenia na broń. Z drugiej strony wymóg stałego miejsca zamieszkania w RP... Spróbuj zapytać kolegę Sniper_is, on chyba jest w takiej właśnie sytuacji.
To nie karabin czy broń palna. To jednosuwowy silnik cieplny spalania wewnętrznego ze swobodnym tłokiem.
Piotr_JG
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 989
Rejestracja: 25 listopada 2003, 22:16
Tematy: 7
Lokalizacja: Jelenia Góra
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: EKBP a noszenie pistoletu 9mm

Post autor: Piotr_JG »

Thrud pisze: jednak analizując uprawnienia wynikające z EKBP (potwierdzenie prawa do posiadania broni, możliwość nabywania amunicji) można moim zdaniem tak przyjąć..
Kolekcjonerzy również mają prawa do posiadania broni, możliwość nabywania amunicji. Dlaczego analogię odnosisz do pozwolenia sportowego? Moim zdaniem zbyt daleko idące wnioski.
Piotr
Awatar użytkownika
jasi3k
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 344
Rejestracja: 11 października 2016, 15:01
Tematy: 14
Lokalizacja: Okolice Warszawy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: EKBP a noszenie pistoletu 9mm

Post autor: jasi3k »

Luciano pisze: A skąd ten wniosek?
Czytałem w tym forum, że wielu Polaków ma albo stały pobyt albo obywatelswto z którysz krajów Schengen/UE i przywozi broń do Polski na podstawie EKBP wydana przez tamtejszego panśtwa.
Ano z własnego doświadczenia, a nie z czytania opowieści. Jak masz obywatelstwo lub rezydenturę w jakimś kraju, to podlegasz pod prawo administracyjne tego kraju jak jego obywatel. Dlatego też w niektórych krajach trzeba wymieniać prawo jazdy na lokalne. Jako turysta nie musisz tego robić, jako mieszkaniec (rezydent, obywatel) już tak.
Waszym zadaniem nie jest umierać za swoją Ojczyznę, ale zrobić wszystko by wróg zdechł za swoją...
Luciano
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 36
Rejestracja: 01 sierpnia 2016, 15:02
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: EKBP a noszenie pistoletu 9mm

Post autor: Luciano »

jasi3k pisze:
Luciano pisze: A skąd ten wniosek?
Czytałem w tym forum, że wielu Polaków ma albo stały pobyt albo obywatelswto z którysz krajów Schengen/UE i przywozi broń do Polski na podstawie EKBP wydana przez tamtejszego panśtwa.
Ano z własnego doświadczenia, a nie z czytania opowieści. Jak masz obywatelstwo lub rezydenturę w jakimś kraju, to podlegasz pod prawo administracyjne tego kraju jak jego obywatel. Dlatego też w niektórych krajach trzeba wymieniać prawo jazdy na lokalne. Jako turysta nie musisz tego robić, jako mieszkaniec (rezydent, obywatel) już tak.
Zgadzam się z tobą dla niektórych przypadkach z moich własnych doświadczeń. Wiem np., że w niektórych krajach nie wolno ci prowadzić samochód z zagranicznymi tablicami rejestracyjnymi jeżeli masz prawo jazdy i jesteś rezydentem tego kraju. Ale nigdy nie słyszałem, że rezydent i obywatel Niemiec z podwójnym obywatelstwem Polskim musi wymieniać swoje niemieckie prawo jazdy na polskie w każdym razie jak wypożycza samochód w PL lub wkracza ze swoim pojazdem do RP.
Aktualnie spodziewam się, że jest tak samo z EKBP jeżeli nie jesteś rezydentem polskim (mimo, że masz obywatelstwo), a przyjeżdżasz tymczasowo, np. na zawody.
Ostatnio zmieniony 31 października 2018, 11:33 przez Luciano, łącznie zmieniany 5 razy.
mrq
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 226
Rejestracja: 24 listopada 2017, 15:53
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: EKBP a noszenie pistoletu 9mm

Post autor: mrq »

@Luciano, nie nosiłbym na twoim miejscu - tak samo nie nosiłbym, będąc w innym kraju. Popatrz na Art.43 ust. 3a - mowa jest o przywozie i wywozie na podstawie EKBP, o ile możesz uzasadnić powód swojej podróży z bronią - na przykład jedziesz na zawody i masz stosowne zaproszenie z klubu - organizatorzy imprez takie zaproszenia/zaświadczenia wystawiają zwykle bez problemu. W innym przypadku można napytać sobie biedy.
Luciano
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 36
Rejestracja: 01 sierpnia 2016, 15:02
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: EKBP a noszenie pistoletu 9mm

Post autor: Luciano »

mrq pisze:@Luciano, nie nisiłbym na twoim miejscu - tak samo nie nosiłbym, będąc w innym kraju. Popatrz na Art.43 ust. 3a - mowa jest o przywozie i wywozie na podstawie EKBP, o ile możesz uzasadnić powód swojej podróży z bronią - na przykład jedziesz na zawody i masz stosowne zaproszenie z klubu - organizatorzy imprez takie zaproszenia/zaświadczenia wystawiają zwykle bez problemu. W innym przypadku można napytać sobie biedy.
Owszem transport broni wsród krajów Schengen poza EKBP lepiej mieć zaproszenie na imprezy/zawody lub/i szkolenia (lub też docelów łowieckich w obwodach łowieckich, który nie dot. w tym przypadku), aby uzasadnić cel podróży, wtedy nie potrzebne jest obowiązkowe zameldowanie na granicy lub na komendzie wojewódzkiej policji i/lub dokumenty importu-eksportu. Nie oto mi chodzi.
Po pierwsze, jak wyjedziesz do kraju, gdzie oprócz z pozwoleniem do ochrony osobistej nie możesz nosić broń, i jak na tych samych zasadach jak rezydent/rodak tego kraju, to nie ma w ogóle o czym mówić. Tylko w nielicznych krajach można nosić broń na cele sportowe w tym w Polsce, UBiA zasadniczo zezwala na noszenie broni do celów sportowych. Tu jest różnica. Poza tym, możesz zdobywać amunicję często na tych samych zasadach jak miejscowy w innych krajach UE/Schengen z EKBP i korzystać z tych samych strzelnic.
W tym przypadku o którym mówisz, jak transportujesz broń nie znalazłem żadnego przepisu, który by zabronił noszenie broni do/od strzelnicy lub do rusznikarni lub jeszcze to innego miejsca zamieszkania. Oczywiście wykluczając korzystanie transportu zbiorowego jak wspomniano powyżej, i m.in. tylko na trzeźwo. Te samy zasady dot. Polskich posiadacze broni na cele sportowe. No mimo to, że może istnieje prawo traktując inaczej i zabraniające obcokrajowcom z państw UE/Schengen do noszenia broni w RP, którą nie mam świadomość? Ale w tym przypadku, wątpię.

Po wyszukiwania artykułów prawnych wynika:
USTAWA
z dnia 21 maja 1999 r.
o broni i amunicji.
[Dz. U. Nr 53, poz. 549]
ze zmianami wprowadzonymi ustawami:
Dz.U. 2001 nr 27, poz 298
Dz.U. 2002 nr74, poz.676
Dz.U 2002 nr 117, poz.1007
[Dz. U. z dnia 28 marca 2003 r.]
[Dz. U. 2011 nr 38, poz 195]
[Dz. U. 2011 nr 51, poz 263]
(w kolorze niebieskim zmiany wprowadzone [Dz. U. 2011 nr 38, poz 195]
oraz [Dz. U. 2011 nr 51, poz 263] od dnia 10 marca 2011 r.)
Art 4.
4. Ilekroć w ustawie jest mowa o państwach członkowskich Unii Europejskiej należy przez to rozumieć również państwa trzecie traktowane na równi znimi na podstawie umowy wsprawie włączenia tych państw we wprowadzanie wżycie, stosowanie irozwój dorobku Schengen.
Art.42.
2c. Cudzoziemiec będący obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej, zamieszkujący na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i posiadający prawo pobytu lub prawo stałego pobytu na tym terytorium, może posiadać broń odpowiadającą celom łowieckim lub sportowym, a także amunicję do niej na podstawie Europejskiej karty broni palnej, wydanej przez właściwe władze tych państw, jeżeli broń ta jest wpisana do Europejskiej karty broni palnej i jej posiadanie nie jest zabronione na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
3a. Przywóz oraz wywóz broni i amunicji i przez cudzoziemców, o których mowa w ust. 1 i 2, będących obywatelami państwa członkowskiego Unii Europejskiej może nastąpić także bez zachowania warunku określonego w ust. 3, na podstawie Europejskiej karty broni palnej, wydanej przez właściwe władze tych państw, jeżeli broń ta jest wpisana do Europejskiej karty broni palnej i cudzoziemiec jest w stanie uzasadnić powód swojej podróży z bronią.
3. Przywóz oraz wywóz broni i amunicji przez cudzoziemców, o których mowa w ust. 1 i 2 oraz 2a, odbywa się na podstawie zaświadczenia wydanego przez właściwego konsula Rzeczypospolitej Polskiej, które zastępuje pozwolenie na broń na okres do 30 dni od dnia przywozu broni i amunicji.
4. Zaświadczenie, o którym mowa w ust. 3, uprawnia cudzoziemców do nabycia amunicji do broni określonej w tym zaświadczeniu.
4a. W przypadku, o którym mowa w ust. 3a, Europejska karta broni palnej uprawnia jej posiadacza do nabycia lub wywozu amunicji do broni określonej w tej karcie.
7a. W rozumieniu ustawy Europejska karta broni palnej jest imiennym dokumentem potwierdzającym uprawnienie do posiadania broni palnej, wydanym przez właściwy organ państwa członkowskiego Unii Europejskiej, umożliwiającym legalne posiadanie i używanie broni palnej w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej
8. Przepisy ust. 1–7 stosuje się odpowiednio do obywateli polskich mających miejsce stałego pobytu za granicą.
Czyli nie jest potrzebne polskie pozwolenie na broń, nawet dla osoby z UE/Schengen ze stałym pobytem w Polsce, także dla Polaków mając meldunek za granicą, wystarczy obcą wydaną EKBP, także do kupienia amunicji do tej broni.
Ostatnio zmieniony 01 listopada 2018, 12:04 przez Luciano, łącznie zmieniany 8 razy.
Awatar użytkownika
jasi3k
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 344
Rejestracja: 11 października 2016, 15:01
Tematy: 14
Lokalizacja: Okolice Warszawy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: EKBP a noszenie pistoletu 9mm

Post autor: jasi3k »

[quote="Luciano"
Z tego powodu mam pytanie: czy można nosić broń w Polsce z EKBP do celów sportowych z innego państwa członkowskiego Schengen?

Pozdrawiam,
Luciano[/quote]

Twoje pytanie na początku było o Shengen a nie o UE - a to dwa różne warianty. I różne podejścia do opisywanego tematu.
Waszym zadaniem nie jest umierać za swoją Ojczyznę, ale zrobić wszystko by wróg zdechł za swoją...
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”