Pozwolenie na broń sportową a rodzaj broni

Moderator: Moderatorzy WBP

pakalolo
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 13
Rejestracja: 23 października 2017, 08:21
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Pozwolenie na broń sportową a rodzaj broni

Post autor: pakalolo »

Cześć
dzis odebrałem pozytywną decyzję co do wydania pozwolenia na broń do celów sportowych i broń sportową do celów kolekcjonerskich. Wniosek pisałem na podstawie licencji na PISTOLET (nie wnikajmy dlaczego tylko pistolet). I tak, na pozwoleniu mamy napisane.
cel : sportowy
rodzaj broni : centralnego zapłonu z lufami gwintowanymi o kalibrze do 12 mm, bocznego do 6mm i czarnoprochowce
liczba egzemplarzy: 3

W uzasadnieniu wspomniano, że pozwolenie wydane na podstawie patentu, licencji na pistolet, zaświadczenie o cżłonkostwie etc etc.
I stąd moje pytanie : czy pozwolenie jest w jakikolwiek sposób ograniczone do pistoletów? Składając pozwolenie byłem przekonany, że broń centralnego zapłonu i bocznego o które wnioskowałem zostaną ograniczone tylko do PISTOLETÓW. No ale zdecydowanie nie jest to w żaden sposób ograniczone w decyzji. Czy to znaczy że na tak wydaną decyzję kupię sobie beryla i go bez problemu zarejestruje? :D
Ostatnio zmieniony 26 września 2018, 20:38 przez pakalolo, łącznie zmieniany 2 razy.
APS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 282
Rejestracja: 17 grudnia 2012, 11:56
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń sportową a rodzaj broni

Post autor: APS »

Moim zdaniem nie będą mieli podstawy odmówić Ci rejestracji broni kupionej na podstawie tej promesy.

Edyta:

Pospieszyłem się. Jak rozumiem to masz w decyzji, nie dostałeś jeszcze promes?
Ostatnio zmieniony 26 września 2018, 20:37 przez APS, łącznie zmieniany 1 raz.
pakalolo
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 13
Rejestracja: 23 października 2017, 08:21
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń sportową a rodzaj broni

Post autor: pakalolo »

@APS
nie, właśnie zbieram się do napisania wniosku o wydanie promes. Myślisz, że tam będzie to ograniczone?
Sprawa jest o tyle ciekawa, że w sumie jak określić gdzie przebiega granica pomiędzy pistoletem a karabinem? Nasze prawo jako broń sportową jakby nie było nie rozróżnia pojęcia pistolet i karabin. Bo co, czyż nie jest pistoletem Scorpion Evo3 albo cywilna wersja MP5?
Kiedy jeszcze obowiązywało poprzednie rozporządzenie ministra to była tam jasno określone co jest pistoletem a co nie. Przecież w obecnym zakresie zawężanie pozwolenia na broń ze względu na to co ma się na licencji jest absurdem chociażby z powyższych powodów.
Ostatnio zmieniony 26 września 2018, 20:49 przez pakalolo, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
aksel
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1278
Rejestracja: 10 stycznia 2008, 13:13
Tematy: 42
Lokalizacja: Zawisza Bydgoszcz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń sportową a rodzaj broni

Post autor: aksel »

Wzór podania o wydanie promes brzmi jakoś tak:
Proszę o wydanie x sztuk zaświadczeń uprawniających do zakupu broni w ramach posiadanego pozwolenia.
Jeśli osoba wypisująca promesę spojrzy w Twoje pozwolenie najprawdopodobniej wypisze ją zgodnie z podanym przez Ciebie opisem,
czyli bez ograniczenia do pistoletów. Jeśli jednak w promesie pojawi się zapis "broń krótka " to raczej nie ma sensu się odwoływać....
Jak już dostaniesz promesy to będzie jasność.
Guns and .....roses
D-Q
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 114
Rejestracja: 31 maja 2018, 15:09
Tematy: 0
Lokalizacja: Gliwice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń sportową a rodzaj broni

Post autor: D-Q »

cześć
w promesie masz zapis ; ''posiadam pozwolenie na broń..''
gdzie należy podać rodzaj broni skoro masz pistolet - tylko- to nie wpiszesz karabinu czy strzelby..
pakalolo
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 13
Rejestracja: 23 października 2017, 08:21
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń sportową a rodzaj broni

Post autor: pakalolo »

edit: duplikat
Ostatnio zmieniony 27 września 2018, 15:59 przez pakalolo, łącznie zmieniany 1 raz.
pakalolo
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 13
Rejestracja: 23 października 2017, 08:21
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń sportową a rodzaj broni

Post autor: pakalolo »

W każdym razie dziś wysłalem wnioski, na wniosku jest rodzaj broni wskazany zgodnie z decyzją czyli : centralnego i bocznego ładowania i czarnoprochowce. Wnioskuje o promesy bez podziału na poszczególne rodzaje broni. Wnioski wysłane przez PUAP, telefon z WPA po 2 godzinach z prośba o rezygnację z prawa do odwołania - inaczej muszą czekać na wydanie promes 14 dni.

Zobaczymy co wystawią, dam znać.
Ostatnio zmieniony 27 września 2018, 16:00 przez pakalolo, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
kwaki
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 578
Rejestracja: 11 sierpnia 2014, 11:29
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń sportową a rodzaj broni

Post autor: kwaki »

IMHO taka decyzja nie ogranicza Cię do pistoletów, możesz na jej podstawi mieć wszystko, co mieści się w wymienionych, czyli ze sportowej brakuje tylko gładkiej lufy. Na promesie ma być to samo, co na decyzji, i tego się domagaj.
Lack of confidence comes from lack of competence.
Awatar użytkownika
roniin
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 67
Rejestracja: 22 września 2015, 20:05
Tematy: 2
Lokalizacja: SGL
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń sportową a rodzaj broni

Post autor: roniin »

D-Q pisze:cześć
w promesie masz zapis ; ''posiadam pozwolenie na broń..''
gdzie należy podać rodzaj broni skoro masz pistolet - tylko- to nie wpiszesz karabinu czy strzelby..
"posiadam pozwolenie na broń".... i tu się wpisuje "centralnego zapłonu" a nie pistolet, karabin itp.
D-Q
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 114
Rejestracja: 31 maja 2018, 15:09
Tematy: 0
Lokalizacja: Gliwice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń sportową a rodzaj broni

Post autor: D-Q »

cześć
ronin - racja, mój błąd.
Thrud
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 963
Rejestracja: 07 października 2012, 19:05
Tematy: 0
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń sportową a rodzaj broni

Post autor: Thrud »

W podobnej sytuacji (pozwolenie sportowo - kolekcjonerskie bez podziału, patent tylko na pistolet i karabin) zapytałem kiedyś 9x19 czy mogę w ramach ww. pozwolenia zarejestrować strzelbę. Odpowiedź w duchu "nie, poza bezpośrednią treścią decyzji o pozwoleniu istotne są wszystkie dokumenty przedstawione i analizowane w czasie postępowania". Czyli mając na promesie zapis "broń sportowa centralnego zapłonu o lufie gwintowanej" kupisz karabin, natomiast WPA może odmówić rejestracji.
To nie karabin czy broń palna. To jednosuwowy silnik cieplny spalania wewnętrznego ze swobodnym tłokiem.
innovate
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 24
Rejestracja: 21 czerwca 2017, 20:19
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń sportową a rodzaj broni

Post autor: innovate »

Mamy tą samą sytuację w domu - patent tylko na pistolet (nie wnikajmy czemu tylko na pistolet) i dzwonili żeby poprawić wniosek bo chcą dać tylko boczny zapłon.
Dostałeś na CZ bez problemu, które WPA?
pakalolo
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 13
Rejestracja: 23 października 2017, 08:21
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń sportową a rodzaj broni

Post autor: pakalolo »

Cześć

dostałem centralny zapłon, boczny i czarnoprochowce.
Co ciekawe, we wniosku pisałem że interesuje mnie centralny, boczny zapłon i prochowce w postaci PISTOLETÓW. Założyłem, że i tak zostanie pozwolenie ograniczone do pistoletów i rewolwerów, ktoś tam miał taki przypadek na forum kiedyś i tak to było napisane w decyzji.

WPA KATOWICE
pakalolo
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 13
Rejestracja: 23 października 2017, 08:21
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń sportową a rodzaj broni

Post autor: pakalolo »

Mały update

Otrzymałem promesy, na promesach jak wyżej czyli promesa wydana jest na broń "palną sportową centralnego zapłonu, bocznego zapłonu, przystosowana do strzelania wył. przy pomocy prochu". Na promesie nie ma nic o ograniczeniu broni tylko do pistoletów czy karabinów.
Prawdopodobnie przeprowadzę z kimś znajomym "fikcyjną" transakcję kupna i spróbuje zarejestrować karabin.
Piotr_JG
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 990
Rejestracja: 25 listopada 2003, 22:16
Tematy: 7
Lokalizacja: Jelenia Góra
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń sportową a rodzaj broni

Post autor: Piotr_JG »

Oczywiście zdajesz sobie sprawę, że jeśli nawet ktoś przeoczy i zarejestruje Ci karabin to nie zdobędziesz w ten sposób przychylności szeregowych pracowników WPA. Przecież jest duża szansa, że wcześniej czy później ktoś za to dostanie po głowie.
Tak w ramach "badań naukowych" chcesz to sprawdzać?
Chcesz karabin - zrób rozszerzenie.
Piotr
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”