Lunety biegowe 1-4, 1-6

Moderator: Moderatorzy WBP

kelvinpiotr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 361
Rejestracja: 23 kwietnia 2017, 09:31
Tematy: 2
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lunety biegowe 1-4, 1-6

Post autor: kelvinpiotr »

Krawędzie budynków ... powiadasz .... hm... tu bym polemizował ... szczególnie dla zamieszkałych na Śląsku .. ;-);-)
Awatar użytkownika
Mariusz888
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 363
Rejestracja: 24 marca 2016, 18:05
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lunety biegowe 1-4, 1-6

Post autor: Mariusz888 »

Mam pytanie o montaż do lunety biegowej - myślę o Vortex Cantilever, który ma fajną cenę, ale robią jeszcze Vortex Precision Extended, który to jest już sporo droższy? Ktoś z Was miał problemy z podstawową wersją czy raczej polecacie?
Zolzemon
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 60
Rejestracja: 13 kwietnia 2017, 22:36
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lunety biegowe 1-4, 1-6

Post autor: Zolzemon »

Podstawowa wersja trzyma zero, nic się nie odkreca, żadnych zastrzeżeń.
Jedynie qd brakuje w niej ☺
Awatar użytkownika
AlphaStr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 269
Rejestracja: 17 maja 2017, 22:33
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lunety biegowe 1-4, 1-6

Post autor: AlphaStr »

Mam na tym montażu Razora HD. Wszystko z nim gra, trzyma zero. I, jak wyżej, brakuje mu tylko qd :)
9x19 / 7,62x39 / 5,45x39 / .223 / 12/76
Awatar użytkownika
montrala
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 5431
Rejestracja: 29 sierpnia 2005, 16:01
Tematy: 0
Lokalizacja: z Azji
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Lunety biegowe 1-4, 1-6

Post autor: montrala »

Perun0705 pisze:Witam. Ma ktoś może z kolegów/koleżanek zamontowanego Vortex Razor HD2 1-6x24 na lufie.. 7,5''-14,5''.... czy są jakieś ''sprytne''' sposoby równego/idealnego zamontowania lunety w montażu...???. Thx. Pozdr.
Miałem długo na HK MR223 z lufą 14,5" i bardzo dobrze mi się sprawował. Słabą strona tej lunety jest jest wysoka masa. HD2-E ma to nieco poprawione, ale dalej jest cięższa od numeru 1 na mojej liście poniżej. Używałem montażu Spuhr i mogę takie montaże gorąco polecić. Montaże Vortexa też są bardzo dobre. Szczególnie seria Precision (producent Seekins Precision) i QR (producent American Defense Manufacturing).

Co do lunet 1-6x to mój prywatny ranking:

Najpierw bardzo blisko siebie:

1. Kahles K16i
2. Vortex Razor HD2 1-6x

potem kolejna para też blisko siebie:

3. Vortex Viper PST II 1-6x
4. Burris RT6

i na koniec z bardzo dobrym stosunkiem ceny do możliwości:

5. Vortex StrikeEagle 1-6x

Są to wszystko lunety, które osobiście przetestowałem. Wszystkie mają znak celowniczy w drugim planie, co osobiście uważam za lepsze rozwiązanie w tego typu lunecie. Na liście nie umieściłem Svarowski Z6i, bo uważam że Kahles K16i jest udoskonaloną wersją tej lunety.

Co do montowania "prosto", to montaże Spuhr mają bradzo fajny patent z klinem wsuwanym pod lunetę, który ułatwia złapanie poziomu. W innych montażach do poziomowania lunety używam smartfona z aplikacją poziomicy. Oczywiście obie metody działaja tylko jeżeli siatka celownicza jest dobrze ustawiona w tubusie, ale jeżeli jest krzywo, to raczej trzeba reklamować lunetę niż ratować ją montażem.
Używam broni marki HK od Heckler&Koch i Cenzin, używam optyki od firmy Kahles, strzelam ze strzelby Typhoon Defence F12 od Omega Military Poland oraz używam amunicji Hornady od firmy Hubertus Pro Hunting.
Awatar użytkownika
John_Doe
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 96
Rejestracja: 17 maja 2017, 13:37
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lunety biegowe 1-4, 1-6

Post autor: John_Doe »

Jaki montaż doradzicie do Vortexa Strike Eagle 1-8x24 ?
Myślałem nad Vortex Sport Cantilevel Mountain 30 mm tylko nie wiem czy wysunie 2" czy 3"
Chcę to poradzić na Savage MSR Recona.
9x19 : .223Rem : .22LR : 12/76 : 5,45x39 : 7,62x25 : 7,62x39 : 9x18 : 308Win
Awatar użytkownika
montrala
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 5431
Rejestracja: 29 sierpnia 2005, 16:01
Tematy: 0
Lokalizacja: z Azji
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Lunety biegowe 1-4, 1-6

Post autor: montrala »

To czy 2" czy 3" zależy jak się składasz do broni. Jak klasycznie "bokiem" z nosem przy samej rączce przeładowania to raczej 3". Jak "frontalnie"" to 2". Jak nie możesz się zdecydować, to 3" są bezpieczniejszym rozwiązaniem, bo łatwiej 3" cofnąć, niż 2" wysunąć do przodu (montaż nie powinien obejmować jednocześnie komory i osłony lufy, powinien być w całości na komorze).
Używam broni marki HK od Heckler&Koch i Cenzin, używam optyki od firmy Kahles, strzelam ze strzelby Typhoon Defence F12 od Omega Military Poland oraz używam amunicji Hornady od firmy Hubertus Pro Hunting.
Awatar użytkownika
7erShadow
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 26
Rejestracja: 29 czerwca 2017, 12:23
Tematy: 0
Lokalizacja: 3City
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Lunety biegowe 1-4, 1-6

Post autor: 7erShadow »

John_Doe pisze:Jaki montaż doradzicie do Vortexa Strike Eagle 1-8x24 ?
Myślałem nad Vortex Sport Cantilevel Mountain 30 mm tylko nie wiem czy wysunie 2" czy 3"
Chcę to poradzić na Savage MSR Recona.
Tak jak pisałem wcześniej - jeśli nie masz dodatkowo składanych przyrzadów to offset 3'' powinien być ok. Jak założyłem przyrządy to montaż poszedł trochę do przodu, dla mnie było to za daleko od oka i zmieniłem na 2''
Wojna ze mną? :502:
Gratuluję odwagi, współczuję głupoty.

HK SFP9, Typhoon F12 Sport, Mossberg MMR, Browning FN150, CZ Shadow 1.
Awatar użytkownika
r2d2
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1053
Rejestracja: 24 czerwca 2003, 00:49
Tematy: 20
Lokalizacja: z okolicy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lunety biegowe 1-4, 1-6

Post autor: r2d2 »

Ja mam zwykly chinski montaz z asg za kilkadziesiąt zl.luneta wielokrotnie zdejmowana i zakładana z ara trzyma zero od kilku lat.
"quidquid Latine dictum sit, altum videtur"
https://rumble.com/ :-D https://gab.com/home :052:
wandzolor
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 157
Rejestracja: 25 marca 2013, 20:58
Tematy: 19
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lunety biegowe 1-4, 1-6

Post autor: wandzolor »

Testował ktoś może lunety GERMAN PRECISION OPTICS? Rozważam zakup takiej https://gp-optics.com/product/gpotac-8x-1-8x24i
LordYoghurt
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 59
Rejestracja: 14 stycznia 2019, 11:37
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lunety biegowe 1-4, 1-6

Post autor: LordYoghurt »

montrala pisze: 16 sierpnia 2018, 12:47
Co do lunet 1-6x to mój prywatny ranking:

Najpierw bardzo blisko siebie:

1. Kahles K16i
2. Vortex Razor HD2 1-6x

potem kolejna para też blisko siebie:

3. Vortex Viper PST II 1-6x
4. Burris RT6

i na koniec z bardzo dobrym stosunkiem ceny do możliwości:

5. Vortex StrikeEagle 1-6x
A czy ktoś miał okazję porównać strike eagle drugiej generacji z pierwszą generacją i/lub z PST II i/lub Razor HD2?
korek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 245
Rejestracja: 08 marca 2007, 10:33
Tematy: 2
Lokalizacja: Białystok/Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lunety biegowe 1-4, 1-6

Post autor: korek »

A może miał ktos do czynienia z Vortex Razor III 1-10?
(wiem ze 1-10 to wiecej jak 1-6)
Varmint
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 9
Rejestracja: 16 listopada 2021, 16:28
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Lunety biegowe 1-4, 1-6

Post autor: Varmint »

Mam możliwość zakupu BURRIS RT-6 1-6x24 wraz z montażem oraz celownikiem kolimatorowym Fastfire III w cenie lekko poniżej 3000 zł.

Do czego ma mi to służyć ?

Ma to być jakiś w miarę uniwersalny zestaw, na początku do mojego AK na 7,62, być może pod koniec / w połowie przyszłego roku również pod jakiegoś AR 16".
Obecnie strzelanie na dystansie do 100m, czasem dalej jak trafi się wyjazd na dłuższą strzelnicę.

Nie nastawiam się na dalekie dystanse, do tego być może tej zimy zakupię inną platformę (Savage Axis II) z inną optyką.




Także, obecnie potrzebny mi w miarę uniwersalny zestaw, trochę do dynamiki trochę do tarczy.

Mam tutaj fajną opcję od razu z celownikiem holo, gdzie mogę czasem założyć tylko jego, a może umieszczę go na szynie 45*


Macając w sklepie burris - sprawia świetne wrażenie, sprzedawca zachwala, zestaw również ma całkiem dobre opinie w internecie (między innymi tutaj na forum).

Jednak z pewnością sporo osób ma ogromne doświadczenie i pomoże radą w stylu "bierz póki jest" albo "dołóż 300 zł do x i będziesz zadowolony"


Sam Burris RT-6 ma skalowanie w miliradianach (co mi odpowiada), czy kwestia siatki w drugim planie będzie problematyczna w tego typu lunecie ? (Na razie znam to tylko z teorii, to moja pierwsza poważna luneta).
Awatar użytkownika
Matthius
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 578
Rejestracja: 24 sierpnia 2014, 20:41
Tematy: 5
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lunety biegowe 1-4, 1-6

Post autor: Matthius »

Drugi plan jest OK. W lunecie biegowej tak naprawdę korzysta się na zmianę z dwóch skrajnych nastaw.
Rzadko będziesz korzystać z siatki do odkładania poprawek na opad i wiatr lub mierzenia odległości do celu. Jeśli już będziesz to robić, to ma to sens jedynie na maksymalnym powiększeniu. I właśnie dla niego siatka jest wyskalowana.

Są lunety biegowe z siatką w pierwszym planie (np. EOtech). Przy powiększeniu x1 siatka wygląda jak punkt. Nie widzę więc sensu przepłacać za FFP.

Kupując lunetę biegową sprawdź lepiej, jaka jest jej waga i tzw. "eye relief". Ten ostatni parametr będzie decydował o odległości, w jakiej będziesz musiał ustawić lunetę od oka. Dla mnie optymalne jest coś pomiędzy 8-10cm.

Burrisa możesz kupić za niecałe 2800.
https://teleskopy.pl/BURRIS-RT-6-Tactic ... -5878.html

Jedna uwaga - ten montaż średnio nadaje się na AK. Jest przygotowany bardziej pod ARy. Na AK będziesz musiał trzymać głowę wysoko w powietrzu, albo wyposażyć kolbę w konkretną bakę.
Democracies have ever been spectacles of turbulence and contention;
have ever been found incompatible with personal security, or the rights of property;
and have, in general, been as short in their lives as they have been violent in their deaths
Varmint
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 9
Rejestracja: 16 listopada 2021, 16:28
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Lunety biegowe 1-4, 1-6

Post autor: Varmint »

Dziękuję za obszerne wyjaśnienie.


Czyli pod AK dobrze jest poszukać jakiegoś niższego montażu? Mam pokrywę z szyną, więc zawsze niżej niż na bocznym gnieździe. Kolba wleci od FAB z podniesioną baką tylko muszę czekać na kilka części...
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”