Amunicja 223

Moderator: Moderatorzy WBP

m2c
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1109
Rejestracja: 17 maja 2007, 12:52
Tematy: 4
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Amunicja 223

Post autor: m2c »

A czy S&B ma łuski z crimpem na spłonce? I to samo pytanie odnoście GGG z pociskiem Sierra. Zwykłe GGG wiem że mają.
wryg
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 363
Rejestracja: 11 stycznia 2008, 00:57
Tematy: 11
Lokalizacja: Prudnik
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Amunicja 223

Post autor: wryg »

S&b nie mają crimpu na łusce.
22 lr, 9x19 para, 357 mag, 45 acp, 223 rem, 308 win, 12 gauge
dziki_pl
Użytkownik komercyjny
Użytkownik komercyjny
Reactions:
Posty: 1443
Rejestracja: 11 września 2007, 08:45
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Użytkownik komercyjny
Kontakt:

Re: Amunicja 223

Post autor: dziki_pl »

kuras999 pisze:Bo ci, którzy nie mają magnesów w domu mogą przeczytać tą informację na stronie producenta
Na stronie jest CuZn.
Magnetyczny jest rdzeń a nie płaszcz, to ołów z domieszką metalu magnetycznego. Magnetyczny ale miękki.
Qba
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 136
Rejestracja: 19 kwietnia 2004, 15:41
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Amunicja 223

Post autor: Qba »

Na stronie, przy płaszczu, jest 'Fe / CuZn 10' - jeśli mamy na myśli .223 Rem FMJ.
https://www.sellier-bellot.cz/en/produc ... etail/180/
ogór
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 92
Rejestracja: 09 grudnia 2015, 23:01
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Amunicja 223

Post autor: ogór »

Jeśli nazewnictwo jest wg norm to jest to ten stop

http://www.metale-kolorowe.eu/mosiadz/m ... uZn10.html

Fe max 0,05%

Dodatek Fe lub innego ferromagnetyka może być konieczny ze względów bezpieczeństwa - żeby bramki na lotniskach piszczały. Taki zabieg stosuje się w nożach ceramicznych.
Awatar użytkownika
kuras999
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1688
Rejestracja: 20 kwietnia 2016, 13:47
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Amunicja 223

Post autor: kuras999 »

Co człowiek to inna teoria :one:
Jeden twierdzi że w płaszczu jest czyste żelazo inny że ołów jest wzbogacamy magnetycznymi bliżej nieokreślony mi składnikami inny że dla bezpieczeństwa dodali żelazo a w sumie to mosiądz zawiera śladowe ilości żelaza. A ja obstawiam że to tak wygląda oczywiście bez stalowego rdzenia i tej pustej przestrzeni w pocisku.
Obrazek
Ostatnio zmieniony 01 sierpnia 2018, 18:46 przez kuras999, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Borek56
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 143
Rejestracja: 19 października 2014, 11:44
Tematy: 13
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Amunicja 223

Post autor: Borek56 »

Z ciekawości poleciałem potraktować pocisk nożem :-D i magnesem.
Magnes bardzo ładnie go przyciąga, ale jednocześnie jest dość miękki, ładnie się go skrawa do pewnego momentu ok. 2, max 3mm. odchodzą ładne wióry.
Exxxpertem nie jestem, ale stwierdzam, że nie może to być stal, gdyż jest zbyt łatwe w obróbce.... no chyba że się mylę.
AA tu foty.
https://www.fotosik.pl/zdjecie/109a2fa19953b079
Awatar użytkownika
kuras999
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1688
Rejestracja: 20 kwietnia 2016, 13:47
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Amunicja 223

Post autor: kuras999 »

Na zdjęciach wygląda jakby ten płaszcz był cieniutki jak papier a to co skrawasz to ołów. Chyba że tak tylko na tym zdjęciu wygląda. Jeśli jest tak cienki to nie ważne z jakiej stali by nie był i tak go potniesz. Folię aluminiową potniesz plastikowymi nożyczkami dla dzieci a profili aluminiowych tak nie obrobisz :)
dziki_pl
Użytkownik komercyjny
Użytkownik komercyjny
Reactions:
Posty: 1443
Rejestracja: 11 września 2007, 08:45
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Użytkownik komercyjny
Kontakt:

Re: Amunicja 223

Post autor: dziki_pl »

kuras999 pisze:Co człowiek to inna teoria :one:
Jeden twierdzi że w płaszczu jest czyste żelazo inny że ołów jest wzbogacamy magnetycznymi bliżej nieokreślony mi składnikami inny że dla bezpieczeństwa dodali żelazo a w sumie to mosiądz zawiera śladowe ilości żelaza. A ja obstawiam że to tak wygląda oczywiście bez stalowego rdzenia
Nie ma tam rdzenia, żaden problem jeden rozcalić. Ja to robiłem. Płaszcz nie jest magnetyczny a jedynie rdzeń. Jest jednolity, magnetyczny ale zgnieciesz go szczypcami. To nie czysta stal. Z tego co pamiętam dodany jest pył stalowy co miało polepszyć balistykę.
Awatar użytkownika
Borek56
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 143
Rejestracja: 19 października 2014, 11:44
Tematy: 13
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Amunicja 223

Post autor: Borek56 »

kuras999 pisze: Jeśli jest tak cienki to nie ważne z jakiej stali by nie był i tak go potniesz.
No dobra niech będzie, że stal, teraz pytanie, czy tak cienka warstwa jakieś 1/10 mm ma wpływ na żywotność lufy. Za jakiś czas zrobię ten sam eksperyment z ammo woj.
Awatar użytkownika
kuras999
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1688
Rejestracja: 20 kwietnia 2016, 13:47
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Amunicja 223

Post autor: kuras999 »

Jak już rozprułeś nabój to zobacz z ciekawości czy ten wydlubany ołów bez płaszcza jest faktycznie magnetyczny bo to jest ciekawe co kolega wyżej pisze.
Awatar użytkownika
bambus0134
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 237
Rejestracja: 16 czerwca 2013, 00:26
Tematy: 7
Lokalizacja: WLKP
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Amunicja 223

Post autor: bambus0134 »

Miałem kilka naboi od kolegi S&B 55gr z paczki po 140 szt , ro-scaliłem nabój i przeciąłem pocisk wyjąłem kawałek rdzenia.
I tak płaszcz przyciąga magnes rdzenia nie , płaszcz jest galwanizowany mosiądzem więc jest to bardzo cienika warstwa.

Obrazek
Awatar użytkownika
Borek56
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 143
Rejestracja: 19 października 2014, 11:44
Tematy: 13
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Amunicja 223

Post autor: Borek56 »

Po dłuższych eksperymentach stwierdzam co następuje:
1- Powłoka zewnętrzna jest stalowa, grubość 0,3mm (mierzona zwykła suwmiarką) -odszczekuję to co wcześniej napisałem ( że nie jest). :cry:
2- Brak stalowego rdzenia, rdzeń jest ołowiany.
3- Magnes przyciąga tylko powłokę zewnętrzną (miedziowaną) dalej nie bangla :027:
4- Faktycznie łatwo go zgnieść kombinerkami i dzięki temu, po odcięciu czubka, łatwo wyprasowałem środek na imadle.
Czy taka powłoka jest szkodliwa dla lufy?
Reszta na fotkach
https://www.fotosik.pl/u/Borek56/album/2503660
Awatar użytkownika
kuras999
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1688
Rejestracja: 20 kwietnia 2016, 13:47
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Amunicja 223

Post autor: kuras999 »

Dzięki koledzy Wasze badania rozwijały wszystkie wątpliwości. Więc jednak s&b nie stosuje niespotykanych technologii i specjalnych materiałów tylko wytwarza amunicję ta samą metodą co producenci amunicji wojskowej od kilkudziesięciu lat.
Czy to jest szkodliwe dla lufy? Wszystko jest mosiężne pociski też. Ta cienką powłoka pewnie ma za zadanie działać antykorozyjnie i pewnie też łagodzić tarcie w lufie.
Ostatnio zmieniony 01 sierpnia 2018, 21:08 przez kuras999, łącznie zmieniany 2 razy.
chief-moonshine
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 130
Rejestracja: 09 stycznia 2015, 15:43
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Amunicja 223

Post autor: chief-moonshine »

Szkodliwość płaszczy bimetalowych w kalibrze .223 dla lufy została opisana tutaj:

https://www.luckygunner.com/labs/brass- ... ased-ammo/

Artykuł jest długi ale warto poczytać. Jak komuś się nie chce to konkluzja jest taka że pociski ze stalowym płaszczem zjadają lufę po ok 5000 strzałów. Wszystko oczywiście zależy od szybkości strzelania, ale test który tam zrobili to jest taki prawie najgorszy scenariusz. Autor artykułu zauważa że przy amerykańskich cenach i tak się opłaca, bo amunicja wyraźnie tańsza a wymiana lufy tam jest łatwa i tanio kosztuje. W Polsce to rozumowanie nie działa, bo po pierwsze amunicja S&B kosztuje tyle samo co GGG,GFL albo PPU, a po drugie wymiana lufy u nas jest droga i kłopotliwa.

W innych, wolniejszych kalibrach (np. kałach albo 9x19) pociski bimetalowe mają znacznie większy sens, ale do .223 ja bym się trzymał od nich z daleka. Każdy oczywiście może sobie sam policzyć co mu się bardziej opłaca.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”