Wybór pierwszego 9mm

Moderator: Moderatorzy WBP

bartuswspol
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 13
Rejestracja: 13 grudnia 2017, 12:33
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Wybór pierwszego 9mm

Post autor: bartuswspol »

Witam, poszukuje swojego pierwszego pistoletu 9mm PARA

Przeznaczenie jak na ten moment strzelectwo tarczowe ale w przyszłości może coś więcej

Papierowy wybór padł na XDM 5,25" lub nowy mod 2 5" do momentu kiedy pierwszy raz wziołem go do ręki w sklepie i nie czuje kompletnie tej broni. Głównie chodzi o chwyt

CZ Shadow 2 leży fajnie ale ten mały chwyt zamka jakoś mi nie pasuje. dodatkowe cena troszkę dla mnie za wysoka.

Najlepiej w sklepie leżała mi S&W MP 2,0 (3 tyś) oraz Bul 1911 Classic Government (3,4 tyś), ale nie miałem możliwości użycia ich na strzelnicy. Oba z lufą 5"
https://coltkrotoszyn.pl/pistolety/316- ... earth.html
https://coltkrotoszyn.pl/pistolety/492- ... nment.html

Zakupu będę dokonywać w przyszłym tygodniu i proszę o poradę co wybrać.
Może posiada ktoś w okolicach Pleszewa, Kalisza, Ostrowa wlkp któryś z tych pistoletów i użyczył by na strzelnicy.
Awatar użytkownika
Garfield
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 927
Rejestracja: 27 czerwca 2013, 00:19
Tematy: 0
Lokalizacja: W-wa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Wybór pierwszego 9mm

Post autor: Garfield »

Jak chcesz strzelać tarczowo to raczej .32.
Jak chcesz postrzelać do tarczy to kup to co daje Ci najwięcej przyjemności. Przetestuj ile się da i wybierz. Jak Shadow2 za droga to obejrzyj jedynkę.
"Zły - być może, dobry - a czemu??"
"Kasandrą byłem, jestem i zostanę..... .....obym się mylił."
bartuswspol
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 13
Rejestracja: 13 grudnia 2017, 12:33
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Wybór pierwszego 9mm

Post autor: bartuswspol »

Wybór padł na 9mm z uwagi na koszt amunicji który jest dużo niższy od .32
alex7371
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 359
Rejestracja: 23 lipca 2016, 07:49
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Wybór pierwszego 9mm

Post autor: alex7371 »

Jeśli ma być do tarczy i do tego w 9mm to niech chociaż będzie metalowy i ze spustem SA.
Brałbym 1911 bez zastanowienia.
tomekwroclawski
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 2443
Rejestracja: 14 listopada 2010, 19:39
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Re: Wybór pierwszego 9mm

Post autor: tomekwroclawski »

9 mm do papieru ? czemu tak ?

chcesz nauczyć się strzelać ? co znaczy " coś więcej w przyszłości ? jak dalekiej przyszłości ?
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Wybór pierwszego 9mm

Post autor: LARPAK »

Zapoznaj się z tymi tematami:
http://forum-bron.pl/viewtopic.php?f=24 ... y#p1692007

http://forum-bron.pl/viewtopic.php?f=24 ... y#p1630062

http://forum-bron.pl/viewtopic.php?f=24 ... y#p1623349

http://forum-bron.pl/viewtopic.php?f=24 ... y#p1563013

http://forum-bron.pl/viewtopic.php?f=24 ... y#p1502715

http://forum-bron.pl/viewtopic.php?f=24 ... y#p1355407

http://forum-bron.pl/viewtopic.php?f=24 ... y#p1321217

Nie kupuj tylko oczami tym bardziej jeżeli ma to być pierwszy pistolet i do tego jeszcze sam nie wiesz co Ci pasuje.
Poradzę Ci to co zawsze: pojedź na różnej maści zawody (w okolicy jaką podałeś jest ich trochę) - popatrz co ludzie mają, popytaj o opinię, z pewnością bez problemów dadzą Ci postrzelać - każdy będzie chwalił swoje, ale jak nie spróbujesz to się nie dowiesz.

Patrz na dostępność magazynków, części zamiennych i ich ceny.

Wspomniana SP-01 SHADOW wydaje się być sensowniejsza zarówno cenowo jak i cel o jakim myślisz czyli statyka z możliwością czegoś więcej np. dynamiki dla początkujących.

Wysokość zamka nie jest wcale zła - kwestia wprawy, a na niektórych zawodach i tak startujesz z bronią przeładowaną.

Nie napalaj się jak szczerbaty na suchary tylko najpierw wykorzystaj możliwości tego co dają okoliczne zawody i ludzie na nich.
Awatar użytkownika
JohnyWalker
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 486
Rejestracja: 12 grudnia 2015, 19:13
Tematy: 0
Lokalizacja: NATO
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Wybór pierwszego 9mm

Post autor: JohnyWalker »

Kup Shadow 2 albo 1.
A jak chcesz plastik, to pełnowymiarowy Glock 17, XDM, SFP9, itp.
zoom2
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1406
Rejestracja: 28 marca 2017, 17:30
Tematy: 117
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Wybór pierwszego 9mm

Post autor: zoom2 »

Mam blisko roczne doświadczenie w poszukiwaniu pistoletu dla siebie. Jako,że próbowanie i poszukiwanie optymalnej pod względem ergonomii klamki jest dla mnie samo w sobie istotnym elementem mojego hobby strzeleckiego nie uważam tego za czas stracony czy jakąś katorgę. Mogę napisać ogromnie długi post na temat własnej metodologii poszukiwania optymalnego pistoletu. Ale to wszystko sprowadza się do dosłownie kilku prostych konstatacji:

1. Kup taki pistolet który najlepiej ci się trzyma i najwygodniej sięga się do spustu.
2. Eliminuj te które przy pierwszym intuicyjnym chwycie (często niewprawnym) nie pozwalają ci komfortowo strzelić (przykładowo przy intuicyjnym chwycie nie zwolnisz bezpieczników)
3. Określ przedział wagowy, w którym, uwzględniając twoje osobiste uwarunkowania fizyczne broń nie będzie "cięzka" i wybierz najcięższy pistolet z tego określonego przedzaiłu wagowego
4. Pewne elementy manipulacji sa do wyćwiczenia ale niezgodność wymiarowa twojej dłoni z chwytem i położeniem spustu jest nie do nadrobienia
5. Przyjmij założenie,że wszystkie współczesne pistolety są wystarczająco "dobre" jak na twój aktualny poziom umiejętności i tym samym kup ten który jest dla ciebie najwygodniejszy i taki który najbardziej ci się ..... podoba.
Ważne byś te wszystkie kryteria o których pisałem, określił osobiście na podstawie strzelania lub co najmniej macania na sucho.Fotki i opinie kolegów mogą byc cenne ale tylko w kierunkowaniu poszukiwań. Do podjęcia decyzji to stanowczo za mało.
Ostatnio zmieniony 01 sierpnia 2018, 14:23 przez zoom2, łącznie zmieniany 2 razy.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Wybór pierwszego 9mm

Post autor: LARPAK »

Jeżeli Glock 17 to gen. 3 lub gen. 5.
Piątka ma całkiem przyjemny spust.

SFP9 jak to H&K jakoś dziwny taki.
XDM - kwestia czy bezpiecznik chwytowy Ci pasuje oraz ogólna budowa broni - dla mnie jakiś taki za wysoki.

Jak widzisz to są moje odczucia, a Twoje mogą być zupełnie inne odnośnie danej broni.
Awatar użytkownika
biper
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3223
Rejestracja: 20 stycznia 2015, 09:28
Tematy: 18
Lokalizacja: okolice 3city
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Wybór pierwszego 9mm

Post autor: biper »

Sporo modeli dostępnych u nas można z miejsca wyeliminować jeśli określi się max. budżet, jaki chce się przeznaczyć na broń.
Generalnie im więcej masz kasy na zbyciu, tym trudniej wybrać :)
Ale aby nie być zawiedzionym po pierwszym miesiącu od kupna, warto wstępnie zawęzić sobie listę kandydatów do kilku modeli i odżałować te parę stów na strzelnice: pojeździć i postrzelać chocby nawet po 2-3 magazynki z tego co Cię interesuje. To moim zdaniem jedyny sposób ma dokonanie trafnego wyboru.
SKS Ardea || Pomorskie Stowarzyszenie Strzelecko-Kolekcjonerskie "DO BRONI"
Luxor
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 55
Rejestracja: 31 marca 2013, 23:55
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Wybór pierwszego 9mm

Post autor: Luxor »

Jeżeli tylko do tarczy to:
- kaliber 32 s&w, np. używany Walther GSP,
Jeżeli do tarczy i "trochę czegoś innego" to:
- kaliber 9 Para i pistolet o cechach które jak najwięcej z tej 9-taki "wyciągną":
- stalowy szkielet
- długa lufa minimum 5" (długość linii celowania)
- bardzo dobry regulowany matchowy spust SA
- regulowane, czytelne, precyzyjne przyrzady celownicze (można wymienić)
- jak najbardziej ergonomiczny pasujący do dłoni strzelca chwyt.
Przy założeniu budżetu do 4000 pln:
1) Bul classic goverment ok. 3400 pln (wada: 10 naboi w standardowym magazynku)
2) CZ Tactical Sport ok. 3850 pln ( wada: pękaty chwyt)
I TO TYLE W TEMACIE :-D
Janusz123
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 259
Rejestracja: 12 stycznia 2016, 08:14
Tematy: 0
Lokalizacja: Ślůnsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Wybór pierwszego 9mm

Post autor: Janusz123 »

Pistolet 9mm do tarczy? Przemyśl to jeszcze bo to raczej nie jest zbyt popularna konkurencja (przynajmniej w moich rejonach). Będziesz miał w ogóle z kim konkurować (i monitorować przez to postęp)? Jak statyka to idź w boczny zapłon, 9mm jest do dynamiki.. aczkolwiek ćwicząc podstawy z pistoletem 9mm wyrobisz sobie dobre praktyki niezależnie od kalibru. Sam uważam się za początkującego i w moim przypadku sprawdziło się takie podejście: wybór takiego pistoletu z którym wszystkie moje błędy będą potęgowane przez co łatwiej będzie mi je zauważyć i eliminować, czyli:
  • wagowo lekki - nie kompensuje tak odrzutu i podrzutu, przez co uwidacznia braki w technice poprawnego chwytu (to można poprawiać latami i nigdy tak naprawdę dobrze tego nie opanować)
  • spust ciężkawy / nijaki - pozwoli łatwo odróżnić (poprzez widoczny ruch muszki) strzał na sucho wykonany poprawnie (chwyt, oddech, praca na spuście) od takiego który udał się tylko dzięki lekkości spustu
  • ergonomicznie nastawiony na szybkie strzelanie (tamowanie podrzutu, szybkie wracanie na cel) a nie na wygodę trzymania w dłoni - czyli kąt chwytu "nienaturalny", ale dzięki temu nadgarstek lewej ręki zostaje zablokowany (czyli wyprostowany kciuk jest w jednej linii z przedramieniem).
Oprócz tego dla mnie ważne były też inne kryteria: niezawodność, cena, dostępność i cena magazynków, dostępność części zamiennych i aftermarketowych, dostępność kabur, wygląd (o tym nie dyskutujemy), pospolitość (dla mnie +).
Rozumiem że nie każdy będzie chciał iść tą drogą bo będzie wolał kupić od razu pistolet drogi, ciężki z lekkim spustem i walidować swój wybór stwierdzeniem "tak, wybrałem najlepszy". I być może będzie on nawet "lepszy" pod pewnymi względami ale raczej nie do nauki podstaw.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Wybór pierwszego 9mm

Post autor: LARPAK »

I weź pod uwagę to, że sprzęt sam nie strzela, a zapewne po niedługim czasie stwierdzisz iż to "pistolet Cie ogranicza i nie możesz nim nic trafić, a taki drogi był".
Dlatego lepiej kupić coś tańszego i dopiero później zmieniać więc wszelkiej maści TS, SH2, Tanfoglio, Experty czy Elity bym sobie odpuścił - sprzęt pomaga, ale sam wyniku nie zrobi.
Luxor
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 55
Rejestracja: 31 marca 2013, 23:55
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Wybór pierwszego 9mm

Post autor: Luxor »

W sumie można i tak jak koledzy piszą :-D można terenówką trenować wyścigi na torze ;laughing: swoją drogą co na to by Kubica powiedział :052:
Lepiej kupić odrazu coś w miarę porządnego i dostosowanego do potrzeb (płacisz raz, płaczesz raz) a żeby się "poumartwiać" to zawsze można wziąść coś ze strzelnicy albo pożyczyć coś od kolegów żeby sobie "poprawić" humor. Strzelanie ma być przyjemne a nie irytujące tym bardziej że poświęcamy na nie swój czas i pieniądze. Zawsze łatwiej wypożyczyć Glocka, Xdma czy Shadowkę niż Bula czy Tactical Sporta :)
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Wybór pierwszego 9mm

Post autor: LARPAK »

Luxor pisze:W sumie można i tak jak koledzy piszą :-D można terenówką trenować wyścigi na torze ;laughing: swoją drogą co na to by Kubica powiedział :052:
Tylko co po niedzielnym kierowcy w wyścigówce na torze skoro maksymalna prędkość z jaką jechał to 90 km/h, a w mieście 50 km/h?
Autor sam do końca jeszcze nie wie czego chce.
Zapisał się do klubu, coś tam postrzelał, zrobił wszystkie kwity, ale w międzyczasie widać nie szukał tego co mu pasuje i co mógłby chcieć.
Luxor pisze:Lepiej kupić odrazu coś w miarę porządnego i dostosowanego do potrzeb (płacisz raz, płaczesz raz)
Problem w tym, że potrzeby autora wątku nie są do końca (świadomie) sprecyzowane - wie tylko tyle, że szuka pierwszego pistoletu i na początku do statyki, a później do czegoś więcej - więc zapewne do jakiejś dynamiki.
bartuswspol pisze:Witam, poszukuje swojego pierwszego pistoletu 9mm PARA

Przeznaczenie jak na ten moment strzelectwo tarczowe ale w przyszłości może coś więcej
Do autor wątku: w drugiej połowie miesiąca masz w swojej okolicy zawody dynamiczne (PKS) - radzę się przejechać, popatrzeć czego ludzie używają - w większości do Pcz używają tego samego, pomijam tutaj wyczynowców.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”