Problem ze skupieniem pistoletu

Moderator: Moderatorzy WBP

seb121
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 34
Rejestracja: 25 października 2017, 11:05
Tematy: 4
Lokalizacja: Krakow
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Problem ze skupieniem pistoletu

Post autor: seb121 »

Witam jestem w posiadaniu Buła SAS II SAW nowy i mam dziwny problem mianowicie na fabrycznej amo s&b 124 na dystansie 25m nie trzyma skupienia na 10 kulek w tarczy były 2 !!! jedna w 1 na godzinie 12 a druga również w 1 na godzinie 7 reszta gdzieś poza tarcza , na eleborce 150 grejnow ares faktorowa wszystko w czarnym 9/10 czy spotkał się ktoś z takim zjawiskiem czy to raczej jakaś wada sprzętu
HotDoc
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 233
Rejestracja: 12 stycznia 2017, 10:46
Tematy: 9
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Problem ze skupieniem pistoletu

Post autor: HotDoc »

A strzelałeś jakąś inną fabryczną amunicją? Każda broń ma swoją ulubioną fabryczną amunicję, na której trzyma porządne skupienie. Inne, nawet niewiele różniące się potrafią latać zupełnie inaczej. Przestrzel broń kilkoma rodzajami, wyczyść i przestrzel jeszcze raz - dopiero wstedy będziesz mógł mówić, że coś się dzieje. Tym bardziej, że broń nowa, lufa nie dotarta, może jeszcze jakimś fabrycznym smarem spadzkudzona...
HotDoc
---
9x19 mm | .45 ACP | 12G | .22LR | .308 Win | .38 Special | .223 | 6.5 Creedmoor | 6.5x47 Lapua | 6.5x55 SE
lenon
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 47
Rejestracja: 17 listopada 2017, 21:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Piaseczno
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Problem ze skupieniem pistoletu

Post autor: lenon »

Zacięcia to jedno, skupienie - drugie. Plastikowy szkielet - owszem - wymaga silniejszego "podparcia" dla pewnego przeładowania. Cofający się zamek naciska za pośrednictwem sprężyny powrotnej na szkielet i jeśli nie napotka odpowiedniego oporu (generowanego głównie chwytem strzelca) cofnie go ze sobą i nie nastąpi prawidłowe przeładowanie. Natomiast taki Glock 17 waży (wg producenta, nie chce mi się go ważyć osobiście, więc zaufam tym danym) 710 g (na pusto). Jest to prawie 100-krotność masy pocisku 115 gr (7.5 gr). Fizyka (na poziomie szkoły podstawowej) podpowiada, że prędkość końcowa jaką na skutek wystrzału uzyska niepodparty niczym pistolet wyniesie jakieś 3.5 m/s (w zależności od ładunku amunicji ta wartość może się różnić trochę różnić). Długość lufy G17 wynosi 114 mm. Przyjmując średnią prędkość pocisku = 175 m/s (350 m/s u wylotu lufy), pocisk opuści lufę po upływie 0.65 ms. W tym czasie cały pistolet cofnie się o 1,14mm. Jest to ruch skierowany "prosto w tył", więc kierunku lotu pocisku nie zmienia. Załóżmy (pesymistycznie), że w skutek działania strzelca połowa tego ruchu zostaje zamieniona na ruch wylotu lufy "w górę" (lub w lewo/prawo). Mamy ruch wylotu lufy = 0.57 mm. Zatem tangens kąta przechyłu lufy = 0.005. Mnożąc to przez 25 m uzyskujemy wynik = 0.125 m = 12.5 cm. Jest to różnica pomiędzy punktem trafienia pistoletu "zalanego betonem" - nieruchomego a punktem trafienia strzelca z bardzo "miękkim nadgarstkiem". Średnica "czarnego" na TS-2 to 20 cm, więc mówimy tu o różnicy pomiędzy X a 6.
Oczywiście powyższy przykład jest wyolbrzymiony (np. nie bierze pod uwagę momentu bezwładności pistoletu), ale pokazuje, że:
a) sposób trzymania pistoletu MA znaczenie (nawet w strzelaniu statycznym);
b) w przypadku danego strzelca (zakładam że nie strzela po raz pierwszy w życiu) nie spowoduje raczej tak drastycznych różnic w punkcie trafienia.
Ostatnio zmieniony 13 lipca 2018, 22:45 przez lenon, łącznie zmieniany 1 raz.
seb121
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 34
Rejestracja: 25 października 2017, 11:05
Tematy: 4
Lokalizacja: Krakow
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Problem ze skupieniem pistoletu

Post autor: seb121 »

Dzięki wszystkim za zainteresowanie problem został rozwiązany ,mianowicie powodem była jakaś felerna paczka amunicji kupiłem kilka innych paczek w różnych gramaturach ,po wystrzeleniu skupienia grup były podobne ale cięższe 124 były bardziej zaciesnione doszedłem do wniosku ze broń o ktorej mowa lubi najbardziej geco 124 druga po niej była 140 s&b .Felerna paczka która zasiała zament ostała wystrzelania z różnych pistoletów na każdym ten sam dziwny efekt braku skupienia
claw99
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 66
Rejestracja: 14 grudnia 2015, 22:35
Tematy: 0
Lokalizacja: Białystok
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Problem ze skupieniem pistoletu

Post autor: claw99 »

Fajnie że się wyjaśniło. Potwierdziło się również że problemy ze strzelaniem rozwiązuje się na strzelnicy a nie na forum. Dyskusja burzliwa włącznie z fizycznymi elaboratami, a na rozwiązanie nie wpadł nikt, bo nie miał pełnych danych.
seb121
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 34
Rejestracja: 25 października 2017, 11:05
Tematy: 4
Lokalizacja: Krakow
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Problem ze skupieniem pistoletu

Post autor: seb121 »

w 2004 wygrałem pierwsze zawody.
HotDoc
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 233
Rejestracja: 12 stycznia 2017, 10:46
Tematy: 9
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Problem ze skupieniem pistoletu

Post autor: HotDoc »

seb121 pisze:Dzięki wszystkim za zainteresowanie problem został rozwiązany ,mianowicie powodem była jakaś felerna paczka amunicji kupiłem kilka innych paczek w różnych gramaturach ,po wystrzeleniu skupienia grup były podobne ale cięższe 124 były bardziej zaciesnione doszedłem do wniosku ze broń o ktorej mowa lubi najbardziej geco 124 druga po niej była 140 s&b .Felerna paczka która zasiała zament ostała wystrzelania z różnych pistoletów na każdym ten sam dziwny efekt braku skupienia
a nie mówiłem... :D
HotDoc
---
9x19 mm | .45 ACP | 12G | .22LR | .308 Win | .38 Special | .223 | 6.5 Creedmoor | 6.5x47 Lapua | 6.5x55 SE
tomekwroclawski
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 2443
Rejestracja: 14 listopada 2010, 19:39
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Re: Problem ze skupieniem pistoletu

Post autor: tomekwroclawski »

Nie należy zbyt szybko wyciągać wniosków :).
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”