Ustawienia celownika AK na 50m

Moderator: Moderatorzy WBP

Maciej.N
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 325
Rejestracja: 07 kwietnia 2016, 22:07
Tematy: 8
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ustawienia celownika AK na 50m

Post autor: Maciej.N »

Byłem dzisiaj na osi 50 metrów i przystrzelałem karabinek tak jak było to opisane z nastawy 1 w punkt i wszystko ładnie się udało 4x10 jedna 9 o średnicy może 5cm. Dodam że strzeliłem do figury bojowej 23P. Potem przestawiłam na 3 i celowałem w środek podstawy tarczy i ku mojemu zdziwieniu przestrzeliny układały się jakieś dwa trzy centymetry pod tymi z nastawy 1. Według tego co przekazywał kolega LARPAK powinny układać się około 13 cm powyżej środka podstawy celu a było o wiele więcej. Układały się dokładnie w na łączeniu 8 i 9. Chyba że coś źle zrozumiałem?
EyraCk
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 40
Rejestracja: 13 lutego 2018, 03:31
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ustawienia celownika AK na 50m

Post autor: EyraCk »

Istnieje też taka tabela dla kalibru 5.45?
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7505
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ustawienia celownika AK na 50m

Post autor: LARPAK »

Maciej.N pisze:Byłem dzisiaj na osi 50 metrów i przystrzelałem karabinek tak jak było to opisane z nastawy 1 w punkt i wszystko ładnie się udało 4x10 jedna 9 o średnicy może 5cm.
Dodam że strzeliłem do figury bojowej 23P.
Średnica pola "10" w FB 23p to 10 cm.
Przy dokładnym przystrzelaniu "w punkt" przestrzeliny powinny oscylować w granicy liczby "10" czyli środka tarczy.
Chyba, że dobrałeś inny punkt celowania.

Strzelałeś z podpórki czy z wolnej ręki?
Maciej.N pisze:Potem przestawiłam na 3 i celowałem w środek podstawy tarczy i ku mojemu zdziwieniu przestrzeliny układały się jakieś dwa trzy centymetry pod tymi z nastawy 1. Według tego co przekazywał kolega LARPAK powinny układać się około 13 cm powyżej środka podstawy celu a było o wiele więcej.
Maciej.N pisze:Układały się dokładnie w na łączeniu 8 i 9. Chyba że coś źle zrozumiałem?
To układały się 2 - 3 cm od tych z nastawy "1" czy na łączeniu pola "8" i "9"? bo to zasadnicza różnica.
A dlaczego?
Bo odległość między pierścieniami to 50 mm/5 cm więc jeżeli przystrzelałeś w punkt i zmieniłeś nastawę celownika to powinieneś otrzymać przestrzeliny w okolicy punktu "8" na tarczy.

Teraz tutaj ważne są różne czynniki takie jak to czy strzelałeś z podpórki, jej stabilności, dokładnego dobrania punktu celowania i trzymania się go itd.

Dlatego lepiej i łatwiej jest najpierw przystrzelać w środek podstawy celu niż w punkt.

Sprawdziłeś jak układają się przestrzeliny z nastawy "3" celując w punkt?

Obrazek
Maciej.N
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 325
Rejestracja: 07 kwietnia 2016, 22:07
Tematy: 8
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ustawienia celownika AK na 50m

Post autor: Maciej.N »

LARPAK pewnie masz rację. Szkoda że nie mogę umieścić zdjęcia bo głównie to loguje sie na forum przez telefon komórkowy ale spróbuję opisać. Strzelałem z podparciem lufy wydaje mi się że w miarę stabilnie mierzyłem dokładnie pod żółte to na mojej tarczy było łączenie 9 i 10. Najwyższa przestrzelina znajdowala się w środku cyferki 0 dwie kolejne poniżej mniej więcej pomiędzy tym zerem a łączeniem 10 z 9 czwarta dokładnie na lini 9 z 10 i ostatnia w środek cyfry 9. Kurde mam nadzieję że w miarę obrazowo to ująłem to faktycznie może będzie to trochę większy promień niż 5 cm.
Z nastawy 3 mierzyłam dokładnie w połączenie okalające białego pola z zieloną tarczą. Przestrzeliny ukladaly się w dziesiątce poniżej liczby 9 i na lini 9z8. Co zaobserwowałem to przy mierzeniu w podstawę było lepsze skupienie
Maciej.N
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 325
Rejestracja: 07 kwietnia 2016, 22:07
Tematy: 8
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ustawienia celownika AK na 50m

Post autor: Maciej.N »

Skasowane
Ostatnio zmieniony 14 czerwca 2018, 18:48 przez Maciej.N, łącznie zmieniany 2 razy.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7505
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ustawienia celownika AK na 50m

Post autor: LARPAK »

Zrób lepiej tak jak mówiłem wcześniej.
Nastawa "3" i celowanie w środek podstawy celu najlepiej do 23p/2 lub do linii na tarczy, na której rysujesz PK (punkt kontrolny) 13 cm nad PC (punktem celowania).

Skupienie miałeś lepsze bo celując w środek podstawy celu jest łatwiej zgrać przyrządy i utrzymać ten punkt celowania jak celując w punkt. Zwłaszcza z podpórką.

Przy czym to gdzie miałeś podpartą lufę też ma znaczenie.
Rutek007
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 114
Rejestracja: 11 lipca 2017, 19:48
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ustawienia celownika AK na 50m

Post autor: Rutek007 »

Witam.
Funkcjonuje jeszcze taka tarcza jak 23p/2 i 23p/4. Czyli podwójnie i poczwórnie zmniejszona. 23p/2 można powiesić na 50m i mamy takie samo przełożenie jak zwykła 23p na 100m... :502:
CZ P-09 :)
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7505
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ustawienia celownika AK na 50m

Post autor: LARPAK »

Rutek007 pisze:23p/2 można powiesić na 50m i mamy takie samo przełożenie jak zwykła 23p na 100m... :502:
I jak spojrzysz na jej wymiary to okaże się, że środek jest 12,5 cm od dolnej krawędzi czyli tyle ile wychodzi z tabeli dla nastawy "3" celując w środek podstawy celu na 50 m.
Maciej.N
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 325
Rejestracja: 07 kwietnia 2016, 22:07
Tematy: 8
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ustawienia celownika AK na 50m

Post autor: Maciej.N »

Przy najbliższej okazji spróbuję tak zrobić jak radzisz a może uda mi się wbić na setkę co czasami trudne jest bo stale zajęta.
Rutek007
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 114
Rejestracja: 11 lipca 2017, 19:48
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ustawienia celownika AK na 50m

Post autor: Rutek007 »

Jak dobrze bym poszukać to znalazł bym gdzieś oryginalne PRLowskie pożółkłe takie tarcze.... :-D
CZ P-09 :)
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”