DOT duplex a HFT

Celowniki, montaże, trajektorie, ustawianie

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Awatar użytkownika
zbisz41
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 405
Rejestracja: 19 stycznia 2016, 18:29
Tematy: 25
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: DOT duplex a HFT

Post autor: zbisz41 »

Sprawa wyjaśniona:
-cudze ściągi nie nadają się ale pomogły jak to ma wyglądać
-robie tor i przestrzelam lunetę na podstawowe dystanse.
Pytanie:
Jakie KZ ustawia się na jakie dystanse? (mniej więcej)
Walther LG+ Falcon 1-10x24 -*-FWB-150-*
"ten kto zajął ostatnie miejsce zawsze jest lepszy od tego, który nie brał udziału"
GraySaint
Zagorek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 466
Rejestracja: 17 maja 2016, 23:21
Tematy: 17
Lokalizacja: Lublin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: DOT duplex a HFT

Post autor: Zagorek »

W dziale wiatrówki masz wizualizacje poprawek do każdego rodzaju krzyża a w innym regulamin HFT a tam rozpiskę wszystkich dystansów dla KZ. Znajomosć regulaminu pomaga również w ocenie dystansu więc warto zapamiętać (zapisać).
Walther LGU + Vortex diamondback hp 3-12x42
BMK 40 + Vortex crossfire 6-18x44
http://www.lubelskieforumstrzeleckie.pl/index.php
KryptorurekRobaczny
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 34
Rejestracja: 07 czerwca 2018, 11:55
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: DOT duplex a HFT

Post autor: KryptorurekRobaczny »

Taką ściągę od kogoś kiedyś dostałem.
Obrazek
Krzych
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 255
Rejestracja: 04 listopada 2004, 09:20
Tematy: 22
Lokalizacja: Konin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: DOT duplex a HFT

Post autor: Krzych »

Raz jeszcze.
Przestrzel swój zestaw na papierze od minimum do maximum dystansów HFT. Poznaj charakterystykę swojego zestawu! Na tej podstawie wyprodukuj swoją tabelkę poprawek.
Koniec, kropka!
Innej metody nie ma!
I mówimy tutaj, o śrucie dobranym do lufy, bądź matrycy której masz zapas tak duży, żeby opłacało się to wszystko robić.
A wiem na pewno, że lufa S400 jest wybredna, nawet po wielu zabiegach "upiększających".
Awatar użytkownika
zbisz41
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 405
Rejestracja: 19 stycznia 2016, 18:29
Tematy: 25
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: DOT duplex a HFT

Post autor: zbisz41 »

Przestrzeliłem na razie na dystansie 7-30 m .
Wstępnie wygląda że jest mały zakres poprawek max do połowy duplexa . Problem inny przy ustawieniu parałaksy na 20 m od 13 m dość mocne zamglenie.
Walther LG+ Falcon 1-10x24 -*-FWB-150-*
"ten kto zajął ostatnie miejsce zawsze jest lepszy od tego, który nie brał udziału"
GraySaint
Awatar użytkownika
Cin91
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 531
Rejestracja: 24 czerwca 2016, 06:33
Tematy: 0
Lokalizacja: Wyszków/Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: DOT duplex a HFT

Post autor: Cin91 »

I to jest urok HFT. Ustawisz paralaksę na 20m, to musisz się pogodzić z tym, że np. od 12 metra w dół będzie mocno nieostro i tak samo od 30 metra w górę. Ale z drugiej strony - jak nauczysz się tych nieostrości, to będą świetnie podpowiadać Ci dystanse.
Walther LG400 + Vortex DiamondBack 4-16x44 FFP
rokasa58
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 595
Rejestracja: 25 lutego 2016, 10:34
Tematy: 4
Lokalizacja: Okolice Wrocławia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: DOT duplex a HFT

Post autor: rokasa58 »

I do tego potrzebna duża ilość figurek rozstawionych na różnych dystansach :-D
ONE SHOOT ONE MOMMENT NO MISS
Awatar użytkownika
Łysy
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 615
Rejestracja: 22 kwietnia 2008, 21:00
Tematy: 20
Lokalizacja: Ciechocinek
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: DOT duplex a HFT

Post autor: Łysy »

Figurki to do treningu HFT
Żeby zobaczyć jak karabinek strzela tylko papier i odpowiednie dystanse.
Tabelki innych ci nie pomogą bo każda lufa ma swoje chimery i dopóki sam nie przestrzelisz wszystkich dystansów i nie sprawdzisz to na pewno nie będziesz wiedział i to tak jak pisze krzych swoim śrutem a nie każdym innym.
Po drugie przy 16 Julach nie da się mieć pierwszego zera na 15 a drugiego na 33 metrze.
Bliższe prawdy będą 10 i 32-33 metr .
Jeśli masz czas zacznij od dobrania najlepiej latającego śrutu na dystansie 32-36 metrów (i kup go z 20 paczek) a potem jak już go będziesz miał to zabieraj się za ostrzelania dystansów HFT . I to dopiero będzie dobrze wykonana robota
Steyr z krzywą lufą + Vortex PST I
Awatar użytkownika
Cin91
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 531
Rejestracja: 24 czerwca 2016, 06:33
Tematy: 0
Lokalizacja: Wyszków/Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: DOT duplex a HFT

Post autor: Cin91 »

hilary22 pisze:Bliższe prawdy będą 10 i 32-33 metr
Mi się jednak wydaje, że niemożliwe jest uzyskanie zera 10 i 33m przy naszych konfiguracjach. Raczej 10 i 38-40m. Dla 33m zero będzie w okolicy 12-13m. ;) Ale to szczegóły.

Ja jednak Koledze Zbyszkowi proponuję pojechać na zawody i popatrzeć/pogadać. A zanim pojedzie, niech weźmie paczkę śrutu, zrobi balistykę 7-42m. Proponuję takie dystanse:

7, 8, 9, 10 - no bo są bliskie i różnice pomiędzy nimi są spore w trajektorii, a KZ może być 20mm, czyli niewiele miejsca
12, 15, 20, 23 - bo to typowe dystanse dla KZ15, w tym: najbliższy, najdalszy, przewyższenie przy strzelaniu na 2 zera
25 - zero (tak zakładam na początek)
28 - maksymalny dystans dla KZ20 - mało miejsca na błąd, odległość mająca już znaczenie np. pod względem wiatru
32, 35, 37 - może stać KZ25 (wiadomo, że od 7m, ale rzadko kiedy stoi bliżej niż 25m+), co w zestawieniu z max dystansem, czyli 37m wprawia w kłopoty chyba każdego strzelca; nie ma zbyt wiele miejsca na błąd w szacowaniu dystansu, czy poprawek na wiatr; poza tym 32m - max dla wymuszonych
40, 42 - wiadomo, maksy dla KZ35 i KZ40.

I niech sobie Zbisz rozpisze w tabelce poprawki, albo rozrysuje na krzyżu. Myślę, że strzelanie na jedno zero na początku będzie łatwiejsze. Chociaż z drugiej strony z krzyżem duplex sam bym się wyzerował na dwa zera 14-15 i 28-30, żeby poprawki zamykały się w cienkiej części krzyża. Przewyższenia nie sprawią problemu, bo zamkną się w 5-8mm, czyli celowaniem w dolną część KZ15. Za to dalekie dystanse (37, 40m) -powinny wychodzić tuż przed zgrubieniem.

I na razie nie ma co Mu kłaść do głowy jakieś dobieranie śrutów. Niech weźmie ten, z którego ma najprzyzwoitsze skupienia. Jak zrobi na nim balistykę, to szanse, że cokolwiek się zmieni po dobraniu lepszego śrutu (w tej samej wadze i tego samego rodzaju) są praktycznie zerowe. A nawet jak się zmieni, to będzie kwestia pomijalnych wartości.

Natomiast swoje idealne dla siebie ustawienie Zbyszek sam znajdzie, jak zacznie rozumieć o co chodzi, kumać czaczę i czuć blues'a ;) Na razie niech zacznie strzelać i skoczy na zawody :)
Walther LG400 + Vortex DiamondBack 4-16x44 FFP
Josef
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2973
Rejestracja: 26 grudnia 2006, 17:06
Tematy: 40
Lokalizacja: Kalisz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: DOT duplex a HFT

Post autor: Josef »

Według ChairGun-a, przy zerze na 25 m, dla Exacta z Vo ok. 237 m/sek. zawsze będą dwa zera: pierwsze na ok. 16 m, drugie 25 m. Aby 25 m było jedynym zerem, Vo musiałoby wynosić ok. 295 m/sek. W znacznym uproszczeniu, przy jednym zerze na 25 m, Vo musiałoby wynosić minimum 275 m/sek., gdyż przy tej prędkości, przewyższenia od ok. 20 m byłyby tak znikome, że niezauważalne.
Awatar użytkownika
Cin91
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 531
Rejestracja: 24 czerwca 2016, 06:33
Tematy: 0
Lokalizacja: Wyszków/Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: DOT duplex a HFT

Post autor: Cin91 »

(WG STRELOKA) Mając zero na 25m przy V0=240m/s i śrucie 0,547 BC=0,021 przewyższenie na 20 i 23m to ~3mm, a pierwsze zero wypada na ~16-18m (w zależności od wysokości osi optycznej). Mając zero na 23m na odległości 16-18m będzie strzelał o jakieś ~2mm niżej niż z zerem na 25m. Zatem jaka to różnica...?
To było po prostu znaczne uproszczenie dla Kolegi, który dopiero zaczyna, żeby nie zaprzątał sobie głowy drobnostkami. Tym bardziej, że dystans 25m jest bardziej intuicyjny dla początkującego, a i na ZR przed zawodami ma taczki na tej odległości.
Ostatnio zmieniony 12 czerwca 2018, 10:26 przez Cin91, łącznie zmieniany 2 razy.
Walther LG400 + Vortex DiamondBack 4-16x44 FFP
KryptorurekRobaczny
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 34
Rejestracja: 07 czerwca 2018, 11:55
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: DOT duplex a HFT

Post autor: KryptorurekRobaczny »

hilary22 pisze: Po drugie przy 16 Julach nie da się mieć pierwszego zera na 15 a drugiego na 33 metrze.
Oczywiście że się da, nie opowiadaj bajek.
Josef pisze:Według ChairGun-a, przy zerze na 25 m, dla Exacta z Vo ok. 237 m/sek. zawsze będą dwa zera: pierwsze na ok. 16 m, drugie 25 m. Aby 25 m było jedynym zerem, Vo musiałoby wynosić ok. 295 m/sek..
Mój chairgun pokazuje że może być jedno zero na 25m dla Vo ok. 241 (ale 237 nie jest problemem). Co więcej idzie za tym praktyka... I jest to jedyne zero!

Wszyscy zapominacie o bycie który się nazywa: ODLEGŁOŚĆ OSI OPTYCZNEJ OD OSI PRZEWODU LUFY!
Awatar użytkownika
zbisz41
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 405
Rejestracja: 19 stycznia 2016, 18:29
Tematy: 25
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: DOT duplex a HFT

Post autor: zbisz41 »

Ja nie wiem o czym piszecie, ja tylko chcę sobie postrzelać na zawodach z tego co mam i świetnie się bawić :piwo:
Mam vo 240 m/s ustawiłem jedno zero na 30 metrów a drugie samo wskoczyło na 13 metr :shock:
Mam niski montaż i jak pisałem wstępnie wychodzi że poprawki mieszczą się do połowy cienkiego krzyża
Walther LG+ Falcon 1-10x24 -*-FWB-150-*
"ten kto zajął ostatnie miejsce zawsze jest lepszy od tego, który nie brał udziału"
GraySaint
Awatar użytkownika
Cin91
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 531
Rejestracja: 24 czerwca 2016, 06:33
Tematy: 0
Lokalizacja: Wyszków/Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: DOT duplex a HFT

Post autor: Cin91 »

Cin91 pisze:(WG STRELOKA) Mając zero na 25m przy V0=240m/s i śrucie 0,547 BC=0,021 przewyższenie na 20 i 23m to ~3mm, a pierwsze zero wypada na ~16-18m (w zależności od wysokości osi optycznej). Mając zero na 23m na odległości 16-18m będzie strzelał o jakieś ~2mm niżej niż z zerem na 25m
KryptorurekRobaczny pisze:Wszyscy zapominacie o bycie który się nazywa: ODLEGŁOŚĆ OSI OPTYCZNEJ OD OSI PRZEWODU LUFY!
KryptorurekRobaczny pisze:Oczywiście że się da, nie opowiadaj bajek.
Cin91 pisze:Mi się jednak wydaje, że niemożliwe jest uzyskanie zera 10 i 33m przy naszych konfiguracjach.
Proszę, czytaj ze zrozumieniem, zanim zaczniesz komuś wmawiać "opowiadanie bajek". Sprawdź w Streloku, jakiej wysokości trzeba mieć oś optyczną, aby mieć zero 10 i 33m : :052:
zbisz41 pisze:Mam vo 240 m/s ustawiłem jedno zero na 30 metrów a drugie samo wskoczyło na 13 metr
No to masz konfigurację na początek całkiem spoko, bo cele powyżej 30m masz w zasięgu środka krzyża (tzn rzadko kiedy będziesz celował środkiem ponad KZ, raczej przy górnej krawędzi) oraz masz małe poprawki na celach bliskich, tj. poniżej 13m. :)
Musisz jedynie zwrócić uwagę, co się dzieje od 17m do 25m. Będziesz miał przewyższenie. Punkt szczytowy około 23-24m i będzie to zapewne coś około 8-10mm. Więc na tych dystansach będzie trzeba uważać i celować w dół KZ, a w przypadku 15mm nawet pod.

Popróbuj, zobacz co Ci nie pasuje i powoli będziesz zmieniał, aż dojdziesz do swojej konfiguracji. Na razie zrób balistykę i ostrzelaj się na takim ustawieniu ;)
Ostatnio zmieniony 12 czerwca 2018, 11:50 przez Cin91, łącznie zmieniany 3 razy.
Walther LG400 + Vortex DiamondBack 4-16x44 FFP
KryptorurekRobaczny
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 34
Rejestracja: 07 czerwca 2018, 11:55
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: DOT duplex a HFT

Post autor: KryptorurekRobaczny »

[quote="Cin91"]
Proszę, czytaj ze zrozumieniem, zanim zaczniesz komuś wmawiać "opowiadanie bajek". Sprawdź w Streloku, jakiej wysokości trzeba mieć oś optyczną, aby mieć zero 10 i 33m : :052:
[quote]

Czytam Radku ze zrozumieniem, 32mm, jest to od biedy też do zrobienia i nigdzie nie piszę o 10 i 33m, odnoszę się jedynie do zera na 15 i 33 co jest bardzo bliskie jednej z moich wysokości montażu.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Optyka”