Tłumiki.

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
Stedke
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 270
Rejestracja: 01 lipca 2007, 17:00
Tematy: 19
Lokalizacja: ZetGie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Tłumiki.

Post autor: Stedke »

A więc Panowie,jak to jest z tymi tłumikami?
Wolno,nie wolno?
Sklepy posiadają w ofercie,a skoro posiadają to ktoś kupować musi,na kilku strzelnicach już spotkałem ludzi strzelających z tymi urządzeniami,i nie to nie byli "specjalsi",milicjanci itd,bo widziałem na różnych zabawkach od boczniaków po .308W
Wiem,ustawa mówi jasno że nie wolno.Chociaż czy tak jasno to też nie do końca?
Ktoś ma,używa?Przyzna się?
Pozdrawiam
Browning X-Bolt 6,5x55SE,CZ-P09,CZ 550 Lux 30-06+Docter Classic 3-12x56,TOZ-18,Mossberg MMR, JACK Rogów,CZ 527 Varmint, GSG Firefly,Kebab 12/70,Howa 1500 6,5x55 Super Varmint,DMR300BLK, & More... :103:
MarcinD
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2239
Rejestracja: 22 października 2007, 17:16
Tematy: 12
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Tłumiki.

Post autor: MarcinD »

Ustawa nic jasno nie mowi poza wzmianka o nie wydawaniu pozwolenia na bron szczegolnie niebezpieczna wyposazona w tlumik. I nic sie nie zmienilo w tym temacie od tamtej pory. Mozna na wlasne ryzyko.
.177 / .22 / .22LR / 9x18 / 9x19 / 7,62x25 / 5,56x45 / 7,62x39
KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Tłumiki.

Post autor: KG92RS »

Ustawa mówi, że nie wolno zarejestrować broni przystosowanej do strzelania w wykorzystaniem tłumika huku, jako że jest "szczególnie niebezpieczna".
Oczywiście, nikt się do tego nie stosuje, bo nie dałoby się zarejestrować praktycznie żadnej broni.

Niebezpieczeństwo jest takie, że jak ktoś "podkabluje", to nagle może się okazać, że ten, konkretny egzemplarz stał się "szczególnie niebezpieczny" i nie można go posiadać...
Awatar użytkownika
Szaddam
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 160
Rejestracja: 24 kwietnia 2016, 17:23
Tematy: 0
Lokalizacja: Będzin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Tłumiki.

Post autor: Szaddam »

Antyradar też kupisz bez problemu, a korzystać nie wolno :)
Awatar użytkownika
Snipper_is
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1682
Rejestracja: 17 sierpnia 2008, 03:20
Tematy: 71
Lokalizacja: Norwegia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Tłumiki.

Post autor: Snipper_is »

No i pamiętajmy że posiadanie to nie używanie. Można posiadać bo np. poluje się w Norwegii gdzie strzelanie z tłumikiem jest legalne wręcz pożądane
Snipper
Awatar użytkownika
Stedke
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 270
Rejestracja: 01 lipca 2007, 17:00
Tematy: 19
Lokalizacja: ZetGie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Tłumiki.

Post autor: Stedke »

Snipper_is pisze:No i pamiętajmy że posiadanie to nie używanie. Można posiadać bo np. poluje się w Norwegii gdzie strzelanie z tłumikiem jest legalne wręcz pożądane
Snipper
Podobnie jak w Szwecji,gdy byłem na pierwszym polowaniu pędzonym,koledzy Szwedzi dziwnie się patrzyli na mnie że jestem beż tłumika,i o dziwo bez ochronników słuchu :)
W Szwecji od 2 lat tłumik podlega rejestracji.
:516:
Browning X-Bolt 6,5x55SE,CZ-P09,CZ 550 Lux 30-06+Docter Classic 3-12x56,TOZ-18,Mossberg MMR, JACK Rogów,CZ 527 Varmint, GSG Firefly,Kebab 12/70,Howa 1500 6,5x55 Super Varmint,DMR300BLK, & More... :103:
Awatar użytkownika
Snipper_is
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1682
Rejestracja: 17 sierpnia 2008, 03:20
Tematy: 71
Lokalizacja: Norwegia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Tłumiki.

Post autor: Snipper_is »

A znasz więcej detali tej rejestracji ? Są nanoszone numery ? czy tylko info że masz? i czy jest lakiś limit lub inne ograniczenia?
Bo w Norwegii jest to poza jakimiś restrykcjami. Masz ile chcesz i do czego chcesz np. pistolet. Co zręczniejsi sami se robią. Pełna swoboda. A dla tych co tłumiki znają tylko z filmów holywódzkich to informuję że to co pokazują to kompletna bzdura. Przy normalnej ( zaznaczam ) amunicji to i tak trzask po strzale jest na takim wysokim poziomie. Tak dla porównania to 9 para redukowane jest do poziomu 0.22 bez tłumika
Snipper
Ostatnio zmieniony 02 czerwca 2018, 14:25 przez Snipper_is, łącznie zmieniany 1 raz.
MarcinD
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2239
Rejestracja: 22 października 2007, 17:16
Tematy: 12
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Tłumiki.

Post autor: MarcinD »

No jak tlumik zdejmie 25-30 decybeli to juz jest to dobry tlumik. Zeby osiagnac efekt filmowy trzeba .22-ke plus wyciszone mechanizmy plus subsonic ammo. Cala reszte mozna miedzy bajki wlozyc.
.177 / .22 / .22LR / 9x18 / 9x19 / 7,62x25 / 5,56x45 / 7,62x39
Awatar użytkownika
Stedke
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 270
Rejestracja: 01 lipca 2007, 17:00
Tematy: 19
Lokalizacja: ZetGie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Tłumiki.

Post autor: Stedke »

Snipper_is pisze:A znasz więcej detali tej rejestracji ? Są nanoszone numery ? czy tylko info że masz? i czy jest lakiś limit lub inne ograniczenia?
Bo w Norwegii jest to poza jakimiś restrykcjami. Masz ile chcesz i do czego chcesz np. pistolet. Co zręczniejsi sami se robią. Pełna swoboda. A dla tych co tłumiki znają tylko z filmów holywódzkich to informuję że to co pokazują to kompletna bzdura. Przy normalnej ( zaznaczam ) amunicji to i tak trzask po strzale jest na takim wysokim poziomie. Tak dla porównania to 9 para redukowane jest do poziomu 0.22 bez tłumika
Snipper
Tak,jest coś na zasadzie promesy,pozwolenie na zakup tłumika i wpisuje się w kartę posiadania broni,wprowadzili restrykcję jakoś 2 lata temu.Wcześniej była wolna amerykanka.Zmieniło się to po tym jak Szwedzi zorientowali się że w rękach ciapatych jest kilka tysięcy sztuk broni niezarejestrowanej....Natomiast nie można posiadać tłumików pistoletowych.
Co do wytłumiania strzału to te holiłódzkie też już się sprawdzają...Jeden z polskich myśliwych wrzucał nawet filmiki jak poluje w Irlandii,czy jak strzela za domem z .308W(i to na zwykłej amunicji)odgłos praktycznie brzmi jakby strzelić z samej spłonki.Koszt takiego tłumika to ok 1000euro w Irlandii bez rejestracji itp.Jak bułki...
Linka z YT bym wrzucił ale nie mogę znaleźć,może kolega sam wrzuci...?Jest tutaj na forum.
Pozdrawiam
Browning X-Bolt 6,5x55SE,CZ-P09,CZ 550 Lux 30-06+Docter Classic 3-12x56,TOZ-18,Mossberg MMR, JACK Rogów,CZ 527 Varmint, GSG Firefly,Kebab 12/70,Howa 1500 6,5x55 Super Varmint,DMR300BLK, & More... :103:
Awatar użytkownika
lto
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1141
Rejestracja: 29 listopada 2014, 14:00
Tematy: 10
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Tłumiki.

Post autor: lto »

KG92RS pisze:Ustawa mówi, że nie wolno zarejestrować broni przystosowanej do strzelania w wykorzystaniem tłumika huku, jako że jest "szczególnie niebezpieczna".
Ustawa nic takiego nie mówi. Mówi, że pozwolenie nie może być wydane na broń m.in. przystosowaną do strzelania z użyciem tłumika huku. Podkreślam to, bo panuje błędne przekonanie, że jak WPA coś zarejestruje to znaczy że można to mieć.
MarcinD
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2239
Rejestracja: 22 października 2007, 17:16
Tematy: 12
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Tłumiki.

Post autor: MarcinD »

Stedke pisze: Co do wytłumiania strzału to te holiłódzkie też już się sprawdzają...Jeden z polskich myśliwych wrzucał nawet filmiki jak poluje w Irlandii,czy jak strzela za domem z .308W(i to na zwykłej amunicji)odgłos praktycznie brzmi jakby strzelić z samej spłonki.Koszt takiego tłumika to ok 1000euro w Irlandii bez rejestracji itp.Jak bułki...
Linka z YT bym wrzucił ale nie mogę znaleźć,może kolega sam wrzuci...?Jest tutaj na forum.
Pozdrawiam
:D Kolego Stedtke, a czy mierzyl glosnosc? Bo widzisz, kamery maja to do siebie, ze nie tylko przeklamuja dzwiek ale tez miewaja mechanizmy ktore takie ostre nagle dzwieki wyciszaja, i potem mamy na nagraniu hollywood:) Dlatego miarodajne sa dopiero testy z miernikiem dzwieku.
.177 / .22 / .22LR / 9x18 / 9x19 / 7,62x25 / 5,56x45 / 7,62x39
Awatar użytkownika
Snipper_is
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1682
Rejestracja: 17 sierpnia 2008, 03:20
Tematy: 71
Lokalizacja: Norwegia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Tłumiki.

Post autor: Snipper_is »

MarcinD
Dokładnie. Masz rację
Tu gdzie jestem jest wiele tłumików w użyciu. Firm znanych renomowanych jak też są tanie wyroby lub własnoręczne. I jak pisałem jeszcze nie spotkałem by tłumiło tak jak filmach. :)
No ale ....... każdy wierzy w co chce.
Snipper
LaChupacabra
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 298
Rejestracja: 26 września 2017, 12:54
Tematy: 7
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Tłumiki.

Post autor: LaChupacabra »

Podkreślam to, bo panuje błędne przekonanie, że jak WPA coś zarejestruje to znaczy że można to mieć.
To dlaczego mam zarejstrowany pistolet w wersji TACTICAL/SD?
To znaczy, że nie mogę go używać?

NIE WPROWADZAJCIE LUDZI W BŁĄD.

Poczytajcie pana Turczyna, pisał o tym jakiś czas temu.

http://trybun.org.pl/2015/11/10/obowiaz ... -posiadac/

http://trybun.org.pl/2015/11/09/bron-z- ... ezpieczna/
Ostatnio zmieniony 02 czerwca 2018, 20:54 przez LaChupacabra, łącznie zmieniany 2 razy.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7505
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Tłumiki.

Post autor: LARPAK »

Jego wypowiedzi sobie daruję.
W ustawie jest zapis o nie wydaniu pozwolenia na broń przystosowaną... A taki TACTICAL/SD może mieć zamontowany np. kompensator itd. (wiadomo od czego jest owo SD, ale to już sza...).
A jakby się trzymać stricte zapisu ustawy to w sumie na żadną broń nie wydano by pozwolenia bo nie potrzeba żadnego gwintu, aby tłumik zamontować.
gufner
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 85
Rejestracja: 13 lutego 2016, 15:56
Tematy: 0
Lokalizacja: Łódź
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Tłumiki.

Post autor: gufner »

To ja mam inne pytanie retoryczne: Każdy, podkreślam - KAŻDY, Kałach ma gwint na końcu lufy, na który nakręca się tłumik. Nagle każdy z posiadaczy Kałachów łamie prawo?
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”