Promesy uniwersalne?

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
to3k
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 263
Rejestracja: 31 marca 2018, 13:39
Tematy: 0
Lokalizacja: Lublin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Promesy uniwersalne?

Post autor: to3k »

Dzisiaj składałem wniosek o pozwolenie sportowe w lubelskim WPA i we wniosku napisałem, że chciałbym uzyskać 6 promes: 2 boczny, 3 centralny, 1 strzelba. Więcej u nas raczej nie da rady, ale podobno 6 dają można powiedzieć "z urzędu". Od Pana z WPA dostałem zapytanie dlaczego ograniczam sobie możliwości i z góry ograniczam jakie promesy chcę dostać... Powiedział, że przecież mogę prosić normalnie o 6 promes, bez określenia rodzajów broni. Do tego od razu zawnioskowałem o nie i opłaciłem te 6x17 zł.

Zastanawiam się od kiedy istnieją uniwersalne promesy? Zupełnie się na tym nie znam (jeszcze), ale z tego co słyszałem to promesa na strzelbę to promesa na strzelbę i nie było tutaj żadnego odstępstwa. Jeżeli się mylę to proszę wyprowadzcie mnie z błędu :wink:
Awatar użytkownika
Linek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1001
Rejestracja: 02 czerwca 2011, 00:11
Tematy: 10
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Promesy uniwersalne?

Post autor: Linek »

Ja na kolekcję dostałem 10 bez podziału a na sport był konieczny podział
Shadow, CZP10F, CeGlock 19 PH5, Tanfoglio, Luger P08, VIS ,TT Radom, S&W 38 spec, Rak, Tikka Sporter, Stag, Mauser 1939, 2xSzwed 6,5x55, Bock Fair ,Mosin Buss, CZ457. CZ557, ATA Sporter UZI.Sporo tego było
Awatar użytkownika
to3k
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 263
Rejestracja: 31 marca 2018, 13:39
Tematy: 0
Lokalizacja: Lublin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Promesy uniwersalne?

Post autor: to3k »

No właśnie ja kolekcję tak, ale na sportowe tak jak piszesz. Nawet mu gość wydrukował nowy wniosek, który wypełniłem i zobaczymy co będzie.
Awatar użytkownika
Wielki_Wezyr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 414
Rejestracja: 12 stycznia 2017, 19:33
Tematy: 0
Lokalizacja: Mazowieckie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Promesy uniwersalne?

Post autor: Wielki_Wezyr »

W Warszawie też już wydają pozwolenia bez podziału, jestem właśnie w trakcie procedury zmiany decyzji z podziałem, na decyzję bez podziału. Polecam zrobić taką procedurę (złożyć wniosek o zniesienie podziału), jest bezkosztowa, a pozwolenie bez podziału jest o wiele bardziej elastyczne.
/ .22 / 7,62x25 / 7,65 / 9 Short / 9 Makarow / 9 Para /
/ .357 Magnum /.44 Magnum /
/ 5,45x39 /
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Promesy uniwersalne?

Post autor: LARPAK »

Wszystko zależy od tego o jakim pozwoleniu rozmawiamy, jeżeli:
- sportowe,
- kolekcjonerskie.

To pytanie czy decyzja jest:
- z podziałem,
- bez podziału.

Sportowe pozwolenia bywały na ogół z podziałem np. 2 x BZ, 2 x CZ i 1 x GL, a widziałem już takie z podziałem na karabinek/pistolet BZ i CZ!

Obecnie jest stanowisko KGP o tym, że decyzje sportowe wydaje się bez podziału.

Mam pozwolenie sportowe od 2011 roku bez podziału i takowa promesa wprowadziła małe zamieszanie przy zakupie, ale szybkie wyjaśnienie, że mogę kupić wszystko co mieści się w pozwoleniu sportowym rozwiązało sprawę.

Przy zmianie decyzji o zniesieniu podziału warto od razu zrobić sobie rozszerzenie w trybie art. 155 KPA.
KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Promesy uniwersalne?

Post autor: KG92RS »

Już praktycznie wszędzie wydawane są pozwolenia sportowe bez podziału. Jakoś tak od września zeszłego roku.
Awatar użytkownika
Pabcio
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 117
Rejestracja: 25 lipca 2017, 12:47
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Promesy uniwersalne?

Post autor: Pabcio »

Taa, a w Łodzi telefonicznie to jeden pan chce, żeby we wniosku napisać podział na rodzaje. Bezsens totalny bo i tak będę wnioskował o ewentualne zniesienie podziału. Na razie czekam na odpowiedź pisemną.
kszymon
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 45
Rejestracja: 31 lipca 2014, 17:02
Tematy: 3
Lokalizacja: Wielkopolska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Promesy uniwersalne?

Post autor: kszymon »

Rozszerzałem pozwolenie pół roku temu i ode mnie też chcieli żeby wpisał podział... a potem przyznali mi bez podziału, więc ty też dostaniesz od razu bez podziału. Pytanie czy to co wpisywałem we wniosku mają w pamięci i potem będą na to zwracać uwagę, czy ten podział już nie ma żadnego znaczenia skoro przyznali bez.
Awatar użytkownika
to3k
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 263
Rejestracja: 31 marca 2018, 13:39
Tematy: 0
Lokalizacja: Lublin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Promesy uniwersalne?

Post autor: to3k »

Ja finalnie złożyłem wniosek wydrukowany przez pracownika WPA, w którym podziału nie było. Swojego wniosku w ogóle nie złożyłem.
Inku
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 593
Rejestracja: 20 kwietnia 2015, 10:15
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Promesy uniwersalne?

Post autor: Inku »

Promesy dostaniesz zgodnie z decyzją. Jeżeli nie masz podziału w decyzji to takie dostaniesz. Chyba już wszystkie WPA (większość) wydaje decyzję na broń sportową bez podziału.
Ostatnio zmieniony 29 maja 2018, 11:26 przez Inku, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
denver
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 57
Rejestracja: 12 lipca 2007, 15:56
Tematy: 0
Lokalizacja: Lublin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Promesy uniwersalne?

Post autor: denver »

W lubelskim WPA sportowe bez podziału jest od sierpnia ubiegłego roku.
Telesfor
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1345
Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 18:49
Tematy: 48
Lokalizacja: W-wa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Promesy uniwersalne?

Post autor: Telesfor »

Ja spotkałem się z sytuacją , że od pewnego czasu dostaję promesy bez podziału na broń z decyzji sportowej na której mam super-podział ( na krótką i długą , boczny i centralny zapłon) choć nie występowałem o zniesienie podziału. Ciekawe.
Minor
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 91
Rejestracja: 16 sierpnia 2017, 00:43
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Promesy uniwersalne?

Post autor: Minor »

Ale to trzeba rozdzielic promesy czyli takie kartki papieru które się oddaje przy zakupie, od decyzji i określonych w nich ilości sztuk.

Ja tam na promesach to mam tylko ”na broń do celów sportowych” a już jaka to broń to przecież dokładnie opisuje ustawa, po co WPA ma tam coś pisać.

Analogicznie, jakbym nie miał w decyzji np. gładkiej lufy. To po co mają pisać na promesie że nie mogę? Wydali decyzję a ja w jej ramach działam, kupilbym gladka to nie zarejestruje. Tak samo jak ktoś ma podział i przekroczy ilości w decyzji na dany rodzaj broni.

Podsumowując promesy to promesy tylko kartki papieru. A decyzja określa co i ile mogę posiadać i tak dostaje się decyzję na np. 10 sztuk broni do celów sportowych bez żadnego podziału.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Promesy uniwersalne?

Post autor: LARPAK »

Minor pisze:Ja tam na promesach to mam tylko ”na broń do celów sportowych” a już jaka to broń to przecież dokładnie opisuje ustawa, po co WPA ma tam coś pisać.
To jest m.in. po to, aby sprzedający wiedział, że posiadasz zezwolenie na taki rodzaj broni.
Dla niego nie musi być owy wpis jednoznaczny z posiadanymi uprawnieniami (decyzją administracyjną).

Często jest też tak, że ludzie zapominają jaki mają ten podział, a kupują pod wpływem chwili/okazji.

Niektórzy tutaj mylą wniosek o promesy z wnioskiem o wydanie pozwolenia.

Jeżeli WPA wydaje "ogólne" promesy, a decyzja jest z podziałem to są one wydane niezgodnie z decyzją administracyjną.
W sumie to samo mam w przypadku kolekcjonerskiej, w której nie mam wyłączenia samoczynnej i takowe bez wyłączenia otrzymałem promesy, ale następne promesy już otrzymałem na "broń palną do celów kolekcjonerskich z wyłączeniem broni samoczynnej" czyli niezgodnie z decyzją.
Awatar użytkownika
Pabcio
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 117
Rejestracja: 25 lipca 2017, 12:47
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Promesy uniwersalne?

Post autor: Pabcio »

LARPAK pisze:W sumie to samo mam w przypadku kolekcjonerskiej, w której nie mam wyłączenia samoczynnej i takowe bez wyłączenia otrzymałem promesy, ale następne promesy już otrzymałem na "broń palną do celów kolekcjonerskich z wyłączeniem broni samoczynnej" czyli niezgodnie z decyzją.
Czyli kiedyś kupowałeś samoczynną, a teraz nie możesz mimo, że promesy są złe? Jak wygląda sytuacja? WPA się buldoczy?
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”