HW97 - niestabilna prędkość

Tematy dotyczące wiatrówek

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Awatar użytkownika
szambi
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2875
Rejestracja: 01 maja 2005, 22:03
Tematy: 27
Lokalizacja: Celestynów Pogorzel
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: HW97 - niestabilna prędkość

Post autor: szambi »

W tym przypadku teoria i praktyka osiągają konsensus toleracji w postaci wielkości strefy trafienia a dobór odpowiedniej partii śrutu dodatkowo zmniejsza jej granicę.
Air Arms EV2
radecek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 828
Rejestracja: 11 lutego 2007, 22:10
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: HW97 - niestabilna prędkość

Post autor: radecek »

Kiedyś kupiłem taki śrut śmieciowy i myślałem, ze się lufa uszkodziła w HW90. Więcej nie kupuję 8-) .HW90-tka lubi JSB Express-a i fajnie się z niego strzela przy ok. 14J.
I tak sprężyny są lepsze od pcp-ów :-D
Ostatnio zmieniony 23 maja 2018, 21:04 przez radecek, łącznie zmieniany 1 raz.
dragonblade
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 253
Rejestracja: 24 września 2008, 13:27
Tematy: 14
Lokalizacja: Będzin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: HW97 - niestabilna prędkość

Post autor: dragonblade »

Dzisiaj troszkę potestowałem Expressa, ale chyba moja lufa nie za bardzo się z nim lubi.
Na chrono stabilnie, bo od 248 do 250m/s, ale na tarczy niestety skupienia gorsze jak na zwykłym Exact'cie 4.52.

Aha... niby kalibry takie same, a Express wchodzi do lufy praktycznie bez oporu, hehe.
Ostatnio zmieniony 24 maja 2018, 01:52 przez dragonblade, łącznie zmieniany 1 raz.
Steyr LG110 + Vortex Diamondback HP 4-16x42
Awatar użytkownika
TZ
Ekspert Wiatrówki
Ekspert Wiatrówki
Reactions:
Posty: 4730
Rejestracja: 30 listopada 2002, 08:15
Tematy: 158
Grupa: Ekspert Wiatrówki

Re: HW97 - niestabilna prędkość

Post autor: TZ »

Z tym kalibrem to z dużą dozą dystansu podchodź. Od jakiegoś czasu to tylko napis na denku JSB. Jak z jakiejś partii / serii coś ci przypasuje, to znaczy lufie twojej 97 - wtedy zamów TIR'a tego właśnie ołowiu nie patrząc, czy na denku będzie 4,51 czy 4,52.
Odnośnie expresa ... mam 3 obecnie używane systemy 97, miałem w przeszłości kilka innych i w żadnym expres tyłka nie urywał swoimi skupieniami. Czyli podobnie.
Ostatnio bawiłem się w dobieranie śrutu do Diany 75. To specyficzna lufa i system, który stworzony został do matchowego strzelania. I faktycznie śruty matchowe podkalibrowe 4,48 i 4,49 najlepiej się sprawdzają. Ale skoro strzelam z tego na 25 m a nie 10 i do tego w polu na wiaterku a nie w hali, dlatego też trzeba było dobrać jakiś exact'cik, albo jemu podobny diabolo. Spróbowałem na wadze, jak wygląda paczka Exacta. Najpierw zwykły Exact, potem express, dalej Air Arms i Daystate (te dwa ostatnie to JSB zrobiony tylko z logo dla tych producentów). Efekt .... sieczka, całkowita sieczka. Od 0,562 g na wadze najcięższe sztuki do 0,535 :shock:
Po wybraniu od 0,543 do 0,550 ( czyli 7 tysięcznych przedział) połowa puszki jest do wywalenia. A przedział 7 tyś to sporo w porównaniu do choćby PCP'iarzy. Taki Leszek Domagała zawęża przedział akceptowalności do 4 tysięcznych.
Oczywiście piszę tu o "czarach" pod lufę matchową 7,5 Joula na wylocie a nie 16 - 17 Jouli. Przy 240 m/s na wylocie Exact z puszki po dobraniu serii nie ma wielkiego wpływu na tarczy strzelając 97-ką, łlczy strzelam ciężkim, czy lekkim z oferowanej 500-ki sztuk jak leci w puszce. Biorę jak leci i dramatu nie ma. Ma to prawdopodobnie związek z faktem, że śrut w systemie 97-ki wylatuje w kształcie spłaszczonego groszka pogryzdanego gwintem na główce i spłaszczonym jak po przejechaniu walca skircie.
W PCP jest inaczej i Exact po wylocie nadal ma prawie ten sam kształt, co włożony do portu. I wtedy (choć nie rozumiem tej fizyki) waga ma znaczenie.
Pozdr,
TZ
PFTA/WKFT więcej wiatru, trochę nitro
dragonblade
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 253
Rejestracja: 24 września 2008, 13:27
Tematy: 14
Lokalizacja: Będzin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: HW97 - niestabilna prędkość

Post autor: dragonblade »

Panowie, a jakaś sensowna alternatywa dla Exacta?
Szczerze, to nie uśmiecha mi się kupić w ciemno 20 opakowań... potem się okaże, że to jakaś lipna matryca i śrut pójdzie do kibla :(
Ciężko jest też kupić jedną dobrą paczkę, a potem dokupić resztę z tej samej partii. Za każdym razem pewno ślą co innego.

Ponoć jest jeszcze takie ustrojstwo jak Crosman FT Premier Domed, ponoć całkiem dobry i co najważniejsze powtarzalny. Ktoś z Was przepuścił go trochę przez lufę w HW?

Ja mam paczkę Crosmana Pointed, ale to jeszcze większa lipa od Exacta - jedne śruty same wylatują z lufy, a inne trza dobijać młotkiem bo nie chcą wleźć.
U mnie ogólnie jest tak, że jak jakiś śrut luźno wchodzi do lufy, to mam pewny odskok na tarczy.
Steyr LG110 + Vortex Diamondback HP 4-16x42
krzycho1708
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 54
Rejestracja: 26 lipca 2016, 12:38
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: HW97 - niestabilna prędkość

Post autor: krzycho1708 »

Domed jest powtarzalny jak jest dobrze wykonany, raz kupiłem ten śrut w kartoniku no i strasznie dużo opiłków w środku sukienek miał..
Bardzo fajnie lata H&N FTT (jeszcze lepiej identyczny Accupeel F.T) no ale jest droższy od exacta.

Od pointeda zdecydowanie lepiej lata KTK :one:
Awatar użytkownika
szambi
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2875
Rejestracja: 01 maja 2005, 22:03
Tematy: 27
Lokalizacja: Celestynów Pogorzel
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: HW97 - niestabilna prędkość

Post autor: szambi »

Najlepszą alternatywą dla Exacta jest Exact :-D
Jeśli problemem jest niestabilna prędkość wylotowa to przyczyny nie szukałbym w śrucie tylko w systemie. Różnice mieszy strzałami dochodzące do 4-5m/s nie mają wiekszego wpływu na celność.
Air Arms EV2
dragonblade
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 253
Rejestracja: 24 września 2008, 13:27
Tematy: 14
Lokalizacja: Będzin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: HW97 - niestabilna prędkość

Post autor: dragonblade »

szambi pisze: Jeśli problemem jest niestabilna prędkość wylotowa to przyczyny nie szukałbym w śrucie tylko w systemie.
To już się wyjaśniło i wiadomo na 100%, że problem dotyczył śrutu. Na innej paczce Exacta (tylko 4.52 zamiast 4.51) jest bardzo stabilnie, to samo z Expressem.
O alternatywę pytam, bo skoro raz mi się trafił taki badziewny Exact, to pewno kiedyś trafi się znów.
Teraz zakupiłem kolejne 2 paczki... te są już z tego roku i już na oko wyglądają zupełnie inaczej jak te z 2017... nowsze mają wyraźnie grubszy kielich.
Steyr LG110 + Vortex Diamondback HP 4-16x42
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wiatrówki”