Jaki karabinek PCA?

Podforum poświęcone pneumatycznemu strzelectwu matchowemu.

Moderatorzy: Moderatorzy wiatrówkowi, Moderator match

Awatar użytkownika
Szuwarek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 134
Rejestracja: 18 kwietnia 2016, 21:46
Tematy: 11
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Jaki karabinek PCA?

Post autor: Szuwarek »

Cześć,

Chciałbym zakupić karabinek PCA i stąd moje pytanie.

Co polecacie, i z jakich powodów.

Dodatkowo jako, że te konstrukcje już swoje lata mają i puściły przez lufę kilkaset kilo śrutu chciałbym wiedzieć jak wygląda dostępność części i ich ceny?

Jeśli ktoś może się podzielić doświadczeniami będę wdzięczny.

Pozdrawiam
Maciek
Awatar użytkownika
mildot
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1398
Rejestracja: 01 września 2011, 12:35
Tematy: 44
Lokalizacja: Bemowo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaki karabinek PCA?

Post autor: mildot »

FWB60x lub Anschutz 2001.

Anschutz jest o klasę wyzej jesli chodzi o jakość w karabinkach (lepszy spust, przyrządy celownicze, etc). Części łatwo dostępne do obydwu natomiast do Antka drogie.
Obydwa są nie do zajechania.

Walther LGM, Steyr w PCA też złe nie są, ale jednak dwa powyżej wyraźnie lepsze biorąc pod uwagę wszystkie aspekty.
Strzelam... bo lubię. ;)
Awatar użytkownika
Szuwarek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 134
Rejestracja: 18 kwietnia 2016, 21:46
Tematy: 11
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaki karabinek PCA?

Post autor: Szuwarek »

Właśnie ceny części mnie ciekawią.

Steyra nie brałem pod uwagę bo słyszałem, że dla PCA z częściami ciężko po przekształceniu z SM w SS.

Z LGM2 mam doświadczenie i wiem, że części są dostępne a ich cena nie zabija.

Nie chciałbym się zrujnować kupując karabinek, a o Antku i FWB niewiele wiem.

Pewnie jak zawsze jest to kwestia ceny i stanu egzemplarza, który trzeba sprawdzić przed zakupem.

Jeśli ktoś zna jakieś godne polecenia PCA dajcie znać. Z pewnych rąk chętnie zakupię.

Pozdrawiam
Maciek
Awatar użytkownika
mildot
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1398
Rejestracja: 01 września 2011, 12:35
Tematy: 44
Lokalizacja: Bemowo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaki karabinek PCA?

Post autor: mildot »

Ceny części do Antka potrafią być wysokie. O ile pamiętam to uszczelka tłoka to około 150-200zł. Tyle tylko, że cenami części bym się aż tak nie przejmował bo jeśli dbasz to się nie psuje. Ważne, żeby w dniu zakupu był w porządku.

Natomiast to co się liczy to jak się z tego strzela. I jeśli o to chodzi to powiedziałbym, że Anschutz tworzy klasę sam dla siebie. Nieco nizej jest FWB i Walther LGM2 na podobnym i bardzo wysokim poziomie. Cała reszta... no oczywiście nie będą nas ograniczać, ale przyjemność juz nie ta sama. ;) Tutaj wliczyłbym Steyra LG1 i LG10, LGR, ...

Jeszcze jedna uwaga do Antka - Antek musi być odpowiednio złożony. Źle złożony będzie miał gorszy cykl strzału, będzie przypalał uszczelkę i kopał odczuwalnie. Do tego będzie miał ułamany róg przedniego mocowania do osady... ma tak 80-90% Antków 2001. Nie jest to problem, ale objaw, że trzeba go poskładać i wyregulować pompkę właściwie. ;) Dopiero ostatnio zrozumiałem dokładnie dlaczego tak to działa i jak to zrobić dobrze. Druga sprawa - pilnować, aby gumowa podkładka pod dźwignię była na miejscu i żeby dźwignia nie uderzała w drewno - przyczyna zdecydownej większości uszkodzeń osady w Antkach - pęknięcie się rozwija z czasem i osada zostaje nam w rękach w dwóch kawałkach.

FWB60x wymagają tyle uwagi i pilnowania - względnie zadbane są w zasadzie nieśmiertelne. Nawet jak po wierzchu zeżarła je korozja. ;) Jeśli nie zalezy Ci na wyglądzie to można taki "zajechany" dość bezpiecznie kupić i doprowadzić do pełnej sprawnosci technicznej - po czym będzie działał kolejne wiele lat (w zasadzie pokoleń :!: ).
Strzelam... bo lubię. ;)
Awatar użytkownika
Szuwarek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 134
Rejestracja: 18 kwietnia 2016, 21:46
Tematy: 11
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaki karabinek PCA?

Post autor: Szuwarek »

Dzięki. Muszę się poskładać do każdego wymienionego.

Jakby co mogę Cię nieco pomolestować co i jak sprawdzić jak już egzemplarz będzie na horyzoncie?

Pozdrawiam
Maciek
Zawisz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 494
Rejestracja: 28 kwietnia 2009, 13:20
Tematy: 12
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaki karabinek PCA?

Post autor: Zawisz »

Tak jak Mildot napisał. FWB to czołg - nawet wojna nie daje gwarancji, że coś mu się stanie :P A części w środku niewiele i jakieś bardzo drogie nie są. A i myślę, że 602 i 603 będą niemniej przyjemne jak Antki. Bo 600 i 601 to aż zbyt czołg :D:D
A Antek, niestety, ma za dużo rzeczy, które mogą niedziałać. Prawdopodobnie każdy kupiony egzemplarz trzeba dać do przejrzenia komuś kto się na tym zna. Przyjemny do strzelania, ale... A ja już po prostu stary jestem, i mi to 'ale' przeszkadza :D
FWB 700 Alu, Anschutz 54 Supermatch, Iż 46, Hammerli 280 i wiele, wiele więcej :)
Może i nie mam wybitnego talentu, ale dzięki ciężkiej pracy i tak jtem w czołówce :)
Awatar użytkownika
mildot
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1398
Rejestracja: 01 września 2011, 12:35
Tematy: 44
Lokalizacja: Bemowo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaki karabinek PCA?

Post autor: mildot »

Pewnie. Jak juz będziesz miał coś na oku daj znać.

@Zawisz: prawdę rzeczesz. Ale jednak jak działa spust w Antku to poezja. Ale wystarczy porównać konstrukcję spustu Antka z innymi, żeby zobaczyć różnicę. :) Poniżej rysunek dotyczy Antka 54 ale moduł spustu jest identyczny - wymienny nawet między tymi modelami.

Obrazek
Strzelam... bo lubię. ;)
Awatar użytkownika
Łysy
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 608
Rejestracja: 22 kwietnia 2008, 21:00
Tematy: 21
Lokalizacja: Ciechocinek
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaki karabinek PCA?

Post autor: Łysy »

Miałem i LGM 2 i Steyera LG1 , konstrukcje bliżniaczo podobne i sądzę że pompki te same wymiary identyczne.
Oba maja tą zaletę, ze bardzo łatwo je przerobić na PCP jak się znudzi pompowanie. Lufy świetne. Steyr miał jak dla mnie tę przewagę, że śrut ładowało się bezpośrednio w lufę i zamykało klapkę jak w FWB czy w Anschutzu . W waltherze trzeba patrzeć jak ładujemy bo śrut lubi się często przekręcać. Ceny używanych bardzo podobne z tym, że Styera bardzo ciężko trafić .
Ogólnie ja bym wybrał Walthera - jak się znudzi PCA to dokupisz rega i kartusz i masz PCP.
Steyr z krzywą lufą + Vortex PST I
Awatar użytkownika
Cin91
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 531
Rejestracja: 24 czerwca 2016, 06:33
Tematy: 0
Lokalizacja: Wyszków/Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Jaki karabinek PCA?

Post autor: Cin91 »

Maciek miał CGM (LGM w wersji CO2) przerobionego na PCP, teraz ma Walthera LG300xt, więc wie o co kaman i raczej nie będzie potrzebował transformacji na PCP, skoro pyta o PCA :052:
Walther LG400 + Vortex DiamondBack 4-16x44 FFP
Awatar użytkownika
mildot
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1398
Rejestracja: 01 września 2011, 12:35
Tematy: 44
Lokalizacja: Bemowo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaki karabinek PCA?

Post autor: mildot »

Nie dobrze... bo jak popróbuje Antka to potem też będzie musiał zrobić upgrade Walthera na Anchutz ONE. ;) Widziałeś ile kosztuje???
Strzelam... bo lubię. ;)
Awatar użytkownika
Szuwarek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 134
Rejestracja: 18 kwietnia 2016, 21:46
Tematy: 11
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaki karabinek PCA?

Post autor: Szuwarek »

Anschutz ONE to piękny karabin zaiste.

300xt już się konwertuje na 16J.

Teraz szukam czegoś do tarczy - gdzie jeszcze długo nie dorównam karabinkowi.

Dlatego wybór padł na PCA.

Biorę pod uwagę jeszcze koszty i możliwości zabrania karabinka ze sobą bez zbędnego zagracania kufra w aucie, który przy składzie 2+pies już pęka w szwach.

PS. Jest sporo na alledrogo rożnej maści matchuwek. Myślicie, że jest tam coś godnego uwagi?

Są nawet Diany 100 które organoleptycznie dla mnie są bez konkurencji :P
Awatar użytkownika
Cin91
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 531
Rejestracja: 24 czerwca 2016, 06:33
Tematy: 0
Lokalizacja: Wyszków/Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Jaki karabinek PCA?

Post autor: Cin91 »

Walther LGM2 przerobiony na 7,5J PCP dawał z kartusza nabitego do 220 barów około 300 strzałow :D Więc czy na pewno PCA jest potrzebne? Nabijasz kartusz i masz z bani 300 strzałów ;)
Walther LG400 + Vortex DiamondBack 4-16x44 FFP
Krzych
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 255
Rejestracja: 04 listopada 2004, 09:20
Tematy: 22
Lokalizacja: Konin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaki karabinek PCA?

Post autor: Krzych »

Hmm... Z karabinkami PCA styczności wiele nie miałem, ale... Mam FWB C20, oraz nabyte tutaj na forum FWB 102. Nie rozpisując się dużo myślę, iż należy zwrócić szczególną uwagę na gładź pompki w której porusza się tłok. To moim zdaniem świadczy o dbałości użytkownika o system, a jednocześnie jest chyba najdroższym elementem, przy ewentualnej wymianie. Co do spustu, to chyba daje się doprowadzić do działania podobnego, czy to Antek, czy FWB. Kolega raczej się na olimpiadę nie wybiera. Chyba żeby miał takie aspiracje. Ale to dziś inne sprzęty.
Awatar użytkownika
Łysy
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 608
Rejestracja: 22 kwietnia 2008, 21:00
Tematy: 21
Lokalizacja: Ciechocinek
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaki karabinek PCA?

Post autor: Łysy »

Diana jest ładna tylko wydaje mi się że ciężka. Jeśli znaczenie mają części zamienne to zdecydowanie Lgm2. Pompkę w bardzo dobrym stanie kompletną z dźwignią kupisz za 150max 200 zł a wymiana trwa 5 minut.
Steyr z krzywą lufą + Vortex PST I
Awatar użytkownika
Łysy
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 608
Rejestracja: 22 kwietnia 2008, 21:00
Tematy: 21
Lokalizacja: Ciechocinek
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaki karabinek PCA?

Post autor: Łysy »

Kiedyś kupiłem do przeróbki lgm 2 w wersji lewej i powiem wam, że taka opcja jest o wiele wygodniejsza od prawej dla prawusa. Skoro trzymamy karabinek w ręce prawej to po co go przekładać do ładowania. Mając pompkę dla lewusa strzelamy z prawej ręki a do ładowania nie musimy go przekładać do ręki lewej. Pompkę sobie zostawiłem bo nie dość że była jak nowa to jeszcze wygodniejsza a może jak kolega szuwarek kiedyś wrócę do korzeni.
Steyr z krzywą lufą + Vortex PST I
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Match”