AKMS vs Mossberg MMR

Moderator: Moderatorzy WBP

zoom2
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1406
Rejestracja: 28 marca 2017, 17:30
Tematy: 117
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: AKMS vs Mossberg MMR

Post autor: zoom2 »

lto pisze:Do tego co wyżej dodam różne sposoby ryglowania w AK i AR, w skutek których ta druga konstrukcja ma duże szanse być celniejsza.

od około 05:10

A, pod kątem strzelania innego niż tarczowe: mój Beryl M762 jest o prawie kilogram cięższy niż mój AR (lufa 14,5"). To też nie w kij dmuchał. Chociaż w wersji 5,56x45 być może ta różnica jest inna (mniejsza?).
W zasadzie to nie ma żadnych powodów by twoj Beryl M762 był cięższy od wersji 5,56x45. Może być nawet minimalnie lżejszy, bo większa dziura w lufie to mniej stali.
I nie piszę tego ironicznie. Colty 1911 w wersji 9x19 są o kilka gramów cięższe od swych rasowych braci (45 ACP) właśnie z tego powodu
mpv2
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 127
Rejestracja: 12 maja 2017, 11:03
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: AKMS vs Mossberg MMR

Post autor: mpv2 »

Zważywszy na małe doświadczenie nie wiem czy mam prawo się wypowiadać.
Dla mnie MMR był i jest celniejszy. Jeszcze zanim nabyłem własny egzemplarz gdy testowałem użyczone sprzęty MMR był celniejszy w moich rękach na tarczy od radom sporta 5,56 tak o 5pkt.
O klubowym kałachy 7,62 to nie wspomnę bo z tego ledwo w tarczę trafiałem ;laughing:
Dla człowieka nie obytego z bronią przeziernikowy system celowniczy ARA jest bardziej intuicyjny. Dużą role odgrywa też długość linii celowania. Tak samo jeśli chodzi o obsługę, wymianę, zrzut magazynka, przeładowanie itp. Ja osobiście zakupiłem MMRa i jestem zadowolony.

Ale... pomimo tego że strzelam głównie z Mossberga (może mniej niż bym chciał i na mały dystans) zauważyłem że różnica na tarczy pomiędzy Radom sportem a MMRem zmalała. Nie mam okazji potestować innego sprzętu niż z celownikiem mechanicznym więc...
Po drugie odnośnie ergonomii przeładowania tak dla ciekawości założyłem pas do MMRa dwupunktowy i tak jakoś było mniej poręcznie. Porównywałem z Radom sportem znajomego. Co ciekawe jeżeli trzymamy Kałachopodobną broń lewą ręka przyciskając do ramienia kolbę nagle wszystko jest na swoim miejscu, można szybko prawą ręką wykonać całą obsługę łącznie z przeładowaniem. Pobawcie się tak kiedyś, polecam. :516:
Trwa to odrobinę dłużej niż w ARach ale jest równie intuicyjne.
Tak więc pewnie prędzej niż później zawita w mojej szafie :piwo:
Awatar użytkownika
kuras999
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1688
Rejestracja: 20 kwietnia 2016, 13:47
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: AKMS vs Mossberg MMR

Post autor: kuras999 »

Ale do statyki czemu nie, nie będzie już tak bardzo odbiegał od AR. Wieksza masa może być w tym przypadku zaletą.
Inku
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 593
Rejestracja: 20 kwietnia 2015, 10:15
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: AKMS vs Mossberg MMR

Post autor: Inku »

zoom2 pisze: W zasadzie to nie ma żadnych powodów by twoj Beryl M762 był cięższy od wersji 5,56x45. Może być nawet minimalnie lżejszy, bo większa dziura w lufie to mniej stali.
I nie piszę tego ironicznie. Colty 1911 w wersji 9x19 są o kilka gramów cięższe od swych rasowych braci (45 ACP) właśnie z tego powodu
Nie wiem o jakim dokładnie Colcie piszesz ale XDM 45 ACP waży więcej niż 9x19. To nie jest ta sama lufa tylko bardziej rozwiercona. 45 ma grubsze ścianki, bo i nabój silniejszy.

Wracając do tematu. MMR vs. Beryl. Beryl ma znaczenie wytrzymalszą lufę. MMR znaczenie bardziej ergonomiczny.
Ostatnio zmieniony 09 kwietnia 2018, 19:35 przez Inku, łącznie zmieniany 1 raz.
zoom2
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1406
Rejestracja: 28 marca 2017, 17:30
Tematy: 117
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: AKMS vs Mossberg MMR

Post autor: zoom2 »

Lufa od czterdziestki piatki to nie jest rozwiercona lufa od dziewiątki tylko bardziej lufa od dziewiatki to niedowiercona lufa od 45. Lufy mają takie same srednice zewnętrzne. Nawet na oko widac ze lufa od dziewiatki ma grubsza scianke.
Jesli juz porownujemy w taki sposob to lufa 45 jest wymiarowa a 9 ma nadmiarowe scianki. XDM nie znam ale porównaj sobie blizniacze colty ktore roznia sie tylko kalibrem. Te róznice są na tyle malo istotne , ze w reku raczej ich nie poczujesz. One sa uwidocznione w specyfikacji pistoletu. No ale jest to logiczne
EyraCk
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 40
Rejestracja: 13 lutego 2018, 03:31
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: AKMS vs Mossberg MMR

Post autor: EyraCk »

Tak dużo się mówi o celności, a jednak moim zdaniem 90% zależy od operatora broni, a nie od samej konstrukcji (oczywiście zakładamy, że oba karabiny są w 100% sprawne).
Rozmawiałem ostatnio z ojcem (były oficer WP) nt. strzelania i wiadomo, że zachwalał AK, ale kiedy podał mi jeden przykład utwierdził mnie w tym, że to strzelec jest w tej układance najważniejszy.
Jak był w szkole oficerskiej mówił, że naprawdę dużo strzelali i był ostrzelany na maxa i nie było dystansów 25 czy 50m, min. 100m. Kiedyś ich instruktor wymyślił ćwiczenie z AK 100m 30 sek cały magazynek pozycja leżąca do tarczy TS23 i liczymy tylko dychy, jego rekord 17. Więc z 7,62 gdzie dużo ludzi mówi, że odrzut jest za duży da się strzelać szybko i precyzyjnie.
Rozmawiałem też ostatnio w klubie czy mamy jakiegoś AR, żeby z tego postrzelać to nasz prezes (podejrzewam, że były operator, którejś z jednostek specjalnych) mówił, że miał kiedyś oryginalnego Colta i zajechał go w krótkim czasie, bo nie wytrzymał reżimu jaki mu narzucił i się po prostu rozpadł.
Nikogo oczywiście nie namawiam na żadną z opcji każdy będzie strzelał z tego z czego ma ochotę i co mu się bardziej podoba. Ale jeżeli ktoś nie umie dobrze strzelać to fakt tego, że przeładuje magazynek o sekundę czy dwie szybciej nie zrobi z niego lepszego strzelca.
Kupcie to co się wam podoba, a nie patrzycie na to, że ergonomia jest lepsza, myślę, że ma to znaczenie dopiero przy IPSC, ale tam też już nie startują ułomki, które ze 100m nie trafiają w tarczę.
shapi
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 423
Rejestracja: 16 grudnia 2014, 16:54
Tematy: 0
Lokalizacja: Krk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: AKMS vs Mossberg MMR

Post autor: shapi »

@EyraCK

Bez urazy, ale ktoś, kiedyś na tym forum napisał że jakby brać na poważnie wszystkie opowieści ojców/teściów/dziadków o ich wynikach na poligonie za czasów poboru, to byśmy tego wojska nie mieli, bo wszyscy byliby na permamentnych przepustkach za wyjątkowe wyniki, tudzież cała armia by się kwalifikowała do kadry narodowej.

Jak prezes był operatorem (ale to był, czy nie był?) to raczej z kosntrukcji ARopodobnych powinien być ostrzelany, i wiedzieć o nich więcej niż to że jakiś colt mu się rozpadł.

I tak, najważniejszy jest strzelec. Natomiast broń pomaga. Czasami bardzo.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: AKMS vs Mossberg MMR

Post autor: LARPAK »

EyraCk pisze:Tak dużo się mówi o celności, a jednak moim zdaniem 90% zależy od operatora broni, a nie od samej konstrukcji (oczywiście zakładamy, że oba karabiny są w 100% sprawne).
Pierwsza sprawa: balistyka - pewnych rzeczy nie przeskoczysz. Jeżeli mowa o AR15 i AK w 5,56 mm to tutaj będzie nieco podobnie bo widziałem z Beryla w sumie nie raz jedną dziurę wyciętą na 100 m z postawy leżąc z podpórką.
Druga sprawa: sprzęt pomaga, ale warunek jest taki, że trzeba już coś umieć.
EyraCk pisze:Rozmawiałem ostatnio z ojcem (były oficer WP) nt. strzelania i wiadomo, że zachwalał AK, ale kiedy podał mi jeden przykład utwierdził mnie w tym, że to strzelec jest w tej układance najważniejszy.
Jak był w szkole oficerskiej mówił, że naprawdę dużo strzelali i był ostrzelany na maxa i nie było dystansów 25 czy 50m, min. 100m. Kiedyś ich instruktor wymyślił ćwiczenie z AK 100m 30 sek cały magazynek pozycja leżąca do tarczy TS23 i liczymy tylko dychy, jego rekord 17. Więc z 7,62 gdzie dużo ludzi mówi, że odrzut jest za duży da się strzelać szybko i precyzyjnie.
Tarcza TS23, a jaka to?
Jesteś pewien, że był to pełen magazynek?
Strzelanie z podpórką zapewne?

Jeżeli mowa o tarczy nt23p to tam "10" ma 10 cm średnicy, a AK/AKM uznaje się za celne jeżeli przestrzeliny mieszczą się w kole o średnicy 15 cm (Beryl ma to samo).
Jest to jakieś strzelanie, ale jak ktoś umie strzelać i dobrze się złoży to z wykorzystaniem podpórki jest to wynik jakiego można się spodziewać.

Niestety nic to nie mówi o celności broni poza tym, że jej celność można uznać na poziomie ok. 57% - mówi to tylko o strzelcu tak na prawdę. Po uzyskanych skupieniach w iluś tam seriach czy strzelcach można powiedzieć, że broń jest celna - skupienie pokazuje najwięcej.
EyraCk pisze:Rozmawiałem też ostatnio w klubie czy mamy jakiegoś AR, żeby z tego postrzelać to nasz prezes (podejrzewam, że były operator, którejś z jednostek specjalnych)
Podejrzewasz czyli nie wiesz.
Nie jest to jakoś wiarygodne poświadczenie jakiś kwalifikacji takiej osoby...
EyraCk pisze:mówił, że miał kiedyś oryginalnego Colta i zajechał go w krótkim czasie, bo nie wytrzymał reżimu jaki mu narzucił i się po prostu rozpadł.
Zajechał czyli dokładnie co?
Krótkim czasie czyli jakim?
Ile strzałów oddał?
Owy reżim to znaczy konkretnie co?
Jaka była historia tej broni? Czy był to egzemplarz po wojskowy bez żadnych remontów, bez wymienionej sprężyny buffer'a itd. czy może nówka z pudełka?
Awatar użytkownika
kuras999
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1688
Rejestracja: 20 kwietnia 2016, 13:47
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: AKMS vs Mossberg MMR

Post autor: kuras999 »

EyraCk pisze:Ale jeżeli ktoś nie umie dobrze strzelać to fakt tego, że przeładuje magazynek o sekundę czy dwie szybciej nie zrobi z niego lepszego strzelca.
Dwie sekundy dodatkowo na magazynek mogą mocno przesunąć cię w rankingu przy jakimkolwiek strzelaniu dynamicznym. Wszystko zależy co się planuje robić jest bardzo duża różnica między AK i AR przy dynamice, na 100m da się trafić tym i tym bez problemu.
EyraCk
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 40
Rejestracja: 13 lutego 2018, 03:31
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: AKMS vs Mossberg MMR

Post autor: EyraCk »

Widzę, że powiedzenie "Nikt z tego nie będzie strzelać" na tym forum traci swoje znaczenie. Wszystko musi być udokumentowane.
Co do tarczy - tak mój błąd źle sprawdziłem chodziło o NT23 - potocznie nazywana Bolek
Co do strzelania to bez podpórki i tak jestem pewien, że była mowa o całym magazynku. Dla precyzji średnio 1strzał/1sek.
Co do instruktora, tak nie wiem gdzie dokładnie nie prosiłem o wyciąg z książeczki wojskowej, jednak po rozmowie jestem w stanie stwierdzić, że nie pracował w WOGu.
Odnośnie Colta to nie chciałem podawać konkretnych liczb, bo ich nie pamiętam i nie chciałem skłamać. Jednak to co pamiętam to ilości amunicji i czas w jakim do tego doszło był wystarczająco niski, aby można było powiedzieć, że nie była to wytrzymała jednostka. Co dokładnie poszło też nie pamiętam, w każdym razie nie opłacało się bawić w naprawy.
Oczywiście masz rację, co sam wspomniałem, ale może nie do końca zrozumiałeś moje intencje. 2 sek mają znaczenie, ale tylko w wypadku, że wszystko trafiasz. Bo dla mnie to żadna różnica być na 80 miejscu zamiast 100.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: AKMS vs Mossberg MMR

Post autor: LARPAK »

EyraCk pisze:Co do tarczy - tak mój błąd źle sprawdziłem chodziło o NT23 - potocznie nazywana Bolek
Nigdy tej tarczy/figury bojowej Bolkiem nie nazywałem i nie słyszałem, aby ktoś to robił. Co innego w odniesieniu do FB27 to jest ona nazywana Bolkiem i Lolkiem.
EyraCk pisze:Co do strzelania to bez podpórki i tak jestem pewien, że była mowa o całym magazynku. Dla precyzji średnio 1strzał/1sek.
Potrafimy liczyć, ale od jakiego momentu zaczęto liczyć owe 30 sekund?
Masz 100% pewność, że bez podpórki? Znaczna większość strzelań w wojsku na celność i skupienie odbywa się z podpórki.
EyraCk pisze:Co do instruktora, tak nie wiem gdzie dokładnie nie prosiłem o wyciąg z książeczki wojskowej, jednak po rozmowie jestem w stanie stwierdzić, że nie pracował w WOGu.
Jakby miał książeczkę wojskową to by było super ;)
Wiesz na strzelnicy już nie raz spotkałem "specjalsów", którzy nawet w ZSW nie byli, ale wrażenie sprawiali odpowiednie.
EyraCk pisze:Odnośnie Colta to nie chciałem podawać konkretnych liczb, bo ich nie pamiętam i nie chciałem skłamać. Jednak to co pamiętam to ilości amunicji i czas w jakim do tego doszło był wystarczająco niski, aby można było powiedzieć, że nie była to wytrzymała jednostka. Co dokładnie poszło też nie pamiętam, w każdym razie nie opłacało się bawić w naprawy.
Czyli nie możesz nic tak na prawdę powiedzieć.
Równie dobrze mógł to być zajechany egzemplarz, którego on wykończył.
EyraCk pisze:Oczywiście masz rację, co sam wspomniałem, ale może nie do końca zrozumiałeś moje intencje. 2 sek mają znaczenie, ale tylko w wypadku, że wszystko trafiasz. Bo dla mnie to żadna różnica być na 80 miejscu zamiast 100.
Ma to znaczenie jeżeli na takich zawodów będziesz jeździł nie raz, a więcej razy i będziesz trenował.
wrc69
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 164
Rejestracja: 02 sierpnia 2016, 08:58
Tematy: 0
Lokalizacja: Lubelskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: AKMS vs Mossberg MMR

Post autor: wrc69 »

Weźcie przeczytajcie jeszcze raz temat dyskusji i się do niego odnoście. Chcę kupić Radom Sporta 762 i czytam co się da na podobne tematy. Ponawalajcie się na PRV.
7,62x25 / 7,62x39 / 7,62x54R / 9x19 / 12GA
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: AKMS vs Mossberg MMR

Post autor: LARPAK »

Ale o co Ci chodzi.
Gość podaje jakieś informacje, a my (w tym ja) zwyczajnie prostujemy/weryfikujemy jego rewelacje na ten temat, aby ktoś kto szuka informacji później nie powielał jakiś błędów czy opowieści dziwnej treści od chyba specjalsów.
wrc69
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 164
Rejestracja: 02 sierpnia 2016, 08:58
Tematy: 0
Lokalizacja: Lubelskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: AKMS vs Mossberg MMR

Post autor: wrc69 »

Chodzi mi o to, że w tej kupie waszego kompostu może być perełka, ale jej nie znajdziesz.
To spora kupa kupy...
7,62x25 / 7,62x39 / 7,62x54R / 9x19 / 12GA
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: AKMS vs Mossberg MMR

Post autor: LARPAK »

To powiedz mi co masz w kupie o wytykaniu kupy oraz kupie o tym jak to kiedyś ktoś strzelał i zajechał jakiegoś colta przez chyba specjalsa?
Chyba, że takie opowieści uważasz za perełki to sorry.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”