Strzelanie z pistoletu - technika, wskazówki

Podforum poświęcone pneumatycznemu strzelectwu matchowemu.

Moderatorzy: Moderatorzy wiatrówkowi, Moderator match

Awatar użytkownika
hexer
Użytkownik komercyjny
Użytkownik komercyjny
Reactions:
Posty: 4115
Rejestracja: 25 czerwca 2003, 18:39
Tematy: 209
Lokalizacja: Bestwig/Rybnik
Grupa: Użytkownik komercyjny
Kontakt:

Re: FWB80

Post autor: hexer »

variag pisze: Hexerze, realia są (z moich skromnych obserwacji) nieco inne.
Warto opuścić poprzeczkę na przedział 320/340 punktów, potem niestety potrzebna jest pomoc trenera (...)
... -naście lat temu zacząłem przygodę ze strzelectwem: FT.
(wystrzałów z FAMAS'a w Castelnaudary nie liczę 8-) )
Najpierw z HW97. Byłem młody (35-36 lat) i narwany ;laughing:
To był jedyny sprzęt, z którym trenowałem tak dość poważnie przez jakieś 2-3 lata.
Kangur i Vero deczko się śmiali (bo ja nawet przysiady robiłem z wiatrówką w wyprostowanych rękach 8-) ), ale później na strzelnicy uśmieszki spełzały z ich ust :one:
Dopóki miałem HW97, wszystkie parcoury (Morsko itp.) strzelałem na stojąco (chyba, że była wymuszona klęcząca). Raz nawet wystrzelałem II miejsce w Morsku, pierwsze wziął Piotr, który strzelał wszystko na klęcząco :-D
Potem nabyłem FWB P70 FT i zaczęło się lenistwo.
Pierwszy pistolet nabyłem jakieś 14 lat temu, ale to było typowe puszkobicie - do tego sporadycznie. Żadnego pojęcia o strzelaniu z pistoletu.
9 lat temu, po przyjeździe Olgi - zapisaliśmy się do klubu "pistoletowego". Do dziś nie mamy trenera. Ot, ferajna miłosników, którzy dzielą się wiedzą i dają wskazówki.
Owszem, mamy tam jednego, który aspiruje do roli "trenera" i próbuje wszystkich "trenować" psychicznie, ale Olga nie może słuchać jego "miazmatów", ja też nie.
Pierwszą rzeczą, jaką zrobiłem, to był zakup książki "pistoletowej" (Olimpisches Pistolenschiessen) i przeczytanie jej dokładnie i ze zrozumieniem.
(gdybym ją miał wcześniej, przypuszczam, że i wyniki w FT byłyby lepsze)
Moje "treningi" to było 2 x tygodniu odbębnić po 40 strzałów, choć starałem się to robić z głową i często wracałem do lektury.
Całkowicie zarzuciłem trening ogólno-fizyczny (to nie wniosek z książki, tylko moje prywatne leniwe podejście).
Jedynym appendixem do wtorków i czwartków (nasze klubowe dni) było klikanie w domu.
Ale nie na stojąco "full wypas", tylko przy telewizorku, półleżąc, trening palca na spuście.
Po roku takich "treningów" na zawodach (owszem, mało ważne, lokalne o "uścisk ręki prezesa" czy inny medalik, ale jednak zawody) strzelałem 376-378.
Bez trenera, bez "opieki", i wiem to na pewno: bez talentu.
Po prostu systematyczność i myślenie o tym co i dlaczego się robi.
To moim zdaniem (nie nieomylnym) wystarczy aby trzymać wymieniony przeze mnie w poprzednich postach poziom.
Trener - oczywiście, że jest przydatny od samego początku, ale potrzebny jest dopiero wyżej.

Gdzieś tu powinno kursować tłumaczenie tekstu trenera Poddubnego. (BoW tłumaczył)
Bardzo ciekawe i pomocne. Przede wszystkim do zrozumienia pracy/roli nadgarstka.
Bo umiejętność "wyciskania soku z patyka" wcale nie oznacza, że umiesz odpowiednio unieruchomić nadgarstek.
Pistolet w dłoni trzeba trzymać tak, jak kanarka. Nie można go zgnieść, ale nie może się wydostać.
I jeśli stoisz w postawie strzeleckiej i ktoś z boku trąci w pistolet (koniec lufy), to jedyną osią obrotu mogą być biodra.
Nadgarstek ani drgnął, lufa i przedramię - wciąż linia prosta (Α i Ω strzelania z pistoletu)
Dobrze, jeżeli bark też jest usztywniony i cała siła "trącenia" przechodzi na korpus.
Idealnie byłoby, jeśli po takim trąceniu strzelec by się przewrócił jak spiżowa statua ;laughing:

Panowie, to, co piszę, to nie są jakieś dogmaty, tylko moje wnioski, z którymi mi dobrze :516:
Awatar użytkownika
variag
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 10179
Rejestracja: 15 kwietnia 2003, 20:34
Tematy: 192
Lokalizacja: Bełchatów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Strzelanie z pistoletu - technika, wskazówki

Post autor: variag »

9 lat temu, po przyjeździe Olgi - zapisaliśmy się do klubu "pistoletowego". Do dziś nie mamy trenera. Ot, ferajna miłosników, którzy dzielą się wiedzą i dają wskazówki.
Owszem, mamy tam jednego, który aspiruje do roli "trenera" i próbuje wszystkich "trenować" psychicznie, ale Olga nie może słuchać jego "miazmatów", ja też nie.
Hexerze, nie zrozumieliśmy się, przepraszam.
Czytając o samotnych treningach w myśli miałem sytuacją jak moja i kilku kolegów którzy w garażach lub piwnicach "trenowali" samotnie Ppn. I to niekoniecznie na regulaminowym dystansie 10 metrów (+/- 5 cm). Bo strzelnicy pneumatycznej w najbliższej okolicy nie było.
Olga jako Instruktor Strzelectwa Sportowego jest trenerem. Wystarczy złożyć dokument do PZSS by otrzymać stosowne uprawnienia.
:one:
Zbyt często pragnienie tego czego nie mamy
nie pozwala nam się cieszyć tym co posiadamy.
Awatar użytkownika
hexer
Użytkownik komercyjny
Użytkownik komercyjny
Reactions:
Posty: 4115
Rejestracja: 25 czerwca 2003, 18:39
Tematy: 209
Lokalizacja: Bestwig/Rybnik
Grupa: Użytkownik komercyjny
Kontakt:

Re: Strzelanie z pistoletu - technika, wskazówki

Post autor: hexer »

variag pisze:Olga jako Instruktor Strzelectwa Sportowego jest trenerem (...)
Oj, miałem na myśli takiego trenera, który stoi, patrzy i mruczy :-D
Posiadanie papierka trenera, nie czyni jeszcze Trenerem.

I mimo wszystko, wciąż będę powtarzać to, co mi powiedziano:
(Galina Yakushina, Artem Chadżybekow, Dima Afonin, Sergey Barmin)
dojdziesz po "książkowemu" do 380, wtedy pogadamy o treningu pod Okiem Trenera.

Mamy tu w Niemczech dziwną "tradycję" wśród strzelców:
Prawie każdy ma przy sobie zollstock (składany metr stolarski).
Kładzie go sobie na podłodze i ustawia według niego stopy.
Tłumaczy to tym, że dzięki temu ma cały czas tę samą postawę i... w ogóle super.
Zabierzesz mu ten klocek, jest jak dziecko we mgle, a złe wyniki będzie tłumaczył brakiem zollstocka.

Pamiętam dyskusję z Rosjanami o tym fenomenie.
Nu daaa, można dziecku na pierwszych dwóch-trzech treningach pozwolić na takie coś.
Ale jeśli po dwóch tygodniach nie jesteś w stanie bez przyrządów pomocniczych ustawić się odpowiednio do tarczy, to...
zapisz się na inny sport a strzelanie zostaw innym.
Zawisz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 494
Rejestracja: 28 kwietnia 2009, 13:20
Tematy: 12
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Strzelanie z pistoletu - technika, wskazówki

Post autor: Zawisz »

Z tą miarkąto chyba głównie o psychikę chodzi. Na początku jakiśwyznacznik, a później zostaje.
Mi trener powiedział, że on nie wierzy, żę to pomaga, ale póki nie zauważy, żeby mi to przeszkadzało, to mogę mieć, skoro sięz tym lepiej czuję.
Z drugiej strony na Pucharach Świata i Igrzyskach też ludzie korzystali :)
FWB 700 Alu, Anschutz 54 Supermatch, Iż 46, Hammerli 280 i wiele, wiele więcej :)
Może i nie mam wybitnego talentu, ale dzięki ciężkiej pracy i tak jtem w czołówce :)
Awatar użytkownika
mirek123
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1736
Rejestracja: 10 kwietnia 2009, 13:16
Tematy: 0
Lokalizacja: scyzorownia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Strzelanie z pistoletu - technika, wskazówki

Post autor: mirek123 »

Jako ,że trenuje we domu to leży taśma malarska przyklejona na panelach i odrysowane wymiary od "0" do "60" cm .
Staram się ustawiać "zawsze" tak samo patrząc na moją pomoc naukową.Czy pomaga ?? Na pewno nie przeszkadza wręcz na początek jest wskazane .
Wpływ na psychikę - nie znam bo na zawody nie jeżdżam .Ale pewnie jak stosują doświadczeni zawodnicy to jakiś tam ma - na zasadzie np : króliczej łapki czyli bardziej jako talizman szczęścia.
FEG GPM-01
Awatar użytkownika
variag
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 10179
Rejestracja: 15 kwietnia 2003, 20:34
Tematy: 192
Lokalizacja: Bełchatów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Strzelanie z pistoletu - technika, wskazówki

Post autor: variag »

U nas był przypadek że trenującemu z pistoletu firmy xxx nagle zaczęły wyniki iść w dół. Walił po białym,trener się denerwował i szukał powodu. Mówię, sprawdźmy na początek pistolet, może z nim coś nie tak. Na chrono wyszło 100 m/s... a powinno być 150 m/s. No i jest powód mówię! Na tę okoliczność zawodnik na treningach zaczął z tymi 100 m/s strzelać jakby pistolet był tyle co z pudełka wyjęty :one:
Zbyt często pragnienie tego czego nie mamy
nie pozwala nam się cieszyć tym co posiadamy.
wiki09
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 465
Rejestracja: 26 sierpnia 2014, 21:53
Tematy: 8
Lokalizacja: Gdynia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Strzelanie z pistoletu - technika, wskazówki

Post autor: wiki09 »

Witam . Pytanie dotyczące prędkości . Zauważyłem w moim przypadku taką zależność , mianowicie mi osobiście najbardziej odpowiada prędkość w granicach 135 do 140 m/s . Przy większych prędkościach i moich umiejętnościach na tarczy jest " siała baba mak" . Jak jest u Was .
Zbigniew Rybka
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 924
Rejestracja: 07 października 2011, 11:40
Tematy: 19
Lokalizacja: Radzików, Mazowsze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Strzelanie z pistoletu - technika, wskazówki

Post autor: Zbigniew Rybka »

Zależy od pistoletu i śrutu. W imadle ustawiłem taką prędkość, jaka daje najmniejszy rozrzut. U Walthera CPM1 (CO2) jest to 130-135m/s i bardzo mi to odpowiada w odczuciu. Steyery u wielu kolegów wymagają ok. 150 m/s. A strzelec może zmienić tę prędkość, jeżeli nie będzie mu pasowała, bo np. daje za duży odrzut albo nie wytrzymuje zgranych przyrządów przy małej prędkości.
W. Moore .36 Bondini/L. Renzo, C. Moore Pedersoli .46 skałka, Colt Army 1860 Pietta, Mortimer .36 Bondini/L. Renzo, Alamo Rifle Pedersoli .50 skałka, Walther CPM 1, FWB C60.
Tommy54
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 529
Rejestracja: 25 lipca 2015, 21:17
Tematy: 16
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Strzelanie z pistoletu - technika, wskazówki

Post autor: Tommy54 »

Ja ma ustawiona prędkość w Steyerze na 150 m/s na Exact 4,51 mm 0,547g . Na pomiarach chrono było raczej równo : 149,6 - 150,4 m/s .
Ostatnio zmieniony 13 stycznia 2017, 15:50 przez Tommy54, łącznie zmieniany 1 raz.
wiki09
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 465
Rejestracja: 26 sierpnia 2014, 21:53
Tematy: 8
Lokalizacja: Gdynia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Strzelanie z pistoletu - technika, wskazówki

Post autor: wiki09 »

Strzelam właśnie z Walthera lp 300 tak myślałem że to każdy pod siebie i pistolet ustawia . Śrutu używam zwykłego HN sport 0.53 . Oczywiście próbowałem też innych lepszych , droższych , ale stwierdziłem że jak różnicy na tarczy nie widać to nie ma co . Jedyne co u mnie widać , że cięższy śrut bardziej mi odpowiada .
Krzysiek69
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 83
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, 11:11
Tematy: 6
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Strzelanie z pistoletu - technika, wskazówki

Post autor: Krzysiek69 »

Trenując strzelanie z pistoletu warto jest kupić program Targetscan. Pozwala on na archiwizowanie strzelonych tarcz i ocenę wyników. Program kosztuje 40 zł i jest dostępny na Androida, chyba również na iPhona. Wystarczy sfotografować telefonem tarcze, a program sam wybierze przestrzeliny. Można też ręcznie poprzesuwać, skorygować miejsca trafienia. Wyniki można przesłać na przykład emailem lub w inny sposób udostępniać innym. Poniżej link do przykładu takich wyników.

Pozdrawiam
Krzysiek
Awatar użytkownika
gstachura
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 89
Rejestracja: 22 października 2014, 15:27
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Strzelanie z pistoletu - technika, wskazówki

Post autor: gstachura »

Krzysiek69 pisze:Trenując strzelanie z pistoletu warto jest kupić program Targetscan. Pozwala on na archiwizowanie strzelonych tarcz i ocenę wyników. Program kosztuje 40 zł i jest dostępny na Androida, chyba również na iPhona. Wystarczy sfotografować telefonem tarcze, a program sam wybierze przestrzeliny. Można też ręcznie poprzesuwać, skorygować miejsca trafienia. Wyniki można przesłać na przykład emailem lub w inny sposób udostępniać innym. Poniżej link do przykładu takich wyników.

Mam i ja , program płatny , ale napisany przez polaka , więc czemu nie ....
Ppn i Kpn czyta bez problemu nawet po 5 przestrzelin na kartoniku , Psp i Pdw także bez problemu , lekki problem ma przy skanowaniu tarcz z CP na zwykłym papierze ,
generalnie przydaje się.

tomkil
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 117
Rejestracja: 05 lipca 2016, 23:30
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Strzelanie z pistoletu - technika, wskazówki

Post autor: tomkil »

Czy moglby ktorys z kolegow wrzucic tlumaczenie tekstu trenera Poddubnego?
Poczytalbym cos na weekend :-D
Luk@s81
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 131
Rejestracja: 12 lipca 2013, 19:02
Tematy: 20
Lokalizacja: Chojnów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Strzelanie z pistoletu - technika, wskazówki

Post autor: Luk@s81 »

Przyłączam się do prośby tomkil.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Match”