Noktowizory i optyka do AK

Forum poświęcone wszelkim tematom związanym z bronią posiadaną na pozwolenie kolekcjonerskie

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
strk
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3000
Rejestracja: 16 lipca 2014, 17:37
Tematy: 52
Lokalizacja: 3miasto
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Noktowizory i optyka do AK

Post autor: strk »

pkl66 pisze:Koledzy,
Czy prawdą jest że wybierano te najcelniejsze.
Coś w tym musi być. Oto tarcza do przystrzeliwania kbk AK (100x50cm białe, 35x25cm czarne, punkt kontrolny 25cm), odległość 100m, nastawa 3, postawa leżąca z podpórką, 4 sztuki chińskiej amunicji. Temperatura 27 st. C, wilgotność względna 95%:
Obrazek
Skupienie 74mm wobec dopuszczalnego 150mm, AKMŁ 1967 r.
Ostatnio zmieniony 12 września 2016, 16:30 przez strk, łącznie zmieniany 1 raz.
PSSK-DB vice-president
LOK Certified Range Officer
Obrazek
[evil laugh]Kto nie elaboruje ten przegrał życie. Taniej już było[/evil laugh]
Awatar użytkownika
strk
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3000
Rejestracja: 16 lipca 2014, 17:37
Tematy: 52
Lokalizacja: 3miasto
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Noktowizory i optyka do AK

Post autor: strk »

pkl66 pisze:
strk pisze:Koledzy, myślicie że jest jakaś możliwość spojrzenia na instrukcję w zasobach IPN?
http://inwentarz.ipn.gov.pl/showDetails ... ge=24&url=[grupaAktotworcyId=4|aktotworcaId=14084|seriaId=25387|typ=6]
Sprawdzę czy udostępniają to dziennikarzom, jeśli tak to spróbuję zrobić skany. Nie spodziewałem się że instrukcje też trafiły do IPN. To może być dobry trop:)
Kolego Szanowny. Właśnie odebrałem korespondencję z IPN, który jest frontem do klienta. Jeśli jesteś dziennikarzem to wniosek z upoważnieniem redakcji - i sprawa zamknięta. Udostępniają co dusza zapragnie.
https://ipn.gov.pl/pl/archiw/udostepnia ... -pras.html

Sygnatura IPN instrukcji:
IPN BU 2603/6639
IPN BU 1490/112

Tutaj cennik:
https://ipn.gov.pl/pl/archiw/udostepnia ... cyjne.html

Tymczasem, instrukcja po rosyjsku tutaj (w formacie djvu, więc nie ma podglądu, trzeba pobrać):
Ostatnio zmieniony 17 listopada 2016, 20:17 przez strk, łącznie zmieniany 4 razy.
PSSK-DB vice-president
LOK Certified Range Officer
Obrazek
[evil laugh]Kto nie elaboruje ten przegrał życie. Taniej już było[/evil laugh]
Kubens
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 2
Rejestracja: 31 maja 2017, 23:37
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Noktowizory i optyka do AK

Post autor: Kubens »

Witam wszystkich forumowiczów! :)
W swoim pierwszym poście chcę zapytać czy szyna montażowa obecna w Tantalach pod NSPU pasuje do montażu pod optykę do AK czy SWD? Bo są dwa typy a nie miałem możliwości zmierzenia się z tematem przez przymierzenie w realu a w necie ciężko mi było znaleźć rzeczowe info. Dziękuje za informacje i pozdrawiam!
Awatar użytkownika
strk
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3000
Rejestracja: 16 lipca 2014, 17:37
Tematy: 52
Lokalizacja: 3miasto
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Noktowizory i optyka do AK

Post autor: strk »

Zgodnie z tą stroną:
http://russianoptics.net/concepts.html
SVD clamping mounts need the center groove for the stop pin to slide into and therefore SVD mounts will not fit the common AK side rail plates.
Czyli montaże klamrowe dla SWD wymagają wpustu w szynie na trzpień blokujący, i stąd montaż SWD nie będzie w zasadzie pasował do bocznej szyny AK.
W zasadzie, bo może się zdarzyć, że AK ma szynę uniwersalną.
PSSK-DB vice-president
LOK Certified Range Officer
Obrazek
[evil laugh]Kto nie elaboruje ten przegrał życie. Taniej już było[/evil laugh]
Kubens
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 2
Rejestracja: 31 maja 2017, 23:37
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Noktowizory i optyka do AK

Post autor: Kubens »

Dziękuje za odpowiedź, pytanie czy blaszka dedykowana pod NSPU jest w istocie "uniwersalna". A wygląda tak: https://archiwum.allegro.pl/oferta/tant ... 98421.html
Może któryś z użytkowników pochwali się co wsadził na swojego Tantala?
Pozdrawiam Jakub :)
Awatar użytkownika
strk
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3000
Rejestracja: 16 lipca 2014, 17:37
Tematy: 52
Lokalizacja: 3miasto
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Noktowizory i optyka do AK

Post autor: strk »

A zajrzałeś na stronę 5 tego tematu? Tam Sz. Kol. PMB pokazuje co ma na Tantalu.
PSSK-DB vice-president
LOK Certified Range Officer
Obrazek
[evil laugh]Kto nie elaboruje ten przegrał życie. Taniej już było[/evil laugh]
Awatar użytkownika
PMB
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 578
Rejestracja: 17 grudnia 2007, 23:36
Tematy: 43
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Noktowizory i optyka do AK

Post autor: PMB »

Wracam do tematu grubo po ponad pół roku, bowiem udało mi się dość okazyjnie nabyć celownik PO 3.5x21 P z siatką dla AK 74, tyle że w wersji eksportowej, z angielskimi oznaczeniami na bębnach regulacyjnych i skrócona angielską instrukcją.

Na moim "zmodyfikowanym Tantalu" wygląda tak ( niestety montaż nie pozwala na używanie mechanicznych przyrządów celowniczych co trochę komplikuje przystrzelanie - wydaje się, że celownik jest wystarczająco wysoko ale na spodzie korpusu lunety są wypusty zasłaniające niestety muszkę ):
Obrazek

Rad bym go przetestować ale na 100 metrową oś w najbliższym czasie nie mam jak wyskoczyć - zostaje wstępne przystrzelanie na 25 metrach - i tu mam pytanie - czy dla amunicji 5,45x39 ktoś z Kolegów spotkał tarczę dla przystrzelania na 25 m z "zerem" ustawionym na 100 metrach? Są takie tarcze dla 5,56x45 i bardzo dobrze się sprawdzają ( sam korzystam ) natomiast po zapytaniu "wujka Googla" nie znalazłem czegoś podobnego dla amunicji 5,45x39.
Rosyjskie źródła - http://www.ada.ru/guns/ballistic/545x39/index.htm - nie podają przewyższenia na 25 metrach zaczynając od 50m.
Instrukcja celownika jako procedure przystrzelania wskazuje strzelanie na 25m, 50m i 100m i kolejne wprowadzanie poprawek ale jest tak napisana że nie jestem pewien który znak celowniczy ma być punktem odniesienia - literalnie tekst angielski wskazuje na główny "szewron", który jednak jest punktem celowania z "zerem" ustawionym na 400 metrów (!). Ponad nim znajduje się "krzyż" na 100m z przewyższeniem 24 cm dla "zera" z 400 metrów.

Więc tak naprawdę poszukuje i tarczy do przystrzeliwania AK 74 na 25 merów z "zerem" na 100 ( albo 400 ) metrach i najlepiej rosyjskiej ( myślę że obszerniejszej i bardziej precyzyjnej ) instrukcji celownika PO 3,5x21P. Może ktoś z Kolegów wie gdzie zajrzeć żeby znaleźć?
Весло с ПСО-1
中国85式7.62毫米半自动狙击步枪
Awatar użytkownika
przemyslawkolakowski
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 295
Rejestracja: 28 marca 2016, 16:52
Tematy: 16
Lokalizacja: Mazowsze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Noktowizory i optyka do AK

Post autor: przemyslawkolakowski »

Wygląda fajnie.
Jak z przytarganiem takiej optyki do PL?
Przyblizona cena?
Może być na PW.
Pozdrawiam serdecznie
Przemek
Awatar użytkownika
PMB
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 578
Rejestracja: 17 grudnia 2007, 23:36
Tematy: 43
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Noktowizory i optyka do AK

Post autor: PMB »

Wygląda fajnie ale jeszcze fajniej się przez niego wygląda !

Tak wygląda obraz w porównaniu do lunety NPZ PO 4x24 :
Obrazek

Po lewej PO 3,5x21P - po prawej ten sam fragment bloku widziany przez PO 4x24.
Powiększenie dostrzegalnie mniejsze ale pole widzenia nieporównywalne.

Cena? Są trzy opcje : zakup u Nas w kraju : 2700 PLN, przy słabnącym dolarze zakup za Oceanem : 599 $, zakup na rynku pierwotnym ok. 1300 PLN.
Jak jest Kogo poprosić o przywiezienie to import indywidualny jest możliwy.
Весло с ПСО-1
中国85式7.62毫米半自动狙击步枪
Awatar użytkownika
przemyslawkolakowski
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 295
Rejestracja: 28 marca 2016, 16:52
Tematy: 16
Lokalizacja: Mazowsze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Noktowizory i optyka do AK

Post autor: przemyslawkolakowski »

Robi wrażenie.
Jest czego zazdrościć :-D
Pozdrawiam serdecznie
Przemek
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Noktowizory i optyka do AK

Post autor: LARPAK »

PMB pisze:Rad bym go przetestować ale na 100 metrową oś w najbliższym czasie nie mam jak wyskoczyć - zostaje wstępne przystrzelanie na 25 metrach - i tu mam pytanie - czy dla amunicji 5,45x39 ktoś z Kolegów spotkał tarczę dla przystrzelania na 25 m z "zerem" ustawionym na 100 metrach? Są takie tarcze dla 5,56x45 i bardzo dobrze się sprawdzają ( sam korzystam ) natomiast po zapytaniu "wujka Googla" nie znalazłem czegoś podobnego dla amunicji 5,45x39.
Rosyjskie źródła - http://www.ada.ru/guns/ballistic/545x39/index.htm - nie podają przewyższenia na 25 metrach zaczynając od 50m.
W wojsku (u nas) nie było tarczy do przystrzeliwania na 25 m tak, aby mieć zero na 100 m. Jedyne tarcze dystansowe to były z tego co wiem 23p (100 m), 23p/2 (50 m i 1/2 wielkości), 23p/4 (25 m i 1/4 wielkości). Oczywiście wg katalogu z pierścieniami były również inne tarcze, ale 23p była podstawowa i tylko jej widziałem wersje pomniejszone na odpowiednie dystanse/wielkości.

Instrukcja dla Tantala podaje takie same przesunięcia ŚPT jak dla AK/AKM z tym, że przy nastawie celownika "4" (w Berylu jest tak samo).
Wstępnie można przyjąć, że na 50 m przesunięcie będzie wynosiło ok. 12,5 cm, a na 25 m będzie to ok. 6,5/7 cm jak dla AK/AKM.

Z tego co znalazłem w swoich materiałach na dysku to tarcza do przystrzeliwania broni, która jest uniwersalna dla AK/AKM odpowiadała również Tantalowi co by się pokrywało z instrukcjami obu karabinków na dystansie 100 m.
Niestety nie mam teraz żadnej takiej tarczy pod ręką, a może jutro uda mi się dorwać od jakiejś to sprawdzę czy nanieśli tam oznaczenie dla Tantala.

Inna sprawa jest taka, że do przystrzeliwania karabinków z celownikiem optycznym na 100 m nakleja się pasek białego (zmniejszając pole) lub czarnego (zwiększając pole) papieru - jutro jednak będę mógł to dokładniej ogarnąć bo plik jaki posiadam jest dziwnie do druku przygotowany w pojedynczych plikach i strony nieco się nie pokrywają tak jak być powinno...

Wg mnie najlepiej by było jakbyś sprawdził celność karabinka na dystansie 25 metrów z użyciem przyrządów mechanicznych - najlepiej z jakiegoś stojaka, ewentualnie worka/podpórki.
Dopiero wtedy założył celownik i sprawdził czy przestrzeliny się pokrywają.
Na 25 m powinieneś mieć przestrzeliny na nastawie "4" właśnie te ok. 7 cm powyżej punktu celowania - na tarczy zaznaczać PC (punkt celowania) oraz PK (punkt kontrolny) czyli miejscem padania pocisków.

Jeżeli jest to przesunięcie w pionie to znaczy, że karabinek jest przystrzelany zgodnie z instrukcją na 100 m z nastawy "4" w środek podstawy celu.

Teraz teoretycznie z celownika optycznego powinno być tak samo, ale pamiętaj, aby sprawdzić o ile centymetrów zmieni się przesunięcie ŚPT w pionie jeżeli zmienisz nastawy na bębnie - powinieneś strzelać na 25 m o jakieś 3 lub 4 podziałki mniej od zera, aby wtedy faktyczne zero (nastawa) było na 100 m w punkt z celownika optycznego.
Chociaż nie wiem czy teraz nie przekombinowałem bo przy przystrzeliwaniu PSO-1 na SWD przy dystansie 100 m trzeba było celownik ustawić na 0/3 i mogę coś teraz mylić...
Awatar użytkownika
PMB
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 578
Rejestracja: 17 grudnia 2007, 23:36
Tematy: 43
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Noktowizory i optyka do AK

Post autor: PMB »

Miałem nadzieje że jest dla 5,45x39 tarcza na 25m z "zerem" na 100m - podobna jak te do AR-15 dla .223 - jak choćby taka :
Obrazek
wtedy cała operacja byłaby bardzo prosta.

Chciałoby się trochę pójść na skróty bowiem towarzysze białoruscy opracowując celownik chyba postanowili zrezygnować z możliwości korzystania z przyrządów mechanicznych. Przez ten wypust w korpusie lunety nie ma możliwości nawet sprawdzenia położenia muszki względem szczerbinki nie mówiąc o celowaniu :-/ .
Obrazek

Tantala mam przystrzelanego z mechanicznych na 100m - tu nie muszę nic korygować. Trzeba chyba będzie faktycznie strzelić grupę z mechanicznych na 25m z nastawy "1" i zmierzyć przewyższenie i mając wynik dalej już metodą prób i błędów uzyskać taki sam układ przestrzelin na sąsiedniej tarczy z optyki, celując z "krzyża" przewidzianego dla 100 metrów.

Alternatywnie trzeba będzie uzbroić się w cierpliwość i dopiero za jakiś czas przejechać się na oś 100m i tam już zgodnie z instrukcją ( przewyższenie 24 cm PoI nad PoA ) i wszystkimi kanonami przystrzelać celownik, a z 25 metrowej opcji na razie zrezygnować.
Ale gdyby Kolega znalazł jakiś "skrót" żeby się tak nie mozolić to chętnie skorzystam.
Весло с ПСО-1
中国85式7.62毫米半自动狙击步枪
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Noktowizory i optyka do AK

Post autor: LARPAK »

Jeżeli już chcesz strzelać grupę na 25 m to z nastawy "3" celując w środek podstawy celu i teoretycznie powinieneś mieć ją o ok. 7 cm nad punktem celowania.

Inna metoda jaką możesz spróbować, ale nieco cięższa do ogarnięcia to spróbowanie zmierzenie odległości osi lufy od osi celownika i zrób tak jak opisałem to w tym temacie:
http://forum-bron.pl/viewtopic.php?f=24 ... kolimatora

Tylko zastosuj szybę i małą kropkę dla celownika - łatwiej będzie złapać ostrość chociaż nie testowałem jeszcze tej metody.

Przy strzelaniu jednak na 25 metrów obniżył bym nastawy na bębnie w pionie.

Spróbuj, a jak się uda to daj znać.
Awatar użytkownika
strk
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3000
Rejestracja: 16 lipca 2014, 17:37
Tematy: 52
Lokalizacja: 3miasto
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Noktowizory i optyka do AK

Post autor: strk »

Na znanym portalu pojawiły się NSP-3 oraz... oryginalne aku srebrowo-cynkowe :shock:
PSSK-DB vice-president
LOK Certified Range Officer
Obrazek
[evil laugh]Kto nie elaboruje ten przegrał życie. Taniej już było[/evil laugh]
Awatar użytkownika
PMB
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 578
Rejestracja: 17 grudnia 2007, 23:36
Tematy: 43
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Noktowizory i optyka do AK

Post autor: PMB »

Przy tym sprawnym za 1350 zł warto wczytać się w opis a zwłaszcza fragment "pozbawiony siatki celowniczej" - to jakby trochę sprawny inaczej.
Oszalał ktoś z pędem do "demilitaryzacji" żeby usuwać siatkę celowniczą?!?

Zimowy i letni akumulator za 110 PLN może wcześniej by mnie skusił ale metodą "zrób to sam" zmontowałem zasilanie z koszyczka na 3 baterie AAA za 2 PLN. Skoro działa to nie ma sensu przepłacać.
Весло с ПСО-1
中国85式7.62毫米半自动狙击步枪
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Kolekcjonerzy”