Legalność specjalnych pocisków amunicji dekoracyjnej.

Forum poświęcone wszelkim tematom związanym z bronią posiadaną na pozwolenie kolekcjonerskie

Moderator: Moderatorzy WBP

Matireusz
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 4
Rejestracja: 06 stycznia 2018, 22:48
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Legalność specjalnych pocisków amunicji dekoracyjnej.

Post autor: Matireusz »

Znalazłem stronę w UK, która w ofercie ma naboje z pociskami „ballistic tip” oraz „jacketed soft point”. Z prawa zrozumiałem, że amunicja bez prochu i bez działającej spłonki (wystrzelone łuski), ta amunicja już nie jest amunicją. Lecz w nielegalnych amunicjach zamieszczone są pociski, które się powiększają, czyli dokładnie te. Nie wiem czy je kupować, a raczej, czy w ogóle są legalne.
Ostatnio zmieniony 06 stycznia 2018, 23:12 przez Matireusz, łącznie zmieniany 1 raz.
Rimski
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 481
Rejestracja: 19 lutego 2017, 18:09
Tematy: 36
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Legalność specjalnych pocisków amunicji dekoracyjnej.

Post autor: Rimski »

Co jest nielegalnego w tych pociskach?
Matireusz
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 4
Rejestracja: 06 stycznia 2018, 22:48
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Legalność specjalnych pocisków amunicji dekoracyjnej.

Post autor: Matireusz »

Rimski pisze:Co jest nielegalnego w tych pociskach?
Według prawa nielegalna jest amunicja hollow point (prawdziwa), więc moje pytanie jest, czy mogę posiadać taką amunicję, ale dezaktywowaną, czyli dekoracyjną.
Awatar użytkownika
kuras999
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1688
Rejestracja: 20 kwietnia 2016, 13:47
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Legalność specjalnych pocisków amunicji dekoracyjnej.

Post autor: kuras999 »

Według jakiego prawa? Jak strona jest w UK to może być prawo szariatu :621:
Ostatnio zmieniony 06 stycznia 2018, 23:34 przez kuras999, łącznie zmieniany 1 raz.
Matireusz
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 4
Rejestracja: 06 stycznia 2018, 22:48
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Legalność specjalnych pocisków amunicji dekoracyjnej.

Post autor: Matireusz »

kuras999 pisze:Według jakiego prawa? Jak strona jest w UK to może być prawo szariatu :621:
Boże. Można posiadać amunicję dekoracyjną jacketed soft point, hollow point, lub ballistic tip?
Matireusz
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 4
Rejestracja: 06 stycznia 2018, 22:48
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Legalność specjalnych pocisków amunicji dekoracyjnej.

Post autor: Matireusz »

https://www.flecktarn.co.uk/spobi1nx.html
W opisie zamieszczone jest zdanie: „Hornady A-Max ballistic tip headed items can be sold in the UK. Please check with your local authority regarding legality of ballistic tip bullets.„
To zdanie właśnie spowodowało, że pytam się o legalność tych pocisków.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Legalność specjalnych pocisków amunicji dekoracyjnej.

Post autor: LARPAK »

Wystarczy zajrzeć do ustawy o broni i amunicji:
Art. 10 ust. 6.Zabronione jest posiadanie amunicji szczególnie niebezpiecznej w postaci:
1) amunicji z pociskami wypełnionymi materiałami wybuchowymi, zapalającymi albo innymi substancjami, których działanie zagraża życiu lub zdrowiu oraz pocisków do takiej amunicji;
2) amunicji z pociskami pełnopłaszczowymi zawierającymi rdzeń wykonany z materiału twardszego niż stop ołowiu;
3) amunicji z pociskami podkalibrowymi, z płaszczem lub elementem wiodącym wykonanym z tworzyw sztucznych, z wyłączeniem amunicji przeznaczonej do strzelania z broni gładkolufowej;
4) amunicji wytworzonej niefabrycznie, w tym także takiej, do której wytworzenia wykorzystywane są fabrycznie nowe elementy amunicji, z wyłączeniem amunicji wytwarzanej na własny użytek przez osoby posiadające pozwolenie na broń myśliwską, sportową lub kolekcjonerską.
Przy czym Hornady A-Max itp. nie posiadają elementu wiodącego z tworzywa itd.

Element wiodący to nic innego jak sabot:
Sabot — w technologii wojskowej mianem tym określa się część pocisku podkalibrowego, której zadaniem jest „dopełnić” średnicę pocisku do kalibru lufy, z której jest on wystrzeliwany.
Po wystrzeleniu sabot oddziela się, uwalniając rdzeń pocisku, który leci dalej już samodzielnie.
Definicja z wikipedii.
Awatar użytkownika
biper
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3223
Rejestracja: 20 stycznia 2015, 09:28
Tematy: 18
Lokalizacja: okolice 3city
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Legalność specjalnych pocisków amunicji dekoracyjnej.

Post autor: biper »

Ludzie.. przecież to co jest w tym linku z angielskiego sklepu i o co Matireusz pyta, to NIE JEST amunicja, tylko dekoracja.
Sama łuska, odstrzelona spłonka i wsadzone w to zbajerzone pociski - taka fajna "figurka" do postawienia na półce.
SKS Ardea || Pomorskie Stowarzyszenie Strzelecko-Kolekcjonerskie "DO BRONI"
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Legalność specjalnych pocisków amunicji dekoracyjnej.

Post autor: LARPAK »

@biper: przeczytaj co napisał dokładnie autor:
Matireusz pisze: Lecz w nielegalnych amunicjach zamieszczone są pociski, które się powiększają, czyli dokładnie te. Nie wiem czy je kupować, a raczej, czy w ogóle są legalne.
gdzie za owe "nielegalne" pociski uważa te:
Matireusz pisze:naboje z pociskami „ballistic tip” oraz „jacketed soft point”.

Przy okazji zdajemy sobie sprawę z tego.
Do tego przeczytaj jeszcze raz dokładnie to:
Art. 10 ust. 6.Zabronione jest posiadanie amunicji szczególnie niebezpiecznej w postaci:
1) amunicji z pociskami wypełnionymi materiałami wybuchowymi, zapalającymi albo innymi substancjami, których działanie zagraża życiu lub zdrowiu oraz pocisków do takiej amunicji;
Co w przypadku zakupu amunicji z pociskami lub samych takich pocisków było by nielegalne, ale wymienione przez autora pociski nie spełniają takowych kryteriów i są całkowicie legalne.

Kiedyś mi dwóch kolegów na strzelnicy próbowało udowadniać, że amunicji typu Critical Duty/Defense czy JHP jest nielegalna, ale jakoś nie przeszkadzało im to, że myśliwi mają amunicję z podobnymi rodzajami pocisków.
Ustawa jasno określa co i jak. Niestety jest też możliwość dopisania sobie niemalże czego się chce do tego "katalogu" zabronionej amunicji przez zapis: "innymi substancjami, których działanie zagraża życiu lub zdrowiu", czym też jest owa inna substancja i w jaki sposób ma zagrażać zdrowiu? A jak wiadomo ołów zagraża zdrowiu... Jednakże nie ma tutaj żadnego problemu.
Awatar użytkownika
biper
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3223
Rejestracja: 20 stycznia 2015, 09:28
Tematy: 18
Lokalizacja: okolice 3city
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Legalność specjalnych pocisków amunicji dekoracyjnej.

Post autor: biper »

Może źle zrozumiałem intencje Matireusza.. Sądziłem, że chce on kupić te pseudo-naboje z podanego linku, a nie same pociski.
Ale nie zmienia to faktu, że:

Art.10 ust.6 - to pocisków nie można mieć wymienionych tylko z podpunktu 1 (zapalające, wybuchowe i te enigmatyczne inne (zapewne taki dupochron ustawodawcy, bo nie wie co to ludzie mogą jeszcze wymyślić, np. pociski z wąglikiem ;)).
Przy pozostałych podpunktach (2-3) takiego wykluczenia już nie ma. Więc nie widzę problemu.

Ołów zagraża zdrowiu - zwłaszcza ten rozpędzony :)
A tak serio, to intencją ustawodawcy było ujęcie tych substancji, które mogą zagrażać życiu lub zdrowiu w bezpośrednim kontakcie i krótkim czasie (substancje chemiczne, biologiczne - żrące, trujące itd.). Wiadomo, że nie sposób ująć wszystkiego w kilku słowach ustawy. Gdyby tak były tworzone akty prawne, to każdy Dziennik Ustaw miałby objętość Encyklopedii Britanici :)

I jak widać po amunicji dostępnej w sklepach, nikt w WPA, KGP, ani MSW nie podchodzi do tych zapisów tak paranoidalnie, jak ci kolesie, których spotkałeś :)
Chyba, że opierali się na starej ustawie, gdzie JHP były chyba w tym katalogu (jeśli dobrze kojarzę - przewinęło się to chyba na forum, ale ręki nie dam sobie uciąć, bo robiłem pozwolenie już za obecnej ustawy i w historię nie wnikałem).

:piwo:
Ostatnio zmieniony 07 stycznia 2018, 09:44 przez biper, łącznie zmieniany 3 razy.
SKS Ardea || Pomorskie Stowarzyszenie Strzelecko-Kolekcjonerskie "DO BRONI"
Piotr_JG
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 989
Rejestracja: 25 listopada 2003, 22:16
Tematy: 7
Lokalizacja: Jelenia Góra
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Legalność specjalnych pocisków amunicji dekoracyjnej.

Post autor: Piotr_JG »

Matireusz pisze:Według prawa nielegalna jest amunicja hollow point (prawdziwa), więc moje pytanie jest, czy mogę posiadać taką amunicję, ale dezaktywowaną, czyli dekoracyjną.
Amunicja hollow point (prawdziwa) jest jak najbardziej legalna, mając pozwolenie możesz ją posiadać (i używać). Nie wiem skąd się biorą przypuszczenie o zakazie. A temat wraca cyklicznie na forum :evil:
Zresztą koledzy już wystarczająco wyjaśnili.
Piotr
franek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1787
Rejestracja: 20 maja 2007, 08:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Legalność specjalnych pocisków amunicji dekoracyjnej.

Post autor: franek »

Piotr_JG pisze:Nie wiem skąd się biorą przypuszczenie o zakazie. A temat wraca cyklicznie na forum :evil:
Zresztą koledzy już wystarczająco wyjaśnili.
ja się "cyklicznie" spotykam z rewelacjami objawionymi od emerytów na strzelnicy, że:
- moja amunicja jest nie taka (.357 JHP)
- laserowe wskażniki są zabronione
- noże o ostrzach dłuższych jak 7cm są zabronione
emeryci dawniej jakieś mundury (bliżej nieustalone, może to było KBW) nosili i dalej zachowuja socjalistyczną czujność.

Czy ktoś ze starszych użytkownik może wskazać za której Polski przepisy podobne do wymienionych powyżj mogły obowiązywać?
Tak z historycznej ciekawości ...
remington 44, rogers & spencer 44, Hawken .45, jednorurka 12ga i parę nitro
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Legalność specjalnych pocisków amunicji dekoracyjnej.

Post autor: LARPAK »

Celowniki laserowe były z tego co pamiętam niedozwolone przed 2011 rokiem lub jakoś tak.
Tutaj masz o tym, że broń z celownikiem laserowym jest bronią szczególnie niebezpieczną:
http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/downl ... 000240.pdf

Również to już nieobowiązujące rozporządzenie stanowi o tym jaka amunicja była niebezpieczna - stąd też u niektórych starych posiadaczy broni palnej panuje takie, a nie inne przeświadczenie o nielegalności takiej, a nie innej amunicji.

Zapisy tego rozporządzenia w pewnej formie znalazły się jednak w obowiązującej ustawie i jak widać nie wszystko tam na nasze szczęście zostało przepisane.
Awatar użytkownika
Arctic
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 950
Rejestracja: 16 lipca 2004, 00:20
Tematy: 0
Lokalizacja: Szczecin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Legalność specjalnych pocisków amunicji dekoracyjnej.

Post autor: Arctic »

franek pisze: - noże o ostrzach dłuższych jak 7cm są zabronione.
Taki przepis kiedyś obowiązywał w samolotach Lotu na liniach krajowych i dotyczył wszelkich ostrzy w tym pilników do paznokci. Większość scyzoryków przechodziła kontrolę. To było w czasach jak było modne porywanie samolotów słowami "na Tempelhof proszę". Podobno ostrze które ma mniej niż 7 cm nie dosięgnie do serca ;laughing:
... ... a jak będziecie grzeczni, to nauczę was robić napalm.
Awatar użytkownika
z99
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 310
Rejestracja: 07 marca 2016, 10:55
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Legalność specjalnych pocisków amunicji dekoracyjnej.

Post autor: z99 »

Amunicja HP, JHP, SP, Ballistoc tip itp. - podstawa myślistwa w Polsce. Durne przekonanie o jej nielegalności bierze się pewnie stąd, że w Polsce wiedza na temat broni&amunicji wyniesiona jest głównie (i przez większość) z zasadniczej służby wojskowej, a tam sierżant mówił na szkoleniu wyraźnie, że takie pociski są zakazane przez konwencje międzynarodowe. Ale słuchacze już nie zwrócili uwagi, że chodzi tylko o armię. Żyją w przekonaniu, że to amunicja ściśle zabroniona, nielegalna i w ogóle z piekła rodem.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Kolekcjonerzy”