Luneta z siatką w pierwszym planie FFP

Celowniki, montaże, trajektorie, ustawianie

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

bigbrok
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 92
Rejestracja: 29 października 2016, 17:25
Tematy: 8
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Luneta z siatką w pierwszym planie FFP

Post autor: bigbrok »

Jako , że przymierzam się do zmiany lunety, czytając różne tematy często spotykałem opinię o lunetach FFP , że nie nadają się za bardzo do strzelania z wiatrówki. Najczęściej przytaczanym argumentem przeciwko temu rozwiązniu jest to , że powiększona siatka może zasłaniać mały cel. Dla mnie jest to słabe ,bo nawet gdyby tak było to można zmniejszyć powiększenia i po sprawie. Biorąc ten argument pod kątem zawodów ,też mnie nie przekonuje skoro Delta ma lunetę specjalni pod HFT z siatką FFP. Dlatego mam pytanie do kolgów któży strzelalają [strzelali] na takich lunetach o opinie w tym temacie .
Awatar użytkownika
Ernii
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 112
Rejestracja: 29 lipca 2017, 22:33
Tematy: 0
Lokalizacja: Chełm/okolice Wawy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta z siatką w pierwszym planie FFP

Post autor: Ernii »

Krzyż w 1 planie daje to, że wraz ze wzrostem powiększenia robi się grubszy - odstęp między belkami pozwala przy każdej krotności ocenić odległość od celu, i ponoć zapewnia to, że przy każdej krotności powiększenia śrut trafi w miejsce wskazywane przez krzyż (oczywiście na określonej odległości)
Krzyż w 2 planie - grubość krzyża jednakowa przy każdym powiększeniu, ocena odległości od celu, możliwa tylko przy określonym powiększeniu.
Reasumując, mając krzyż w drugim planie i kręcąc powiększeniem, musisz brać poprawki na cel, czego nie będziesz miał w krzyżu na planie pierwszym.
Mam na swoim AA założonego dużego DOT`a i nie mam absolutnie żadnych problemów z "zasłanianiem" krzyżem małych celów.
Na zawody jeździ się ze stałymi nastawami, więc nie ma potrzeby - wręcz jest to zabronione - kręcenie A0 lub powiększeniem.
Najczęściej ustawia się na tzw True MilDot, który jest na powiększeniu x10.
W ubiegły weekend w Jachrance strzelałem nHFT, to było moje pierwsze nocne strzelanie, ale byłem miło i pozytywnie zaskoczony, że pomimo cienkiego krzyża doskonale było widać cel.
Najmniejsza KZ wynosi 15mm, maksymalna odległość na jakiej jest ustawiona to 23m. Przy takim dystansie i odległości, krzyż niczego nie zasłania.
Osobiście jestem zadowolony z DOT`a. Odkąd zacząłem jeździć na zawody, przestałem bawić się w kręcenie powiększeniem, co wcześniej wydawało mi się normalnym zjawiskiem.
LGM2 + Hawke SW 4,5-14x42
Walther Dominator + Hawke SW 4,5-14x42
Łucznik Wz 1970
Pardini K12

http://www.lubelskieforumstrzeleckie.pl
Awatar użytkownika
Ernii
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 112
Rejestracja: 29 lipca 2017, 22:33
Tematy: 0
Lokalizacja: Chełm/okolice Wawy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta z siatką w pierwszym planie FFP

Post autor: Ernii »

A poczytaj sobie jeszcze ten temat.
Jak dla mnie ciekawy i wyjaśnia - mam nadzieję - Twoje pytanie, przynajmniej pierwsza jego część.
http://forum-bron.pl/viewtopic.php?t=88764
Ostatnio zmieniony 12 września 2017, 21:50 przez Ernii, łącznie zmieniany 1 raz.
LGM2 + Hawke SW 4,5-14x42
Walther Dominator + Hawke SW 4,5-14x42
Łucznik Wz 1970
Pardini K12

http://www.lubelskieforumstrzeleckie.pl
Awatar użytkownika
rek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 289
Rejestracja: 17 lipca 2012, 18:36
Tematy: 24
Lokalizacja: Gdynia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta z siatką w pierwszym planie FFP

Post autor: rek »

Nie generalizowałbym, z wiatrówki można strzelać na różne sposoby, i zależnie od tego istotne będą wtedy różne cechy lunet.

Zmiana powiększenia w FFP wpłynie proporcjonalnie (akurat w opisywanym aspekcie - "niestety") na wielkość celu i grubość krzyża. Dlatego np. siatka Delty FFP przesłania przestrzeliny w tarczy pow. ok. 15m (podaję tę wartość z pamięci) na każdym powiększeniu. Ale ten sam krzyż na pewno nie jest za gruby dla najmniejszych w HFT, 15mm KZ-tek wystawianych do 23m.
We wcześniejszych postach odnosiłeś się do dystansu rzędu 100m. Nie wiem czy 14-krotne powiększenie wspomnianej Delty byłoby wystarczające do wypatrzenia ze 100m celu 5mm, do tego krzyż przesłoni tam ok. 10mm cel, ale przecież sam wpływ wiatru na takim dystansie będzie przewyższał jego wielkość. Jeśli nie nastawisz się na benchrest, to może przesłanianie przestrzelin wspomnianej Delty wcale nie będzie dla Ciebie kłopotliwe?

BTW, jej siatka nie jest aż tak bardzo zoptymalizowana pod HFT. O ile niemała grubość krzyża sprawia, że naprawdę trudno go "zgubić" na celu, to znaczniki pow. 1,5 dot'a niemal nie są wykorzystywane, a reszta jedynie "zaśmieca" widok. Przyda się maks. 2,5 dot'a dla najbliższej regulaminowej figurki (mając zero na 25m i 16j), a w praktyce najwięcej "pracuje" zakres do 1 dot'a - i tu mnogość punktów odniesienia jest przydatna. A akurat przy dystansie 100m deltowe dolne 10 dot'ów (mając wciąż zero=25m) będzie w sam raz.
Ostatnio zmieniony 12 września 2017, 23:46 przez rek, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
chrominek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 153
Rejestracja: 07 grudnia 2007, 08:16
Tematy: 10
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta z siatką w pierwszym planie FFP

Post autor: chrominek »

Ja strzelam FT lunetą z krzyżem w pierwszym planie (x10-40). Siatka Mildot w pierwszym planie jest zawsze wyskalowana w miliradianach, niezależnie od powiększenia lunety. Inaczej mówiąc, jeśli na powiększeniu x10 figurka ma szerokość 1 dot-a, to i na powiększeniu x40 ma taki sam rozmiar, bo krzyż się proporcjonalnie powiększył. Co np. w przybliżeniu liniowym na 50m oznacza 5cm. Siatka jest tak dopasowana, że niczego nie przesłania. Przy powiększeniu x10 jest bardzo cieniutka, przy x40 jest taka ... typowa. Przydaje się do brania poprawek na wiatr, a przynajmniej precyzyjnego o nich opowiadania :-D
W FT strzela się zawsze (przeważnie) środkiem krzyża i bez powiększania siatki, jak dla mnie, nie będzie tak wygodnie.
Awatar użytkownika
Photomaker
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 117
Rejestracja: 27 marca 2017, 21:14
Tematy: 37
Lokalizacja: Gdańsk
Grupa: Moderatorzy PFTA

Re: Luneta z siatką w pierwszym planie FFP

Post autor: Photomaker »

Ja osobiscie strzelam z DOTa FFP i bardzo mi pasuje ta luneta, fakt że na powiększeniu 14x krzyż robi sie juz dosc gruby, ale kz 15 na maxie i tak widac spokojnie, ja strzelam na powiekszeniu 12x bo lepiej mi wtedy pasują nieostrosci. Z kolei do sylwetek 14x i bardzo dobrze sie strzela. Oczywiście poprawki czy to dla sylwetek czy hft niezależnie od powiększenia są takie same, co jest najwiekszym plusem lunety FFP. Na małych powiększenia siatka robi sie bardzo cieniutka może mniej widoczna, ale wtedy nie ma mowy o przysłanianiu nawet głowek od zapałek :D
Ostatnio zmieniony 07 grudnia 2017, 13:17 przez Photomaker, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
rek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 289
Rejestracja: 17 lipca 2012, 18:36
Tematy: 24
Lokalizacja: Gdynia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta z siatką w pierwszym planie FFP

Post autor: rek »

Photomaker pisze:Na małych powiększenia siatka robi sie bardzo cieniutka może mniej widoczna, ale wtedy nie ma mowy o przysłanianiu nawet głowek od zapałek :D
Przepraszam ale powtórzę się :) Nie "ale wtedy", ponieważ właśnie w FFP nie ma korelacji pomiędzy stopniem przesłaniania celu, a wartością wybranego powiększenia (ani z obserwowaną grubością krzyża). Główka przeciętnej zapałki umieszczonej na -nastym metrze (konkretna wartość wyniknie jedynie z wielkości główki) chowa się całkowicie za liniami krzyża niezależnie od ustawionego powiększenia (zakładam że nie mówimy o zniknięciu główki z widoku z powodu niedopasowania AO). Wiem że wiesz, jedynie forma ostatniego zdania może wprowadzać w błąd.
Ostatnio zmieniony 07 grudnia 2017, 18:20 przez rek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Photomaker
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 117
Rejestracja: 27 marca 2017, 21:14
Tematy: 37
Lokalizacja: Gdańsk
Grupa: Moderatorzy PFTA

Re: Luneta z siatką w pierwszym planie FFP

Post autor: Photomaker »

Jest dokladnie tak jak mowisz, niezbyt precyzyjnie sie wyrazilem i zamieszalem czym zdecydowanie moglem wprowadzic w błąd. Oczywiście, ze siatka robi sie bardzo cieniutka i mala dla "oka" ale proporcja obrazu widzianego przez lunete w stosunku do krzyża jest taka sama na każdym powiekszeniu ;)
Przepraszam za ten blad ;)
Ostatnio zmieniony 08 grudnia 2017, 09:22 przez Photomaker, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Optyka”