Dopuszczenie do posiadania broni

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
RedSiedemosiem
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 402
Rejestracja: 19 marca 2017, 21:05
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa, Kraków, Olkusz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Dopuszczenie do posiadania broni

Post autor: RedSiedemosiem »

Nie dostaniesz, zapomnij. Chyba, ze zaplacisz i zdasz egzamin. Uprawnienia prowadzacego strzelanie z niczego Ciebie nie zwolnia.
ROMB, Braterstwo, KS Garda.
PP-67
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 252
Rejestracja: 26 marca 2016, 19:12
Tematy: 0
Lokalizacja: 3M
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Dopuszczenie do posiadania broni

Post autor: PP-67 »

Adus pisze:Cześć,
Czy orientuje się ktoś czy WPA Warszawa robi problemy z dopuszczeniem na broń A, F, G, H, I, J, K, L dla cywila?
Posiadam patent, licencję PZSS, prowadzącego strzelanie LOK włącznie z bronią samoczynną oraz pistoletami maszynowymi. Nie jestem zatrudniony w strzelnicy i nie otrzymam zaswiadczenia.
Będę składał wniosek o pozwolenie sportowe oraz sportowe do celów kolekcjonerskich.
Czy ubiegać się o ww. dopuszczenia?
Czy doradzi ktoś czy zostawić tak, dodać lub zmniejszyć ilość dopuszczeń?
Z góry dziękuję za pomoc.
Art. 30.
1.Osoby fizyczne mogą posługiwać się bronią podmiotów, o których mowa w art. 29 ust. 1, przy wykonywaniu zadań wymienionych w tym przepisie, po uzyskaniu dopuszczenia do posiadania broni z zachowaniem zasad określonych w art. 15 ust. 1–5 i art. 16 ust. 1 i 2 oraz
zatrudnieniu przez te podmioty.
1.a. Wymóg zatrudnienia, o którym mowa w ust. 1, nie dotyczy osób posiadających licencję zawodnika, trenera lub sędziego strzelectwa sportowego, nadaną przez polski związek sportowy w rozumieniu odrębnych przepisów, ubiegających się o dopuszczenie do posiadania broni podczas uczestnictwa, organizacji lub przeprowadzania strzeleckich zawodów sportowych.
1.b. Osoby, o których mowa w ust. 1a, są zwolnione z egzaminu w zakresie broni sportowej określonego w art. 16 ust. 1, jeśli zdały taki egzamin na podstawie odrębnych przepisów.
Nie biegam bo nie lubię, strzelam bo lubię. :one:
Adus
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 4
Rejestracja: 28 października 2017, 14:31
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Dopuszczenie do posiadania broni

Post autor: Adus »

Czy dotyczy to wszystkich rodzajów dopuszczenia? Czy F i K tak jak kolega wyżej napisał to marzenie?
Ostatnio zmieniony 28 października 2017, 16:27 przez Adus, łącznie zmieniany 1 raz.
PP-67
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 252
Rejestracja: 26 marca 2016, 19:12
Tematy: 0
Lokalizacja: 3M
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Dopuszczenie do posiadania broni

Post autor: PP-67 »

Adus pisze:Czy dotyczy to wszystkich rodzajów dopuszczenia? Czy F i K tak jak kolega wyżej napisał to marzenie?
RedSiedemosiem pisze:Nie dostaniesz, zapomnij. Chyba, ze zaplacisz i zdasz egzamin. Uprawnienia prowadzacego strzelanie z niczego Ciebie nie zwolnia.
1.b. Osoby, o których mowa w ust. 1a, są zwolnione z egzaminu w zakresie broni sportowej określonego w art. 16 ust. 1, jeśli zdały taki egzamin na podstawie odrębnych przepisów.

Jako sportowiec tylko broni palnej rodzajów: A, G, H, I, J, L
Gdzie "G" również jest według niektórych jest niepewne.
Ostatnio zmieniony 28 października 2017, 16:55 przez PP-67, łącznie zmieniany 3 razy.
Nie biegam bo nie lubię, strzelam bo lubię. :one:
Adus
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 4
Rejestracja: 28 października 2017, 14:31
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Dopuszczenie do posiadania broni

Post autor: Adus »

Wielkie dzięki :-D
vantv8
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 230
Rejestracja: 11 lipca 2015, 12:29
Tematy: 0
Lokalizacja: Śląsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Dopuszczenie do posiadania broni

Post autor: vantv8 »

PP-67 pisze:Jako sportowiec tylko broni palnej rodzajów: A, G, H, I, J, L
Gdzie "G" również jest według niektórych jest niepewne.
WPA Katowice daje wszystkie, jakie wymieniłeś.
Awatar użytkownika
marianakms
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 36
Rejestracja: 17 maja 2017, 17:31
Tematy: 0
Lokalizacja: Szczecin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Dopuszczenie do posiadania broni

Post autor: marianakms »

Czy ktoś ma doświadczenie z forumowiczów związane ze zwolnieniem z egzaminu w WPA dla osoby posiadającej dopuszczenie B(stara klasyfikacja) przy wnioskowaniu o broń do celów kolekcjonerskich?

Mam w rodzinie kogoś, kto zdawał kiedyś takowy egzamin, pracuje z bronią i właśnie ma świeże badania w ręku, więc zastanawiam się, czy nie pomóc mu i pójść za ciosem w temacie kolekcji.
Awatar użytkownika
MicromaX
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 116
Rejestracja: 19 marca 2017, 23:44
Tematy: 0
Lokalizacja: .:Jaworzno City:.
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Dopuszczenie do posiadania broni

Post autor: MicromaX »

skladaj wniosek, wplac 242zl , jak cos bedzie nie tak to zawiesisz postepowanie lub wycofasz wniosek i poprosisz o zwrot 242zl.

na pewno nic nie stracisz.
seluhbb
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 24
Rejestracja: 14 września 2017, 15:03
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Dopuszczenie do posiadania broni

Post autor: seluhbb »

Jak wygląda sytuacja z dopuszczeniem w WPA KWP w Poznaniu? Brat zastanawia się nad opcją dopuszczenie i potem pozwolenie kolekcjonerskie. Wiem z własnych doświadczeń, że Poznań to "trudna" komenda.
Tikka T3x Super Varmint kal. 223 Rem., Beretta 1301 COMP kal. 12/76, CZ 455 Long kal. 22 LR
Awatar użytkownika
kulfon
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 222
Rejestracja: 04 września 2017, 17:43
Tematy: 7
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Dopuszczenie do posiadania broni

Post autor: kulfon »

ja miałem sport starałem się o 10szt kolekcji i dopuszczenie. Wszystko bez problemu dostałem. Sprawa załatwiona w 5tygodni

Niech składa od razu za jednym zamachem
Ostatnio zmieniony 14 listopada 2017, 18:29 przez kulfon, łącznie zmieniany 1 raz.
9x19 9x18 7.62x39 8x57 7.62x25 45acp 223rem
Teofil
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 16
Rejestracja: 07 marca 2017, 06:23
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Dopuszczenie do posiadania broni

Post autor: Teofil »

kulfon pisze:ja miałem sport starałem się o 10szt kolekcji i dopuszczenie. Wszystko bez problemu dostałem. Sprawa załatwiona w 5tygodni

Niech składa od razu za jednym zamachem
Potwierdzam. Jako członek klubu sportowego i stowarzyszenia kolekcjonerskiego wystąpiłem zarówno o pozwolenie sport, sport-kolekcja, jak i o dopuszczenie. Wszystkie trzy bez żadnych ping-pongów korespondencyjnych, jedynie przy sporadycznym kontakcie telefonicznym z mojej strony.
wojmar13
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 1
Rejestracja: 20 listopada 2017, 13:43
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Dopuszczenie do posiadania broni

Post autor: wojmar13 »

Witam !
Pracuje w służbie mundurowej i mam przeszkolenie z :

7,62 akms
Strzelba kal. 12 Mossberg
9mm P-99
PM -98
Pist. Sygnałowy 26mm
RWGŁ
i chciałbym uzyskać leg. na dopuszczenie do broni .
O jakie literki powinieniem wnioskować ?
Michał88
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 125
Rejestracja: 26 października 2012, 19:14
Tematy: 0
Lokalizacja: śląsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Dopuszczenie do posiadania broni

Post autor: Michał88 »

Cześć

Narodziło mi się kilka pytań związanych z dopuszczeniem do posiadania broni. Przeanalizowałem UOBiA i wyszły mi takie odpowiedzi:

1) Czy uzyskanie dopuszczenie do posiadani broni wymaga jakiegokolwiek zatrudnienia w podmiocie w którym będzie ono wykorzystywane.
Nie ma potrzeby żadnego zatrudnienia do uzyskania dopuszczenia do posiadania broni, można je uzyskać ot tak niezależnie od rodzajów broni do jakich chcemy mieć dopuszczenie

2) Czy uzyskanie dopuszczenia wymaga posiadania dodatkowych kwalifikacji np. patent strzelecki, licencja zawodnika PZSS, wpis na listę kwalifikowanych pracowników ochrony
Nie wymaga żadnych dodatkowych kwalifikacji, aczkolwiek niektóre z nich np. patent + licencja zwalniają z egzaminu. Czyli można np. uzyskać dopuszczenie do posiadania broni która odpowiada rodzajom broni przeznaczonej do ochrony osób i mienia nie będąc wpisanym na listę kwalifikowanych pracowników ochrony

3) Czy trzeba wskazać w jakim celu ma być dopuszczenie czy wystarczy tylko wskazać rodzaj broni
We wniosku o dopuszczeni do posiadania broni wskazujemy tyko rodzaj broni do którego mamy zostać dopuszczonym a nie po co nam dopuszczenie. Nie ma tez potrzeby uzasadniania potrzeby dopuszczenia do posiadania broni

4) Wymagania do uzyskania dopuszczenia ( pomijając te podstawowe jak do zwykłego pozwolenia)
- cywil- badania z UOBiA+ egzamin z wskazanego rodzaju broni
- cywil strzelec sportowy z patentem i licencją- badania z UOBiA, zwolnienie z egzaminu w zakresie broni sportowej, z pozostałych rodzajów broni egzamin
- cywil ochroniarz- badania z OOiM, egzamin z wskazanych rodzajów broni
- mundurowy ( Wojsko Policja ABW itd.)- jeśli posiada przydzielona broń służbową to zwolniony z badań, zwolniony z egzaminu w zakresie broni na którą posiada przeszkolenie, z pozostałych rodzajów egzamin

Poprosiłbym o weryfikację
Awatar użytkownika
RedSiedemosiem
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 402
Rejestracja: 19 marca 2017, 21:05
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa, Kraków, Olkusz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Dopuszczenie do posiadania broni

Post autor: RedSiedemosiem »

wojmar13: o zadne, skoro nie chce Ci sie nawet sprawdzic... sorry, ale lenistwo bardzo mnie razi.

Michal88, pomijajac 4c i 4b ktorych przepraszam, ale nie chce mi sie analizowac - dobrze Ci wyszlo.
Niektore WPA (nie pamietam ktore, ale swita mi Krakow po przeczytaniu projektu pisma do mnie) upieraja sie, ze musisz miec zatrudnienie - co jest oczywiscie falszem. Wymog zatrudnienia jest potrzebny tylko wtedy, kiedy chcesz na posiadane juz dopuszczenie wykorzystac bron obiektowa podmiotu w ktorym pracujesz, a jesli jestes strzelcem - bron klubowa i tu zatrudniony byc nie musisz (no bo jak...).
Ostatnio zmieniony 21 listopada 2017, 19:06 przez RedSiedemosiem, łącznie zmieniany 1 raz.
ROMB, Braterstwo, KS Garda.
Revolut
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 426
Rejestracja: 14 stycznia 2008, 15:03
Tematy: 17
Lokalizacja: RSA
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Dopuszczenie do posiadania broni

Post autor: Revolut »

Rzeszów też wymaga zatrudnienia/sportowca.
Wiatr, CP, Nitro.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”