przepisy WHFTO dla HFT

Ważne informacje i dyskusje dotyczące zawodów, imprez i innych okazji.

Moderatorzy: Moderatorzy wiatrówkowi, Moderator informacji o zawodach

gabro
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 203
Rejestracja: 08 kwietnia 2014, 11:02
Tematy: 10
Lokalizacja: Wodzisław Śląski
Grupa: RIP

Re: przepisy WHFTO dla HFT

Post autor: gabro »

Kubajzzz pisze:Wiem ze kwestia juniorow jest wrazliwa.
Moje dzieciaki niestety nie są w stanie utrzymać karabinka w wymuszonych. Jest też kwestia podpowiedzi poprawek. Mój syn jak zaczynał strzelać w tym roku miał ledwie skończone 9 lat. Dla niego 1 metr to pojęcie abstrakcyjne. Dlatego próba określania odległości tez mu ciężko idzie. Zawsze podaje moim juniorom poprawkę. Teraz po kilkunastu zawodach są już wstanie niektóre cele sami określić poprawkę, ale nadal jest to problemem.
Awatar użytkownika
MASZOT
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2546
Rejestracja: 13 grudnia 2006, 15:29
Tematy: 53
Lokalizacja: Stargard
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: przepisy WHFTO dla HFT

Post autor: MASZOT »

Przez długi czas byłem w komisji regulaminowej i wierzcie mi, że sporo się napatrzyłem co z "wojowanych" zmian wyszło. Pierwotnie zamysły były aby jedynie regulaminy ujednolicić, z szczególnym naciskiem na przepisy bezpieczeństwa. Teraz są one jakie są i przyznaję, że w wielu kwestiach zapędziliśmy się w ciemny zaułek (choć otwarcie byłem bardzo przeciwny wielu kontrowersyjnym zmianom - no ale mój głos w KR był tylko jeden). Nie mam nic przeciwko podążania z duchem czasu ale też mając na uwadze nasze ostatnie doświadczenia i nie ukrywam, ilościowo skromne środowisko, dalszym "mieszaniem" w regulaminach można wyrządzić więcej szkody niż pożytku.
Co do juniorów, to mimo opinii naszych południowych sąsiadów, bezwzględnie pozostawiłbym nasze regulacje aby naszym pociechom pomóc. Przykład juniora jaki przedstawił Kuba to fakt, ale taki junior jest jeden i już. Oczywiście pomoc, o której wspomniałem, powinna mieć swoje granice - i dla samej przyzwoitości, jak i dla wpajania młodzieży ducha czystej rywalizacji i samodoskonalenia.
Wszyscy wiedzą, że są rzeczy niemożliwe do zrobienia, aż znajdzie się taki, co o tym nie wie i je czyni.
kryspin 110
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 188
Rejestracja: 11 listopada 2015, 16:38
Tematy: 2
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: przepisy WHFTO dla HFT

Post autor: kryspin 110 »

Zgadzam się z kolegą Maszotem. Proponowane dla juniorów zmiany mogą ich tylko odstraszyć i zniechęcić. Czy nie lepiej i prościej jest zmienić przedział wiekowy dla juniora lub stworzyć kategorię pośrednią junior starszy.
Awatar użytkownika
MASZOT
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2546
Rejestracja: 13 grudnia 2006, 15:29
Tematy: 53
Lokalizacja: Stargard
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: przepisy WHFTO dla HFT

Post autor: MASZOT »

Przedziały wiekowe już były i to od dawna. Zostały jednak dwa lata temu usunięte z regulaminu (wg mojego uznania niepotrzebnie) i utworzono po prostu kategorię junior. Byli juniorzy zarówno młodsi jak i starsi i było OK.
Dajmy już spokój z tymi manewrami regulaminowymi. Jak będzie nas na zawody zgłaszać się kilkuset i więcej, to wtedy będziemy się martwic. Teraz po prostu spotykajmy się na zawodach, rywalizujmy wg posiadanych zapisów i własnych możliwości i chęci, tak aby w naszej "zabawie" każdy znalazł coś dla siebie.
Sugerowałby jednak bardziej rygorystyczne podejście do przestrzegania zasad bezpieczeństwa i po prostu respektowania już istniejących regulaminów, bo nie ukrywam, że jest z tym kiepsko. Tyle ode mnie.
Wszyscy wiedzą, że są rzeczy niemożliwe do zrobienia, aż znajdzie się taki, co o tym nie wie i je czyni.
kryspin 110
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 188
Rejestracja: 11 listopada 2015, 16:38
Tematy: 2
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: przepisy WHFTO dla HFT

Post autor: kryspin 110 »

To że coś było i zostało zlikwidowane nie oznacza że nie można do tego wrócić. Czasy się zmieniają i na chwilę obecną może się okazać że jest to najlepsze rozwiązanie . Wszak WHFTO jest świeżą instytucja dlatego jestem za takim rozwiązaniem.
Za to nie do końca rozumiem o co chodzi z tym bezpieczeństwem. Tutaj są przepisy jasne i respektowane. Brak możliwości używania magazynków na zawodach skutecznie eliminuje większość potencjalnie niebezpiecznych sytuacji.
Awatar użytkownika
MASZOT
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2546
Rejestracja: 13 grudnia 2006, 15:29
Tematy: 53
Lokalizacja: Stargard
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: przepisy WHFTO dla HFT

Post autor: MASZOT »

Chyba niewiele jeszcze widziałeś, a przepisy bezpieczeństwa są jasne bo sam je redagowałem. :-D
Jednak same zapisy przepisów to nie wszystko. Trzeba jeszcze je znać i przestrzegać.
Przykład? - Pisząc o braku możliwości używania magazynków na zawodach dajesz dowód, że sam nie znasz przepisów. :568: Tak wiec najpierw czytamy, a potem wiemy o czym dyskutujemy. :mad:
Ostatnio zmieniony 17 października 2017, 13:31 przez MASZOT, łącznie zmieniany 2 razy.
Wszyscy wiedzą, że są rzeczy niemożliwe do zrobienia, aż znajdzie się taki, co o tym nie wie i je czyni.
kryspin 110
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 188
Rejestracja: 11 listopada 2015, 16:38
Tematy: 2
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: przepisy WHFTO dla HFT

Post autor: kryspin 110 »

Ok mój błąd można używać ale trzeba wyciągać i przenosić bez magazynka co skutkuje tym że 99 % osób ich nie używa.
gabro
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 203
Rejestracja: 08 kwietnia 2014, 11:02
Tematy: 10
Lokalizacja: Wodzisław Śląski
Grupa: RIP

Re: przepisy WHFTO dla HFT

Post autor: gabro »

"XII. UŻYWKI I OGÓLNE ZACHOWANIE

12.1. Wnoszenie i/lub konsumpcja alkoholu jest surowo zakazana, a udział w zawodach zawodnika po spożyciu alkoholu lub innych środków odurzających jest niedopuszczalny. Złamanie tego zakazu skutkuje dyskwalifikacją i natychmiastowym usunięciem z toru, a także dalszymi konsekwencjami – stosownie do spowodowanego zagrożenia."

Żaden organizator tego nie przestrzega. Po spożyciu to mało powiedziane. Były zawody w tym roku, że niektórzy zawodnicy mieli problemy z wertykalnym przemieszczaniem się miedzy stanowiskami.
Ale jak tu nie dopuścić zawodnika do strzelania. Mało nas przyjechało to niech strzela chłopaczyna. Jak się mu da bana to się obrazi i nie przyjedzie następnym razem.
Nie wspomnę ile osób jest po, nazwijmy to, nieszkodliwym spożyciu.
Awatar użytkownika
marekzb
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 197
Rejestracja: 17 lipca 2011, 21:46
Tematy: 0
Lokalizacja: Sosnowiec
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: przepisy WHFTO dla HFT

Post autor: marekzb »

Najpierw trzeba by ustalić jakieś normy ... co uważamy za stan "po spożyciu" no i czym mierzyć ten stan ? Certyfikowanym alkomatem ? Definicja odnośnie kierowców definiuje: Stan po użyciu alkoholu ma miejsce, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi od 0,2 do 0,5 promila alkoholu lub obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3. Czy to jest dobra norma ?
AA Pro Sport +DOT, HW90, Hawken 0.45, Le Page 0.45
Awatar użytkownika
k998
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 11
Rejestracja: 11 września 2017, 15:19
Tematy: 0
Lokalizacja: dolnośląskie
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: przepisy WHFTO dla HFT

Post autor: k998 »

marekzb pisze:Najpierw trzeba by ustalić jakieś normy ...
Myślę, że nie potrzeba ustalać norm. Dla mnie sprawa prosta. Każdy zawodnik jako warunek dopuszczenia do zawodów w wydychanym "0" po zawodach ponowny test i obowiązkowo "0" - inaczej dyskwalifikacja. Zajmie to naprawdę niewiele czasu i rozwieje wszelkie wątpliwości.
MireKK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 75
Rejestracja: 28 lipca 2012, 16:06
Tematy: 2
Lokalizacja: Gdynia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: przepisy WHFTO dla HFT

Post autor: MireKK »

Jako opiekun juniora jestem za podziałem wiekowym, lub wyróżnieniem wszystkich juniorów biorących udział w zawodach. Jestem strzelcem kwalifikującym się w niższej połówce uczestników w zawodach i moje podpowiedzi bardzo często bywają błędne. Junior sam określa poprawki co do odległości, a co do wiatru to bywa różnie. Strzelamy również sylwetki z postawy stojącej więc wymuszone dla juniora nie są nowością. Nawet karabinek wagi około 5,5 kg przy odpowiedniej postawie jest w stanie utrzymać. Co do określenia poprawek odległości, to podstawą są odległości właśnie z sylwetek są stałe i na nich junior bazuje.
Awatar użytkownika
PawelW
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7560
Rejestracja: 26 lutego 2006, 11:40
Tematy: 109
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: przepisy WHFTO dla HFT

Post autor: PawelW »

k998 pisze: Każdy zawodnik jako warunek dopuszczenia do zawodów w wydychanym "0" po zawodach ponowny test i obowiązkowo "0" - inaczej dyskwalifikacja.
Oj Kolego, zdaje się, że nigdy nie byłeś na zawodach....
----------------------------------------
Nie pytaj, co rząd może zrobić dla ciebie, zapytaj, czy mógłby tego nie robić
MacGayver
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 70
Rejestracja: 01 stycznia 2016, 14:25
Tematy: 0
Lokalizacja: Sosnowiec
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: przepisy WHFTO dla HFT

Post autor: MacGayver »

Kolega k998 pisze że, test przzed zawodami i po zawodach zajmie niewiele czasu?. Ile to jest niewiele?. Nawet najprostszy certyfikowany alkotest po każdym pomiarze się kalibruje zanim jest gotowy do kolejnego pomiaru. Na dużych imprezach mamy ponad 100 zawodników x 2 pomiary = 200 testów.
Wydłuży to zawody o dwie do trzech godzin. Skrócić całą operację można tylko zwiększając liczbę stanowisk pomiarowych. Oczywiście można tylko kto zainwestuje w sprzęt i jego kalibrację znaczne pieniądze. Prostszą i chyba nie mniej skuteczną metodą może być publiczne napiętnowanie osób które w stanie zauważalnej nietrzeźwości pojawiają się na zawodach. Wystarczy nie przyjmować takich delikwentów na następne zawody przez jakiś okres a prawa do takiego działania organizatora zapisać w regulaminie.
HW 100T, CM-2, 9x19, .223rem, 7.5x55 Swiss
gabro
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 203
Rejestracja: 08 kwietnia 2014, 11:02
Tematy: 10
Lokalizacja: Wodzisław Śląski
Grupa: RIP

Re: przepisy WHFTO dla HFT

Post autor: gabro »

Nie trzeba wcale kombinować z alkotestami. Tak dobrze się znamy, że wiadomo kto wypija przed zawodami sznapsa, a kto wypija litra.
A osoba nie pijąca wyczuje od razu kogoś kto wypił nawet pół piwa.

Co z tym robić to jest kwestia organizatora. Na razie nie było wypadku na zawodach, ja przynajmniej nie pamiętam. A jak się zdarzy to będzie kłopot i to nie tylko dla organizatora nieszczęsnych zawodów, ale dla wszystkich.
Awatar użytkownika
marekzb
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 197
Rejestracja: 17 lipca 2011, 21:46
Tematy: 0
Lokalizacja: Sosnowiec
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: przepisy WHFTO dla HFT

Post autor: marekzb »

Kolego gabro ile w swym życiu zorganizowałeś zawodów, ilu zawodników lub uczestników było na tych zawodach które zorganizowałeś i jakie masz w tym względzie doświadczenie aby z góry twierdzić że organizator ma wiedzę aby sklasyfikować zawodnika że ten pije litra a ten ćwiartkę, ponadto co to znaczy że się "wyczuje" ??? Będziemy wąchać zawodników przed wejściem na tor .... chuchnij kolego zanim wejdziesz bo ty zwykle przed zawodami wypijasz litra?? Ja nie podejmuje się wąchania nikogo jak również klasyfikacji zawodników pod względem ile który pije: czy litra, pół litra cza setkę. Jako zawodnik nie życzę sobie także aby mnie ktoś wąchał przed zawodami. Więc albo coś konkretnie piszemy albo nie piszmy nic bo szkoda czasu. Jak mamy modyfikować przepisy, regulaminy to należy opierać się na mierzalnych danych a nie na wąchaniu zawodników albo ich klasyfikacji ile kto wypija.
Ostatnio zmieniony 18 października 2017, 09:47 przez marekzb, łącznie zmieniany 1 raz.
AA Pro Sport +DOT, HW90, Hawken 0.45, Le Page 0.45
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Dyskusje o zawodach”