Zbrojownia - niekorzystne zmiany w regulaminie

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
kotwworku
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 186
Rejestracja: 10 grudnia 2015, 14:17
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zbrojownia - niekorzystne zmiany w regulaminie

Post autor: kotwworku »

Obowiązek zrzeszania to: wpisowe, wyższe składki, wymóg rekomendacji, gimnastyka z przedłużaniem członkostwa, staże i niższa jakość.
Dodatkowo musi być jakaś odgórna siła nadająca glejt, jak obecnie pzss. Nie można przecież bezkosztowo obejść tego obowiązku skrzykujac się w paru kumpli, za taki przywilej trzeba zapłacić (certyfikat, licencja, homologacja..)
Obecnie pzss kasuje, ale nie wtrąca się w działalność klubów, nie interesuje go ile dana organizacja kasuje i czy wykonuje program. Pzss nie prowadzi klubów jakie byłyby biznesowa konkurencją dla naszych, plus mają kasę z budżetu.
A teraz wyobraźmy sobie że do nadawania glejtu dojdą ludzie zawodowo związani z prowadzeniem obecnie dużych klubów, w imię likwidacji monopolu oczywiście.
Czy w ich interesie będzie zwiększanie ilości klubów? Czy może nabijanie ilości członków? Czy trudno sobie wyobrazić rosnące wymagania stawiane nowym klubom? Wszystko w imię bezpieczeństwa.

Nie mówię że jakaś tam organizacja zrzeszająca duże kluby coś takiego planuje, ale jestem pewien że myśl taka czasem przechodzi przez głowy co poniektórych działaczy i jest im miła.
tomekwroclawski
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 2443
Rejestracja: 14 listopada 2010, 19:39
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Re: Zbrojownia - niekorzystne zmiany w regulaminie

Post autor: tomekwroclawski »

Mnie też taka myśl przechodzi przez głowę. W konsekwencji zamiana jednego monopolu na drugi plus urzędnicza machina weryfikująca weryfikujących.
Piotr_JG
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 986
Rejestracja: 25 listopada 2003, 22:16
Tematy: 7
Lokalizacja: Jelenia Góra
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zbrojownia - niekorzystne zmiany w regulaminie

Post autor: Piotr_JG »

tomekwroclawski pisze:A teraz wyobraź sobie że wszyscy działają zgodnie z tak chwaloną przez Ciebie utopią rekomendacji i poleceń... Już wiesz o czym dyskutujemy ?
Może to zbytnia pewność siebie, ale dotychczas żyłem w przekonaniu, że rozumiem sens tej dyskusji.
To, że nazywając rekomendację utopią usiłujesz ją dezawuować nie znaczy, ze ona nie działa. Nie zawsze oczywiście. Patologia może zalęgnąć się wszędzie. Ale wskaż, proszę, inny lepszy sposób ochrony klubu przed "burakami" i "kowbojami".
Rozumiem, że Twoja niechęć wynika z nieprzyjemnych osobistych doświadczeń. Może trafiłeś na nieodpowiednich ludzi, a może jesteś osobą trudną w kontaktach. I nie myl proszę, sposobu przyjmowania nowych członków z jakimś przymusem zrzeszania. Jeśli grupa osób się skrzyknęła, wspólnymi siłami uruchomiła i utrzymuje strzelnicę to nie widzę powodu, by przyjmowała do swego grona każdego, kto wyrazi taką chęć. Mają prawo dokonać selekcji, a instytucja wprowadzającego/wprowadzających jest takim właśnie filtrem.
Przerabialiśmy u nas taki niesympatyczny przypadek, sam sobie poszedł na szczęście. Wymóg osoby polecającej wprowadziliśmy właśnie po tych doświadczeniach.
Piotr
Awatar użytkownika
jasi3k
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 344
Rejestracja: 11 października 2016, 15:01
Tematy: 14
Lokalizacja: Okolice Warszawy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zbrojownia - niekorzystne zmiany w regulaminie

Post autor: jasi3k »

To i ja się podłączę do dyskusji, choć mieszkam wystarczająco daleko od źródła tego konfliktu...
Jeśli grupa osób się skrzyknęła, wspólnymi siłami uruchomiła i utrzymuje strzelnicę to nie widzę powodu, by przyjmowała do swego grona każdego, kto wyrazi taką chęć. Mają prawo dokonać selekcji, a instytucja wprowadzającego/wprowadzających jest takim właśnie filtrem.
Nie da się ukryć - jeśli to Twoja piaskownica i Twoje zabawki - rób tam co chcesz. Jakkolwiek jeśli coś ma status państwowy (klub strzelecki z licencją PZSS wydający zaświadczenia o zawodach i egzaminujący na patent) to musi być otwarty w tej kwestii na wszystkich którzy spełniają państwowe wymogi (mają papiery i zachowują się bezpiecznie). To tak jak z monopolowym - jest sklep, musi być otwarty dla wszystkich a nie tylko zrzeszonych alkoholików. Inna sprawa że można sobie wywiesić tabliczkę "pijanych klientów nie obsługujemy", bo to zgodne z prawem. Albo zrobić egzamin wstępny dla ludzi bez licencji (płatny po kosztach- Wasza broń i amunicja) lub dla ludzi z licencją (bezpłatny - bo ze swoją bronią).
Przerabialiśmy u nas taki niesympatyczny przypadek, sam sobie poszedł na szczęście. Wymóg osoby polecającej wprowadziliśmy właśnie po tych doświadczeniach.
Nie bardzo wiem czemu przyjęliście zasadę domniemania nieadekwatności petenta (zainteresowanego wstąpieniem do klubu). Nikt nie broni usuwać gburów czy niebezpiecznych kowbojów ze strzelnicy - tak jest w regulaminie. Możecie ich wpisać na czarną listę i nie obsługiwać. Możecie wpisać w regulamin dodatkowy punkt o wyrzuceniu z klubu takich ludzi i zwrocie proporcjonalnej niewykorzystanej składki rocznej.
Robić "klub" w którym strzelają tylko krewni i znajomi królika, i to jeszcze pod egidą państwowej organizacji, jest conajmniej nieetyczne. To tak jakby zrobić elitarną szkołę (z państwowymi dyplomami), w której mogą uczyć się nie najlepsi, ale rodzina i znajomi poprzednich absolwentów... Absurd.
Zresztą taki sam jak na Legii, którą z tego powodu dużo ludzi omija szerokim łukiem.
Ostatnio zmieniony 12 października 2017, 13:45 przez jasi3k, łącznie zmieniany 2 razy.
Waszym zadaniem nie jest umierać za swoją Ojczyznę, ale zrobić wszystko by wróg zdechł za swoją...
Awatar użytkownika
WRL
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 495
Rejestracja: 11 września 2009, 13:46
Tematy: 0
Lokalizacja: LU
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zbrojownia - niekorzystne zmiany w regulaminie

Post autor: WRL »

Ale to klub (stowarzyszenie) wykłada środki na prowadzenie interesu i o tym kto może do niego należeć lub nie decyduje wg. własnego uznania. Zależy kto co lubi.

Teksty typu: : " że coś ma status państwowy..." nijak mają się do rzeczywistości.

Zawsze można wyłożyć kasę i otworzyć własny klub ze strzelnica. Nikt nikomu przecież tego nie broni...
Awatar użytkownika
jasi3k
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 344
Rejestracja: 11 października 2016, 15:01
Tematy: 14
Lokalizacja: Okolice Warszawy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zbrojownia - niekorzystne zmiany w regulaminie

Post autor: jasi3k »

Zawsze można wyłożyć kasę i otworzyć własny klub ze strzelnica. Nikt nikomu przecież tego nie broni...
Ale ja nie narzucam, bo "własny" ma tu kluczowe znaczenie - jak robisz sobie strzelnicę pod domem, nie musisz wpisywać jej do PZSS - Twoja własność, Twoje prawo. Ale sam sobie nie wystawisz zaświadczenia o zdanym egzaminie na patent i nie wystawisz zaświadczenia o startach.
Jeśli chcesz mieć prawo wystawienia w/w zaświadczeń, musisz wystąpić do PZSS czyli częściowo "upaństwowić" działalność. A tam gdzie prawa, tam i obowiązki...
Ostatnio zmieniony 12 października 2017, 14:10 przez jasi3k, łącznie zmieniany 2 razy.
Waszym zadaniem nie jest umierać za swoją Ojczyznę, ale zrobić wszystko by wróg zdechł za swoją...
Awatar użytkownika
WRL
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 495
Rejestracja: 11 września 2009, 13:46
Tematy: 0
Lokalizacja: LU
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zbrojownia - niekorzystne zmiany w regulaminie

Post autor: WRL »

Błędnie pojmujesz tzw. "państwowość".

Mamy demokrację i tak naprawdę jeżeli mnie stać to mogę sobie otworzyć strzelnicę z klubem pod szyldem PZSS i klepać zaświadczenia komu mi tylko się podoba :)

I to ja, jako właściciel podejmuję decyzję czy robię "ekskluzywny klub" czy zwykły "burdel" :wink:
tomekwroclawski
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 2443
Rejestracja: 14 listopada 2010, 19:39
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Re: Zbrojownia - niekorzystne zmiany w regulaminie

Post autor: tomekwroclawski »

WRL pisze:Błędnie pojmujesz tzw. "państwowość".

Mamy demokrację i tak naprawdę jeżeli mnie stać to mogę sobie otworzyć strzelnicę z klubem pod szyldem PZSS i klepać zaświadczenia komu mi tylko się podoba :)

I to ja, jako właściciel podejmuję decyzję czy robię "ekskluzywny klub" czy zwykły "burdel" :wink:
Jakże głęboko się mylisz.
Heilsberg
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 82
Rejestracja: 21 grudnia 2016, 15:12
Tematy: 3
Lokalizacja: Lidzbark Warmiński
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zbrojownia - niekorzystne zmiany w regulaminie

Post autor: Heilsberg »

PZSS nie jest żadną instytucją państwową. To jest stowarzyszenie. Stąd klub przynależny do PZSS nic państwowego w sobie nie ma.
WKS 10 Olsztyn
Awatar użytkownika
jasi3k
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 344
Rejestracja: 11 października 2016, 15:01
Tematy: 14
Lokalizacja: Okolice Warszawy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zbrojownia - niekorzystne zmiany w regulaminie

Post autor: jasi3k »

Dobra, chyba wycofam swoje uczestnictwo w rozmowie, bo widzę że się nie dogadamy...
Wyobraźcie sobie tylko szkołę nauki jazdy z uprawnieniami egzaminowania, do której (bez znajomości z kimś kto już prawko ma) nie możecie się dostać... I nie ważne że mi potrzeba a ktoś inny ma to jako widzimisię i hobby. Ale byłby lament.
Zwykle prawo jednego kończy się tam gdzie zaczyna się prawo drugiego...
Waszym zadaniem nie jest umierać za swoją Ojczyznę, ale zrobić wszystko by wróg zdechł za swoją...
Heilsberg
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 82
Rejestracja: 21 grudnia 2016, 15:12
Tematy: 3
Lokalizacja: Lidzbark Warmiński
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zbrojownia - niekorzystne zmiany w regulaminie

Post autor: Heilsberg »

Wyobraź sobie, że PZSS nie ma żadnego obowiązku przyjmowania do siebie żadnego klubu. Robi to dla kasy. I dokładnie tak samo większość klubów przyjmuje dla kasy członków, organizuje dla kasy egzaminy itd. Nikt niczego nie musi. Może to nie jest pocieszające ale tak jest.
Jeśli nie przyjmie Cię jeden klub bo się czuje elitarny to przyjmie Cię inny dla kasy. I ten elitarny albo będzie miał bogatych członków, którzy go utrzymają albo padnie.
WKS 10 Olsztyn
Awatar użytkownika
kotwworku
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 186
Rejestracja: 10 grudnia 2015, 14:17
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zbrojownia - niekorzystne zmiany w regulaminie

Post autor: kotwworku »

Heilsberg pisze:PZSS nie jest żadną instytucją państwową. To jest stowarzyszenie. Stąd klub przynależny do PZSS nic państwowego w sobie nie ma.
No nie do końca. PZSS jest tzw. "Polskim związkiem sportowym", podlega nadzorowi ministra sportu i nie powstanie bez jego zgody. Ma szereg przywilejów na wyłączność na terenie Polski w kwestii organizacji danego sportu nadanych ustawowo poprzez Ustawę o Sporcie. Inne stowarzyszenia nie mają takiego umocowania w państwowym prawodawstwie.
Awatar użytkownika
Bardzozly
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 355
Rejestracja: 27 lutego 2017, 08:52
Tematy: 0
Lokalizacja: wnętrze płaskiej Ziemi?
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zbrojownia - niekorzystne zmiany w regulaminie

Post autor: Bardzozly »

Heilsberg pisze:Wyobraź sobie, że PZSS nie ma żadnego obowiązku przyjmowania do siebie żadnego klubu.
Jest to prawda, natomiast warto (w interesie nas wszystkich) podkreślić, że nie jest tak, że gdy wyląduje się na ministerialnej liście polskich związków sportowych, to hulaj dusza, piekła nie ma. Przez wiele lat był na niej np. LOK. A potem bęc, przestał być. Każdy polski związek sportowy w zamian za swój status ma również liczne obowiązi i podlega nadzorowi. Każdy ma swoją żabę, co przed nim ucieka i swojego zająca, którego się boi.

Kot dobrze pisze, tylko w żaden sposób nie "przechodzi" to na kluby w PZSSie zrzeszone a to o nich rozmawiamy.
jasi3k pisze: jeśli coś ma status państwowy (klub strzelecki z licencją PZSS wydający zaświadczenia o zawodach i egzaminujący na patent)
Jesteś w błędzie co do faktów. Kluby nie egzaminują na patent. O tym kto egzaminuje, wyczytasz w dokumencie o nazwie "Regulamin egzaminów stwierdzający posiadanie kwalifikacji niezbędnych do uprawiania sportu strzeleckiego (patent strzelecki)." który znajdziesz na stronie PZSS, jak też w UoBiA, art. 10b.
jasi3k pisze:musi być otwarty w tej kwestii na wszystkich którzy spełniają państwowe wymogi (mają papiery i zachowują się bezpiecznie)
Nie musi. Chyba, że wskażesz konkretny przepis, który to wskazuje. Oraz: jakie "papiery"? Jeśli rozmawiamy o przepisach, wskazujmy te przepisy.
Ostatnio zmieniony 12 października 2017, 18:21 przez Bardzozly, łącznie zmieniany 1 raz.
If I was called upon to declare upon Oath, whether the Militia have been most Serviceable or hurtful upon the whole I should subscribe to the latter. (J. Washington) || Krótkie podsumowanie tematów o obronie z użyciem broni palnej
Awatar użytkownika
jasi3k
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 344
Rejestracja: 11 października 2016, 15:01
Tematy: 14
Lokalizacja: Okolice Warszawy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zbrojownia - niekorzystne zmiany w regulaminie

Post autor: jasi3k »

Jesteś w błędzie co do faktów. Kluby nie egzaminują na patent.
Ja tam zdawałem patent w swoim klubie. Byli tam jacyś obcy ludzie, ale odbywało się to na terenie klubu i z klubowej broni. O to mi chodziło. Może u Ciebie było inaczej.
Chyba, że wskażesz konkretny przepis, który to wskazuje.
Pewnie że nie wskażę bo go nie ma - w końcu kluby tak funkcjonują. Ja uważam to za zwykłe buractwo, bo jak mówiłem, jak ktoś ma prawa to ma i obowiązki. Jak WPA nie daje komuś pozwolenia (bo ma prawo) to na forum krzyk i zawijanie palców na paragrafach i ogólne besztanie Policji "że tak się nie robi". Podobnie gdy nie wpuszczają na strzelnicę ze swoją bronią czy amunicją (ile już było takich wątków). A jak musisz grzać do klubu 30 klocków bo nie znasz syna prezesa, to wszystko jest według Ciebie ok?
Każdy polski związek sportowy w zamian za swój status ma również liczne obowiązki i podlega nadzorowi
Ciekawe że w kwesti PZSS oboiązki są do przełknięcia, a w kwestii klubu podlegającego pod PZSS już nie.

Jak Policja miała prawo do "uznaniowości" komu dać pozwolenie to było źle, ale jak klub ma prawo decydować komu dać szansę to pozwolenie zrobić, to jest dobrze?
Ostatnio zmieniony 12 października 2017, 18:31 przez jasi3k, łącznie zmieniany 1 raz.
Waszym zadaniem nie jest umierać za swoją Ojczyznę, ale zrobić wszystko by wróg zdechł za swoją...
Awatar użytkownika
Bardzozly
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 355
Rejestracja: 27 lutego 2017, 08:52
Tematy: 0
Lokalizacja: wnętrze płaskiej Ziemi?
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zbrojownia - niekorzystne zmiany w regulaminie

Post autor: Bardzozly »

jasi3k pisze:Ja tam zdawałem patent w swoim klubie. Byli tam jacyś obcy ludzie, ale odbywało się to na terenie klubu i z klubowej broni. O to mi chodziło. Może u Ciebie było inaczej.
Miejsce odbywania egzaminu nie ma znaczenia, podobnie użyta do tego broń. To właśnie ci "obcy ludzie" egzaminowali. Zapoznaj się z przepisami (które powinieneś był znać wcześniej, bo przecież uczciwie zdałeś rzetelny egzamin, prawda?).
jasi3k pisze:jak klub ma prawo decydować komu dać szansę to pozwolenie zrobić, to jest dobrze?
Klub nie decyduje, kto ma szansę zrobić pozwolenie.
jasi3k pisze:jak ktoś ma prawa to ma i obowiązki
Tak. Opisane i sprecyzowane. Przyjmowanie każdego do nich [obowiązków] nie należy, niezależnie od użytych porównań czy analogii.
Ostatnio zmieniony 12 października 2017, 19:11 przez Bardzozly, łącznie zmieniany 1 raz.
If I was called upon to declare upon Oath, whether the Militia have been most Serviceable or hurtful upon the whole I should subscribe to the latter. (J. Washington) || Krótkie podsumowanie tematów o obronie z użyciem broni palnej
Zablokowany Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”