Pierwszy karabinek Match'owy

Podforum poświęcone pneumatycznemu strzelectwu matchowemu.

Moderatorzy: Moderatorzy wiatrówkowi, Moderator match

Davewroc11
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 20
Rejestracja: 03 maja 2017, 06:57
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Pierwszy karabinek Match'owy

Post autor: Davewroc11 »

Witam.

Ostatnio w miarę dokładnie przeszukalem ten dział forum w celu nabrania wiedzy o tej kategorii sprzetowej.
Niestety nie udało mi się znaleźć odpowiedzi na kilka pytań .

Staję przed wyborem pierwszego matchowego karabinka. Wybór padł na Anschutza SA 2001 (zasadniczo na tyle mi kasy starczy ) .

I teraz nasuwa mi się pytanie. Jak taki sprzęt sprawdzić aby nie wpaść w "maliny"
Czy o ile sprzęt będzie celny a chrono pokaże powtarzalne wyniki (stan wizualny też zadowalający ) to można mieć nadzieję iż sprzęt jest sprawny ?

Czy karabinki PCA maja jeszcze jakieś punkty warte sprawdzenia ?
Awatar użytkownika
mildot
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1398
Rejestracja: 01 września 2011, 12:35
Tematy: 44
Lokalizacja: Bemowo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pierwszy karabinek Match'owy

Post autor: mildot »

Pierwszy kup jakikolwiek. Nie ma dużego znaczenia ogólnie. Poczytaj były pytania o Antka jak i o to jak sprawdzić PCA. I to bardzo niedawno.

Jeśli mam coś doradzić to kup od razu karabinek docelowy (czyli koniecznie PCP i to jak najnowsze się da) albo coś zupełnie na początek np.: LINK

Dla poczatkującego nie ma znaczenia karabin. Dopóki nie strzelasz z dowolnego wziętego do ręki w miarę sprawnego karabinu serii 90+ na 10 strzałów to sprzęt nie ma znaczenia. A nawet im starszy tym lepszy bo więcej wymaga od strzelca i wyrobi lepsze nawyki.
Strzelam... bo lubię. ;)
Davewroc11
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 20
Rejestracja: 03 maja 2017, 06:57
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Pierwszy karabinek Match'owy

Post autor: Davewroc11 »

mildot pisze:Poczytaj były pytania o Antka jak i o to jak sprawdzić PCA. I to bardzo niedawno.
Tak powoli przeszukuje forum. O Antku już znalazłem a o PCA jeszcze nie trafiłem. Wątki o PCA dotyczą głównie pistoletów. W którym dziale tego szukać ?
mildot pisze: albo coś zupełnie na początek np.: LINK
Nie mam niestety dostępu do tego działu.

mildot pisze: Dla poczatkującego nie ma znaczenia karabin. Dopóki nie strzelasz z dowolnego wziętego do ręki w miarę sprawnego karabinu serii 90+ na 10 strzałów to sprzęt nie ma znaczenia. A nawet im starszy tym lepszy bo więcej wymaga od strzelca i wyrobi lepsze nawyki.
To zasadniczo wyjaśnia kwestię wyboru sprzętu . Dzięki
Pablo79
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 107
Rejestracja: 12 maja 2012, 10:28
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pierwszy karabinek Match'owy

Post autor: Pablo79 »

W komisie jest FWB300 Junior za 1100.
1) Jak Ci nie przypasi, to odsprzedaż bez straty.
2) Obstawiam 19 do 1, że Ci przypasi.
Anschütz Compressed Air 2002 RT + Delta ffp 4,5-14×44mm
Awatar użytkownika
variag
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 10179
Rejestracja: 15 kwietnia 2003, 20:34
Tematy: 192
Lokalizacja: Bełchatów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Pierwszy karabinek Match'owy

Post autor: variag »

Davewroc11 pisze: Nie mam niestety dostępu do tego działu.
Ogłoszenie dotyczy sprzedaży wiatrówki Haenel 312.
Zbyt często pragnienie tego czego nie mamy
nie pozwala nam się cieszyć tym co posiadamy.
Davewroc11
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 20
Rejestracja: 03 maja 2017, 06:57
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Pierwszy karabinek Match'owy

Post autor: Davewroc11 »

Sprawę rozwiązałem kupując ASA 2001.
Na razie nie było czasu dobrze postrzelać ale może w następny weekend pojawią się jakieś szersze spostrzeżenia.

Ps. Czy ktoś w Polsce serwisuje takie sprzęty ?
wenflon
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 68
Rejestracja: 04 maja 2017, 10:42
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Re: Pierwszy karabinek Match'owy

Post autor: wenflon »

Bardzo dobry karabinek, co do serwisu to na forum jest kilku kolegów co zajmuje się tego typu sprzętami. Zapytaj kolegę Mil Dota na pewno ci doradzi. Ale tak na prawdę to najpierw wyczyść porządnie lufę (tylko nie żadnym wyciorem) i sprawdż go na chrono i na tarczy. To nie są tanie karabinki i słyną z niezwykłej sprawności przez długie lata, nie rzadko oddają w klubach dziesiątki tysięcy strzałów i nie jest im potrzebny serwis. Dlatego jeśli kupiłeś zadbany egzemplarz to nie masz się czym martwić, potrzebny ci tylko śrut i dobry kulochwyt i pewnie czas na strzelanie - to wszystko.
Davewroc11
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 20
Rejestracja: 03 maja 2017, 06:57
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Pierwszy karabinek Match'owy

Post autor: Davewroc11 »

Zapytałem profilaktycznie.
Kolejna paczka śrutu na razie przechodzi bezproblemowo ale jeśli jest kłopot z elementami podlegającymi eksploatacji to wole ich już teraz szukać żeby w razie czego "były pod ręką"
Jeśli są do tego karabinka zestawy naprawcze w rozsądnych cenach to zainwestuje po prostu na przyszłość.
wenflon
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 68
Rejestracja: 04 maja 2017, 10:42
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Re: Pierwszy karabinek Match'owy

Post autor: wenflon »

I pewnie tych paczek przejdzie ci jeszcze o wiele więcej. Jasne , że można na przyszłość sobie kupić zestaw wszelkich oringów do wymiany, bo co do sprężyn, tłoków i uszczelek tłoka to wytrzymują niesamowite przebiegi. Jeżeli karabinek strzela prawidłowo, ma ustawioną dobrą matchową prędkość i tą prędkość trzyma jak przystało na Anschutza to nie przejmuj się zbytnio na zapas. Przy odpowiednim dbaniu i prawidłowej obsłudze oraz prawidłowych środkach konserwujących zapomnisz o naprawach na bardzo długi czas.
Kiedy kupiłem swojego pierwszego Hanela 312 krabinek miał koło dwudziestu paru lat i służył w klubie w niemczech, po rozebraniu go z tak zwanej ciekawości okazało się, że na 90 % wszystko jest jeszcze fabryczne i po wyczyszczeniu, umyciu i prawidłowym smarowaniu strzelał bardzo dobrze. Pewnie mogłem powymieniać wszystko co się da, ale po prostu nie było takiej potrzeby.
Życzę miłego strzelania i nie martwienia się, że coś się zepsuje bo pewnie będziesz musiał długo czekać na jakąś awarię i tego ci życzę.
Yannu
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 168
Rejestracja: 02 czerwca 2015, 14:05
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pierwszy karabinek Match'owy

Post autor: Yannu »

W Antku 2001 szczególną uwagę (poza oczywistymi oringami) trzeba zwracać na siłownik znajdujący się w ramieniu pompki.
Generalnie 2001 to piękna maszyna, ale nie zaszkodzi modlić się o to, aby nie być zmuszonym do serwisowania jej. Powód jest prosty - Anschutz klei w niej wszystkie śruby. Rozkręcenie potrafi być koszmarem. Gdyby nie znajomy zegarmistrz, który przewiercił zapieczoną śrubę o zniszczonym łbie tak dokładnie, że został z niej tylko gwint, to do dzisiaj mój egzemplarz byłby złomem.
wenflon
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 68
Rejestracja: 04 maja 2017, 10:42
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Re: Pierwszy karabinek Match'owy

Post autor: wenflon »

Kolega powyżej zwrócił uwagę na najważniejszy szczegół, że Anschutz w większości karabinków lubił kleić śruby i samodzielne grzebanie bez odpowiedniej wiedzy a często bardzo przydatnego narzędzia jakim jest elektryczny podgrzewacz do śrub (wypalacz) prowadzi do poważnych uszkodzeń tych elementów a nawet zniszczeń towarzyszących.
Ale tak jak pisałem wcześniej - nie martw się na zapas, strzelaj i ciesz się celnością a jak coś się wydarzy to tu na forum znajdzie się ktoś kto już naprawiał taki karabinek i zrobi to profesjonalnie a co najważniejszy przy okazji nie poniszczy nic innego.
Awatar użytkownika
mildot
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1398
Rejestracja: 01 września 2011, 12:35
Tematy: 44
Lokalizacja: Bemowo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pierwszy karabinek Match'owy

Post autor: mildot »

Tak jak koledzy piszą rozbieranie Antka nie jest dla wszystkich. Wiec jeśli będziesz chciał naprawić to albo sam miej pewność, że wiesz za co się bierzesz, albo oddaj komuś sprawdzonemu.
Ważne przy Antku są porządne narzędzia. Byle czym można tak jak koledzy opisali uszkodzić śruby i potem jest kłopot. A nawet mając porządne narzędzi trzeba się baaardzo starać... kupa niewdzięcznej roboty i słowa kupa nie używam przypadkiem... ;)
Do Antka o części nie trzeba się martwić, ale są drogie.
Co do samego składania i rozkładania to A2001 to spore inżynierskie wyzwanie jest i trzeba dokładnie rozumieć co się robi bo łatwo narozrabiać. Działać potem będzie, ale już nie tak dobrze.
Z części które warto sprawdzić to stan uszczelki tłoka - lubią się przypalić jeśli używane jest byle co do smarowania. Ale generalnie te karabinki są nieśmiertelne jak się w nich nic głupiego nie zrobi. Tyle, że te głupie rzeczy to niestety najczęściej detale podobne do tego jak ustawić lufę w Steyr. Steyr nakręcił nawet filmik do tego, ale zdziwiłbyś się jaki odsetek Steyrów jest źle złożonych w tym miejscu... :roll: praktycznie każdy, który był rozbierany poza fabryką...

Tak czy inaczej upewnijcie się zawsze, że ten kto będzie brał się za Wasz sprzęt klasy match wiec co robi. Miałem w swoich rękach wiele egzemplarzy z drugiej ręki i sporo się z tego tytułu naoglądałem. Warto czasem zapłacić za dobry serwis bo stówka czy dwie zaoszczędzone potem wymagają dwu-trzykrotnie większych wydatków i sporej ilości nerwów.

Miłego strzelania i samych dyszek! :)
Strzelam... bo lubię. ;)
Yannu
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 168
Rejestracja: 02 czerwca 2015, 14:05
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pierwszy karabinek Match'owy

Post autor: Yannu »

Na szczęście w 2001 lufa wisi na 2 robaczkach, także to nie jest problemem. Chyba jedyne miejsce w 2001, gdzie mogą się one pojawić, to wzajemne usytuowanie modułu spustu względem mechanizmu otwierania zamka (trzeba uważać na odległości). Reszta praktycznie jest tak precyzyjnie i prosto zrobiona, że składa się na lekki wcisk.
Śruby na szczęście są standardowe - są dostępne równoważne zamienniki za normalną cenę w sieci.
mildot pisze:Z części które warto sprawdzić to stan uszczelki tłoka - lubią się przypalić jeśli używane jest byle co do smarowania.
Co do uszczelki głównej - jeśli nie puszcza, to bym się wręcz nie chciał interesować (zwłaszcza jeśli nie startujemy w mistrzostwach). Sprawdzenie jej stanu wymaga praktycznie rozbebeszenia całego karabinka. Moduł spustu -> moduł zamka -> moduł otwierania zamka -> moduł dźwigni z uszczelką.
Aczkolwiek zastanawiam się, czy nie zastosować na czoło swojej uszczelki samoprzylepnej folii aluminiowej. Nie chodzi o wypełnienie pustej przestrzeni, co raczej o rozprowadzenie ciepła z komory sprężania.

Swoją drogą - jakiego smarowidła używa Kolega do 2001?
wenflon
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 68
Rejestracja: 04 maja 2017, 10:42
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Re: Pierwszy karabinek Match'owy

Post autor: wenflon »

Teraz to już chyba wiesz wszystko i to z pierwszej ręki. Reasumując wypowiedzi kolegów, weż paczkę "dobrego" śrutu ustaw chrono i postrzelaj trochę, jeśli odchyłki są standardowe czyli ok +/- 1m/s to znaczy, że wszystko jest ok i oprócz pielęgnacji zewnętrznej karabinek na razie nie wymaga ingerencji w system. Szczególnie wystrzegaj się prób smarowania uszczelki tłoka przez otworek strzałowy jakimikolwiek olejkami czy to złymi czy dobrymi. Kilka "diselków" i uszczelka może być do wywalenia.
Awatar użytkownika
Grey
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 91
Rejestracja: 13 czerwca 2009, 22:34
Tematy: 4
Lokalizacja: okolice Krakowa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pierwszy karabinek Match'owy

Post autor: Grey »

Podepne się pod temat, jaki pierwszy karabinek matchowy dla 11 latka. Szukam Cz200t ale używki brak a nowe mają dość wysokim cenę są bez dioptera i kupię go w ostateczności, ale na egun pojawiają się wersje junior C60 w co2 a ostatnio antek 202 pca wygląda na ładny stan . Czy ktoś miał podobny dylemat
Ostatnio zmieniony 11 sierpnia 2017, 20:35 przez Grey, łącznie zmieniany 1 raz.
Air Arms Pro Sport,Walther LGV,RWS Diana 54 Air King ,Hammerlli AR 50 Pro,HW 98FT ;laughing: i pełna szafa :piwo:
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Match”