Falcon M18+ 4-18x44 krzyż B20 mała recenzja

Celowniki, montaże, trajektorie, ustawianie

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Awatar użytkownika
Cin91
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 531
Rejestracja: 24 czerwca 2016, 06:33
Tematy: 0
Lokalizacja: Wyszków/Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Falcon M18+ 4-18x44 krzyż B20 mała recenzja

Post autor: Cin91 »

Falcon Optics M18. Powiększenie od 4 do 18x. Tubus 30mm. Obiektyw 44mm. Krzyż B20 w podziałce "MilDot" z połówkami i kreskami zamiast kropek. Krzyż wyskalowany na powiększeniu x10. Co ciekawe - krzyż ma cyferki określające, który to "dot" ;)
Luneta ogromna, ciężka - 780 g. Ale za to bardzo solidna i wydaje się pancerna.
Szkła - bardzo czysty obraz, jasny, wyraźny.
Krzyż idealnie widoczny, nie zanika, choć jest bardzo cieniutki.
Wieżyczki pracują perfekcyjnie - ciężko, a każde kliknięcie jest super wyraźne. Na górze skręcone jednym torxem, po odkręceniu którego można wyzerować wieże.
Pokrętło SF z boku ma oznaczenie 8m, nie ma dalszej podziałki, więc ostrość trzeba ustawiać na oko.
Błąd paralaksy bardzo mały. Drobne zejście z osi optycznej i pojawiają się półksiężyce.
W zestawie jest modułowy dwuczęściowy sunshader (długość wg upodobań) oraz zakrywki, które jakością i solidnością biją na głowę Butler Creeki.
Ciekawostka - luneta pod spodem ma port ładowania suchym azotem :)

Cena? 260 funtów, czyli około 1300 zł. Wg mnie w tej cenie to szkło zostawia daleko w tyle inne szkiełka. Porównywalnie do SS-a wg mnie jest lepsze - lepsza optyka, wyraźniejszy krzyż, fajniejsze wieże i SF.
Na razie tyle ode mnie. Jakby ktoś się natknął na Falcona, to polecam. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony tą optyką.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Walther LG400 + Vortex DiamondBack 4-16x44 FFP
Tommy54
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 529
Rejestracja: 25 lipca 2015, 21:17
Tematy: 16
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Falcon M18+ 4-18x44 krzyż B20 mała recenzja

Post autor: Tommy54 »

Gratulacje Kolego !!! Super luneta , a siatka subiektywnie dla mnie REWELACJA .
Szkoda, że nie waży ok. 500 g - bo dałbym za nią spoko 2k .
Awatar użytkownika
PawelW
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7562
Rejestracja: 26 lutego 2006, 11:40
Tematy: 110
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Falcon M18+ 4-18x44 krzyż B20 mała recenzja

Post autor: PawelW »

Bardzo mi się podoba en sposób oznaczenia kierunków wieżyczki:

Obrazek
----------------------------------------
Nie pytaj, co rząd może zrobić dla ciebie, zapytaj, czy mógłby tego nie robić
menkol
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 52
Rejestracja: 06 stycznia 2010, 13:02
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Falcon M18+ 4-18x44 krzyż B20 mała recenzja

Post autor: menkol »

A mówiłem ,że fajna lupka. Do 2k chyba nie ma konkurencji, może jeszcze wersja FFP której niestety nie miałem okazji pomacać ;laughing:
Wieszak74
Multikonto
Multikonto
Reactions:
Posty: 20
Rejestracja: 23 kwietnia 2015, 01:00
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Falcon M18+ 4-18x44 krzyż B20 mała recenzja

Post autor: Wieszak74 »

Widać , że wieże są resetowalne, krzyż na zdjęciu też bardzo fajny a właściwie idealny do HFT , nie za duży nie za mały (nie zasłania czego trzeba)
Ciekawe jak się spisze w "boju" bo czasem to co na oko wygląda super na zawodach pokazuje, że nie jest tak łatwo. Czekamy na dalsze odczucia podczas użytkowania. Dzięki za fajny temat.
Awatar użytkownika
kłapek
Ekspert Wiatrówki
Ekspert Wiatrówki
Reactions:
Posty: 1741
Rejestracja: 20 lutego 2006, 18:22
Tematy: 40
Lokalizacja: Grodków
Grupa: Ekspert Wiatrówki

Re: Falcon M18+ 4-18x44 krzyż B20 mała recenzja

Post autor: kłapek »

PawelW pisze:Bardzo mi się podoba en sposób oznaczenia kierunków wieżyczki...
Mi nie podoba się opis górnej wieżyczki '1CLICK=0,1MRAD@100M' Absolutnie bez sensu. Miliradian, to miliradian i jest bez znaczenia czy na 10m czy na 1000m.
Jeżeli chcieli tak dużo informacji, to należało umieścić opis 1CLICK=0,1MRAD i 1CLICK=1cm/100m.
Nie wspominam o tym, że pokrętło od regulacji SF i prawo/lewo posiada dużo agresywniejsze ryflowanie od wieży góra/dół.
Mój nowy terapeuta na imię ma can-am :-D
Awatar użytkownika
red5555
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 258
Rejestracja: 21 września 2009, 15:09
Tematy: 8
Lokalizacja: Gdańsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Falcon M18+ 4-18x44 krzyż B20 mała recenzja

Post autor: red5555 »

miałem okazję dzisiaj popatrzeć przez tą lunetę :wink:
wykonanie i praca wież super !
obraz też bardzo dobry i jasny
krzyż bardzo delikatny
szkoda że nie ma oznaczeń na regulacji AO
na pewno wymaga ustawienia pod oko strzelca bo ja widziałem cały dystans 15-50m ostro :shock: trochę jak w DOT FFP gdzie nie mogłem zmienić tak ostrości żeby mieć rozmycie na konkretnych dystansach
Steyr Challenge FT, Steyr LG110, FWB 300S, Diana 75 HV, Anschütz Match 380, Kandar P10, Morini CM 162MI, Steyr LP50, HW40
FireFighter
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 540
Rejestracja: 22 czerwca 2015, 16:39
Tematy: 23
Lokalizacja: Vietnam - Hanoi
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Falcon M18+ 4-18x44 krzyż B20 mała recenzja

Post autor: FireFighter »

A tak z ciekawości jaki jest zakres regulacji, np. w porównaniu do SWFA SS 10x42 MQ?
Może odpowie właściciel lupki kolega Cin i jaka jest jakość optyki (obraz) w porównaniu np. do małego dot-a?
Lupka osobiście bardzo mi się podoba 8-)
Pozdrawiam
" Wojna jest tam , gdzie młodzi i głupi dają się wrobić starym i zgorzkniałym durniom w zabijanie ludzi " KONRAD ADENAUER
Odwaga to panowanie nad strachem, a nie brak strachu.
Krzych
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 255
Rejestracja: 04 listopada 2004, 09:20
Tematy: 22
Lokalizacja: Konin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Falcon M18+ 4-18x44 krzyż B20 mała recenzja

Post autor: Krzych »

To też się podłączę.
Miałem okazję, spojrzeć przez chwilę przez ten egzemplarz, na zawodach Stalingrad. I powiem szczerze, a pewnie i Klapek, jak i paru Kolegów, że żeby określić jakość optyki, potrzeba dużo czasu. A i tak, będą to naprawdę subiektywne opinie. Jest naprawdę niewiele celowników, które spełniają oczekiwania ogółu. Po prostu, każdy musi sobie znaleźć coś dla siebie. Niestety, wiąże się to z eksperymentami. No i oczywiście stratami. Mam nadzieję, że za moją tutaj wypowiedź, nie zostanę wyklęty przez Kolegów!
Pozdrawiam Serdecznie!
Awatar użytkownika
Cin91
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 531
Rejestracja: 24 czerwca 2016, 06:33
Tematy: 0
Lokalizacja: Wyszków/Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Falcon M18+ 4-18x44 krzyż B20 mała recenzja

Post autor: Cin91 »

FireFighter pisze:A tak z ciekawości jaki jest zakres regulacji, np. w porównaniu do SWFA SS 10x42 MQ?
Może odpowie właściciel lupki kolega Cin i jaka jest jakość optyki (obraz) w porównaniu np. do małego dot-a?
Lupka osobiście bardzo mi się podoba 8-)
Pozdrawiam
Co do regulacji:
SS - 156 moa = 45 mrad
Falcon - 24 mrad - sporo mniej, choć dla mnie, strzelca pneumatycznego, w zupełności wystarczająco.
Co nie zmienia faktu, że to spota regulacja, bo DOT ma zaledwie 11,5 mrad

Co do jakości optyki:
Ciężko jest ocenić po tak krótkim czasie, ale na pierwszy rzut oka - obraz jest minimalnie mniej klarowny od DOT-a, ale jest to różnica tak mikroskopijna, że bez popatrzenia raz w jedną, raz w drugą, właściwie niezauważalna. I dotyczy ona klarowności obrazu - w DOT jest kryształ, a w Falconie leciuteńki dymek. Obraz i tak jest super.

Odległość od oka:
Falcon - 8,5 cm
SS - 10 cm
DOT - 8 cm
Walther LG400 + Vortex DiamondBack 4-16x44 FFP
FireFighter
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 540
Rejestracja: 22 czerwca 2015, 16:39
Tematy: 23
Lokalizacja: Vietnam - Hanoi
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Falcon M18+ 4-18x44 krzyż B20 mała recenzja

Post autor: FireFighter »

Witaj Cin 91, opisz jak się sprawuje luneta? Ja też już ją mam, ale karabinek do niej będzie dopiero na początku przyszłego roku :-?
" Wojna jest tam , gdzie młodzi i głupi dają się wrobić starym i zgorzkniałym durniom w zabijanie ludzi " KONRAD ADENAUER
Odwaga to panowanie nad strachem, a nie brak strachu.
Awatar użytkownika
Cin91
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 531
Rejestracja: 24 czerwca 2016, 06:33
Tematy: 0
Lokalizacja: Wyszków/Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Falcon M18+ 4-18x44 krzyż B20 mała recenzja

Post autor: Cin91 »

Ja jestem bardzo zadowolony z tej lunety. Jedyny mankament to jej gabaryty i waga. Za to rekompensuje całą resztą tę wadę.
1) Cienki krzyż, który ma zaledwie 0,07 mrad, dzięki czemu na powiększeniu 18x na 50m nie zakrywa przestrzeliny po śrucie!
2) Wieżyczki klikają wyraźnie i z oporem, a co najważniejsze - są w 100 % powtarzalne - można oprócić je na opór w jedną, potem na opór w drugą stronę, następnie wrócić do pkt 0 i karabin nadal strzela w punkt. Test kwadratu przeszła pomyślnie! No i wieże można resetować, choć tu producent nie pomyślał o wygodzie i potrzebny
3) Wieże mam wyskalowane w MRAD tak jak krzyż, co oznacza, że 10 kliknięć wieżą powoduje przesunięcie o 1 miliradian, czyli na powiększeniu 10x (true mildot) przesunięcie o JEDEN DOT (jedną kreskę). W praktyce - znając poprawkę można sobie odklikać w ciemno. Ja tak robię przy strzelaniu silhouette = kurczak 1click down, dzik na zero, indyk 5 click up, muflon 10 click up - kliki podane od zerowego położenia wieżyczki.
4) Wieżyczka od AO nie jest opisana, co na początku uważałem za wadę, jednak teraz nie ma to dla mnie znaczenia, bo AO ustawiałem na oko i opisałem sobie 3 potrzebne dystanse - 20m, 25m i 40m.
5) Jakość obrazu NIE ODSTAJE od DOT-a, jest lepsza niż w SS-ie, choć mniej kontrastowa niż w DOTcie, ale różnica jest niewielka. Za to błąd paralaksy względem DOTa jest kosmicznie mniejszy. Tubus 30mm wraz z obiektywem 44mm oraz dużym okularem daje czysty obraz, bez mleka, nawet na pow 18x. Co najlepsze - nawet z długim sunshaderem obraz jest JASNY.
6) Głębia ostrości jest dość spora, większa niż w SS, więc do HFT najlepiej AO skalować w okolice 18-22m, aby powychodziły ładne nieostrości. Wtedy można nawet rozróżnić 38 od 41 metra.
7) Nie zauważyłem żadnych dziwnych zachowań przy kręceniu ustawieniami. Kręcenie czymkolwiek, nawet chaotyczne nie powoduje zmiany POI.
8) Każdy producent powinien brać przykład z Falcona, jeżeli chodzi o akcesoria - w pudełku są zakrywki ala BC (lepszej jakości niż BC) oraz 2-częściowy sunshader oraz spora ściereczka do optyki. Czyli na start mamy wszystko, co potrzeba.
Walther LG400 + Vortex DiamondBack 4-16x44 FFP
Awatar użytkownika
raf1231
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 47
Rejestracja: 12 czerwca 2014, 14:48
Tematy: 1
Lokalizacja: warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Falcon M18+ 4-18x44 krzyż B20 mała recenzja

Post autor: raf1231 »

A jak z wytrzymałością tej lupki nadała by śię na spręrzynę.
Snajper.
Awatar użytkownika
jmarcinkowski
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 399
Rejestracja: 20 lipca 2006, 16:09
Tematy: 9
Lokalizacja: Obok Torunia :)
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Falcon M18+ 4-18x44 krzyż B20 mała recenzja

Post autor: jmarcinkowski »

Witam.

Czy na sprężynę się nada, to ciężko powiedzieć, ale u mnie mam ją posadzoną na centralnym zapłonie (6,5x55 SE) i wystrzelone prawie 300 sztuk amo i jak na razie wszystko jest OK. W pełni się zgadzam z opinią Kolegi Cin91, lupka warta uwagi.

Pozdrawiam - Jacek.
9x19 - CZ75B, 308 WIN - T3x, 223 - CTR, 22LR - CZ457 i S&W Victory
Awatar użytkownika
raf1231
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 47
Rejestracja: 12 czerwca 2014, 14:48
Tematy: 1
Lokalizacja: warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Falcon M18+ 4-18x44 krzyż B20 mała recenzja

Post autor: raf1231 »

W zeszłą niedzielę patrzyłem przez tą lupkę .
Super obraz . Fajny krzyrz. W porównaniu do Dota ffp którego ja mam .
Snajper.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Optyka”