Magazyn broni w domu

Moderator: Moderatorzy WBP

Michal Szary
Reactions:
Posty: 2
Rejestracja: 10 maja 2016, 09:35
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Magazyn broni w domu

Post autor: Michal Szary »

Jestem w trakcie budowy domu jednorodzinnego. Mam możliwość wygospodarowania małego pomieszczenia na magazyn broni. Mam tylko jedna wątpliwość - gdzieś słyszałem że ściany do magazynu broni mają być z litego materiału o grubości min 25 cm.

W ustawie znalazlem tylko to:
Magazyn broni stanowi oddzielne pomieszczenie w budynku o konstrukcji niepalnej, wydzielone ścianami murowanymi, usytuowane w miarę możliwości na piętrze, posiadające:

Dom buduje z porothermu 25 cm - i z takiego materiału będą wszystkie ściany w magazynie broni - czy nie będe miał problemów z odbiorem ?
Ostatnio zmieniony 28 kwietnia 2017, 08:22 przez 9x19, łącznie zmieniany 1 raz.
9x19
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 8028
Rejestracja: 10 marca 2006, 22:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Olsztyn KS GARDA
Grupa: RIP
Kontakt:

Re: Magazy broni w domu

Post autor: 9x19 »

Sądzisz, że Policja przyjdzie i będzie dokonywać próbnych odwiertów w ścianach magazynu? Jak nie znalazłeś przepisu, to znaczy, że nie ma takiego wymogu o 25 cm.
krissu
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 179
Rejestracja: 11 lipca 2016, 14:01
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Magazyn broni w domu

Post autor: krissu »

I tyle? To takie proste by było? W Polsce? Pytam z ciekawości.
Ma ktoś takie pomieszczenie osobne w domu, jako magazyn broni? Pytam bo też mam możliwość wygospodarowania pomieszczenia. Ale z góry założyłem, że u nas to niemozliwe. Rozumiem że trzeba mieć drzwi z atestem, co jeszcze?
Ostatnio zmieniony 28 kwietnia 2017, 08:56 przez krissu, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
kapera
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2442
Rejestracja: 16 listopada 2009, 21:29
Tematy: 98
Lokalizacja: Poraj k/Cz-wy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Magazyn broni w domu

Post autor: kapera »

§ 4. 1.

magazyn broni
„Ćwicz oko i dłonie w Ojczyzny obronie” KŻR- LOK
shapi
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 423
Rejestracja: 16 grudnia 2014, 16:54
Tematy: 0
Lokalizacja: Krk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Magazyn broni w domu

Post autor: shapi »

Zapytam tak dla pewności - kolega zdaje sobie sprawę, że nawet posiadając magazyn, to i tak będzie musiał trzymać całą kolekcje w szafach S1? I w sumie jedynym plusem posiadania magazynu będzie to że będzie miał prawo do przechowywania w domu 50+ sztuk broni ?
Dariusz DC
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 929
Rejestracja: 09 lipca 2015, 20:54
Tematy: 34
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Moderatorzy WBP
Kontakt:

Re: Magazyn broni w domu

Post autor: Dariusz DC »

Aby na pewno czytałeś
Broń i amunicję przechowuje się w odpowiednio przystosowanym do tego celu pomieszczeniu, zwanym dalej „magazynem
broni”, lub w urządzeniach spełniających wymagania co najmniej klasy S1 według normy PN-EN 14450.
DC jeszcze nie 9
Piotr_JG
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 990
Rejestracja: 25 listopada 2003, 22:16
Tematy: 7
Lokalizacja: Jelenia Góra
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Magazyn broni w domu

Post autor: Piotr_JG »

Niedawno był podobny wątek o pomieszczeniu które jest szafą. A jak wstawisz podwójne drzwi to masz magazyn a w nim szafę (pomieszczenie będące szafą).
Piotr
hubertg
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 150
Rejestracja: 04 lipca 2012, 12:56
Tematy: 0
Lokalizacja: Ostrołęka
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Magazyn broni w domu

Post autor: hubertg »

Dariusz DC pisze:Aby na pewno czytałeś
Broń i amunicję przechowuje się w odpowiednio przystosowanym do tego celu pomieszczeniu, zwanym dalej „magazynem
broni”, lub w urządzeniach spełniających wymagania co najmniej klasy S1 według normy PN-EN 14450.
Przeczytaj całe rozporządzenie, nie tylko początek.
§ 5. 1. Osoby posiadające broń i amunicję do niej na podstawie pozwolenia, o którym mowa w art. 10 ust. 4 ustawy,
przechowują broń i amunicję w urządzeniach spełniających wymagania co najmniej klasy S1 według normy PN-EN 14450.
2. Broń w liczbie powyżej 50 egzemplarzy i amunicję do niej przechowuje się w pomieszczeniu wyposażonym dodatkowo
w zabezpieczenia określone w § 4 ust. 1 pkt 1–4.
shapi
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 423
Rejestracja: 16 grudnia 2014, 16:54
Tematy: 0
Lokalizacja: Krk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Magazyn broni w domu

Post autor: shapi »

Dariusz DC pisze:Aby na pewno czytałeś
Broń i amunicję przechowuje się w odpowiednio przystosowanym do tego celu pomieszczeniu, zwanym dalej „magazynem
broni”, lub w urządzeniach spełniających wymagania co najmniej klasy S1 według normy PN-EN 14450.
Dariusz, chciałbym żeby to było takie proste. Jak przeczyta się więcej niż §2, to widzimy:

Kod: Zaznacz cały

§ 5. 1. Osoby posiadające broń i amunicję do niej na podstawie pozwolenia, o którym mowa w art. 10 ust. 4 ustawy,
przechowują broń i amunicję w urządzeniach spełniających wymagania co najmniej klasy S1 według normy PN-EN 14450.
i dalej:

Kod: Zaznacz cały

§ 6. 1. Osoby posiadające broń i amunicję do broni palnej w celach kolekcjonerskich oraz pamiątkowych, w przypadku
przechowywania tej broni i amunicji poza urządzeniami, o których mowa w § 5 ust. 1, mogą je przechowywać w gablotach
przeznaczonych do przechowywania broni po spełnieniu następujących warunków:
Artykuł 2 (z łącznikiem 'lub') niestety nie wyłącza dla nas - strzelców, kolekcjonerów - artykułu 5, gdzie jasno napisane jest że broń i amunicja musi się znajdować w S1.
Awatar użytkownika
kapera
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2442
Rejestracja: 16 listopada 2009, 21:29
Tematy: 98
Lokalizacja: Poraj k/Cz-wy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Magazyn broni w domu

Post autor: kapera »

Magazyn broni spełniający wymogi rozporządzenia powyżej można potraktować jako urządzenie S1 :-D
Dodatkowe szafy S1 są zbędne , można je posiadać w magazynie celem przechowywania broni nie będącej własnością np klubu .
„Ćwicz oko i dłonie w Ojczyzny obronie” KŻR- LOK
shapi
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 423
Rejestracja: 16 grudnia 2014, 16:54
Tematy: 0
Lokalizacja: Krk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Magazyn broni w domu

Post autor: shapi »

Kolego Kapera, jakikolwiek paragraf który stanowi o tym że magazyn broni spełniający wymogi rozporządzenia to urządzenie certyfikowane na S1? Pytam, bo nigdzie o czymś takim nie słyszałem, paragrafy rozporządzenia są stosunkowo jasne ('w urządzeniach spełniających wymagania co najmniej klasy S1'). Jest na poparcie tej tezy jakiś okólnik KGP, czy cokolwiek nowego się pojawiło w tym temacie?

Chyba że piszesz o broni klubowej (tam może być inaczej, nie wglębiałem się w te punkty rozporządzenia) - no ale cała dyskusja którą tutaj prowadzimy dotyczy broni osoby prywatnej, posiadającej pozwolenie na podstawie art. 10 ust. 4 ubojki.
hubertg
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 150
Rejestracja: 04 lipca 2012, 12:56
Tematy: 0
Lokalizacja: Ostrołęka
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Magazyn broni w domu

Post autor: hubertg »

Dla klubu, magazyn wg rozporządzenia + szafy S1.
Właśnie jesteśmy w trakcie dostosowywania magazynu w klubie do nowego rozporządzenia (warunek aby zwiększyć liczbę szt. w pozwoleniu). Przerabialiśmy to na różne sposoby, niestety, nie znaleźliśmy alternatywy dla nowych szaf i drzwi.
Nawet nie koszty były głównym motywem szukania innych rozwiązań, tylko miejsce w magazynie, jest po prostu mały i niema jak go powiększyć. Był nawet pomysł aby wykonać to w ten sposób, że otwieramy na zewnątrz drzwi do magazynu, a drugie (dwie futryny połączone) do wewnątrz "szafy". Wtedy w magazynie byłaby jedna wielka szafa, żaden przepis nie mówi że do szafy nie można wchodzić :-D . Niestety nie udało się znaleźć producenta, który taką szafę zmontuje na miejscu i wystawi na to certyfikat. Wstawiliśmy więc duże szafy wykonane pod zamówienie.
Awatar użytkownika
kapera
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2442
Rejestracja: 16 listopada 2009, 21:29
Tematy: 98
Lokalizacja: Poraj k/Cz-wy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Magazyn broni w domu

Post autor: kapera »

Chyba mam spore zaległości .......
Ostatnio zmieniony 28 kwietnia 2017, 14:42 przez kapera, łącznie zmieniany 2 razy.
„Ćwicz oko i dłonie w Ojczyzny obronie” KŻR- LOK
Awatar użytkownika
Garfield
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 927
Rejestracja: 27 czerwca 2013, 00:19
Tematy: 0
Lokalizacja: W-wa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Magazyn broni w domu

Post autor: Garfield »

Sprawa jest prosta - podmiot , niezależnie od ilości broni - magazyn plus szafa ( art 3.1 rozporządzenia)
osoba - do 50 sztuk - szafa - art 5.1 rozporządzenia
- powyżej 50 sztuk - "magazyn" plus szafa - art 5.2 rozporządzenia. Dlaczego "magazyn" w cudzysłowie - bo rozporządzenie nie mówi bezpośrednio o magazynie broni ale o "pomieszczeniu wyposażonym w zabezpieczenia określone w art 4. ust.1 pkt.1-4 a jest to magazyn broni bez skrzyni z piaskiem z napisem "tu kieruj broń".
Ostatnio zmieniony 28 kwietnia 2017, 14:23 przez Garfield, łącznie zmieniany 1 raz.
"Zły - być może, dobry - a czemu??"
"Kasandrą byłem, jestem i zostanę..... .....obym się mylił."
shapi
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 423
Rejestracja: 16 grudnia 2014, 16:54
Tematy: 0
Lokalizacja: Krk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Magazyn broni w domu

Post autor: shapi »

Kolego Kapera, z całym szacunkiem - ale zarówno ja, jak i koledzy wyżej przytoczyli Ci kolejne punkty rozporządzenia... w których jak byk stoi że broń kolekcjonerzy, sportowcy itd musza broń przechowywać w szafach. I absolutnie nas to nie cieszy, też wolelibyśmy mieć magazyny bez szaf - ale to jest poprawna wykładnia przepisu.

I nie, nie można magazynu traktować jako urządzenia S1, tym bardziej dla lepszego zrozumienia - bo magazyn i 'urządzenie S1', to dwa zupełnie różne byty, jeden (magazyn) zdefiniowany wprost w rozporządzeniu, drugi (urządzenie S1) zdefiniowany z kolei za pomocą normy. To tak jakby lekarz tłumaczył komuś że ma grypę, dla lepszego zrozumienia opisując raka - bzdura i bez sensu.

Pojawiają się pomysły, nawet na tym forum, żeby zbudować sobie magazyn i spróbować certyfikować jako jedną, ogromną szafę - pisał o tym kolega hubertg - ale póki co nikomu się to nie udało, więc poruszamy się w sferze życzeń.

Na zakończenie piszesz o czymś, co de facto potwierdza nasze słowa a zaprzecza Twoim - że jak ma się magazyn, to i szafę trzeba tam mieć - tak jak Twój kolega. Po czym dla podtrzymania Twojego rozumowania, argumentujesz zupełnie bez sensu, że magazyn broni będzie magazynem tylko jeśli będzie w nim 50 sztuk broni. Jaki to ma sens - mam 50 sztuk, to mam magazyn (i wedle Twojej błędnej interpretacji) mogę tam trzymać broń bez szaf, po czym sprzedam jedną sztukę, zostanie mi 49 - i magazyn broni przestaje być magazynem? Klub ma magazyn, w nim 50 sztuk, 10 sztuk wyjedzie na zawody - i magazynier musi dzwonić do sklepu, po natychmiastową dostawę szaf? Przecież to jest piramidalna bzdura.

I żeby było jasne - nie spieram się z kolegą dla przyjemności, ale z przekonania że akurat to forum powinno trzymać poziom, i być wartościowym źródłem wiedzy dla strzelców. Natomiast czytają Twoje posty czy to w tym wątku, czy w wątku o noszeniu broni (gdzie twierdziłeś w ostatnich dniach że broń można nosić tylko w drodze na strzelnicę i z powrotem) to widzę że upierasz się przy twierdzeniach niezgodnych z prawdą, stanem prawnym, na zakończenie dodając jeszcze że w sumie to (mimo wczesnego kategorycznego twierdzenia że tak brzmią przepisy) to sa tylko Twoje opinie albo 'można potraktować'.



I wytłumaczę jeszcze koledze, dlaczego (prawdopodobnie) w jego klubie nie ma szaf w magazynie. Ponownie - gdyby kolega przeczytal więcej niż pół strony rozporządzenia, to zobaczyłby kolega następujący artykuł:
§ 12. Podmioty posiadające broń i amunicję oraz osoby posiadające broń i amunicję na podstawie pozwolenia, o którym
mowa w art. 10 ust. 4 ustawy, które uzyskały pozwolenie na broń wydane przed dniem wejścia w życie rozporządzenia,
dostosują sposób przechowywania broni i amunicji do wymogów, o których mowa w § 3–6:
1) w terminie 5 lat od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia;
2) z dniem uzyskania nowego pozwolenia na broń – w przypadku uzyskania nowego pozwolenia na broń wydanego
po dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.
Ostatnio zmieniony 28 kwietnia 2017, 14:31 przez shapi, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”