Ślepaki 9mm legalne bez kwitów ?

Moderator: Moderatorzy WBP

escobar
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 122
Rejestracja: 06 kwietnia 2016, 07:42
Tematy: 15
Lokalizacja: Iława
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ślepaki 9mm legalne bez kwitów ?

Post autor: escobar »

newdraco pisze:Witam serdecznie wszystkich,

to jak to w końcu jest? Pistolet z lufa do 6mm (np. Walther P99 albo PPQ m2) jest w końcu legalny czy nie?
Nie chodzi mi tu o jakąś własną interpretację albo własne tłumaczenie policji ale o zapis prawny, który albo jednoznacznie zabrania albo dopuszcza taka broń do posiadania.

Jakby ktoś mógł wkleić konkretną odpowiedź.

Z góry dziękuję
To pewnie chcieli by wiedzieć wszyscy . Biorąc pod uwagę że na całym świecie za kaliber uważa się najwęższe miejsce lufy to według obecnej ustawy jest legalna . W Polsce niestety twardogłowi komuniści mają inne poglądy i twierdzą że kalibrem w broni alarmowej nie jest lufa lecz komora nabojowa . Co jest oczywiście absurdem .
newdraco
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 13
Rejestracja: 27 kwietnia 2017, 07:24
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Ślepaki 9mm legalne bez kwitów ?

Post autor: newdraco »

Właśnie o to chodzi, że przeczytałem kilkadziesiąt stron z tego wątku a także wklejone powyższe linki ale po prostu już zgłupiałem i sam już nie wiem jak jest. Wiem właśnie że tyle wiadomo że nic nie wiadomo :)
Chciałem sobie kupić takiego Walthera ale nie do samoobrony czy do latania z nim po mieście. Tylko po to aby leżał w domu jako taki gadżet, czasami do zabawy typu: przeładowanie, rozłożenie, złożenie broni i tyle. może ewentualnie kiedyś bym wystrzelił z 10 naboi poza miastem i tyle. Bardziej jako taki eksponat w domu. Do takich celów miałby mi służyć. Ale nie chciałbym mieć z tego powodu jakieś problemy. Z drugiej strony jak bym go miał tylko w domu i nie nosił po mieście to raczej chyba nie powinienem mieć problemów. No chyba, że sklep w którym go kupię (w Czechach0 informuje policję o takiej sytuacji, że mi go sprzedali i jakiegoś pięknego dnia zawitają u moich drzwi panowie w mundurze.
Jak to właśnie z tym jest?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
pioszym66
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 23
Rejestracja: 03 kwietnia 2016, 18:32
Tematy: 1
Lokalizacja: Ostrów wlkp
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ślepaki 9mm legalne bez kwitów ?

Post autor: pioszym66 »

Sklep spisuje dane z dowodu osobistego a co do legalności to chyba jasne , po co sobie robić problemy
Tu jest część Odpowiedź na interpelację nr 10777
Pragnę również wskazać – zgodnie z informacją przekazaną przez Komendę Główną Policji – że wymieniony w wystąpieniu przedsiębiorca, który wprowadzał do obrotu omawiane pistolety Walther P 22 i Walther P 99, wystąpił do sądu „z żądaniem nakazania Policji wystosowania stosowanego oświadczenia – że nie jest prawdą rozpowszechniana dotychczas informacja, że pistolety wprowadzane do obrotu jako broń alarmowa kal. 6 mm są bronią gazową o kal. 9 mm”. Wyrokiem z dnia 27 stycznia 2016 roku – po ponownym rozpatrzeniu sprawy – Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił powództwo ww. osoby wobec stwierdzonego braku bezprawności działania Komendanta Głównego Policji.
AA s410 ---- .22LR; 9x19; 12/76
newdraco
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 13
Rejestracja: 27 kwietnia 2017, 07:24
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Ślepaki 9mm legalne bez kwitów ?

Post autor: newdraco »

Z dowodu nie spisują danych bo to sprzedaż wysyłkowa ze sklepu w Czechach.
Awatar użytkownika
pioszym66
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 23
Rejestracja: 03 kwietnia 2016, 18:32
Tematy: 1
Lokalizacja: Ostrów wlkp
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ślepaki 9mm legalne bez kwitów ?

Post autor: pioszym66 »

Odpuszczam temat ,skoro chcecie to kupujcie skąd się da, co nie zmienia faktu że w POLSCE jest to nie legalne .Pozdrawiam
AA s410 ---- .22LR; 9x19; 12/76
newdraco
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 13
Rejestracja: 27 kwietnia 2017, 07:24
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Ślepaki 9mm legalne bez kwitów ?

Post autor: newdraco »

Ok, dzięki dalej nie drążę tematu.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
marekp
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 7302
Rejestracja: 06 stycznia 2003, 20:13
Tematy: 294
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Moderatorzy CP

Re: Ślepaki 9mm legalne bez kwitów ?

Post autor: marekp »

Nadal slabo rozumiecie koledzy. To nie jest legalne ani nie legalne. Jest po prostu duza szansa ze Policja wykryje nielegalna ich zdaniem bron hukowa w kal. 9mm i da sprawe do sadu. I sad w KAZDEJ sprawie bedzie rozstrzygal czy to bylo legalne czy nie. Sa wyroki ze to jest 5mm ale to dotyczylo broni kupionej w Polsce z lufa 5mm. Wiec kupienie w Czechac moze byc lekkomyslne. Bo tam moga miec lufe 9mm i napisane bedzie w papierach ze to jest 9mm. Tak jak wspomnialem - nie ma precedensu w Polsce. Wiec za kazdym razem moze byc inaczej. A czy to jest 5mm czy 9mm to rozmaicie mozna na to patrzec. Ja nie zajmuje stanowiska na ten temat ale zwracam uwage na aspekty prawne. Jest zbyt daleko idacze stwierdzenie ze to jest nielegalne. Ale tez ze legalne. To sam sobie pomysl czy kupic czy nie. Bo nie sadze zeby jakis sad zwrocil sie z prosba o interpretacje do Sadu Najwyzszego. A nawet jesli to nie zawsze to jest przyjmowane przez Policje. Bylo tak z czarnym prochem. Sad Najwyzszy zajal stanowisko i dopiero nowelizacja ustawy zmienila nastawienie. Bo sa sie zebral w 3 a nie 5-cio osobowym skladzie wiec wyrok nie mial mocy ustawy.

MarekP
newdraco
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 13
Rejestracja: 27 kwietnia 2017, 07:24
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Ślepaki 9mm legalne bez kwitów ?

Post autor: newdraco »

Rozsądek mówi jedno, chęć kupienia mówi drugie :) I kogo się tu słuchać heh
Muszę się z tym przespać.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
mkl1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 9020
Rejestracja: 14 lipca 2006, 15:20
Tematy: 0
Lokalizacja: Katowice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ślepaki 9mm legalne bez kwitów ?

Post autor: mkl1 »

Do ceny zakupu dolicz(wkalkuluj) kwotę za dobrego "papuga"
Nie strzelać.
Jestem przyjaznym szopem :-D
Dariusz DC
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 929
Rejestracja: 09 lipca 2015, 20:54
Tematy: 34
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Moderatorzy WBP
Kontakt:

Re: Ślepaki 9mm legalne bez kwitów ?

Post autor: Dariusz DC »

newdraco pisze:Właśnie o to chodzi, że przeczytałem kilkadziesiąt stron z tego wątku a także wklejone powyższe linki ale po prostu już zgłupiałem i sam już nie wiem jak jest. Wiem właśnie że tyle wiadomo że nic nie wiadomo :)
Chciałem sobie kupić takiego Walthera ale nie do samoobrony czy do latania z nim po mieście. Tylko po to aby leżał w domu jako taki gadżet, czasami do zabawy typu: przeładowanie, rozłożenie, złożenie broni i tyle. może ewentualnie kiedyś bym wystrzelił z 10 naboi poza miastem i tyle. Bardziej jako taki eksponat w domu. Do takich celów miałby mi służyć. Ale nie chciałbym mieć z tego powodu jakieś problemy. Z drugiej strony jak bym go miał tylko w domu i nie nosił po mieście to raczej chyba nie powinienem mieć problemów. No chyba, że sklep w którym go kupię (w Czechach0 informuje policję o takiej sytuacji, że mi go sprzedali i jakiegoś pięknego dnia zawitają u moich drzwi panowie w mundurze.
Jak to właśnie z tym jest?
Pozdrawiam

Moja rada - nie ryzykuj , szkoda za taką zabawkę miliona problemów

szczególnie że masz na stronie WPA jasno napisane

Zgodnie z pismem Biura Prewencji Komendy Głównej Policji ENS-1389/13 z dnia 22 marca 2013 r. informujemy, że niżej wymieniona broń:

1. rewolwer ZORAKI K-10,

2. rewolwer KESERU K-10,

oraz inna broń działająca na podobnych zasadach, została uznana przez Departament Zezwoleń i Koncesji MSW „ZA BROŃ PALNĄ WYMAGAJĄCĄ POZWOLENIA NA BROŃ”.

Jednocześnie Komenda Główna Policji, podtrzymała dotychczasowe stanowisko, że pistolety WALTHER model P-22 oraz WALTHER model P-99 wprowadzane do obrotu przez firmę „KOLTER” jako broń alarmowa kal. 6 mm - są bronią palną gazową o kalibrze 9 mm, na której posiadanie, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 21 maja 1999r o broni i amunicji, jest wymagane pozwolenie. Opinię Policji odnośnie zakwalifikowania w/wym. pistoletów podzielił Departament Nadzoru MSW w piśmie z dnia 15 marca 2013r., l.dz. DN-NKSPP-0158-28/2013.

Ponadto informujemy, że w myśl stanowiska CLKP l.dz. L-Z2-1672/88/13 z dnia 19.03.2013r., przekazanego do wiadomości Naczelnikom WPA KWP/KSP pismem BP KGP nr ENS-1379/1169/13/AR, rewolwery SHOTGUM kal. 6 mm Flobert (.22) produkcji polskiej firmy MATEJA posiadają taką samą zasadę działania jak rewolwery Keseru K- 10 i Zoraki K-10 (…). Z uwagi na fakt, iż w/wym. rewolwery SHOTGUM nie spełniają wymogów definicji broni palnej alarmowej (zawartej w art. 7 ust 3 ustawy) na ich posiadanie wymagane jest pozwolenie.

Dodatkowo zgodnie z pisemną opinią nr L-Z2-7495/7209/14 z dnia 11 sierpnia 2014 r.z Instytutu Badawczego Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego rewolwer hukowo-kinetyczny kal. 6 mm/10 mm marki MAJOR EAGLE posiada konstrukcję oraz zasadę działania podobną do rewolwerów KESERU K-10, ZORAKI K-10 oraz SHOTGUM. Konstrukcja rewolwerów MAJOR EAGLE umożliwia wystrzeliwanie kulistych pocisków gumowych przy wykorzystaniu ciśnienia gazów powstających podczas spalania się materiału miotającego, którym jest materiał wybuchowy inicjujący, zawarty w nabojach alarmowych bocznego zapłonu kal. 6 mm wz. Flobert. W świetle ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (teks jednolity Dz. U. z 2012 r. poz. 576 ze zm..) rewolwery hukowo-kinetyczne kal. 6mm/10mm marki MAJOR EAGLE spełniają wymogi definicji broni palnej na posiadanie których wymagane jest pozwolenie.
_________________________________________
DC jeszcze nie 9
newdraco
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 13
Rejestracja: 27 kwietnia 2017, 07:24
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Ślepaki 9mm legalne bez kwitów ?

Post autor: newdraco »

No to chyba zostanę przy zwykłych wiatrówkach, które posiadam :)
Tylko tak jak pisałem powyżej - chciałem ja kupić bardziej jako eksponat do domu a nie jako zabawka do latania po mieście, więc z drugiej strony chyba nie powinienem mieć problemów :)
Ale chyba rozsądek weźmie górę.
Awatar użytkownika
mkl1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 9020
Rejestracja: 14 lipca 2006, 15:20
Tematy: 0
Lokalizacja: Katowice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ślepaki 9mm legalne bez kwitów ?

Post autor: mkl1 »

Jako eksponat ?
to kup broń PCU ( według starego systemu pozbawiania cech...)
Ostatnio zmieniony 27 kwietnia 2017, 12:15 przez mkl1, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie strzelać.
Jestem przyjaznym szopem :-D
newdraco
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 13
Rejestracja: 27 kwietnia 2017, 07:24
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Ślepaki 9mm legalne bez kwitów ?

Post autor: newdraco »

O kurcze o takiej nie słyszałem. Faktycznie to mógłby być dobry pomysł.
A jakich cech jest dokładnie pozbawiona? Których elementów?
Na jakiej zasadzie taka broń działa? Ma ruchomy zamek, można ją rozkładać itp.
Dariusz DC
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 929
Rejestracja: 09 lipca 2015, 20:54
Tematy: 34
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Moderatorzy WBP
Kontakt:

Re: Ślepaki 9mm legalne bez kwitów ?

Post autor: Dariusz DC »

DC jeszcze nie 9
kimar89
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 2
Rejestracja: 12 marca 2017, 08:48
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Ślepaki 9mm legalne bez kwitów ?

Post autor: kimar89 »

Po ostatnich publikacjach szala przechyla się jednak w stronę nielegalności. 10x lepiej iść w stronę CP niż ryzykować. Pamiętajcie, że takim głupim sposobem możecie sobie utrudnić drogę do legalnego pozwolenia.

Ja odpuszczam. Gra nie warta świeczki. Wolę ASG GBB, wiatrówki, wizyty na komercyjnych strzelnicach i Remingtona.

Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”