Ppn 10 prędkość śrutu

Podforum poświęcone pneumatycznemu strzelectwu matchowemu.

Moderatorzy: Moderatorzy wiatrówkowi, Moderator match

wandzolor
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 157
Rejestracja: 25 marca 2013, 20:58
Tematy: 19
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Ppn 10 prędkość śrutu

Post autor: wandzolor »

Orientuje się ktoś z jakimi średnimi prędkościami śrutu strzela światowa czołówka? Czy są to prędkości rzędu 130/140/150/160 a może 170m/s?
rpiotrek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 69
Rejestracja: 20 czerwca 2008, 01:09
Tematy: 0
Lokalizacja: W-wa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ppn 10 prędkość śrutu

Post autor: rpiotrek »

Strzelają z taką przy której mają najlepsze skupienie. Zależy od lufy, śrutu i paru innych drobiazgów.
Pewnie każdy ma ustawioną nieco inaczej.
Piotrek

.22LR, .32s&w, 7.62x25, 7,62x39, 9x18, 9x19, 45ACP, 12/76, cp i jakieś wiaterki
Zawisz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 494
Rejestracja: 28 kwietnia 2009, 13:20
Tematy: 12
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ppn 10 prędkość śrutu

Post autor: Zawisz »

Strzelają z taką przy której mają najlepsze skupienie. Zależy od lufy, śrutu i paru innych drobiazgów.
A ja, głupi, zawsze myślałem, że to w odwrotnej kolejności działa... O ile, ofc, mówimy o samym sprzęcie.

A wracając do tematu, to mówimy o prędkościach w okolicy 150m/s. Wiadomo, jakieś+/-5 pewnie jest, dokładnie nie wiem, ja karabiniarz :D Ale z tego co się orientuję, to w tej granicy się mieści.
FWB 700 Alu, Anschutz 54 Supermatch, Iż 46, Hammerli 280 i wiele, wiele więcej :)
Może i nie mam wybitnego talentu, ale dzięki ciężkiej pracy i tak jtem w czołówce :)
ODS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 112
Rejestracja: 25 marca 2009, 10:50
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ppn 10 prędkość śrutu

Post autor: ODS »

Bardzo fajny i ciekawy temat. Widziałem paru strzelców (nie olimpijczyków) i raczej nie wyglądali na świadomych zagadnień technicznych. Ale ,, nie sądź nikogo po minie ...".
Awatar użytkownika
mildot
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1398
Rejestracja: 01 września 2011, 12:35
Tematy: 44
Lokalizacja: Bemowo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ppn 10 prędkość śrutu

Post autor: mildot »

Tak jak koledzy pisali prędkość śrutu ale także dobór śrutu, wyważanie pistoletu, buty strzeleckie i tego typu pierdółki są nieważne dopóki nie strzelasz serii 92+ za każdym niemal razem...

Polecam ten wątek, drugi post: LINK

Jak już regularnie zacznie się pojawiać 370+ na 400pkt to warto się pochylać nad detalami.
Co oczywiście nie znaczy, że nie warto sprawdzić w imadle czy przypadkiem rozrzut z danego pistoletu nie jest np. 2cm... ale dobry strzelec będzie to wiedział bez imadła. ;) Czyli jeśli bez imadła nie wiesz czy pistolet jest ok to znaczy, że i tak powinieneś pracować nadal nad podstawami. :-D
Strzelam... bo lubię. ;)
Awatar użytkownika
Spinner
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 8164
Rejestracja: 23 sierpnia 2003, 21:52
Tematy: 242
Lokalizacja: Gdańsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Ppn 10 prędkość śrutu

Post autor: Spinner »

Nie kwestionuję tego co napisał mildot ale pozwolę sobie zamieścić to co mawiał mój trener nieżyjący, niestety, Pan Zygmunt Bogdziewicz. Mowa o konkurencji Ppn dla czterdziestu strzałów ( jak to w w grupie PK ). Otóż Pan Zygmunt twierdził, że 380 to w miarę łatwo i szybko można osiągnąć. A to jest 95/100. Potem jest już dużo trudniej.
Zalecał także, że jeśli mieścimy się w czarnym ( czyli w siedem i wyżej ) to należy już strzelać śrutem docelowym. Twierdził także, dokładnie to co napisał mildot a osobiście również potwierdzam :
- gdy się wkracza w strefę 370/400 i więcej to się bardzo dobrze wie gdzie uderzył śrut !
PumaJFK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 200
Rejestracja: 15 grudnia 2007, 11:33
Tematy: 0
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ppn 10 prędkość śrutu

Post autor: PumaJFK »

Nie przesadzajmy, że 380/400 jest takie łatwe i szybkie. Gdyby tak było, to na ogólnopolskich zawodach open byłoby więcej wyników 380+. Tymczasem w zeszłym roku był średnio aż 1 taki wynik na każdych zawodach. Skoro to takie proste to nic tylko chwilę poćwiczyć i 1-2 miejsce w Pucharze Polski Open gwarantowane :)
Disarmed
Awatar użytkownika
Spinner
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 8164
Rejestracja: 23 sierpnia 2003, 21:52
Tematy: 242
Lokalizacja: Gdańsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Ppn 10 prędkość śrutu

Post autor: Spinner »

Szybko - to rok do dwóch solidnych treningów.
Awatar użytkownika
Jorguś
Użytkownik komercyjny
Użytkownik komercyjny
Reactions:
Posty: 592
Rejestracja: 27 kwietnia 2008, 07:44
Tematy: 18
Lokalizacja: Lublin FrontWschodni
Grupa: Użytkownik komercyjny

Re: Ppn 10 prędkość śrutu

Post autor: Jorguś »

Spinner pisze:Szybko - to rok do dwóch solidnych treningów.
A gdy po dwu latach nie ma takiego wyniku to raczej już będzie ciężko i trzeba się rozejżeć za innym hobby
Szycie Osprzętu Strzeleckiego viewtopic.php?t=116842
PumaJFK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 200
Rejestracja: 15 grudnia 2007, 11:33
Tematy: 0
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ppn 10 prędkość śrutu

Post autor: PumaJFK »

Czyli według waszego rozumowania w grupie powszechnej mamy zaledwie kilka osób, które nadają się do strzelania z pistoletu pneumatycznego. Reszta albo nie ma predyspozycji albo jest leniami :wink:
Disarmed
Awatar użytkownika
mildot
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1398
Rejestracja: 01 września 2011, 12:35
Tematy: 44
Lokalizacja: Bemowo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ppn 10 prędkość śrutu

Post autor: mildot »

Myślę, że nie musimy ograniczać dyskusji do OPEN. To samo dotyczy regularnych zawodników.

Problem chyba jednak nie czasie, ale w jakości treningu... nie stawiałbym cezury dwóch lat bez podania kontekstu. Jeśli chodzi o zdolnego zawodnika, pod opieką dobrego trenera, zmotywowanego i trenującego regularnie to pewnie masz rację.

Tyle, ze mało który z zawodników w PL spełnia te wymogi...
1. Często bytność w klubie to raczej spotkanie towarzyskie - pomijając tych samouków którzy w ogóle sami w domu trenują...
2. Nie każdy ma taki sam talent na starcie. Zresztą definicja "talentu" dla strzelca to bardzo karkołomny zabieg. W zasadzie nie ma czegoś takiego. Chyba jedyne sensowne postawienie tego problemu to brak jasnych przeciwskazań... ;)
3. Dobry trener to temat rzeka... ale prawie ich nie ma... dla mnie dobry trener to taki który sam niekoniecznie musi być mistrzem, ale wie o co chodzi, studiuje dostępną wiedzę, umie przełożyć ją na umiejętności i predyspozycje danego zawodnika, ma dla zawodnika czas i umie go obserwować oraz motywować... Niestety w Polsce trenerami są zwykle byli zawodnicy i uznaje się, że nie muszą mieć żadnego warsztatu i jedynie na podstawie swojego doświadczenia sprawią, że ich sukces spłynie jakoś magicznie na ich podopiecznych - co jest oczywistą bzdurą. Nie spotkałem dobrego trenera jeszcze, do tego jak czytam artykuły ludzi zawodowo zajmujących się przygotowaniem naszych zawodników to czasem krew mnie zalewa od miałkości tych artykułów i wniosków... :roll:
4. Motywacja i regularność - no jakby w Polsce można żyć normalnie będąc zawodnikiem to może by tak było. A tak jeśli to jedynie sport z doskoku poza pracą i opieką nad dziećmi...
Strzelam... bo lubię. ;)
Zbigniew Rybka
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 930
Rejestracja: 07 października 2011, 11:40
Tematy: 19
Lokalizacja: Radzików, Mazowsze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ppn 10 prędkość śrutu

Post autor: Zbigniew Rybka »

Moim (jak zwykle) zdaniem warto przestrzelać każdy pistolet z imadła i wybrać prędkość, przy której rozrzut jest najmniejszy. Przeważnie jest to 130-150 m/s. Ale znam zawodników strzelających "znacznie wolniej", czyli np. 110-120 m/s i są to świetni strzelcy. Wyznaczenie "prędkości najmniejszego rozrzutu" daje komfort strzelania, czyli - mam idealnie dostrojony sprzęt i nie mam na co zwalić błędów poza samym sobą. A to motywuje do treningów.
W. Moore .36 Bondini/L. Renzo, C. Moore Pedersoli .46 skałka, Colt Army 1860 Pietta, Mortimer .36 Bondini/L. Renzo, Alamo Rifle Pedersoli .50 skałka, Walther CPM 1, FWB C60.
wandzolor
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 157
Rejestracja: 25 marca 2013, 20:58
Tematy: 19
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ppn 10 prędkość śrutu

Post autor: wandzolor »

Wczoraj trochę "przechronowałem swoje pistolety. Evo 10e ok.158m/s (fabrycznie było 176m/s!). FWB 90 po wymianie sprężyny i uszczelnień ok.132m/s. Nadal lepszy wynik robię z FWB 90, jednak po obniżeniu prędkości w Evo wynik na tarczy podskoczył o 10 pkt. W kwietniu przyjdzie rękojeść do FWB od Rink'a, zobaczymy jak się będzie strzelało...obym nie musiał sprzedać Evo.... ;laughing:
Awatar użytkownika
mildot
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1398
Rejestracja: 01 września 2011, 12:35
Tematy: 44
Lokalizacja: Bemowo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ppn 10 prędkość śrutu

Post autor: mildot »

Ale jak w Evo 10 wyregulujesz mechanizm antyodrzutowy pod swój śrut lub go zdemontujesz i obniżysz prędkość to wyniki będą pewnie takie jak z FWB90... albo lepsze...
Strzelam... bo lubię. ;)
ksstrzelec
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 25
Rejestracja: 23 października 2017, 18:56
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ppn 10 prędkość śrutu

Post autor: ksstrzelec »

Ja mam Steyr Lp10, predkosc 158m/s ustawiona w serwisie Steyr Sport. Śrót dobrany do broni Strzela swietnie:)
Koszt ustawienia i dobrania amo 200zł
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Match”