Użyczanie broni

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
Garfield
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 927
Rejestracja: 27 czerwca 2013, 00:19
Tematy: 0
Lokalizacja: W-wa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Użyczanie broni

Post autor: Garfield »

Art 14. Amunicję można nabywać na podstawie legitymacji posiadacza broni lub świadectwa broni, wyłącznie dla tej broni, która jest określona w legitymacji albo na podstawie świadectwa broni i pisemnego zamówienia podmiotu uprawnionego do nabycia amunicji.
"Zły - być może, dobry - a czemu??"
"Kasandrą byłem, jestem i zostanę..... .....obym się mylił."
9x19
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 8028
Rejestracja: 10 marca 2006, 22:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Olsztyn KS GARDA
Grupa: RIP
Kontakt:

Re: Użyczanie broni

Post autor: 9x19 »

Biorący broń w użyczenie nie ma prawnej możliwości nabywania do tej broni amunicji. Chyba, że w w swojej "legitymacji posiadacza broni" ma broń o takim kalibrze, jak broń wzięta w użyczenie.
Awatar użytkownika
Zinngiesser
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1768
Rejestracja: 09 sierpnia 2006, 15:09
Tematy: 0
Lokalizacja: Ciechanów / Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Użyczanie broni

Post autor: Zinngiesser »

VIS pisze:Procedura taka wstrzymuje terminy osiągnięcia prawomocności. Jak będziesz się terminowo odwołał od decyzji kolejnych instancji to cofnięcie pozwolenia będzie prawomocne dopiero jak NSA je przyklepie.
Niestety skierowanie sprawy do WSA a potem do NSA nie wstrzymuje wykonania niemadrej decyzji KGP.
Obrazek
krajes86
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 345
Rejestracja: 03 października 2016, 07:43
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Użyczanie broni

Post autor: krajes86 »

Co jeśli kolega użyczy mi broń na umowę ustną a ja będę miał kontrolę drogową czy dzielnicowego w domu i będę tą broń posiadał a nie mam jej w swojej książeczce? Mówię normalnie, że jakiś tam kolega mi to użyczył a oni w to wierzą?
Awatar użytkownika
desperado
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 733
Rejestracja: 14 maja 2011, 08:19
Tematy: 34
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Użyczanie broni

Post autor: desperado »

Dokładnie tak jak piszesz.
Nie ma obowiązku pisania tego na papierze,ustna umowa jest w tym wypadku wiążąca.
9x19
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 8028
Rejestracja: 10 marca 2006, 22:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Olsztyn KS GARDA
Grupa: RIP
Kontakt:

Re: Użyczanie broni

Post autor: 9x19 »

Kodeks cywilny nie wymaga szczególnej formy do zawarcia umowy użyczenia. Może być ustna. To sprawa kontrolującego jak ustalić czy jest to broń legalnie posiadana. Po uzyskaniu danych personalnych dającego w użyczenie mogą bez problemu ustalić, czy faktycznie ma on tą broń legalnie. Wystarczy zajrzeć do rejestru komputerowego Policji.
Awatar użytkownika
Jareknr1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 805
Rejestracja: 13 stycznia 2012, 20:31
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Użyczanie broni

Post autor: Jareknr1 »

Witam,

spotkalem sie ostatnio z opinia znanego rusznikarza, ze uzyczenia mozna dokonywac jedynie w ramach takich KALIBROW broni, jakie OBIE strony maja zarejestrowane w ksiazeczce. Np. 9X19 mozna uzyczyc komus kto juz posiada inna bron w kalibrze 9X19 a nie mozna uzyczyc komus, kto posiada jedynie bron w kalibrze np 9x18, 38 SPL albo .45 ACP.
Przyznam ze do tej pory sadzilem ze wystarczy aby zgadzal sie "cel posiadania broni", zaplon (boczny/centralny) i rodzaj broni (karabin/pistolet) ale juz nie szczegoly kalibrow w ramach danego rodzaju. Czy ma ktos jakies doswiadczenia w tej kwestii?
NIkt nam nie wmowi, ze czarne jest czarne a biale jest biale!
iiyama
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 247
Rejestracja: 13 października 2016, 10:40
Tematy: 4
Lokalizacja: Śląsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Użyczanie broni

Post autor: iiyama »

9x19 pisze:Kodeks cywilny nie wymaga szczególnej formy do zawarcia umowy użyczenia. Może być ustna.. Wystarczy zajrzeć do rejestru komputerowego Policji.
Czyli mając swoja bron musze miec legitymację a mając urzyczoną nic?


Mam pytanie ,mam bron , brat siostra kuzyn wujek kolega mowi "moge zobaczyć " czy moge legalnie zgodnie z prawem dac mu do ręki moja broń rozladowaną ? Czy naruszam jakies przepisy ? Czy jest to w 100% legalne ?
Awatar użytkownika
desperado
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 733
Rejestracja: 14 maja 2011, 08:19
Tematy: 34
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Użyczanie broni

Post autor: desperado »

Jak rusznikarz tak naprawia jak zna przepisy to szkoda gadać.
Kalibry broni nie mają znaczenia,o ile mieszczą się oczywiście w ubojce.
Chodzi o cele posiadania, ale to już było pisane wiele razy,kto komu może uzyczać.
9x19
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 8028
Rejestracja: 10 marca 2006, 22:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Olsztyn KS GARDA
Grupa: RIP
Kontakt:

Re: Użyczanie broni

Post autor: 9x19 »

Masz przecież swoją legitymację posiadacza broni i noś ją zawsze, gdy masz broń użyczoną od kogoś Kodeks nie przewiduje szczególnej formy umowy użyczenia. Jednak dający w użyczenie dobrze gdyby miał jakiś dokument, że swoją broń komuś przekazał. Wystarczyłoby zwykłe pokwitowanie - kwituję odbiór w użyczenie broni ... (marka, numer) od ..... w dniu .... /-/ podpis. Jest to zawsze jakiś dowód, że broń została komuś przekazana. Zwłaszcza gdyby - odpukać - zaginęła.

Możesz spokojnie dać potrzymać i pooglądać w Twojej obecności i pod |Twoim bezpośrednim nadzorem.
9x19
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 8028
Rejestracja: 10 marca 2006, 22:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Olsztyn KS GARDA
Grupa: RIP
Kontakt:

Re: Użyczanie broni

Post autor: 9x19 »

Jareknr1 pisze: .... spotkalem sie ostatnio z opinia znanego rusznikarza, ze uzyczenia mozna dokonywac jedynie w ramach takich KALIBROW broni, jakie OBIE strony maja zarejestrowane w ksiazeczce. Np. 9X19 mozna uzyczyc komus kto juz posiada inna bron w kalibrze 9X19 a nie mozna uzyczyc komus, kto posiada jedynie bron w kalibrze np 9x18, 38 SPL albo .45 ACP. ....
Nic bardziej głupszego pan rusznikarz nie mógł wymyślić? Po to w ustawie jest opisana możliwość użyczania broni, by sportowcy i myśliwi mogli bez szczególnych formalności pożyczać sobie doraźnie broni. I to takiej broni, której sami nie posiadają. Po co mi pożyczać od kogoś Glocka 17 kalibru 9x19, skoro mam taki sam pistolet?
Awatar użytkownika
Jareknr1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 805
Rejestracja: 13 stycznia 2012, 20:31
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Użyczanie broni

Post autor: Jareknr1 »

Dziekuje za odpowiedzi. No coz, jak widze slusznie dziwne mi sie wydawalo to co prawil, ale moze i on sie czegos nauczy jak z nim znow porozmawiam :-D
Przez grzecznosc nie napisze kto to taki ale moge powiedziec ze na prawde duza firma i sklep w Warszawie o sporych obrotach z tego co sie orientuje, wiec "najciemniej pod latarnia".
Cala dyskusja wynikla przy okazji kwestii "czy mozna nabyc amunicje do broni ktorej sie nie ma w ksiazeczce a ktora sie wlasnie uzyczylo" no i chyba to tak fachowca zainspirowalo, ze przeniosl wnioski z tego obszaru na temat uzyczen w ogole...
NIkt nam nie wmowi, ze czarne jest czarne a biale jest biale!
Est
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 40
Rejestracja: 30 marca 2017, 09:04
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Użyczanie broni

Post autor: Est »

9x19 pisze:Kodeks cywilny nie wymaga szczególnej formy do zawarcia umowy użyczenia. Może być ustna. To sprawa kontrolującego jak ustalić czy jest to broń legalnie posiadana. Po uzyskaniu danych personalnych dającego w użyczenie mogą bez problemu ustalić, czy faktycznie ma on tą broń legalnie. Wystarczy zajrzeć do rejestru komputerowego Policji.
Czyli podczas kontroli drogowej Policjant może od ręki sprawdzić na jaką broń mamy pozwolenie?
Awatar użytkownika
epaa
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 839
Rejestracja: 14 września 2005, 18:51
Tematy: 0
Lokalizacja: trój miasto
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Użyczanie broni

Post autor: epaa »

Tak, może.
hubertg
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 150
Rejestracja: 04 lipca 2012, 12:56
Tematy: 0
Lokalizacja: Ostrołęka
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Użyczanie broni

Post autor: hubertg »

Co do użyczonej broni w szafie i kontroli.
Na wszelki wypadek miałem spisaną umowę użyczenia z właścicielem. Podczas kontroli wyglądało to tak:
Policjant weryfikował pozycje na swojej liście z książeczką i nr na broni, jak doszedł do końca (akurat użyczony pistolet wisiał od wew. na drzwiach szafy i bardziej "na wierzchu" nie mógł być) to pytam : mam jeszcze pistolet użyczony od kolegi. Odpowiedź: mnie interesuje tylko to co mi dali na liście do sprawdzenia, dodatkowo sprawdził certyfikat szaf.
Cała wizyta ~10 min.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”