Drodzy Użytkownicy,

Od dnia 25 maja 2018 r. wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych, określane jako RODO.

W związku z tym poniżej regulaminu forum zostały zamieszczone wytyczne związane z tym rozporządzeniem.

Bardzo proszę poświęcić chwilkę i wczytać się w te przepisy, nie jest tego dużo.

Regulamin i rozporządzenie

Pozdrawiamy,
Administracja forum

Amunicja tzw."korozyjna"-czyszczenie i konserwacja

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
PMB
Zarejestrowany użytkownik
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Postautor: PMB » 2009-06-27, 23:42

Chciałbym zapytać o metody czyszczenia i konserwacji broni po strzelaniu tzw. amunicją korozyjną - corrosive ammo ( zazwyczaj pochodzącą z wyprzedawanych nadwyżek zapasów wojskowych tj surplus). Na anglojęzycznych forach znalazłem zalecenia przepłukania komory i przewodu lufy wodą zaraz po zakończeniu strzelania w celu wypłukania soli powstajacych przy spalaniu ładunku miotajacego i dopiero po osuszeniu dokonywania zasadniczego czyszczenia i następnie konserwacji przy pomocy preparatów "olejowych, tłustych" - które mają nie być w stanie same usunąć tych korozyjnych soli i które tylko woda może wypłukać. Czy może są dostępne jakieś specjalne preparaty czyszczące opracowane pod kątem amunicji korozyjnej i radzące sobie z powstającymi przy jej użyciu korozyjnymi czynnikami?
Весло с ПСО-1
中国85式7.62毫米半自动狙击步枪

Awatar użytkownika
Fred

Postautor: Fred » 2009-06-28, 00:39

Zaraz po strzelaniu jeszcze na strzelnicy Quick Clean.
Potem starczy Shooter's Choice.
Na koniec czymś, co wypiera wodę i sprawa zalatwiona.
Czasami oplaca się przetrzeć Robla Solo Mil zamiast Schooter's Choice- ale to jedynie przy mocnych zabrudzeniach.
W szczegóły czyszczenia nie wchodze ale tylko te środki.
I to wszystko bez wzgledu na amunicje.
na emeryturze

Awatar użytkownika
Cienfuegos

Postautor: Cienfuegos » 2009-06-28, 00:40

Tu nawet nie tyle chodzi o samą amunicję, co o starego typu spłonki*, a mycie jest w tym wypadku najlepsze na początek, później jakikolwiek olejek.

*zawierające np. mieszaninę siarczku antymonu, kalichlorku, piorunianu rtęci etc.

ps. ponoć Ballistol neutralizuje kwasowy odczyn produktów spalania (ale ile w tym prawdy?).
wszystkie trzy strony świata

Awatar użytkownika
PMB

Postautor: PMB » 2009-06-28, 11:43

Dziękuje za odpowiedzi. Postaram się wyszukać zalecane preparaty. Co do wspomnianych własciwości Ballistolu to zdaje się że nie do konca można na nich polegać. Mimo uzycia Ballistolu zdażyła mi sie przykra niespodzianka i "znalazłem" niestety w lufie rdzawe wykwity. Mimo że drzwi szafy mają dodatkowo załozoną uszczelke to przy tej fatalnej wilgotnosci utrzymujacej sie w powietrzu i mimo bardzo starannego, jak mi sie wydaje czyszczenia, fakt tylko mechanicznego i uzycia Ballistolu, niestety zabezpieczenie nie zadziałało. Troche obawiałem się tej wody więc we wczorajszej "akcji ratowniczej" był znowu Ballistol i bardzo, bardzo długie szczotkowanie - przecierak koncowy wyszedł idealnie czysty, bez zadnej najmniejszej smużki. Mam nadzieje że to był pierwszy i ostatni raz z tym rdzawym nalotem.
Весло с ПСО-1
中国85式7.62毫米半自动狙击步枪

tomkow
Kontaktowanie:

Re: Amunicja tzw."korozyjna"-czyszczenie i konserw

Postautor: tomkow » 2009-06-28, 11:59

PMB pisze: Mimo że drzwi szafy mają dodatkowo załozoną uszczelke ....

To znaczy, że szafa świetnie trzyma wilgoć. Wyrzuć tę uszczelkę. Takie jest moje zdanie.....
Broni ci u mnie dostatek...
www.stunts.pl

Awatar użytkownika
Fred

Postautor: Fred » 2009-06-28, 14:06

Widzisz. Ballistol nie jest takim klasycznym wypieraczem wody. To znaczy, ze nie do konca zabezpieczysz lufe przed dzialaniem wody uzywajac tylko ballistolu. Nawet taki glupi wd40 lepiej wypiera wode niz ballistol, ktory raczej uzywam do pielegnacji oksydy i zewnetrznych czesci broni.
Ale wedlug mnie ani jeden ani drugi nie jest srodkiem do porzadnego czyszczenia lufy.
Zobacz sobie ten film akapit 9 - czas od 1 minuta 50 tego filmu.
na emeryturze

Awatar użytkownika
PKU_Parabellum
Sponsor Forum
Sponsor Forum
Grupa: Sponsor Forum
Kontaktowanie:

Postautor: PKU_Parabellum » 2009-07-02, 18:54

Ja używam Mr McKenic, olej technologiczny 9w1. Świetnie rozpuszca brud, wypiera wodę, konserwuje itd. Przy tej eksploatacji broni, braku czasu na jej drobiazgowe czyszczenie i strzelanie z amunicji surplus, muszę stwierdzić na własnym przykładzie, że środek może i droższy od konkurencyjnych preparatów, ale sprawdza się w 100%.

MlKl
Kontaktowanie:

Postautor: MlKl » 2009-07-02, 19:20

Z praktyki - po strzelaniu ślepakami z KBKAK broń była tak usyfiona, że tylko gorąca kąpiel jej pomagała, potem dziesięć minut schnięcia i PKB - i było wszystko OK. Podobnie po zajęciach z taktyki, gdy błoto i piach wlazły w każdą szparkę.

Woda broni nie szkodzi, byle trwało to krótko.

Awatar użytkownika
Fred

Postautor: Fred » 2009-07-02, 19:50

Miki - po strzelaniu hukowymi zawsze jest niesamowity syf w lufie ale nie ma tombaku. Takie cos zawsze lepiej wyczyscic niz lufe po dobrych zawodach, gdzie idzie kupe kulek przez lufe. Tutaj samym ballistolem to sobie mozesz pomachac szczotka do smierci.
Dodaj do tego jakies szybsze pociski i sprawa jest jeszcze bardziej brudnawa.
A z brudnej lufy nie postrzelasz dokladnie...
Jednym slowem czyszczenie to podstawa.
A druga sprawa, ze zbiegiem lat kazdy ma swoje "wieksze" racje w sprawie czyszczenia i tyle sposobow ilu strzelcow. Taki to juz ludek ...
na emeryturze

desperado

Re: Amunicja tzw."korozyjna"-czyszczenie i konserwacja

Postautor: desperado » 2017-02-24, 14:46

Jak rozpoznać, która amunicja jest korozyjna ?
Czy naboje SM 7,62x39 mające czarne spłonki są korozyjne ?

Awatar użytkownika
Leśny Dziadek

Postautor: Leśny Dziadek » 2017-02-25, 08:18

IMO są - bo to stara wojskowa amunicja jest

stalker77

Postautor: stalker77 » 2017-02-25, 09:52

Zielony Brunox, robiłem testy chyba 10 czy 11 preparatów do czyszczenia i konserwacji ( kawal staliwa, wyszlifowany, podzielony na sekcje, każda zabezpieczona czymś innym i na dwór na 2 miesiące) i tylko zielony Brunox dał radę. Nie chciało mi się wierzyć ale dopiero po 5 miesiącach na sekcji zabezpieczonej Beunoxem pojawiła się ruda ! Balistol i WD40 poddały się po tygodniu, a po miesiącu wyglądało to jak kawałek złomu. Jako tako dał radę nowy PKB i Froglube ale to nawet nie stało na tej samej półce co Brunox, który do tego doskonale czyści. Dwa kałachy i SKS strzelane tylko z konserw i czyszczone następnego dnia lub czasem po dwóch trzech dniach i zero śladów korozji.

Jak ktoś ma problem z wilgocią i korozją, to nic lepszego nie znajdzie.
Despite what your mamma told you, violence does solve problems.

Awatar użytkownika
przemyslawkolakowski

Postautor: przemyslawkolakowski » 2017-02-25, 10:23

stalker77 pisze:Zielony Brunox, robiłem testy chyba 10 czy 11 preparatów do czyszczenia i konserwacji ( kawal staliwa, wyszlifowany, podzielony na sekcje, każda zabezpieczona czymś innym i na dwór na 2 miesiące) i tylko zielony Brunox dał radę. Nie chciało mi się wierzyć ale dopiero po 5 miesiącach na sekcji zabezpieczonej Beunoxem pojawiła się ruda ! Balistol i WD40 poddały się po tygodniu, a po miesiącu wyglądało to jak kawałek złomu. Jako tako dał radę nowy PKB i Froglube ale to nawet nie stało na tej samej półce co Brunox, który do tego doskonale czyści. Dwa kałachy i SKS strzelane tylko z konserw i czyszczone następnego dnia lub czasem po dwóch trzech dniach i zero śladów korozji.

Jak ktoś ma problem z wilgocią i korozją, to nic lepszego nie znajdzie.

Zielony Brunox- a możesz podać nazwę? Widzę kilka zielonych :532: :?:
Z góry dzieki

desperado

Postautor: desperado » 2017-02-25, 12:01

Leśny Dziadek pisze:IMO są - bo to stara wojskowa amunicja jest

Orientujesz sie, czy kazda wojskowa jest korozyjna ?
W sumie to nie wiadomo jak ją rozpoznac, cywilna jest czesto opisana jako "non corrosive", chociaz zaleznie od firmy wygląda jak przepakowana wojskowa.

Awatar użytkownika
Leśny Dziadek

Postautor: Leśny Dziadek » 2017-02-25, 19:23

jeśli mówimy o starej wojskowej, to nieważne czy prosto z konserwy, czy jakieś esemy, bo to z zasady każda jest.

Na cywilnych się nie znam ;laughing:

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”