Pozwolenie kolekcjonerskie dla mundurowych

Forum poświęcone wszelkim tematom związanym z bronią posiadaną na pozwolenie kolekcjonerskie

Moderator: Moderatorzy WBP

Szaraczek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 43
Rejestracja: 15 listopada 2016, 17:09
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie kolekcjonerskie dla mundurowych

Post autor: Szaraczek »

Dzięki za pomoc no serio normalnie nic tylko uczynić cię guru tego forum. Szukam szybkiej odp bo UoBiA mam już dość pierw egzaminy na pozwolenie 6 lat temu teraz zgłębianie nowego projektu ustawy i się trochę wali we łbie. Miałem nadzieję że ktoś szybko i rzeczowo odp. Na pytanie ale nie.... Lepiej odesłać kogoś do UoBiA albo kodeksu karnego i konstytucji RP za .... Jedno konkretne pytanie........
Thrud
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 963
Rejestracja: 07 października 2012, 19:05
Tematy: 0
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie kolekcjonerskie dla mundurowych

Post autor: Thrud »

Nie ma co się bulwersować, ustawa o broni i amunicji powinna to podstawowa lektura dla osób myślących o pozwoleniu. A odpowiadając na Twoje pytanie - nie. Art. 16 ust 2 wyraźnie podaje kto jest zwolniony od egzaminu. Dla ułatwienia: "Od egzaminu, o którym mowa w ust. 1, zwolnieni są funkcjonariusze Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Służby Celnej, Biura Ochrony Rządu, Służby Więziennej, funkcjonariusze lub pracownicy innych państwowych formacji uzbrojonych i żołnierze zawodowi Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej" (podkreślenie moje).
To nie karabin czy broń palna. To jednosuwowy silnik cieplny spalania wewnętrznego ze swobodnym tłokiem.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7505
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie kolekcjonerskie dla mundurowych

Post autor: LARPAK »

Tym bardziej skoro znasz ustawę, zdawałeś z niej jakiś egzamin, jesteś przeszkolony to pytanie jakie zadałeś jest wielce trywialne i przeczy temu, że znasz ową ustawę.

Projekt ustawy to tylko projekt, a nie obowiązujący akt prawny i dopóki takim się nie stanie to jest niczym więcej jak nic nieznaczącym zlepkiem słów.

Odpowiedź na pytanie i to tak proste, gdzie wystarczy zajrzeć do ustawy, w której jest to jasno określone świadczy o niczym więcej jak o lenistwie i podejściu na zasadzie - weźcie mi powiedzcie bo jestem zbyt leniwy, aby czegoś poszukać.
Szaraczek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 43
Rejestracja: 15 listopada 2016, 17:09
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie kolekcjonerskie dla mundurowych

Post autor: Szaraczek »

Tak przyznaje się. zdawałem z ustawy w 2010 r do tej pory zmieniła się już że 3,4 razy? Art który podales ja pamiętam jako 11(chyba) no ale cóż jak widać się zmienia. A jako że mam już dość prawniczego gadania i skakania po str (art 12 odnosi się do art57 w którym art 346 ust2 jest w odniesieniu do...) Spróbowałem (fakt z lenistwa) zasięgnąć opinii wśród osób (wydaje mi się) obeznanych w tych tematach które z góry odp mi ,,tak,, lub ,,nie,,
Szaraczek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 43
Rejestracja: 15 listopada 2016, 17:09
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie kolekcjonerskie dla mundurowych

Post autor: Szaraczek »

Ok może nie doprecyzowalem (jeśli tak to przepraszam) bo po żadnych kursach pracownik ochrony wyrabia pozwolenie do ochrony osób i mienia z egzaminem na kwp i czy po tym egzaminie może się ubiegać o pozwolenie w celach kolekcjnerskich takiej właśnie broni na jaką ma pozwolenie już bez egzaminów (tego ustawa dokładnie nie precyzuje)
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7505
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie kolekcjonerskie dla mundurowych

Post autor: LARPAK »

Nie obrażaj się, ale wielu jest takich, którzy oczekują odpowiedzi i szukania za nich.
Jeżeli masz pozwolenie jako pracownik ochrony to tym bardziej powinieneś być na bieżąco z aktami prawnymi, które cie obowiązują.

Nie sprecyzowałeś faktycznie pytania i dość ciekawe zagadnienie, ale dokładniej musiałby się wypowiedzieć tutaj, któryś z prawników obecnych na forum.
Jak dla mnie to w teorii tak, ale pewnie jakiś przecinek w ustawie to wyklucza - ale mogę się mylić bo skoro sportowcy są zwolnienie w zakresie broni sportowej, myśliwi podobnie w swoim zakresie to dlaczego by nie mógł być zwolniony pracownik ochrony w zakresie broni, która go dotyczy - tutaj można odnieść się analogicznie do wyczynów WPA i policjantów, którzy otrzymują takie pozwolenie na broń z jakiej zostali przeszkoleni.
Thrud
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 963
Rejestracja: 07 października 2012, 19:05
Tematy: 0
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie kolekcjonerskie dla mundurowych

Post autor: Thrud »

Ustawa akurat w tym artykule jest jednoznaczna. Z egzaminu na dowolną broń są związani pracownicy wymienionych służb, dla broni sportowej - sportowcy z licencją, dla myśliwskiej - myśliwi z uprawnieniami. I tyle. Żadnych innych opcji nie ma. A ograniczanie policjantów (a także np. żołnierzy) do broni z której zostali przeszkoleni to wymysł WPA, który niespecjalnie ma oparcie w Ustawie.
To nie karabin czy broń palna. To jednosuwowy silnik cieplny spalania wewnętrznego ze swobodnym tłokiem.
BBchy
Reactions:
Posty: 7
Rejestracja: 15 grudnia 2016, 23:31
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie kolekcjonerskie dla mundurowych

Post autor: BBchy »

Ostatnio udało mi się uzyskać pozwolenie na broń w postaci:
-broni centralnego zapłonu z lufami gwintowanymi o kalibrze do 12mm
-broni gładkolufowej

W tym pozwoleniu nie ma wyłączenia broni samoczynnej. Orientuje się ktoś czy po ewentualnym zakupie takiej broni mogą być problemy z jej zarejestrowaniem?
Awatar użytkownika
Zinngiesser
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1768
Rejestracja: 09 sierpnia 2006, 15:09
Tematy: 0
Lokalizacja: Ciechanów / Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Pozwolenie kolekcjonerskie dla mundurowych

Post autor: Zinngiesser »

Jaki cel posiadania broni jest w decyzji?
Obrazek
BBchy
Reactions:
Posty: 7
Rejestracja: 15 grudnia 2016, 23:31
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie kolekcjonerskie dla mundurowych

Post autor: BBchy »

W celu kolekcjonerskim
Ostatnio zmieniony 16 grudnia 2016, 00:01 przez BBchy, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Iperyt68
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3189
Rejestracja: 03 października 2012, 21:47
Tematy: 9
Lokalizacja: Świętoszów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie kolekcjonerskie dla mundurowych

Post autor: Iperyt68 »

Kluczowy jest wpis na "zaświadczeniu uprawniającym do nabycia broni" (tzw promesa) ale i tak bym się dopytał czy zarejestrują. Do niedawna nie było z tym problemu ale od ok 1/2 roku jest zalecenie by nie rejestrować, przynajmniej tak jest w SZ RP.
vivere militare est
kamil1636
Reactions:
Posty: 7
Rejestracja: 29 listopada 2016, 16:36
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie kolekcjonerskie dla mundurowych

Post autor: kamil1636 »

Dostałem odpowiedź na odwołanie od decyzji WPA wydanej tylko na broń centralnego zapłonu dla funkcjonariusza. -------> http://forum-bron.pl/viewtopic.php?f=75 ... 6#p1647218 Jeżeli ktoś będzie pisał następnym razem, wypadałoby napisać o zmianę decyzji, a nie o ponowne jej rozpatrzenie.
makivara
Reactions:
Posty: 7
Rejestracja: 26 stycznia 2017, 12:17
Tematy: 0
Lokalizacja: stolica
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie kolekcjonerskie dla mundurowych

Post autor: makivara »

A WPA KSP nadal chcą statu stowarzyszenia, zaświadczenia o przydzieleniu broni służbowej, ale podstawa prawną jaką podają (art.15 ust.6 i art.10 ust.3 pkt 5 UoBIA) wzbudza moje duże wątpliwości. Nadal wymyślają konieczność przedstawiania zaświadczeń o szkoleniach na inne typy broni niż krótka - ciekawa jaką tu się podstawą prawną będą zasłaniać.
Ktoś zna albo widział te idiotyczne wytyczne z KGP, które nagle zmieniły bodajże w 2015 sposób wydawania pozwoleń funkcjonariuszom ?
Wyroki NSA swoje, a Policja swoje.
Awatar użytkownika
JohnyRamboPL
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 84
Rejestracja: 03 kwietnia 2015, 23:09
Tematy: 12
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie kolekcjonerskie dla mundurowych

Post autor: JohnyRamboPL »

makivara pisze: Ktoś zna albo widział te idiotyczne wytyczne z KGP, które nagle zmieniły bodajże w 2015 sposób wydawania pozwoleń funkcjonariuszom ?
Wyroki NSA swoje, a Policja swoje.
Rozmawiałem z jedną osobą rozpatrującą uzyskanie pozwolenia w jednej z KWP i sama odpowiedziała, że powodem powyższego jest... ROMB.

Na początku wytykali, że mundurowi dostają bez egzaminów pozwolenie na broń co do której nie mieli "przeszkolenia" (chyba o boczny zapłon im chodziło), a po wprowadzeniu 01.07.2015 r. obostrzeń rzucili interpelację ( http://trybun.org.pl/2015/09/26/interpe ... linarnych/ ), która zmotywowała KWP, dlatego dają tylko pozwolenie do tego, na co ma mundurowy przeszkolenie.
LongTom
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1442
Rejestracja: 21 maja 2012, 22:00
Tematy: 22
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie kolekcjonerskie dla mundurowych

Post autor: LongTom »

Rambo, taką interpretację mieli w niektórych KWP już w 2012 r. (pozwolenie dla f-szy na broń z jakiej zostali przeszkoleni).
Nie wiem czy wzorowali się na kimkolwiek, ale każdy pomysł na utrudnienie dostępu do broni jest tam witany z entuzjazmem.
PSSK Do broni
SSK Olimp
trochę nieprzypominającej broni wojskowej WBP, trochę wiatru, CP i BB
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Kolekcjonerzy”