Rewolwer hukowy EKOL Arda

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
RSoldier
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1044
Rejestracja: 29 grudnia 2006, 11:14
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Rewolwer hukowy EKOL Arda

Post autor: RSoldier »

Zakup hukowego pistoletu lub rewolweru rozważałem od pewnego czasu. Tym bardziej, że na rynku pojawiło się kilka ciekawostek. Początkowo celowałem w zakup pistoletu. Jednak niejasna sytuacja prawna (Walther P22Q) i negatywne wypowiedzi użytkowników pistoletu Zoraki Stalker M906 o problemach z ułożeniem nabojów w magazynku, sprawiły że nabytkiem jest mały rewolwer z 1,5” lufą i 5-komorowym bębenkiem.
Mowa o Ekol Arda cal. 6mm long.
Obrazek
Obrazek
Producent w normalnie funkcjonujących krajach oferuje go w wersjach na floberty 4mm, .22, 6mm oraz hukowe 8mm i 9mm. W Polsce można jedynie „pohukać” z 6mm longów.

Sprzęt zapakowany w wygąbkowaną walizeczkę z tworzywa. Wewnątrz nasadka do rac. Brak wyciora.
Obrazek

PIERWSZE WRAŻENIE bardzo pozytywne. Masa 250g adekwatna do wielkości. Mały a waży swoje przy czym nie ciąży w kieszeni jak większe rewolwery – choćby Zoraki K6-L 2,5”. Lufa 4,5” to już całkowita przesada i mały kłopot w przemieszczaniu się.
Zamówiłem rewolwer w kolorze grafitowym (fume). Sprawia dość ciekawe wrażenie koloru „młotkowego”, taka surowa stal (choć w stalą nie jest). Jedyny sklep (nazwa na lufie), który sprzedaje maleństwo dysponuje jeszcze czarnym oraz chromowanym. Producent przewidział jeszcze dwie „srebrzanki” jak na tureckie pukawki przystało.

WYKONANIE na niezłym światowym  poziomie. Bębenek łapie magnes, podobnie jak iglica i inne elementy mechaniki. Kurek wykonany z jakiegoś stopu ale „bezszwowo”. Porównując do niemieckiej konkurencji (choćby ROHM RG59 lub Le Petit) nie ma się czego wstydzić. Wręcz przeciwnie – brak możliwości załadowania 6mm long do ROHMa działa na niekorzyść. Mechanika działa precyzyjnie.
Obrazek

STRZEALNIE Ardą możliwe jest tylko w SA. Za każdym razem trzeba napiąć kurek. Ktoś może powiedzieć, że to wada. Ale nie ukrywajmy – to nie jest rewolwer do obrony a jedynie na Sylwestra ewentualnie dla biegacza na agresywne pieski.
Korzystam z amunicji Pobjeda Technology i powiem, że BUM jest naprawdę donośne. Na filmie reklamowym Stalkera podano głośność w dB dla różnego rodzaju pukawek przy użyciu różnej amunicji hukowej. Może i Stalker głośniejszy jeśli wierzyć testom ale ucho ludzkie nie wychwyci różnicy kilku dB dla tzw. kartridży i standardowej ammo 6mm long.
Podczas strzelania z Ekola Arda z lufy „zieje” ogniem na 5-10 cm  Miły to efekt, który zawdzięczamy konstrukcji zabezpieczenia lufy (pionowy mały romb) jak i bębna (przekoszone komory nawiercane z jednej i drugiej strony ale tak, że nie ma pełnego „światła”.
Obrazek
Obrazek

PO STRZELANIU trzeba opróżnić bębenek i robimy to wkręcanym pręcikiem do wypychania łusek zamiast standardowego rozładowywacza, którego zapewne ze względu na wielkość bębna po prostu nie ma. Tu jest mały problem – ze względu na przekoszony bębenek trzeba trochę pocelować aby wyjąć łuskę. Ja się nie pierniczyłem i wyjąłem je kombinerkami od multitoola.

CENA niewiele ponad 200 zł powoduje, że Ekol Arda to atrakcyjna propozycja dla osoby, która nie chce podnieść swojego ego długością lufy i lubi małe rewolwery a’la pocket gun 
Na tle konkurencji kształtuje się to całkiem nieźle. Cena stanowi 50% wspomnianych wyżej ROHMów i problemowego Stalkera.
Flat Eric
Reactions:
Posty: 5
Rejestracja: 26 marca 2008, 12:05
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Flat Eric »

Małe a cieszy. Kwota niewielka, huk duży. Od dziś jestem nierozłączną częścią tego malucha, i strasznie mi fajno. Szkoda, że NASI ZAPOBIEGAWCY i OBROŃCY nie rozumieją tego, co ROZUMI cała postępowa Europa - Flobert nie jest CHOLERĄ. Recka fajna, a Reckowicza Pozdawiam
Awatar użytkownika
RSoldier
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1044
Rejestracja: 29 grudnia 2006, 11:14
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: RSoldier »

Spośród wielu filmów, które obejrzałem przed zakupem ten poniżej jest chyba nakręcony najlepiej i dobrze odzwierciedla powierzchowność Ekola Arda:


Więcej danych technicznych i lepsze foty tu:
http://www.co2air.de/wbb3/index.php?pag ... adID=82952
Awatar użytkownika
cb400n
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 109
Rejestracja: 22 sierpnia 2010, 00:28
Tematy: 0
Lokalizacja: Szczecin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Rewolwer hukowy EKOL Arda

Post autor: cb400n »

Wszystko ładnie, ale żeby wygrawerować czy tam wytrawić stronę internetową sklepu na lufie to już jest troszkę przegięcie.
-norconia 3x -anics a101 3x
-hatsan stg 125 6.35mm -makarow baikal
Arek_CP
Reactions:
Posty: 3
Rejestracja: 11 listopada 2015, 11:05
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Rewolwer hukowy EKOL Arda

Post autor: Arek_CP »

Jak się sprawuje ten rewolwer?
Ostatnio zmieniony 26 stycznia 2017, 18:04 przez Arek_CP, łącznie zmieniany 2 razy.
wafel2007
Reactions:
Posty: 1
Rejestracja: 01 października 2015, 13:38
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Rewolwer hukowy EKOL Arda

Post autor: wafel2007 »

Witam wszystkich .Mam pytanie .Czy to normalne że ten Arda nie odpala wszystkich ślepaków.Konkretnie firmy Pobjeda....
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”