Patent strzelecki

Moderator: Moderatorzy WBP

bartoszko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 45
Rejestracja: 09 listopada 2016, 16:59
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Patent strzelecki

Post autor: bartoszko »

9x19 pisze:
PS. A tak między nami ile razy byłeś na strzelnicy od czasu egzaminu?
Już Ci tłumaczę kolego:
Zanim przystapilem do egzaminu - na strzelnicę jeździłem w każdą sobotę i niedzielę. Brałem udział w każdych zawodach jakie były organizowane. I tak około rok czasu.
Po egzaminie - sytuacja nie zmieniła się aż do momentu, gdy spadł śnieg, ściągnął mróz. Teraz strzelam sporadycznie. I nie dla tego, że jest zimno i żelazo przymarza do ręki a dla tego że jestem uzależniony od dostępu do broni.. Strzelnicę mamy odkrytą niestety i nie zawsze teraz jest możliwość postrzelać. A strzelał bym dalej. Ale żeby nie wypaść z "formy" - dwa razy w tygodniu jestem na strzelnicy pneumatycznej. Dojeżdżam w jedną stronę po kilkadziesiąt kilometrów.

Ta więc - odgadujac podchwytliwe pytanie - nie jestem oszolomem który nagle sobie wymyślił posiadanie i chciejstwo broni i tylko po to był mu potrzebny klub. Bo gdyby tak było kolego - zadowolił bym się pozwoleniem kolekcjonerskim i poddał bym się egzaminowi na Policji - czego się nie boję.
Ja chcę strzelać sportowo. Strzelectwem interesuję się od lat. Ale tak się złożyło, że akurat od przeszło roku mogę poświęcić na to hobby więcej czasu i środków.
jamor
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 444
Rejestracja: 11 listopada 2005, 14:35
Tematy: 36
Lokalizacja: warka
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Patent strzelecki

Post autor: jamor »

Nie możemy porównywać innych czasów do dziś ( bo kiedyś czekało sie latami na pozwolenie) , trzeba iśc do przodu. Na pewno jakas krytyka jest potrzebna aby pokazać żę problem występuje. Na pewno PZSS jakieś rozwiązanie bedzie musiało znaleźć aby te sprawy administracyjnie ogarniać w obowiązujących terminach. To też w ich interesie aby dobrze obsługiwać zainteresowanych , bo im więcej tym więcej pieniążków które można przeznaczyć na modernizacje biura i inwestować w młodzież. Trzeba się liczyć , że z roku na rok zainteresowanych uzyskaniem patentu będzie coraz więcej. Ja nie bardzo rozumiem , czemu nie można zmienić zasad ( ktore i tak sobie ustala PZSS) w ten sposób, aby wraz z wnioskiem na patent skladać wniosek o licencje . Podnieśc juz tą stawke na egz, na 450 , bo i tak kazdy potem płaci te 50. Do wniosku zdjecie i juz. Badanie lekarza robi się raz. A tak mamy jak mamy. Dzis mozna sobie porównać ile czasu zajmuje uzyskanie paszportu, wizy, prawa jazdy - a licencji zawodniczej. Osobiście nie wyobrażam sobie pracy w takim biurze , w którym co chwila ktos dzwoni z zainteresowanych z zapytaniem - gdzie jego licencja. Dziś nie mamy licencji klubowej , nie wiemy co i jak. Karze nam sie składać zestawienia zbiorcze a co mam wpisać w pole nr licencji ? stary numer ? Dokumenty na przedłuzenie licencji klubowej skladałem chyba na koniec pazdziernika, potem wprowadzono podwyższki wiec dopłata i cisza. I tak teraz bedzie co rok ? Trzymam kciuki za PZSS że znajdzie rozwiązanie.
krajes86
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 345
Rejestracja: 03 października 2016, 07:43
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Patent strzelecki

Post autor: krajes86 »

Panowie - jadę na egzamin na patent na drugi koniec Polski. Dowiedziałem się, że egzamin odbywa się na pistolecie i karabinie pneumatycznym. Moje obecne do czynienia z pneumatykami kończy się na wiatrówce.

Czy możecie mi opisać jak wyglądają zasady bezp. na egzaminie przy pneumatyku? Czy zgodnie z regulaminami strzela się na 10m? Wiem, że karabin postawa stojąca. Skupienia muszą być tak jak przy egzaminie z np. kbks i margolinem? Czy strzela się karabin ze zwykłej łamanej wiatrówki na muszce-szczerbince? Jak ładuje się taki pistolet i co to za pistolet? :))

Muszę ogarnąć gdzieś trening na pneumatyku, nie zamierzam tam wyjść na idiotę.

Wszelkie porady mile widziane.
Ostatnio zmieniony 12 stycznia 2017, 11:56 przez krajes86, łącznie zmieniany 1 raz.
BPA
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 18
Rejestracja: 12 stycznia 2017, 11:39
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Patent strzelecki

Post autor: BPA »

Witam wszystkich. To jest mój pierwszy post na tym forum. Może ma ktoś informację kiedy mogę się spodziewać patentu zdanego 10.12 16 w klubie Kaliber w Białymstoku. Wiem że minął dopiero miesiąc. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
przemyslawkolakowski
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 295
Rejestracja: 28 marca 2016, 16:52
Tematy: 16
Lokalizacja: Mazowsze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Patent strzelecki

Post autor: przemyslawkolakowski »

bartoszko pisze:
Zinngiesser pisze: Dowiedz sie zanim cos rownie madrego napiszesz.
A co ty taki kąsliwy jesteś? Bronisz pzss jakbyś był tam pracownikiem albo miał tam przyjaciół . Odpowiadasz ludziom cierpko. Czytam Twoje posty i obserwuję Cię. Czasem też uda Ci się napisać rzeczy zasługujące na wypunktowanie i krytykę ale nikt jakoś tego nie czyni.
Jeśli coś dla Ciebie nie jest mądre - powstrzymaj się od komentarzy bo akurat Twoje zdanie nie każdego musi interesować.
...A ja i wielu innych (tak podejrzewam) - w całej rozciągłości zgadza się z opinią kolegi @DDW.
Bartoszko czytaj dalej w takim razie :wink:
BPA
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 18
Rejestracja: 12 stycznia 2017, 11:39
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Patent strzelecki

Post autor: BPA »

Do krajes86 jak zamierzasz zadawać egzamin w Lublinie to tam zdaje się na pneumatykach. 14.01. będzie egzamin na strzelnicy WSUKS (wielobojowy strzelecki uczniowski klub sportowy) Orlik Lublin na Rzeckiego. Mają tam profesjonalny sprzęt typu Feinwerkbau. Zajrzyj na ich stronę, ewentualnie zadzwoń i popytaj. Strzela się na 10m, skupienie chyba około 2 cm ma być. Jak patent organizował klub Snajper na gospodarczej to tam mają taki sprzęt. Krótka:
Feinwerkbau 65,80,90,co2 model 2, PardiniK2
Długa: Feinwerkbau 300s,300s junior, 600,601,Anshutz 2002,Diana 75 Top,Cz 200S.
Info ze strony Snajpera.
9x19
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 8028
Rejestracja: 10 marca 2006, 22:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Olsztyn KS GARDA
Grupa: RIP
Kontakt:

Re: Patent strzelecki

Post autor: 9x19 »

bartoszko pisze:
Zinngiesser pisze: Dowiedz sie zanim cos rownie madrego napiszesz.
Jeśli coś dla Ciebie nie jest mądre - powstrzymaj się od komentarzy bo akurat Twoje zdanie nie każdego musi interesować.
...A ja i wielu innych (tak podejrzewam) - w całej rozciągłości zgadza się z opinią kolegi @DDW.
Kolego bartoszko, forum jest po to by każdy mógł zająć stanowisko w jakieś sprawie i się wypowiedzieć. Jeżeli nie interesuje Cię zdanie innego dyskutanta, to nie czytaj. Ale hasło typu powstrzymaj się od komentarzy, pachnie mi bardzo niemile i kojarzy mi się z cenzurą. Dyskutujmy, ale bez piany na ustach i bez niekulturalnych słów czy zwrotów.
krajes86
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 345
Rejestracja: 03 października 2016, 07:43
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Patent strzelecki

Post autor: krajes86 »

Zdaję w Kosakowie 21.01. ale dzięki za zainteresowanie.
Awatar użytkownika
LordKitaKul
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 512
Rejestracja: 03 sierpnia 2015, 20:32
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Patent strzelecki

Post autor: LordKitaKul »

redav pisze:
krajes86 pisze:
9x19 pisze:Daleko? To co tych 200 Warszawiaków tam robi? :103:
Nie no szanuję, że im się chce 220km w jedną stronę jechać na strzelnicę :-)
jedzie sie wcześniej, strzela ile chce (dla członków strzelnica gratis), potem zawody. Atmosfera i ludzie wspaniali, kosztowo taniej niż w Waw, jedynie 5h w samochodzie w dwie strony jest męczące, ale jak się jedzie w grupie to i o hobby jest czas pogadać :-)
Znam to, też dojeżdżam do klubu spoza Warszawy (takiego co z Gardą się lubi ;)), co prawda bliżej, bo tylko 3 godziny w obie strony, ale wrażenia podobne.
Nawet jeśliby ostatniego flagowca zdobędzie bezwarunkowo zaledwie kwarta spośród nich, owoc wysyłce będzie szampański, zwykle, że setki figur zamówi go aleją cybernetyczną!
Czysty Harry
Reactions:
Posty: 5
Rejestracja: 10 grudnia 2016, 16:06
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Patent strzelecki

Post autor: Czysty Harry »

A ja też trochę popiszę, o tym, że nie do końca mi się polityka PZSS podoba.
I o tym, że oczywiście, zależy mi na tym, żeby jak najszybciej uzyskać pozwolenie na broń.
To bardzo proste.
Weźmy średni karabinek 22LR i powiedzmy 3000 szt. amunicji. Koszt? – około 3000PLN. Za mniej więcej tyle samo oddam 3000 strzałów na strzelnicy komercyjnej (po zniżce...).
Jaki efekt osiągam? – treningowo – podobny, tyle, że w pierwszym przypadku, pojawia się karabinek „w gratisie”. I to tak naprawdę już po 3000 strzałów. To około 60 strzałów tygodniowo.
Pistole centralny zapłon?
Zakładam 50 strzałów na tydzień co daje 2600 rocznie. U mnie to około 2,50PLN/szt na strzelnicy komercyjnej, czyli 6500PLN rocznie. Przy amunicji własnej – około 2600PLN za amunicję i znowu zostaje jakiś (niegłupi nawet, bo za około 4000PLN) pistolet „w gratisie”.
Wiem i pamiętam, że kiedyś było trudniej. Pamiętam tez, jak stałem w kolejce trzy tygodnie żeby kupić kolorowy telewizor, wiem też, że są kraje, w których ciągle zarabia się 20USD na miesiąc (i to nie wszyscy maja takie szczęście). Uważam jednak, że jeżeli są miejsca czy rozwiązania, które funkcjonują lepiej, to właśnie do nich powinniśmy zmierzać. To, że było czy jest gdzieś gorzej nie może być usprawiedliwieniem braku dążenia do poprawy.
Przykład kosztów strzelania (przynajmniej w moim przypadku) jest bardzo uproszczony ale też bardzo prawdziwy. Biorąc pod uwagę to, że jeszcze pracuję, mam dzieci, którym też chcę poświęcić swój czas, mój czas na treningi niestety jest ograniczony i brak własnego pozwolenia a co za tym idzie broni, ogranicza moje możliwości jeszcze bardziej. Oczywiście można powiedzieć, przecież wcale nie musisz strzelać, tylko nie o to chodzi. Nie róbmy z broni jakiegoś Świętego Graala. To zwykłe narzędzie, które jak każde inne wymaga spełnienia pewnych zasad użytkowania.
Dlatego jeszcze raz napiszę: tak, chciałbym uzyskać pozwolenie na broń tak szybko jak to jest możliwe.
Będzie wtedy dla mnie taniej i lepiej.
Wiem, że chcę dużo, ale kurcze, dlaczego nie?
pzdr.
Ostatnio zmieniony 12 stycznia 2017, 16:20 przez Czysty Harry, łącznie zmieniany 1 raz.
9x19
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 8028
Rejestracja: 10 marca 2006, 22:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Olsztyn KS GARDA
Grupa: RIP
Kontakt:

Re: Patent strzelecki

Post autor: 9x19 »

To wybierz taki klub, który nie będzie cię kasował po 2,50 zł za nabój. Jeżeli idziesz na strzelnicę komercyjną, to musisz się liczyć z kosztami (np. 20 strzałów z 9 mm Parabellum i 20 strzałów z bocznego zapłonu 22 LR = 132 zł). Tak samo jak wynajmujesz taksówkę.
m2c
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1106
Rejestracja: 17 maja 2007, 12:52
Tematy: 4
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Patent strzelecki

Post autor: m2c »

Mogę wybrać tańszy klub, ale z uwagi na odległość i pracę będę strzelał raz w miesiącu. Druga opcja to własna broń, komercyjna strzelnica pod domem i wizyty 2 razy w tygodniu :P Jako że uwielbiam strzelać to druga opcja wydaje się lepsza ;)
No nic, trzeba cierpliwie czekać. I starać się nie marudzić :P
Czysty Harry
Reactions:
Posty: 5
Rejestracja: 10 grudnia 2016, 16:06
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Patent strzelecki

Post autor: Czysty Harry »

Dokladnie jak pisze m2c. Nie narzekam zresztą, tylko uważam, że mogło by być łatwiej. Niewielkim w sumie kosztem. Wystarczyłoby ogarnąć wszystko trochę lepiej organizacyjnie. Cóż, marzenia... Szkoda.
Awatar użytkownika
VIS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1129
Rejestracja: 01 czerwca 2003, 21:28
Tematy: 21
Lokalizacja: Hufiec ZHP Braniewo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Patent strzelecki

Post autor: VIS »

Kolego Czysty Harry i koledzy "niecierpliwi" co nie mogą trenować "bo drogo" czy "bo nie mam własnej". Tematem strzelectwa interesowałem się na długo przed 2011 rokiem. W 2004 roku kupiłem swoją pierwszą wiatrówkę (karabin), później był pistolet (też pneumatyczny). Dawało mi to wiele frajdy ze strzelania - wreszcie własna "broń". Wyniki miałem lepsze niż teraz. I to bez znaczenia czy to był pneumatyk, czy BZ, czy może centralny. Ale wtedy zużywałem w miesiącu ze dwie trzy paczki śrutu. Teraz mam kilka sztuk palnej, ale nie mam już tyle czasu. Odbiło się to na wynikach na tarczy.

Jako ciekawostkę dodam, że mamy w klubie kolegę, który ma patent i licencję od 2012 roku. Ma również uprawnienia sędziego i prowadzącego (razem robiliśmy). Na zawodach zawsze gdzieś wejdzie na "pudło". Ale nie ma jednej rzeczy - do tej pory nie zrobił pozwolenia. Kupił za to wiatrówki (długą i krótką), dożo trenuje i z tego wychodzą ładne wyniki. Dodam tylko że na naszych klubowych zawodach nie strzela się z pneumatyków.

Na koniec kilka zalet wiatrówek:
1. tania amunicja,
2. nie wymagają żadnych papierów (mówię o tych do 17 J),
3. można strzelać poza strzelnicą (aby zapewnić bezpieczeństwo)
4. w razie jakiegoś wypadku nie ma takich konsekwencji zdrowotnych jak choćby boczny zapłon.

Wniosek: troszeczkę cierpliwości i pokory (oczywiście względem siebie nie WPA), robić swoje (klub, licencja patent, badania itp.). A w międzyczasie kupić wiatrówkę i dużo strzelać, a jak się uda to postrzelać z broni kolegi (i to nie jednego).
9x19 CZ 75B; Anschutz 1907, Hammerli 215, TOZ-35; kbk AK; Taurus PT-51 6,35 Br.; Carl Gustafs 6,5x55 SE; Ruger GP 100 357 mag; 12GA( Augusto Francotte, TOZ-34, Mossberg 500, Francolin Pomarina); TT wz.33; CZ 557 Varmint, SA 24 VZ. 48; Astra 44mag;
franek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1787
Rejestracja: 20 maja 2007, 08:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Patent strzelecki

Post autor: franek »

krajes86 pisze:
9x19 pisze:Daleko? To co tych 200 Warszawiaków tam robi? :103:
Nie no szanuję, że im się chce 220km w jedną stronę jechać na strzelnicę :-)
Co to jest 230km. Mieszkam teraz w Krakowie, do klubu jadę ...na ZKS do Warszawy (wychodzi jakieś 320km).
są tacy, co im się nie chce ruszyć 4 liter na walne WMZSS bo "mają daleko" w granicach Warszawy.
Odległość jest jak piękno. Względna.
remington 44, rogers & spencer 44, Hawken .45, jednorurka 12ga i parę nitro
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”