Strzelba Benelli czy Mossberg na początek?

Moderator: Moderatorzy WBP

Olsztyn
Reactions:
Posty: 11
Rejestracja: 05 stycznia 2017, 10:12
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Strzelba Benelli czy Mossberg na początek?

Post autor: Olsztyn »

Cześć wszystkim, piszę tutaj pierwszy raz i miło mi dołączyć do Waszego grona :)

Mam dylemat przy zakupie pierwszej strzelby. Chce mieć jakąś pompkę i zastanawiam się nad dwoma typami:
Strzelba BENELLI Nova 18,5" Slug - http://sklep.incorsa.pl/bron-mysliwska- ... 43,pl.html
oraz
MOSSBERG 500/50406 kal. 12/76 - http://bron-sklep.pl/pl/588-mossberg-50 ... -1276.html

Cena podobna, z mossberga strzelałem i bardzo mi się podobało ale nie wiem czy nie lepsza będzie Benelli.
Trochę przeszkadza mi pojemność magazynka (4) w Benelli
Proszę o opinię i jakieś rady. Pozdrawiam :)
Janusz123
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 259
Rejestracja: 12 stycznia 2016, 08:14
Tematy: 0
Lokalizacja: Ślůnsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Strzelba Benelli czy Mossberg na początek?

Post autor: Janusz123 »

Jak Benelli to dopłać do SuperNova - to lepsza, poprawiona wersja Nova.
Jesteś pewien że nie zależy ci na czokach? Są wersje Benelek z wymiennymi czokami, np ta:
http://sklep.incorsa.pl/bron-mysliwska- ... 60,pl.html (taką mam z resztą).

Kwestia do czego chcesz tego używać, ale tak czy inaczej to wersja z czokami jest bardziej uniwersalna. Benelka jest jednak cięższa (za wiki 3.22kg - 3.63kg) od Mossberga (3,06–3,29 kg) i to czuć jak się trzyma jedną i drugą strzelbę.
Pojemność magazynka to faktycznie minus, musisz doliczyć jakieś 800 zł na przedłużkę magazynka (wraz z trzymającą ją klamrą). Więcej akcesoriów (i ich lepsza dostępność) jest również do Mossberga.
Olsztyn
Reactions:
Posty: 11
Rejestracja: 05 stycznia 2017, 10:12
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Strzelba Benelli czy Mossberg na początek?

Post autor: Olsztyn »

Do rzutków mam boka więc strzelanie taktyczne. SuperNova też ma 4 nabojowy magazynek :/
Awatar użytkownika
Mili
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 717
Rejestracja: 30 marca 2009, 18:59
Tematy: 0
Lokalizacja: Śląsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Strzelba Benelli czy Mossberg na początek?

Post autor: Mili »

Przy tych preferencjach to kup Pan Uzkona AS13 . Zrób polerkę komory nabojowej, prowadnicy zespołu zamka i ciesz się 7+1 przy 70/12 i w górę przy krótszych :)
Centralny,Boczny,Wiaterek,ASG.
Awatar użytkownika
Zlewozmywak
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1177
Rejestracja: 20 maja 2011, 20:05
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Strzelba Benelli czy Mossberg na początek?

Post autor: Zlewozmywak »

Ja bym polecał jednak Benelli. Używam od lat i nigdy mnie nie zawiodła. Kupujesz przedłużkę i ilość naboi spokojnie wystarcza. Jakichś Uzkonów nie polecam, chyba że do rekreacji, ale na zawody zdecydowanie nie.

Pomyśl też czy nie wybrać Benelli Nova Tactical. Tam jest "szybszy" celownik, Ghost Ring. Do strzelania dynamiki stworzony.
Ostatnio zmieniony 06 stycznia 2017, 10:11 przez Zlewozmywak, łącznie zmieniany 1 raz.
Janusz123
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 259
Rejestracja: 12 stycznia 2016, 08:14
Tematy: 0
Lokalizacja: Ślůnsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Strzelba Benelli czy Mossberg na początek?

Post autor: Janusz123 »

A czy taktyczna strzelba będzie mieć docelowo latarkę, taktyczna to chyba powinna nie?
W takim razie na Benelli nie będziesz miał jej gdzie zamontować. Dopiero po kupieniu przedłużki z klamrą (Nordic Components) będziesz mógł na szynę (znajdującą się na klamrze) dać latarkę. Ale nie zrobisz czegoś takiego jak można zrobić w Mossbergu że kupisz cały chwyt przedni (foreend) z latarką albo guzikiem do jej aktywacji - bo takich akcesoriów do Benelii po prostu nie ma.
@Zlewozmywak, nie zgodzę się z Tobą do końca w kwestii celownika. "Ghost ring" to może być szybszy do precyzyjnego strzelania breneką na dalekie odległości. W każdym innym przypadku szyna nad lufą i kulka na jej końcu będzie szybsza - IMHO. W ogóle ze strzelby to szybkie strzelanie powinno się odbywać z obiema powiekami otwartymi, więc tym bardziej ten ghost ring mi do strzelby nie pasuje.
Olsztyn
Reactions:
Posty: 11
Rejestracja: 05 stycznia 2017, 10:12
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Strzelba Benelli czy Mossberg na początek?

Post autor: Olsztyn »

Znalazłem coś jeszcze lepszego wydaje mi się http://bron-sklep.pl/pl/698-mossberg-59 ... l1276.html

Jakieś opinie?
_MarciN_
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 15
Rejestracja: 26 lipca 2016, 16:07
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Strzelba Benelli czy Mossberg na początek?

Post autor: _MarciN_ »

Olsztyn pisze:Znalazłem coś jeszcze lepszego wydaje mi się http://bron-sklep.pl/pl/698-mossberg-59 ... l1276.html

Jakieś opinie?
Mossbergi są sprawdzone. Ten model ma termiczną osłonę lufy, ja mam bez http://bron-sklep.pl/pl/377-mossberg-50 ... -1276.html ale od czego jest rękawiczka :) Grunt to mieć możliwość załadowania 8+1, a jednocześnie nie przepłacać...

Kupuj - będziesz Pan zadowolony.
Ostatnio zmieniony 09 stycznia 2017, 14:10 przez _MarciN_, łącznie zmieniany 1 raz.
grzywaczewski
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 35
Rejestracja: 30 grudnia 2016, 13:03
Tematy: 2
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Strzelba Benelli czy Mossberg na początek?

Post autor: grzywaczewski »

Mam supernova 24". Technicznie bez zarzutu. Jakos wyknania super. Celnosc swietna.

Ale... jest wielka i ciezka co sprawia problemy zonie. Dugosc kolby (comfortech) sprawia ze nie ma szans na postawy polfrontalne i to przy moim wzroscie 182. Chcesz kupic jakies szyny itp. (ja nie chce) to... nie ma. Tak samo uchwyt na amunicje w obrebie broni. Przedluzka magazynka? Nordic abo tacstar. Zmienic kolbe? Mesa w USA albo benelli. Gdybym kupil mossberga to bym poszedl do BUOS itp. i nabyl co potrzeba. Jesli strzelales z benelli i calkowicie Ci pasuje, to ja kup. Bo jest ekstra. Ale jesli zakadasz ze bedziesz cos zmienial... to wybierz marke ktora jest reprezentowanan na rynku.

To samo mam z karabinem... gdybym mial Remingtona to miabym zupenie inny dostep do akcesoriow niz prz Savge.
magnat
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 47
Rejestracja: 13 października 2015, 22:33
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Strzelba Benelli czy Mossberg na początek?

Post autor: magnat »

Nie rozumiem, wymieniłeś Nordic, których używa Świat - coś z nimi nie tak?
HotDoc
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 233
Rejestracja: 12 stycznia 2017, 10:46
Tematy: 9
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Strzelba Benelli czy Mossberg na początek?

Post autor: HotDoc »

Ja jako początkujący kupiłem Benelli M3 Tactical (w Incorsie). Cena trudna do przełknięcia, ale masz do dyspozycji półautomat i pompkę w jednym opakowaniu - trenujesz obie opcje. Po dotarciu z półautomatu bez problemu strzelasz i amunicją trapową 24 gr, przeładowuje bez problemu. Z pompki wszystkim co masz pod ręką. Zmiana funkcji to jeden ruch kciukiem. Ja mam lufę 20 calową, ale jest dostępna też 26 calowa z szyną i czokami. Magazynek 7+1. Celność bez zarzutu, wszystkie pudła to tylko moje dzieło. W mojej wersji kolba z regulowaną długością. Akcesoria może nie tak dostępne jak do M2 lub M4 czy Supernovej ale też są. Ja wymieniałem podajnik, bo oryginał Benelli znany jest jako zjadacz kciuków ;) oraz powiększyłem guzik zrzutu zamka. Szykuję się do powiększenia okna ładowania i myślę nad przedłużeniem magazynka do 10+1, ale to już większa ingerencja w sprzęt.
Całość oczywiście wykonanie i jakość Benelli, czyli najwyższa pólka.
HotDoc
---
9x19 mm | .45 ACP | 12G | .22LR | .308 Win | .38 Special | .223 | 6.5 Creedmoor | 6.5x47 Lapua | 6.5x55 SE
Wilczurek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 176
Rejestracja: 26 kwietnia 2011, 04:04
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Strzelba Benelli czy Mossberg na początek?

Post autor: Wilczurek »

Olsztyn pisze:Znalazłem coś jeszcze lepszego wydaje mi się http://bron-sklep.pl/pl/698-mossberg-59 ... l1276.html

Jakieś opinie?
Jakość wykonania, użyte materiały, technologie, etc.,
Remington 870
Mossberg 590A1
Mossberg 500
w tej kolejności.

Nie mam doświadczenia z Benelli.

Gdyby to miało być z mojej kieszeni to najpierw 870, potem 500, z 590A1 na dalekim trzecim miejscu.

870 - frezowany z dobrej stali, najłatwiej o części zamienne, lufy, gadżety
590A1 - już nie stal ale stop (ale mimo tego ciężkawy w rękach), może być krucho z częściami zamiennymi i lufami; stał się bardzo popularny po tym jak armia amerykańska dała im kontrakt na uzbrojenie
500 - "popularny" (czytaj tani) model, powinno być łatwo o cześć zamienne, lufy i wodotryski.

Czy ktoś tu (na forum) ma Winchester Model 12 albo Ithaca Model 37?
grzywaczewski
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 35
Rejestracja: 30 grudnia 2016, 13:03
Tematy: 2
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Strzelba Benelli czy Mossberg na początek?

Post autor: grzywaczewski »

magnat pisze:Nie rozumiem, wymieniłeś Nordic, których używa Świat - coś z nimi nie tak?
N.C. nie uzywam. To nie chodzi o to, ze zla marka. Wejdz na ich strone i zobacz co maja do SuperNova. Maja przedluzki magzynka i... akcesoria do magazynka.
grzywaczewski
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 35
Rejestracja: 30 grudnia 2016, 13:03
Tematy: 2
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Strzelba Benelli czy Mossberg na początek?

Post autor: grzywaczewski »

Jak dla mnie problem z SuperNova wygada tak: kolba comfortech jest dramatycznie dluga. Przymierzyl sie ostatnio kolega co ma 190 cm wzrostu i stwierdzil ze polfrontalnie nie siega reka do czulenka. Musi strzelac stojac bokiem, a tego nie lubi. Ja tez. Jedynie Mesa Tactical produkuje krotszy zamiennik. Dostepny w USA, lapie sie chyba na ITAR i kosztuje powyzej 100 USD.

Do modelu z comfortech nie zaozysz teleskopowej kolby z tacticala. Jest inna sztyca. Trzeba zdobyc taka sztyce (nie jest w zestawie z kolba) i na goraco/silowo przelozyc.

I co najgorsze kazda krotsza kolba ma chwyt "taktyczny". A ja lubie strzelby z osadami angielskimi lub niemieckimi. Nie lubie jak mi ze zgrabnej broni sterczy jakies trzymadelko ;)
grzywaczewski
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 35
Rejestracja: 30 grudnia 2016, 13:03
Tematy: 2
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Strzelba Benelli czy Mossberg na początek?

Post autor: grzywaczewski »

Dochodzi tez problem z amunicja w obrebie bron. Do Mossberga czy Remngtona mam ladownice mocowane P&P. W SuperNova nie ma nic produkcyjnego. Mesa robi ladownice ale zintegrowane z szyna picatiny. Ale jak mam wersje z celowaniem po lufie a nie muszka i peepsight to po co mi szyna? Przeciez zasloni widok.

Konkludujac: SuperNova jest sama w sobie super, ale wymyslono ja do walenia z 12/89 w stada migrujacych gesi. Uzywanie jej do bliskiego kontaktu i przerabianie na cos poreczniejszego to jak jezdzenie Unimogiem po bulki. Natomiast trwalosc, pewnosc dzialania i jakosc wykonania jest najwyzszej klasy. Kolega co ma Uzkona powiedzial "Jezu jak to jest zrobione" ;)
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”