Patent strzelecki

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
DDW
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 79
Rejestracja: 16 września 2016, 17:45
Tematy: 0
Lokalizacja: Wrocław
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Patent strzelecki

Post autor: DDW »

Panowie, jest tu moze ktos z egzaminu 04.12 na ZKSie, kto rozmawial z PZSSem? Wiadomo cos o terminach?
Awatar użytkownika
ironbalsam
Reactions:
Posty: 10
Rejestracja: 05 lipca 2016, 10:22
Tematy: 0
Lokalizacja: Mazowsze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Patent strzelecki

Post autor: ironbalsam »

Trzeba niestety czekać ...
Ja do klubu (Legia) zapisałem się w marcu, egzamin na patent 26 czerwca, promesy odbieram w ten czwartek, wszystko trwało ponad 9 miesięcy. Nie jestem specjalnie dyspozycyjny, ale nie sądzę żebym mógł znacząco skrócić ten czas. Najpierw czekanie na patent, licencję, w między czasie starty w zawodach, badania. Podanie o pozwolenie złożyłem na początku października, a dostałem je przed nowym rokiem ...
Awatar użytkownika
Stefan12
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 257
Rejestracja: 21 lipca 2016, 11:39
Tematy: 0
Lokalizacja: Wielkopolska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Patent strzelecki

Post autor: Stefan12 »

Patent patentem, ale pomyślcie ile potem jeszcze czekania na licencję.
Obecnie trwa zamieszanie z przedłużaniem licencji klubom, a bez nowej licencji klubu na 2017, licencje zawodnicze nie będą wystawione.
zbrojownia.org
JacekRB
Reactions:
Posty: 1
Rejestracja: 11 grudnia 2016, 21:15
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Patent strzelecki

Post autor: JacekRB »

DDW pisze:Panowie, jest tu moze ktos z egzaminu 04.12 na ZKSie, kto rozmawial z PZSSem? Wiadomo cos o terminach?
Jestem i czeeekam na papier z PZSS :-)
Klurik
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 135
Rejestracja: 16 lutego 2016, 15:38
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Patent strzelecki

Post autor: Klurik »

DDW pisze:Panowie, jest tu moze ktos z egzaminu 04.12 na ZKSie, kto rozmawial z PZSSem? Wiadomo cos o terminach?
Jestem. Nie rozmawiałem, bo jak będą zajęci odbieraniem telefonów od tych 150 +/- osób które zdały to nam wystawią te patenty na jesieni :)
“He who makes a beast of himself gets rid of the pain of being a man.” - Dr. Johnson
Awatar użytkownika
Zinngiesser
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1768
Rejestracja: 09 sierpnia 2006, 15:09
Tematy: 0
Lokalizacja: Ciechanów / Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Patent strzelecki

Post autor: Zinngiesser »

Termin wystawienia patentu przez PZSS nie ma nic wspolnego z terminem egzaminu. PZSS wystawia patenty do 30 dni po dostarczeniu do biura przez bezposrednego organizatora KOMPLETU dokumentow egzaminacyjnych. Brak jednego podpisu badz pieczatki bezposredniego organizatora, egzaminatora, klubu, lekarza, zwiazku wojewodzkiego, dowodu wplaty, zbiorczego rozliczenia --> czekaja wszyscy. I tu znajduje sie przyczyna opoznien. Jesli dokumentacja jest zrobiona niechlujnie - cierpia niewinni oczekujacy. Pretensje akurat nie do PZSS. Wydzwanianie i zawracanie ludziom glowy jest bez sensu.
Obrazek
m2c
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1106
Rejestracja: 17 maja 2007, 12:52
Tematy: 4
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Patent strzelecki

Post autor: m2c »

Otrzymałem dziś w klubie informację że od (chyba) tego miesiąca żeby przystąpić do egzaminu na patent to trzeba będzie mieć 3 miesiące stażu nie w klubie strzeleckim tylko w PZSS. Członkowie nie posiadający patentu będą rejestrowani w PZSS i dopiero od tego momentu liczy się staż. Czy ktoś wie coś na ten temat? Jeżeli to prawda to mam prawie 2 miesiące w plecy :(
FIGA1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 118
Rejestracja: 13 lutego 2010, 13:10
Tematy: 0
Lokalizacja: S-C
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Patent strzelecki

Post autor: FIGA1 »

@m2c czy to znaczy, że od tego miesiąca aby otrzymać patent - sam patent a nie licencję wystarczy jakoś zgłosić się do samego PZSS a nie trzeba być w klubie??
Czy do takiego zgłoszenia w PZSS trzeba teraz składać od razu gotowy wniosek o patent(z badaniami)? Jak to ,,zgłoszenie" ma się odbywać? Mówili coś Tobie w klubie?
FIGA1
m2c
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1106
Rejestracja: 17 maja 2007, 12:52
Tematy: 4
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Patent strzelecki

Post autor: m2c »

Nie wyciągajmy pochopnych wniosków, na razie jest to tylko plotka.
Z tego co zrozumiałem to dla nowych członków klubów różnicy nie będzie, gdyż po prostu będą od razu rejestrowani w PZSS. Problem mogą mieć tylko takie osoby jak ja, którym czas stażu się wyzeruje.
Awatar użytkownika
Zinngiesser
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1768
Rejestracja: 09 sierpnia 2006, 15:09
Tematy: 0
Lokalizacja: Ciechanów / Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Patent strzelecki

Post autor: Zinngiesser »

Nie plotka ale rzeczywistosc. Nawet czlonkowie z wieloletnim stazem klubowym beda musieli byc wciagnieci do bazy PZSS najpopzniej na 3 miesiac przed ewentualnym egzaminem. Nie beda zdawali - nie ma problemu, moze kiedys sie zdecyduja. Dopiero po wybraniu przez nich daty i miejsca beda musieli w ciagu 3 dni zaplacic na konto PZSS ustawowe 400 pln. Nie wplaca - zwolni sie ich miejsce na egzaminie. Akurat tego rozwiazania trudno nie rozumiec... niektore kluby same narozrabialy przy patentach, ale konsekwencje poniosa wszystkie oraz strzelcy. Docelowo jest to jednak w interesie strzelcow, aby policjani nie mogli egzaminow podwazac, a od jakiegos czasu maja na to wielka ochote. Poza tym kazdy egzamin bedzie mial przydzielona ilosc miejsc. Nie wiadomo jeszcze w oparciu o jaki algorytm - ilosc zdajacych w danym wojewodztwie podzielona na ilosc egzaminow czy na konkretnej strzelnicy podzielona przez ilosc egzaminow - badz deklaracje organizatora wynikajaca z doswiadczenia, przepustowosci obiektu, doswiadczenia komisji itp. Sa i inne planowane kardynalne zmiany w egzaminach, ale nie mam prawa ich upubliczniac. Generalnie bedzie trudniej ale sprawniej.
Obrazek
m2c
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1106
Rejestracja: 17 maja 2007, 12:52
Tematy: 4
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Patent strzelecki

Post autor: m2c »

Czyli mój egzamin przesunął się z lutego na bliżej nieokreśloną przyszłość. Że też po tylu latach nie mogę się przyzwyczaić do tego że mam gorsze warunki niż inni... Mogliby sprawiedliwie potraktować osoby z okresu przejściowego, ale po co.
FIGA1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 118
Rejestracja: 13 lutego 2010, 13:10
Tematy: 0
Lokalizacja: S-C
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Patent strzelecki

Post autor: FIGA1 »

Zinngiesser pisze:Nie plotka ale rzeczywistosc. Nawet czlonkowie z wieloletnim stazem klubowym beda musieli byc wciagnieci do bazy PZSS najpopzniej na 3 miesiac przed ewentualnym egzaminem. Nie beda zdawali - nie ma problemu, moze kiedys sie zdecyduja. Dopiero po wybraniu przez nich daty i miejsca beda musieli w ciagu 3 dni zaplacic na konto PZSS ustawowe 400 pln.
Czyli sprawa z zapisem w regulaminie patentu się wyjaśniła. Znaczy będzie trzeba poprosić klub o ,,wpisanie do rejestru PZSS". Czyli z tego co rozumiem: Jeżeli np. jutro zgłoszę w moim klubie, że chcę rozpocząć staż do patentu, to egzamin będę mógł zdawać nie wcześniej niż po 11.04.2017 na dowolnie wybranej sesji w Polsce - pod warunkiem,że najpóźniej na 72 godziny przed egzaminem wykonam przelew na rachunek PZSS w kwocie 400 PLN?
Jeśli natomiast wpłacę a z różnych powodów nie wezmę udziału w sesji egzaminacyjnej, to czy te 400 PLN przepada, czy może zachowuje ważność do chwili podejścia do egzaminu w dowolnej innej sesji??
Zinngiesser pisze:Nie wplaca - zwolni sie ich miejsce na egzaminie. Akurat tego rozwiazania trudno nie rozumiec... niektore kluby same narozrabialy przy patentach, ale konsekwencje poniosa wszystkie oraz strzelcy. Docelowo jest to jednak w interesie strzelcow, aby policjanci nie mogli egzaminow podważac, a od jakiegos czasu maja na to wielka ochote.
No tak, pewnie znów komuś przeszkadza, że jest coraz więcej strzelców sportowych - jak to tak iść do klubu, zdać egzamin :651: ZDAĆ?! :651: Przecież to musi być jakiś szemrany interes. W końcu ,,Kto ma dostać pozwolenie, ten dostanie" a ,,motłoch" to niech się nie wychyla eh..a to Polska właśnie :583: Jakoś ciężko mi sobie wyobrazić, że jakikolwiek klub robi(ł) ,,wały" przy egzaminach - no bo niby jak? To już chyba musieliby dawć do protokołu egzaminu osoby, które nawet w danym terminie na samym egzaminie obecne nie były. A tak przecież raczej nikt nie zrobi, bo to łatwo sprawdzić.
Zinngiesser pisze:Sa i inne planowane kardynalne zmiany w egzaminach, ale nie mam prawa ich upubliczniac.

A może możnaby choć zasygnalizować na czym te dalsze zmiany mają polegać lub ewentualnie, kiedy będzie można gdzieś się tego dowiedzieć. Dla osób, które dopiero się przygotowują do zdawania egzaminu na patent z pewnością taka wiedza byłaby pomocna.
Zinngiesser pisze:Generalnie bedzie trudniej ale sprawniej.
No tak, jasne, jak coś działa dobrze to już to ubić....bo jeszcze zbyt wiele pozwoleń sportowych by było :651: Mógłby mi ktoś wytłumaczyć jak może być jeszcze trudniej, skoro dziś już i tak:
- Kursy teoretyczne do egzaminu na patent to fikcja. Mało który klub organizuje wykłady. Zawsze pozostaje mniej lub bardziej świadome samokształcenie bez pomocy jakiegokolwiek mentora.
- Brak jest jednolitej bazy pytań do egzaminu na patent ani też skryptu sygnowanego przez PZSS. Skutkuje to tym, że nauka teorii jest niestety mało efektywna - de facto nie do końca jasne jest co jest relewantne i jakich pytań na egzaminie się spodziewać
- Aby uzyskć pozytywny wynik z egzaminu teoretycznego nie są dopuszczalne żadne błędne odpowiedzi. Nawet jedna błędna odpowiedź skutkuje nie zaliczeniem
- Egzamin praktyczny jest bardzo rygorystyczny. Do tego stopnia, że najmniejsze nawet uchybienie skutkuje nie zaliczeniem. De facto wszystkie pociski w tarczy i do tego odpowiednio skupione. Wystarczy, ze są kilka centymetrów od siebie dalej - już egzamin padł. Do tego często słabe przyrządy celownicze i brak możliwości stabilizacji pistoletu dwoma rękoma skutecznie utrudniają powtarzalne strzały.
- rzutki wymagają dobrej koordynacji, tak aby je zwyczajnie trafić a wystarczy, że się pomylimy - już egzamin do poprawki
Ja absolutnie nie twierdzę, że obecne wymagania są jakieś ciężkie - nie. Ja sądzę, że właśnie to co jest obecnie to jest takie optimum i jeśli się to jeszcze utrudni to może okazać się, że patenty będą zdawać tylko ,,olimpijczycy". Teraz jest pytanie: Komu na utrudnieniach zależy? Czy aby nie chodzi poprostu o zatrzymanie fali nowych osób robiących pozwolenia sportowe? Pamiętajmy, że ,,Patent Strzelecki" to jest w większości dopiero początek i dopiero po zdaniu egzaminu wiele osób szlifuje swoje umiejętności czy to w klasie OPEN czy w mistrzowskiej
Ostatnio zmieniony 09 stycznia 2017, 10:35 przez FIGA1, łącznie zmieniany 1 raz.
FIGA1
Awatar użytkownika
Zinngiesser
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1768
Rejestracja: 09 sierpnia 2006, 15:09
Tematy: 0
Lokalizacja: Ciechanów / Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Patent strzelecki

Post autor: Zinngiesser »

FIGA1 pisze:najpóźniej na 72 godziny przed egzaminem wykonam przelew na rachunek PZSS w kwocie 400 PLN?
Jeśli natomiast wpłacę a z różnych powodów nie wezmę udziału w sesji egzaminacyjnej, to czy te 400 PLN przepada, czy może zachowuje ważność do chwili podejścia do egzaminu w dowolnej innej sesji??
Nie 3 dni przed egzaminem, ale 3 dni od wybrania konkretnej daty i miejsca. Na pytanie co sie stanie przy zmianie decyzji albo w przypadkach technicznych/losowych - nie potrafie odpowiedzic. Jakos technicznie to bedzie rozwiazane. Wazne aby miejsce nie przepadlo i ktos mial szanse wejsc z listy rezerwowej. Jak masz bilet do kina i nie przyjdziesz, to ktos Ci zwraca pieniadze? Albo jak spoznisz sie na pociag z miejscowka to dostajesz pieniadze z kasy? Nie sadze aby ktos chcial zycie strzelcom utrudniac. Po prostu nie wiem.
Obrazek
FIGA1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 118
Rejestracja: 13 lutego 2010, 13:10
Tematy: 0
Lokalizacja: S-C
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Patent strzelecki

Post autor: FIGA1 »

Info z dziś z 11:40 - Klub Alfa Siemianowice Śląskie -
Dziś w klubie po treningu pytałem jak to z tą dodatkową rejestracją kandydatów do stażu patentowego jest, czy klub coś gdzieś wysyła...i...kierownictwo klubu poinformowało mnie, że o niczym takim nie wie i żadnej dodatkowej rejestracji stażystów nie trzeba robić (oni jako klub tego nie robią). Wystarczy moje zgłoszenie i opłacenie składki i już okres stażu ma się liczyć. Czyli wychodzi na to, że albo procedury są zależne od wojewódzkiego ozss albo zwyczajnie ,,wieść gminna" się jeszcze niedostatecznie dobrze rozniosła po klubach. Cóż pozostaje mozolnie trenować i liczyć, że ,,kwestia stażu" się z czasem rozwiąże.
FIGA1
jorge5
Reactions:
Posty: 11
Rejestracja: 27 grudnia 2016, 18:37
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Patent strzelecki

Post autor: jorge5 »

Pytałem także dzisiaj o to w ZKS i także nie dokonują rejestracji kandydatów do stażu i nic nie wiedzą aby był taki wymóg.

Jak patrzę na strone PZSS oraz zamieszony tam regulamin patentu to nie ma nic o rejestracji a o przynależności do klubu strzeleckiego.

§ 7
2. przynależność wnioskodawcy do klubu zrzeszonego w PZSS minimum od 3 miesięcy od
dnia złożenia wniosku
Ostatnio zmieniony 10 stycznia 2017, 15:04 przez jorge5, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”