Czarny proch bez pozwolenia

Forum PSSH

Moderator: Moderatorzy CP

9x19
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 8028
Rejestracja: 10 marca 2006, 22:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Olsztyn KS GARDA
Grupa: RIP
Kontakt:

Re: Czarny proch bez pozwolenia

Post autor: 9x19 »

Właśnie mnie rozśmieszyłeś. :101:
Awatar użytkownika
kuras999
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1688
Rejestracja: 20 kwietnia 2016, 13:47
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czarny proch bez pozwolenia

Post autor: kuras999 »

kapera pisze:Doczytaj do końca .... może być swobodnie posiadany przez właścicieli, nie wymagającej, w świetle art. 11 pkt 1 u.b.a. pozwolenia, broni wytworzonej
przed 1850 r. lub jej replik.
.....
Pełna zgoda ale nigdzie nie jest napisane że można posiadać tylko pod warunkiem posiadania broni. Ten zapis nie wyklucza możliwość posiadania prochu bez posiadania broni.
Awatar użytkownika
kapera
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2442
Rejestracja: 16 listopada 2009, 21:29
Tematy: 98
Lokalizacja: Poraj k/Cz-wy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czarny proch bez pozwolenia

Post autor: kapera »

Męczysz siebie i innych kolego . Poczytaj pomyśl i zacznij pisać z sensem . Ja wiem że co niektórym prawidłowa interpretacja jest nie na miejscu . Powiem że i tak mamy liberalną ustawę w porównaniu z innymi państwami UE . Cieszmy się z tego co mamy , na więcej bym nie liczył . Podsumowując legalnie posiadają czarny proch osoby posiadające broń czarnoprochową i inne podmioty dopuszczone przez odpowiednie akty prawne . Więcej nie piszę w tym wątku bo gdy ktoś do tej pory tego nie zrozumiał to raczej już nie zrozumie :-D
Bez urazy :piwo:
„Ćwicz oko i dłonie w Ojczyzny obronie” KŻR- LOK
Awatar użytkownika
kuras999
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1688
Rejestracja: 20 kwietnia 2016, 13:47
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czarny proch bez pozwolenia

Post autor: kuras999 »

Może męczę, ale co jest bez sensu? Jeśli mamy wolne niczym nie ograniczone (nawet wiekiem :621: ) prawo posiadania broni czarnoprochowej. To dla czego mają być takie ograniczenia w posiadaniu prochu do nich?
Dobrze byłoby gdyby swoją opinię w tym temacie określił kolega 9x19, który na pewno jest bardziej obeznany w temacie od nas :)
Awatar użytkownika
Włodek61
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 414
Rejestracja: 19 stycznia 2014, 15:08
Tematy: 0
Lokalizacja: PT już nie, teraz Łowicz i TM - czasami
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czarny proch bez pozwolenia

Post autor: Włodek61 »

Szanowni Koledzy, w swojej dyskusji wymieniacie się ustępami ustaw i paragrafami :-D a moim skromnym zdaniem przy interpretacji prawa należy kierować się również a może przede wszystkim zdrowym rozsądkiem- mimo otaczającej nas rzeczywistości. Przejawem tego zdrowego rozsądku jest proste pytanie: jeżeli nie posiadasz broni CP to po co potrzebny jest ci proch ? Ciekawe czy sędzia rozpatrujący sprawę Kolegi 9x19 uzna za wystarczającą odpowiedź: mam bo mi wolno :-D W dodatku jak jeszcze policja znajdzie np.: detonatory / oczywiście to żart :033: /.
Pozdrawiam.
chcę wrócić do dawnego hobby .....i tyle :kukaracza:
Awatar użytkownika
kuras999
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1688
Rejestracja: 20 kwietnia 2016, 13:47
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czarny proch bez pozwolenia

Post autor: kuras999 »

Włodek61 pisze:Szanowni Koledzy, w swojej dyskusji wymieniacie się ustępami ustaw i paragrafami :-D a moim skromnym zdaniem przy interpretacji prawa należy kierować się również a może przede wszystkim zdrowym rozsądkiem- mimo otaczającej nas rzeczywistości. Przejawem tego zdrowego rozsądku jest proste pytanie: jeżeli nie posiadasz broni CP to po co potrzebny jest ci proch ? Ciekawe czy sędzia rozpatrujący sprawę Kolegi 9x19 uzna za wystarczającą odpowiedź: mam bo mi wolno :-D W dodatku jak jeszcze policja znajdzie np.: detonatory / oczywiście to żart :033: /.
Pozdrawiam.
Kolego w normalnie działającym państwie to czego mi nie wolno określają przepisy a nie widzimisię prokuratora. Idąc tą drogą zaraz się mnie ktoś zapyta po co mi w sumie broń czarnoprochowa to co że wolno mieć - mam uzasadnić. Normalnie powinno być jeśli mi wolno to wolno i nic nikomu nic do tego po co. Może mam ochotę po prostu posiadać coś.
Piotr_JG
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 989
Rejestracja: 25 listopada 2003, 22:16
Tematy: 7
Lokalizacja: Jelenia Góra
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czarny proch bez pozwolenia

Post autor: Piotr_JG »

kuras999 pisze: Dobrze byłoby gdyby swoją opinię w tym temacie określił kolega 9x19, który na pewno jest bardziej obeznany w temacie od nas :)
9x19 pisze:Na posiadanie broni palnej alarmowej o kalibrze do 6 mm (tzw. straszaków)też nie jest wymagane pozwolenie. Czy to oznacza, że tylko posiadacz takiego straszaka może mieć do nie go amunicję? Oczywiście, że nie, bo może ją mieć każdy. Art. 11 ustawy o broni i amunicji zawiera takie same rozstrzygnięcie, jak i co do bezpozwoleniowej broni cp.
Chyba dosyć jasno
Piotr
Awatar użytkownika
Włodek61
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 414
Rejestracja: 19 stycznia 2014, 15:08
Tematy: 0
Lokalizacja: PT już nie, teraz Łowicz i TM - czasami
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czarny proch bez pozwolenia

Post autor: Włodek61 »

kuras999 pisze:
Włodek61 pisze:Szanowni Koledzy, w swojej dyskusji wymieniacie się ustępami ustaw i paragrafami :-D a moim skromnym zdaniem przy interpretacji prawa należy kierować się również a może przede wszystkim zdrowym rozsądkiem- mimo otaczającej nas rzeczywistości. Przejawem tego zdrowego rozsądku jest proste pytanie: jeżeli nie posiadasz broni CP to po co potrzebny jest ci proch ? Ciekawe czy sędzia rozpatrujący sprawę Kolegi 9x19 uzna za wystarczającą odpowiedź: mam bo mi wolno :-D W dodatku jak jeszcze policja znajdzie np.: detonatory / oczywiście to żart :033: /.
Pozdrawiam.
Kolego w normalnie działającym państwie to czego mi nie wolno określają przepisy a nie widzimisię prokuratora. Idąc tą drogą zaraz się mnie ktoś zapyta po co mi w sumie broń czarnoprochowa to co że wolno mieć - mam uzasadnić. Normalnie powinno być jeśli mi wolno to wolno i nic nikomu nic do tego po co. Może mam ochotę po prostu posiadać coś.
Masz rację- w normalnym kraju :-D w normalnym kraju/ a przynajmniej w niektórych/ idziesz do sklepu i kupujesz kilo prochu bez żadnego problemu. W przypadku naszego Kraju masz niestety dwie ustawy: w jednej CP jest legalny w drugiej traktowany jest jako materiał wybuchowy i oczywiście jest nielegalny. I teraz kierując się zdrowym rozsądkiem lepiej nie liczyć na zdrowy rozsądek sądu we własnym dobrze zrozumianym interesie :)
chcę wrócić do dawnego hobby .....i tyle :kukaracza:
Piotr_JG
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 989
Rejestracja: 25 listopada 2003, 22:16
Tematy: 7
Lokalizacja: Jelenia Góra
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czarny proch bez pozwolenia

Post autor: Piotr_JG »

Trudno zgadnąć skąd taka strachliwość kolegów, to ciągła obawa przed sądem, prokuratorem czy policją. Taka moda na forum czy jak. Kolega Włodek61 pisze, że w ustawie CP jest legalny - jakiś czas temu wielu miało z tym problem. Dowodzili swoich racji, pytali w sklepach, pytali policji. Przyjmowali jako rzecz normalną, zgodną ich zdaniem z obowiązującym prawem (czy raczej jego policyjną wykładnią) fakt możliwości zakupu prochu wyłącznie na podstawie pozwolenia.
Ustawa w tym zakresie się nie zmieniła a już przyjęło się uznawać CP za legalny. No ale nie do końca. Jakieś malutkie chociaż ograniczenie np. posiadanie strzeladełka :-D
Cierpliwy jestem, poczekam aż obecna moda przeminie.
Z okazji Świąt więcej wiary koledzy wam życzę. Wiary w siebie i w moc obowiązującego prawa.
I podziękowania dla 9x19 za niesienie tego "kaganka oświaty". Podziwiam jego wytrwałość
Ostatnio zmieniony 26 grudnia 2016, 20:42 przez Piotr_JG, łącznie zmieniany 1 raz.
Piotr
Awatar użytkownika
kapera
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2442
Rejestracja: 16 listopada 2009, 21:29
Tematy: 98
Lokalizacja: Poraj k/Cz-wy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czarny proch bez pozwolenia

Post autor: kapera »

Piotr_JG pisze:...
Ustawa w tym zakresie się nie zmieniła a już przyjęło się uznawać CP za legalny. No ale nie do końca. Jakieś malutkie chociaż ograniczenie np. posiadanie strzeladełka :-D
...
Tu masz przykład legalności , nie piszą co to za materiał tylko ,, zabezpieczyli blisko 4 kg substancji wybuchowej ,, :-D Areszt 3 miechy , grozi mu do 8 lat . Czarny proch jest jedynie legalnie posiadany gdy posiadasz broń CP , w innym przypadku jak powyżej .

http://www.legnica.policja.gov.pl/pl/ak ... wy_arsenal
„Ćwicz oko i dłonie w Ojczyzny obronie” KŻR- LOK
Awatar użytkownika
kuras999
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1688
Rejestracja: 20 kwietnia 2016, 13:47
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czarny proch bez pozwolenia

Post autor: kuras999 »

Kolego przynudzasz.
Tam jest napisane "zabezpieczyli blisko 4 kg substancji wybuchowej oraz dwa zapalniki na baterie"
Nie wiem jaki to ma związek z przedmiotem tematu? Nie pisałem że można mieć w domu heksogen tylko czarny proch.
Nie widzisz tutaj żadnej różnicy?
Ostatnio zmieniony 07 stycznia 2017, 19:53 przez kuras999, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
kapera
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2442
Rejestracja: 16 listopada 2009, 21:29
Tematy: 98
Lokalizacja: Poraj k/Cz-wy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czarny proch bez pozwolenia

Post autor: kapera »

Czym się rożni czarny proch od substancji wybuchowej ? Coś sobie uroiłeś i klepiesz dalej wprowadzając źle zinterpretowane orzeczenie sądu co do posiadania CP . I tak brniesz w niewiedzy i ciągniesz kitę za sobą podobnie myślących :-D

Jak już pisałem wcześniej

Jeżeli posiadasz broń masz prawo posiadać i amunicję do niej . Zbywając ją posiadanie amunicji do niej jest nielegalne (o ile nie posiadasz innej o tm kalibrze )
http://trybun.org.pl/2015/08/06/nie-jes ... go-prochu/

Uzasadnienie prawne Uchwały Sądu Najwyższego w sprawie posiadania CP :
........
Ustawa o broni i amunicji nie zawiera żadnego przepisu, który nakazywałby wydawanie osobnego pozwolenia na nabywanie czy posiadanie samej amunicji do broni palnej. Możliwość posiadania amunicji do niej jest zatem nierozłącznie związana z pozwoleniem na posiadanie konkretnego egzemplarza broni palnej (art. 14 u.b.a.). Mając na uwadze tego rodzaju rozwiązanie ustawowe, należy stwierdzić, że w przypadku kiedy ustawodawca wyłączył określone kategorie broni (wyszczególnione w art. 11 u.b.a.) spod rygoru posiadania na nie pozwolenia, to tym samym umożliwił nabywanie do nich amunicji bez pozwolenia. Proch czarny, jako nieznajdujący zastosowania we współczesnej broni, czy to myśliwskiej, sportowej, czy należącej do innej z kategorii broni, na posiadanie których wymagane jest pozwolenie, może być swobodnie posiadany przez właścicieli, niewymagającej, w świetle art. 11 pkt 1 u.b.a., pozwolenia broni wytworzonej przed 1850 r. lub jej replik. Nie powinno zatem budzić wątpliwości to, że posiadanie czarnego prochu przez osobę fizyczną, z przytoczonych powyżej powodów, nie oznacza, że popełnia ona przestępstwo z art. 263 § 2 k.k.
.....
A więc może być swobodnie posiadany przez właścicieli broni i ich replik .
Jakoś nie widzę uzasadnienia co do posiadania przez kolekcjonerów prochu :-D Dlatego ustawodawca wprowadził (wydaje się że na szybko) EKBP jako dokument potwierdzający posiadanie broni CP i tym samym upoważniając posiadacza karty do zakupu prochu . Jak widać dokument tożsamości nie wystarcza ponieważ nie potwierdza posiadanie broni CP Pierdzenie typu wolno bo wolno jakoś mnie nie przekonuje :-D
Ostatnio zmieniony 07 stycznia 2017, 20:22 przez kapera, łącznie zmieniany 1 raz.
„Ćwicz oko i dłonie w Ojczyzny obronie” KŻR- LOK
Awatar użytkownika
kuras999
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1688
Rejestracja: 20 kwietnia 2016, 13:47
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czarny proch bez pozwolenia

Post autor: kuras999 »

Z trolem nie wygram. Poddaje się czarny proch niczym nie różni się od materiałów wybuchowych, i dzięki że posiadam broń co mogę posiadać materiały wybuchowe np RDX.
Na jakim poziomie może być dyskusja jak wklejasz zupełnie nie związany z CP link i tym argumentujesz swoje wydumki?? To jest absurdalne ale ok żyj w swoim interesującym świecie nic mi do tego.
Podawanie uzasadnienia wyroku jako coś co przewyższa sam wyrok i interpretowanie inaczej niż brzmi treść wyroku jest też co najmniej dziwne, ale w końcu to Ty jesteś profesorem prawa i znasz się lepiej niż np kolega 9x19. Co jest ważniejsze wyrok czy uzasadnienia?
Z mojej strony kończę dyskusję bo mam na prawdę wrażenie że rozmawiam z trolem, który teraz siedzi i się nabija z tego idioty co mu odpisuje.
Ostatnio zmieniony 07 stycznia 2017, 23:13 przez kuras999, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
kapera
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2442
Rejestracja: 16 listopada 2009, 21:29
Tematy: 98
Lokalizacja: Poraj k/Cz-wy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czarny proch bez pozwolenia

Post autor: kapera »

Brakuje ci argumentów , nic rzeczowego nie podałeś . Próbujesz jakoś wyjść z tego co próbowałeś ludziom wciskać , trolla jak masz ochotę zobaczyć to spójrz w lusterko . O ile mogę ci coś doradzić to zacznij myśleć to naprawdę nie boli :101:
„Ćwicz oko i dłonie w Ojczyzny obronie” KŻR- LOK
Awatar użytkownika
kozichwost
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 592
Rejestracja: 18 listopada 2006, 23:21
Tematy: 0
Lokalizacja: okolice Tarnobrzega
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czarny proch bez pozwolenia

Post autor: kozichwost »

Kolego kuras. Co się spinasz. Twierdzisz, że cp jest legalny dla każdego to zadzwoń do Pionek niech ci sprzedadzą bez dokumentu potwierdzającego, że jesteś właścicielem broni nim napędzanej. Sądzisz, że wymagania co do dokumentów to ich nadinterpretacja?
Twierdzisz, że CP nie jest materiałem wybichowym?
To poczytaj dla czego firma prochemist - zanim się jeszcze tak nazywała - zlokalizowana była w Złotym Stoku?
Z resztą czarny proch nadal jest szeroko stosowany w górnictwie i to nie do podsypywania iglaków
Ostatnio zmieniony 08 stycznia 2017, 10:09 przez kozichwost, łącznie zmieniany 1 raz.
Przepraszam - pan tu nie stał
Zablokowany Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „ Polskie Stowarzyszenie Strzelectwa Historycznego”