dubeltówka cp

Moderator: Moderatorzy CP

Janek_M
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 755
Rejestracja: 30 marca 2006, 15:22
Tematy: 0
Lokalizacja: Kielce/Staszów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: dubeltówka cp

Post autor: Janek_M »

dziękuję za podbudowanie że aż tak mnie nie poniosło. Jaki rusznikarz? Właściciel konta na allegro? Bo wytwórnią dubeltówki jest St Etienne. Zobaczymy jak sobie poradzi na strzelnicy. Bałem się waszej reakcji bo wielokrotnie czytałem opinie o strzelaniu z oryginałów- że po tylu latach nie jest to do końca bezpieczne i lepiej zostawić je na ścianę i bawić się replikami.
Ostatnio zmieniony 14 listopada 2016, 08:32 przez Janek_M, łącznie zmieniany 1 raz.
Jędrek_10
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 666
Rejestracja: 11 lutego 2005, 07:12
Tematy: 18
Lokalizacja: Zabrze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: dubeltówka cp

Post autor: Jędrek_10 »

wygląda nieźle, ale polecam piersze strzelanie wykonać trochę zwiększonym ładunkiem i KONIECZNIE ZE SZNURKAMI DŁUGOŚCI KILKU METRÓW ZAWIĄZANYMI NA SPUSTACH.
Oczywiście ty na drugim końcu sznurków chowając się za zasłoną. Jeżeli to przetrzyma to dobrze byłoby nalać nafty do luf, kominki zatkane lufy z zewnątrz dokładnie pomalować kredą i zostawić na noc. Jeżeli są pęknięcia powinno wyjść. Najlepiej byłoby znaleźć jakiś zakład w którym mógłbyś wkonać badania luf metodą proszkowo magnetyczną, to zamiast próby z naftą.
Pamiętaj życie jest więcej warte niż 1800zł.
Janek_M
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 755
Rejestracja: 30 marca 2006, 15:22
Tematy: 0
Lokalizacja: Kielce/Staszów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: dubeltówka cp

Post autor: Janek_M »

Ok, a jakie są koszty tego badania i czy orientujesz się gdzie je można przeprowadzić?
Jędrek_10
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 666
Rejestracja: 11 lutego 2005, 07:12
Tematy: 18
Lokalizacja: Zabrze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: dubeltówka cp

Post autor: Jędrek_10 »

szukaj większych fabryk, odlewni lub spawalni, koszty oficjalne mogą być znaczne choć samo badanie to kilka minut. Magnesuje się badany przedmiot, polewa specjalnym płynem i ogląda się w świetle lampy w określonym widmie. Doświadczony technik laborant potrafi namierzyć pęknięcia, jeśli wychodzą na zewnątrz.
Awatar użytkownika
mkl1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 9020
Rejestracja: 14 lipca 2006, 15:20
Tematy: 0
Lokalizacja: Katowice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: dubeltówka cp

Post autor: mkl1 »

Spróbuj w Krasniku- produkcja łozysk, tam się sprawdza pierscienie łożysk na mikropekniecia...
Nie strzelać.
Jestem przyjaznym szopem :-D
jacek sygula
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2516
Rejestracja: 22 maja 2005, 18:59
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: dubeltówka cp

Post autor: jacek sygula »

czy na zamku pisze: BERNARD? punce Liege-to znaki ostrzału, a do czego chcesz strzelać z tej strzelby :-D ?
Janek_M
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 755
Rejestracja: 30 marca 2006, 15:22
Tematy: 0
Lokalizacja: Kielce/Staszów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: dubeltówka cp

Post autor: Janek_M »

Sprzedawca twierdzi że "Bereau" a co ja odczytam z tego ozdobnego pisma to poinformuje. To dobrze czy źle? Chciałbym do rzutek, ale samo trzymanie jej na ścianie w tej cenie też będzie ok ;) Jak przyjdzie sfotografuje punce, aż jestem ciekaw jakie to że jest ich aż 20.
Ostatnio zmieniony 15 listopada 2016, 10:41 przez Janek_M, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
marekp
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 7298
Rejestracja: 06 stycznia 2003, 20:13
Tematy: 294
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Moderatorzy CP

Re: dubeltówka cp

Post autor: marekp »

Na zamku jest napisane Bernard. Znany rusznikarz francuski. Innych napisow ani znakow nie ma na zdjeciach. To latwe do odczytania tyle ze pismo kaligraficzne to jak widac jest problem.

MarekP
Awatar użytkownika
variag
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 10179
Rejestracja: 15 kwietnia 2003, 20:34
Tematy: 192
Lokalizacja: Bełchatów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: dubeltówka cp

Post autor: variag »

W Liege też działało kilku Bernardów rusznikarzy. Gdyby była wyprodukowana we Francji powinna oprócz belgijskich (np lufy) mieć i francuskie punce odbioru.
Zbyt często pragnienie tego czego nie mamy
nie pozwala nam się cieszyć tym co posiadamy.
jacek sygula
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2516
Rejestracja: 22 maja 2005, 18:59
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: dubeltówka cp

Post autor: jacek sygula »

za 1700zł-to darmocha, jeżeli to nawet nie Bernard [ten,którego ja miałem-ze złotym napisem na wierzchu lufy] to zacna rodzina i dobre wyroby :-D
Janek_M
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 755
Rejestracja: 30 marca 2006, 15:22
Tematy: 0
Lokalizacja: Kielce/Staszów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: dubeltówka cp

Post autor: Janek_M »

Mam pytanie całkowitego laika. Sama część lufy przy kurkach wyróżnia się od reszty. Domyślam się że technologicznie one były zaślepiane po ukończeniu osobnym elementem i to normalne. Ale czy normalne jest że element ten posiadał inne zdobienie:
Obrazek
Co ciekawe od dołu są znaczniki oznaczające poprawne spasowanie elementów i one są identyczne co dziwne by ktoś tak ładnie je dobrał w dwóch różnych strzelbach:
Obrazek
A tu poglądowo reszta punc, jakby był ktoś biegły byłbym wdzięczny o info co można z nich odczytać:
Obrazek
I jeszcze jedna dziwna z boku luf:
Obrazek

Ogólnie stan dubeltówki jest mega, poza śladami wyczyszczenia mikro wżerów (widać przy zamkach małe miejsca które mają minimalnie chropowatą powierzchnię więc zapewne tam była czyszczona) to stan jak nówka. Nigdzie nie ma śladów korozji czy jej czyszczenia - aż nie chce mi się wierzyć że to oryginał. Ale chyba replik ST Etienne nie produkowali?
Co ciekawe wiem czemu sprzedawca twierdził że doskonale zbija kapiszony- jeden zbity spadł z zamka przy pierwszym naciągnięciu po wyjęciu z pudełka :-D
Ostatnio zmieniony 16 listopada 2016, 21:55 przez Janek_M, łącznie zmieniany 1 raz.
Janek_M
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 755
Rejestracja: 30 marca 2006, 15:22
Tematy: 0
Lokalizacja: Kielce/Staszów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: dubeltówka cp

Post autor: Janek_M »

Ostatnie pytanie, przeszukałem wszystko co udało mi się znaleźć w internecie i w ramach podsumowania:

-Wyjściowy stosunek wagowy proch-śrut to 1:10 lub objętościowy 1:1. Wybrać samemu.
Dla 16ga najczęściej polecano próbować około 20g śrutu 7 1/2 i 4g prochu.

-prawidłowo nabijanie powinno wyglądać w tej kolejności:
proch,przebitka(filc),śrut,przybitka(korek,tektura)

I tu mam trzy pytania:
-Jak odpowiednio zabezpieczyć ładunek by się nie przesunął a co za tym idzie nie rozsadził lufy przy strzale(przybitki/przebitki mają być ciut za duże, mocno ubijane itp.)? Skąd je bierzecie bo dla 16GA nic nie mogę znaleźć.

-Jaki wycior wybrać do czyszczenia gładkolufówki CP(przy mniejszych kalibrach do każdego jest inna średnica wyciora)? Czy można taki sam do 12 i 16 Ga? W jaki sposób czyścić? pierw mosiężna szczotka a potem dopiero materiałowa z olejem czy starczy samym olejem na materiałowej wyszczotkować po strzelaniu?

-ktoś zna jakieś tematy/fora/literaturę/itp. gdzie mogę się więcej dowiedzieć o obsłudze i konserwacji broni gładkolufowej CP(może być po angielsku)?

Dziękuję i proszę o wyrozumiałość dla początkującego w tej materii :wink:
Ostatnio zmieniony 20 listopada 2016, 21:24 przez Janek_M, łącznie zmieniany 1 raz.
Jędrek_10
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 666
Rejestracja: 11 lutego 2005, 07:12
Tematy: 18
Lokalizacja: Zabrze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: dubeltówka cp

Post autor: Jędrek_10 »

MarcinW75
Reactions:
Posty: 1
Rejestracja: 03 listopada 2016, 20:36
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: dubeltówka cp

Post autor: MarcinW75 »

Janek_M pisze:Mam pytanie całkowitego laika. Sama część lufy przy kurkach wyróżnia się od reszty. Domyślam się że technologicznie one były zaślepiane po ukończeniu osobnym elementem i to normalne. Ale czy normalne jest że element ten posiadał inne zdobienie:
(...)
Myślę, że mogło występować różne elementy, chociaż ja mam podobną dubeltówkę i posiada ona zdobienia na obu częściach, ale czy są one podobne to już jest dyskusyjne. Domyślam się, że części mogły pochodzić od różnych wytwórców. Ja z mojej, ze względu na stan lufy nawet nie próbuję strzelać. Poniżej zdjęcie zdobienia.

Obrazek

Poniżej, zdjęcia znaków cechowych. Z informacji, które znalazłem w Leksykonie Dawnej Broni Palnej Włodzimierza Kwaśniewicza, znaki jakościowe stwierdzające odpowiednią jakość broni były wybijane przez władze miejskie lub państwowe (np. herb miasta, w którym broń wytwarzano). Te dwie palemki z krzyżykami i powyżej koroną to właśnie oznaczenie St. Etienne. Na mojej lufie znak stosowany od 1825r- przynajmniej tak jest we wspomnianym wyżej Leksykonie. Chociaż, znalazłem też inne graficznie oznaczenia: http://www.shotguns.se/html/france.html

Nie udało mi się rozszyfrować pozostałych znaków. Przypuszczam, że u mnie w kółku 18, a u Ciebie 20 to może być kaliber.

Obrazek
Obrazek

Posiadam również inne osadzenie kanału kominków

Obrazek
pozdrawiam,
Marcin

/Remington .44 New Army 8"
Janek_M
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 755
Rejestracja: 30 marca 2006, 15:22
Tematy: 0
Lokalizacja: Kielce/Staszów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: dubeltówka cp

Post autor: Janek_M »

Dziwi mnie strasznie ten kaliber. Bo suwmiarką wychodzi mi że mam coś koło 16,2-16,5mm ale jeszcze pójdę do znajomego zakładu gdzie zapewne mają lepsze narzędzia. W takim razie było by to w połowie między 16 a 20. Czy takie były w ogóle produkowane? Czy jest to aż tak "wyciorana" 20 że mogła się zbliżyć do 16 albo wtedy nie posiadano aż tak dokładnych przyrządów mierniczych by umieć co do dziesiątych części milimetra określić wagomiar?
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Rusznikarnia - CP”