Patent strzelecki

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
carambas
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 803
Rejestracja: 07 kwietnia 2014, 16:54
Tematy: 0
Lokalizacja: Wrocław / Braterstwo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Patent strzelecki

Post autor: carambas »

Jeśli chodzi o zbiór pytań na patent, to na stronie Braterstwa wrzuciłem opis jak skorzystać ze zrobionego przeze mnie zestawu fiszek. A raczej przerobionego, bo większość pytań była wcześniej przygotowana przez jakąś dobrą duszę, zresztą zapewne z tego szacownego forum.

Pytań jest 107 i obejmują one zakresem to, z co pojawiało się na egzaminach na patent w 2014 roku. Takich ciężkich pytań, typu dopuszczalny naciąg gumki od majtek w juniorach wtedy nie było (taka ignorancja musiała negatywnie wpływać na bezpieczeństwo na strzelnicach). Obecnie te pytania są, dlatego najważniejsze żeby czytać dokumenty źródłowe, czyli przepisy.

Podchwytliwe pytania na egzaminie na patent służą nieznanym mi celom. Jeśli ktoś dalej pamięta wymiary pudełka 2 tygodnie po egzaminie to gratuluję wolnego miejsca w czaszce.

Jest coś poważnie nie w porządku z polskim podejściem do nauki, co zauważyłem także w toku studiów. Gdy teraz spotykamy się jako absolwenci, to nikt nie wyraża się z szacunkiem o programie nauczania. Celował on właśnie w utrudnianiu życia studentom, żeby udowodnić jak bardzo są głupsi od prowadzących. Na naszym kierunku większość pracujących studentów zarabiała więcej niż prowadzący, co pozwala zrozumieć potrzebę udowadniania wyższości prowadzących. Ludzie, którzy wtedy wywoływali w nas stres, obecnie wywołują wyłącznie pogardę i śmiech. Mimo bardzo dobrych wyników w nauce (żadne osiągnięcie, bo te wyniki oparte były na idiotycznych wymogach programowych i nieżyciowej wiedzy) tak właśnie zapamiętam swoich prowadzących ze studiów: małych ludzi bez wiedzy, którzy próbowali sztucznie się kreować na znawców.

"Kocenie świeżaków" nie podnosi rangi zdobytego przez późniejszych absolwentów uprawnienia. Dowodzi tylko marności intelektualnej kocących. Niestety, taki wniosek jest niemożliwy do zrozumienia dla większości ludzi, którzy lubią egzaminować.

Wracając do rzeczy, moim zdaniem byłoby sensowne przygotowanie jakiegoś miejsca ze zwiększoną ilością pytań egzaminacyjnych, łącznie z tymi od majtek juniorów, czym być może zajmę się w niedalekiej przyszłości.
Choć należy podkreślić, że jeśli ktoś chce uwalić zdających to nie ma z tym najmniejszego problemu, biorąc pod uwagę liczbę stron w przepisach, ich niejasność, czasem sprzeczność oraz generalny brak zrozumienia prawa, występujący też u mnie, zarówno przed, jak i po egzaminie na patent.
Ostatnio zmieniony 13 października 2016, 09:11 przez carambas, łącznie zmieniany 4 razy.
KKL
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 307
Rejestracja: 07 listopada 2012, 10:27
Tematy: 0
Lokalizacja: ZKS Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Patent strzelecki

Post autor: KKL »

carambas pisze:Podchwytliwe pytania na egzaminie na patent służą nieznanym mi celom.
A mnie się wydaje, że tu się nie ma czego doszukiwać -- po prostu chodzi o pieniądze. 400 zł za egzamin uwalony na teorii, a zatem nie generujący niepotrzebnych kosztów pod postacią zużytej amunicji i tarcz, bardzo się opłaca.
Awatar użytkownika
Markm
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 113
Rejestracja: 04 kwietnia 2015, 15:49
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Patent strzelecki

Post autor: Markm »

Panowie i Panie, w materiałach na stronie PZSS widnieją skrócone dane dotyczące regulaminowych ograniczeń w broni sportowej i tam zapis "Maksymalna długość komory nabojowej 76 mm" dla strzelb śrutowych gładkolufowych, znów w regulaminie ISSF przepisy dla strzelań dla rzutków mamy zapis pod 9.4.3.2.1: "Długość łuski wystrzelonego naboju nie może przekraczać 70mm." Czego się trzymać? To też jest między innymi w pdf od kolegi

carambas
dzięki za test, jak przerobię teorię na pewno będę ćwiczyć ;)
Ostatnio zmieniony 13 października 2016, 15:40 przez Markm, łącznie zmieniany 1 raz.
Thrud
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 963
Rejestracja: 07 października 2012, 19:05
Tematy: 0
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Patent strzelecki

Post autor: Thrud »

Jedna wartość odnosi się do broni (szczerze mówiąc nie wiem skąd dokładnie pochodzi), druga - do amunicji. Jedno drugiemu nie przeszkadza.
To nie karabin czy broń palna. To jednosuwowy silnik cieplny spalania wewnętrznego ze swobodnym tłokiem.
Awatar użytkownika
McMonster
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 772
Rejestracja: 23 marca 2015, 22:47
Tematy: 0
Lokalizacja: Wrocław
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Patent strzelecki

Post autor: McMonster »

Łuska przy wystrzale się otwiera, komora nabojowa musi być dłuższa, żeby ją pomieścić.
Dumny kolekcjoner staroci na amunicję scaloną i pseudosportowiec
Braterstwo, WKS Śląsk
Awatar użytkownika
mkl1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 9020
Rejestracja: 14 lipca 2006, 15:20
Tematy: 0
Lokalizacja: Katowice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Patent strzelecki

Post autor: mkl1 »

Jesteś pewien?
Wg Twojej teorii dla naboju 12ga 76mm komora powinna być jeszcze dłuższa?



Mam strzelbę z komorą 76 mm i z powodzeniem strzelam z 70mm i 76mm
Ostatnio zmieniony 13 października 2016, 17:51 przez mkl1, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie strzelać.
Jestem przyjaznym szopem :-D
Awatar użytkownika
McMonster
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 772
Rejestracja: 23 marca 2015, 22:47
Tematy: 0
Lokalizacja: Wrocław
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Patent strzelecki

Post autor: McMonster »

Nominalnie, czy po zmierzeniu naboju?
Dumny kolekcjoner staroci na amunicję scaloną i pseudosportowiec
Braterstwo, WKS Śląsk
Awatar użytkownika
mkl1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 9020
Rejestracja: 14 lipca 2006, 15:20
Tematy: 0
Lokalizacja: Katowice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Patent strzelecki

Post autor: mkl1 »

Nabój
Nie strzelać.
Jestem przyjaznym szopem :-D
franek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1787
Rejestracja: 20 maja 2007, 08:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Patent strzelecki

Post autor: franek »

[quote="Markm"][/quote]
Obie wartości są "słuszne". Jedna określa parametr broni - długość komory (są strzelby Benelli , Remington czy Baikal z komorą 89mm)
Drugi przepis określa maksymalną długość amunicji używanej na zawodach (tylko tych co podlegają pod ISSF) - 70mm długość łuski.

co nie oznacza że nie możesz użyć amunicji 12/89 w innych konkurencjach sportowych (wszystko jest sportem) które nie podlegają pod ISSF.

Edit:
na potrzeby egzaminu, nie istnieje sport poza ISSF. Tego należy się trzymać w przypadku wątpliwości.
IPSC, czy CP nie istnieją. Prawdziwy sport to to co grają na olimpiadzie :-)
Ostatnio zmieniony 13 października 2016, 21:21 przez franek, łącznie zmieniany 1 raz.
remington 44, rogers & spencer 44, Hawken .45, jednorurka 12ga i parę nitro
Awatar użytkownika
Markm
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 113
Rejestracja: 04 kwietnia 2015, 15:49
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Patent strzelecki

Post autor: Markm »

Dziękuję za odpowiedzi, widzę że trzeba wszystko wykuć...

Wszystko z ISSF ;)
Ostatnio zmieniony 13 października 2016, 21:34 przez Markm, łącznie zmieniany 1 raz.
Majek
Reactions:
Posty: 8
Rejestracja: 14 października 2016, 21:34
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Patent strzelecki

Post autor: Majek »

W ŁODZI
czekałem 14 dni na patent , od razu wysłałem o licencję i wysłali ja po 14 dniach 12.10 czekam wiec 2-3 dni i do WPA ....w sumie od egzaminu na patent do licencji 5 tygodni nieźle jak czytam inne posty
Majek
Reactions:
Posty: 8
Rejestracja: 14 października 2016, 21:34
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Patent strzelecki

Post autor: Majek »

Proponuje do nauki na patent test z NTS dostępny na Androida zawsze przy sobie w komórce ćwiczysz pytania w wolnych chwilach 200 pytań lub qiuz 10 losowch ocenianych jak egzamin wszedzień odnośniki do uobia w ikonka ze znakami zapytania można wkuc na pamięć bez problemu w wolnych chwilach
rzufik1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 401
Rejestracja: 01 lutego 2014, 19:10
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Patent strzelecki

Post autor: rzufik1 »

Majek no to chyba ustanowiłeś rekord :)
na wyposażeniu:) .177 ; .22lr ; 9x18 ; 9x19 ; 38SP ; 357MAG ; .223 ; 6.5 x 55 SE; 12x70.... i trochę CP
Majek
Reactions:
Posty: 8
Rejestracja: 14 października 2016, 21:34
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Patent strzelecki

Post autor: Majek »

Proponuje także ze strony Nadwislanskiego towarzystwa strzeleckiego N T S ściągnąć pytania 200 na komorke w formie quizu po 10 tak jak na egzamienię lub całość - mają wytłumaczenie z przypisami z UoBiA można ćwiczyć w wolnych chwilach .polecam także ew kurs przed patentem w Łodzi 50 pln przerabianie zagadnień trudnych słynna tabela wag i miar bróżni sportowej i inne przepisy generalnie dostępne na stronie PZSS
Majek
Reactions:
Posty: 8
Rejestracja: 14 października 2016, 21:34
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Patent strzelecki

Post autor: Majek »

:-D Jeśli tylko wysłany z warszawy list dojdzie 130 km w miarę szybko :> dam znać i odpowiedzieli w Ciągu dnia na email grzeczne zapytanie o termin rozpatrzenia...a tu info ze juz wysłane jestem w szoku szczerze mówiąc. .
Ale mieli zrobić piątki tylko do licencji i patentów praca biurowa bo za dużo im zalegalo.
było info na PZSS
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”