Drodzy Użytkownicy,

Od dnia 25 maja 2018 r. wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych, określane jako RODO.

W związku z tym poniżej regulaminu forum zostały zamieszczone wytyczne związane z tym rozporządzeniem.

Bardzo proszę poświęcić chwilkę i wczytać się w te przepisy, nie jest tego dużo.

Regulamin i rozporządzenie

Pozdrawiamy,
Administracja forum

Broń sportowa a obrona

Moderator: Moderatorzy WBP

iiyama
Zarejestrowany użytkownik
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Broń sportowa a obrona

Postautor: iiyama » 2016-10-13, 11:32

Cześć
Mam takie pytanie bo
Przeglądałem forum i doszedłem do wniosku, że broń sportową niby można użyć w obronie koniecznej , stanie wyższej konieczności, ale nawet jak ta obrona będzie zasadna to i tak WPA cofa pozwolenie za użycie broni poza strzelnicą.
Czyli rozumiem to tak:
1. mam broń przy sobie grozi mi coś napastnik z nożem leci na mnie to uciekam, aby nie ryzykować utraty pozwolenia ewentualnie użyć gazu ( który zawsze mam przy sobie i na szczęście nigdy nie byłem w takiej sytuacji abym musiał go użyć )
2. kiedyś na Śląsku w markecie jakiś wariat oddał strzały z broni ostrej, w takim przypadku też uciekać i ratować tylko siebie , zadzwonić na policję, bo co z tego jeśli komuś pomożemy jak stracimy pozwolenie.

Jeśli w/g was zaśmiecam to przepraszam, ale chce mieć jasność co do tego tematu

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 2016-10-13, 12:36 przez 9x19, łącznie zmieniany 1 raz.

9x19
R.I.P
R.I.P
Grupa: RIP
Kontaktowanie:

Re: Broń sportowa a obrona

Postautor: 9x19 » 2016-10-13, 12:37

Jeżeli obrona konieczna zostanie uznana za zasadną, to WPA nie będzie mogło cofnąć pozwolenia, bo działałeś zgodnie z prawem.

Awatar użytkownika
kuras999
Status: Online

Postautor: kuras999 » 2016-10-13, 13:14

iiyama pisze:WPA cofa pozwolenie za użycie broni poza strzelnicą.

Nie ma takiego przepisu

iiyama

Postautor: iiyama » 2016-10-13, 13:24

9x19 pisze:Jeżeli obrona konieczna zostanie uznana za zasadną, to WPA nie będzie mogło cofnąć pozwolenia, bo działałeś zgodnie z prawem.

A jak to się ma do punktu drugiego mojego pytanie? Wtedy już nie ma obrony koniecznej chyba, że wymierzy we mnie.

kuras999 pisze: Nie ma takiego przepisu

Ale z tego co czytałem używać wolno tylko na strzelnicach

desperado

Postautor: desperado » 2016-10-13, 13:25

BTW. Co grozi za użycie broni poza strzelnicą? (nie w kontekście samoobrony).

Awatar użytkownika
kuras999

Postautor: kuras999 » 2016-10-13, 13:29

iiyama pisze:
9x19 pisze:Jeżeli obrona konieczna zostanie uznana za zasadną, to WPA nie będzie mogło cofnąć pozwolenia, bo działałeś zgodnie z prawem.

A jak to się ma do punktu drugiego mojego pytanie? Wtedy już nie ma obrony koniecznej chyba, że wymierzy we mnie.

kuras999 pisze: Nie ma takiego przepisu

Ale z tego co czytałem używać wolno tylko na strzelnicach

Czytałeś to co ktoś napisał czy w ustawie? Obowiązuje Ciebie to co w ustawie nie opinia innych.

A co do pytania o odparcie zagrożenia nie dotyczącego Ciebie jest to stan wyższej konieczności art 26kk
Ostatnio zmieniony 2016-10-13, 13:29 przez kuras999, łącznie zmieniany 1 raz.

iiyama

Postautor: iiyama » 2016-10-13, 13:38

kuras999 pisze:
Czytałeś to co ktoś napisał czy w ustawie? Obowiązuje Ciebie to co w ustawie nie opinia innych.

A co do pytania o odparcie zagrożenia nie dotyczącego Ciebie jest to stan wyższej konieczności art 26kk

ok, dzieki

Mam jeszcze jedno pytanie, czy muszę powiadamiać WPA, dzielnicowego jak chce też broń przechowywać w mojej firmie w innym mieście? Czasami wracam z zawodów i muszę jechać do firmy i wożenie broni najpierw do domu jest uciążliwe, a w aucie nie będę jej zostawiał, chce kupić drugi sejf s1 do firmy

Wyspiarz

Postautor: Wyspiarz » 2016-10-13, 13:43

iiyama pisze:
kuras999 pisze:

ok, dzieki

Mam jeszcze jedno pytanie, czy muszę powiadamiać WPA, dzielnicowego jak chce też broń przechowywać w mojej firmie w innym mieście? Czasami wracam z zawodów i muszę jechać do firmy i wożenie broni najpierw do domu jest uciążliwe, a w aucie nie będę jej zostawiał, chce kupić drugi sejf s1 do firmy

teoretycznie nie musisz, musisz podac głowne miejsce przechowywania, jak jesteś poza domem np w pracy i tam masz szafę S1 i tam trzymasz bron okazyjnie to nie ma problemu.

pzdr. Łukasz

Zbigniew Rybka

Postautor: Zbigniew Rybka » 2016-10-13, 13:48

desperado pisze:BTW. Co grozi za użycie broni poza strzelnicą? (nie w kontekście samoobrony).

Art. 51 UOBiA. Areszt lub grzywna. Dodatkowo może być odebranie broni.
W. Moore .36 Bondini, C. Moore Pedersoli .46 skałka, Colt Army 1860 Pietta, Mortimer .36 Bondini, Alamo Rifle .50 skałka, Walther CPM 1, FWB C60.

Awatar użytkownika
kuras999

Postautor: kuras999 » 2016-10-13, 13:51

K.J.Nowacki.Poznań pisze:
Nieprawda. Jeśli zagrożenie wynika z bezprawnego zamachu, jest to obrona konieczna.

Ludzie, czytajcie ustawy, a nie forum!

Faktycznie mój błąd, tak czy tak nie ma w tej sytuacji problemu.

Wyspiarz

Postautor: Wyspiarz » 2016-10-13, 13:56

nie czytasz ze zrozumieniem :) podajesz głowne miejsce przechowywania broni chociażby do kontroli, ale każdego kolejnego okazyjnego nie trzeba.

pzdr. Łukasz

Awatar użytkownika
kuras999

Postautor: kuras999 » 2016-10-13, 13:58

Zbigniew Rybka pisze:
desperado pisze:BTW. Co grozi za użycie broni poza strzelnicą? (nie w kontekście samoobrony).

pod warunkiem używania tej broni w celach sportowych lub szkoleniowych

shapi

Postautor: shapi » 2016-10-13, 14:00

Wyspiarz pisze:nie czytasz ze zrozumieniem :) podajesz głowne miejsce przechowywania broni chociażby do kontroli, ale każdego kolejnego okazyjnego nie trzeba.

pzdr. Łukasz

Nie! Nie ma obowiazku podawania miejsca przechowywania broni... Policji podaje się tylko miejsce pobytu - może jest to dziura w ustawie, ale tak to działa.

Chłopy, ogarnijcie się, jeden temat, a 5 różnych odpowiedzi, z czego większość błędna. Czytajcie ustawy, nie forum :) - a nawet na forum ten temat był już kilka razy poruszany.

Żeby nie być gołosłownym, krótki wyciąg z ubojki, dotyczący obowiązków i sankcji dotyczących miejsca pobytu - nie ma w ustawie (ani rozporządzeniu o przechowywaniu) słowa o informowaniu/sankcjach za brak informowania o miejscu przechowywania broni:

Kod: Zaznacz cały

Art. 17. 1. Właściwy organ Policji może odmówić wydania pozwolenia na broń osobie, która naruszyła:
1) warunki określone w pozwoleniu na broń, o których mowa w art. 10 ust. 7;
2) obowiązek rejestracji broni, o którym mowa w art. 13 ust. 1;
3) obowiązek zawiadomienia o utracie broni, o którym mowa w art. 25;
4) obowiązek zawiadomienia o zmianie miejsca stałego pobytu, o którym mowa w art. 26;
5) zasady przechowywania oraz ewidencjonowania broni i amunicji oraz ich noszenia, o których mowa w art. 32.

Art. 26. Osoba posiadająca pozwolenie na broń lub posiadająca broń podlegającą rejestracji, która nie wymaga pozwolenia na broń, jest obowiązana w razie zmiany miejsca stałego pobytu zawiadomić o tym fakcie pisemnie, w terminie 14 dni od dnia zmiany miejsca stałego pobytu, organ Policji właściwy ze względu na nowe miejsce stałego pobytu

Art. 27. 1. Właściwe organy Policji, a w stosunku do żołnierzy zawodowych – właściwe organy wojskowe, są uprawnione do kontroli wykonywania obowiązków wynikających z przepisów ustawy przez osoby oraz podmioty, o których mowa w art. 29 ust. 1.
2. Komendant Główny Policji, z zastrzeżeniem ust. 3, prowadzi rejestr zawierający:
1) dane osobowe osób:
a) posiadających pozwolenie na broń,
b) dopuszczonych do posiadania broni, posiadających legitymację osoby dopuszczonej do posiadania broni,
c) ubiegających się o pozwolenie na broń lub dopuszczenie do posiadania broni,
d) posiadających kartę rejestracyjną broni;
2) dane dotyczące podmiotów, o których mowa w art. 29 ust. 1;
3) urzędowe informacje i opinie o tych osobach i podmiotach sporządzone w związku ze sprawami pozwoleń na broń;
4) określenie liczby posiadanych przez te osoby lub podmioty egzemplarzy broni oraz jej rodzaju i cech identyfikacyjnych.
2a. Dane osobowe, o których mowa w ust. 2 pkt 1, obejmują:
1) imię i nazwisko;
2) imię ojca i imię matki;
3) miejsce i datę urodzenia;
4) adres miejsca stałego pobytu;
5) numer ewidencyjny Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności (PESEL).

Art. 51. 1. Kto bez wymaganej rejestracji posiada broń pneumatyczną albo zbywa osobie nieuprawnionej broń pneumatyczną albo miotacz gazu obezwładniającego lub narzędzie albo urządzenie, którego używanie może zagrażać życiu lub zdrowiu, podlega karze aresztu albo grzywny.
2. Tej samej karze podlega, kto:

3) posiadając pozwolenie na broń lub posiadając broń podlegającą rejestracji, która nie wymaga pozwolenia na broń, nie dopełnia obowiązku pisemnego zawiadomienia właściwego organu Policji o zmianie miejsca stałego pobytu w terminie 14 dni od dnia zmiany miejsca stałego pobytu;

Art. 9. 1. Broń palną i amunicję do tej broni, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 11, można posiadać na podstawie pozwolenia na broń wydanego przez właściwego ze względu na miejsce stałego pobytu zainteresowanej osoby lub siedzibę zainteresowanego podmiotu komendanta wojewódzkiego Policji, a w przypadku żołnierzy zawodowych – na podstawie pozwolenia wydanego przez właściwego komendanta oddziału Żandarmerii Wojskowej.
Ostatnio zmieniony 2016-10-13, 14:08 przez shapi, łącznie zmieniany 2 razy.

vantv8

Postautor: vantv8 » 2016-10-13, 14:08

Należy podać tylko aktualne miejsce stałego pobytu Art. 18.

kuras999 pisze:
Zbigniew Rybka pisze:

pod warunkiem używania tej broni w celach sportowych lub szkoleniowych

Czyli w innych celach można używać.

9x19
R.I.P
R.I.P
Grupa: RIP
Kontaktowanie:

Postautor: 9x19 » 2016-10-13, 14:12

Na posiadaczu pozwolenia nie ciąży obowiązek podania, gdzie przechowuje i gdzie zamierza przechowywać swoją broń. Przepisy mówią jak ma przechowywać (klasa co najmniej S1 ...), a nie gdzie. Miejsce przechowywania broni należy ujawnić, gdy Policja będzie kontrolować warunki przechowywania broni. A broń, mieszkając we Wrocławiu. możesz przechowywać u kumpla w Olsztynie, jeżeli masz taką fantazję. Policji zgłasza się jedynie miejsce stałego pobytu i jego zmiany.

Za użycie broni sportowej w obronie koniecznej nie grozi żadna kara, ani odebranie broni, gdyż jej właściciel działał w zgodzie z prawem. A skoro tak, to nie mogą go spotkać żadne represje ze strony administracji.

Wróć do „Prawo i broń - WBP”