hybryda kolekcjonerka+sportowe

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
Iperyt68
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3187
Rejestracja: 03 października 2012, 21:47
Tematy: 0
Lokalizacja: Świętoszów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: hybryda kolekcjonerka+sportowe

Post autor: Iperyt68 »

Miszczszczelecki pisze:...Mam pistolet 9mm PARA w kolekcjonerce i planuję do niego dokupić adapter 22lr na promesę sportową.
Co dostanę wynikowo?
Chodzi o kwestię noszenia broni...
Wynikowo dostaniesz broń, której nie wolno ci będzie legalnie nosić. I wyluzuj bo źle zacząłeś ;| Aha, "nie" z przymiotnikami to jednak razem piszemy...
vivere militare est
Awatar użytkownika
Miszczszczelecki
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 144
Rejestracja: 16 maja 2016, 23:11
Tematy: 23
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: hybryda kolekcjonerka+sportowe

Post autor: Miszczszczelecki »

Oczywiście że razem!

Jestem absolutnym przeciwnikiem noszenia broni posiadanej na pozwolenie do celów sportowych - absolutnym!
Nie nosiłem, nie noszę i nosił nie będę! Inni niech robią jak sobie chcą!
To że w 1 moim zapytaniu użyłem stwierdzenia że chodzi o noszenie broni miało tylko naświetlić problem.

A problem jest w tym czy mogę złożyć sobie pistolet z elementów nabytych na podstawie promes na 2 różne cele i uzyskanych na tej podstawie zezwoleń również na 2 różne cele: sportowy i kolekcjonerski!
Czy to będzie legalne?
1911 SWISS ARMS .177
PRESTON
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 189
Rejestracja: 01 marca 2016, 20:56
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: hybryda kolekcjonerka+sportowe

Post autor: PRESTON »

Jak dla mnie zakończy się to wpisem do książeczki adnotacji o zakazie noszenia z adapterem (zarejestrowanym na sportowe).
.22LR, 9x18, 9x19, .223, .308W, 7.62x39, 12/70, .45ACP.
Thrud
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 963
Rejestracja: 07 października 2012, 19:05
Tematy: 0
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: hybryda kolekcjonerka+sportowe

Post autor: Thrud »

Połączyć możesz, nie ma ku temu przeciwwskazań prawnych. Natomiast co do noszenia, zgodnie z art. 5 ust. 1 oraz ust. 2 ustawy o broni i amunicji, szkielet, jako istotna część broni, jest traktowana tak samo jak "kompletna" broń. Po wspomnianym przez Ciebie połączeniu, będziesz miał (patrząc pod kątem istotnych części broni) szkielet zarejestrowany w ramach pozwolenia do celów kolekcjonerskich oraz lufę z komorą nabojową i zamek zarejestrowane do celów sportowych. Podpinając magazynek załadowany amunicją spełniasz definicję noszenia broni opisaną w art. 10 ust 9 ustawy. Czyli łamiesz zakaz z art. 10 ust. 8. Mam nadzieję że teraz jest to w pełni jasne.

A przy okazji, pytanie do kolegi 9x19 - a co w drugą stronę? Czyli szkielet na sportowe a reszta na kolekcjonerskie? Mam wrażenie, że dopóki nie wprowadzę naboju do komory, to prawa nie naruszam. Ot, taka zabawa umysłowa :-D.
To nie karabin czy broń palna. To jednosuwowy silnik cieplny spalania wewnętrznego ze swobodnym tłokiem.
Awatar użytkownika
Miszczszczelecki
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 144
Rejestracja: 16 maja 2016, 23:11
Tematy: 23
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: hybryda kolekcjonerka+sportowe

Post autor: Miszczszczelecki »

Dzięki za szczegóły.
Tak jak pisałem - nosić nie zamierzam, a strzelać, oczywiście o ile zdecyduję się na zakup tego adaptera, to pewnie mogę.

Samo przechowywanie takiego składaka może być też problemem jak się znajdzie upierdliwy kontroler.
1911 SWISS ARMS .177
vantv8
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 230
Rejestracja: 11 lipca 2015, 12:29
Tematy: 0
Lokalizacja: Śląsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: hybryda kolekcjonerka+sportowe

Post autor: vantv8 »

9x19 pisze:To pożegnaj się z noszeniem pistoletu sportowo - kolekcjonerskiego. Sportowy będzie tylko zamek i lufa, a szkielet kolekcjonerski więc noszenie odpada. A poza tym poco chcesz chodzić z załadowaną bronią? Jesteś przygotowany psychicznie by zabić drugiego człowieka?
:?: :?: :?: :?:
Zadałem wcześniej podobne pytanie, a uzyskałem inną odpowiedź.
Awatar użytkownika
go43
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 791
Rejestracja: 09 października 2007, 10:59
Tematy: 5
Lokalizacja: Kwidzyn
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: hybryda kolekcjonerka+sportowe

Post autor: go43 »

Zdecyduj się...
Miszczszczelecki pisze: Co dostanę wynikowo?
Chodzi o kwestię noszenia broni.
Miszczszczelecki pisze: Tak jak pisałem - nosić nie zamierzam,
KSSK Gward Kwidzyn
9x19
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 8028
Rejestracja: 10 marca 2006, 22:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Olsztyn KS GARDA
Grupa: RIP
Kontakt:

Re: hybryda kolekcjonerka+sportowe

Post autor: 9x19 »

Thrud pisze: ..... A przy okazji, pytanie do kolegi 9x19 - a co w drugą stronę? Czyli szkielet na sportowe a reszta na kolekcjonerskie? Mam wrażenie, że dopóki nie wprowadzę naboju do komory, to prawa nie naruszam. Ot, taka zabawa umysłowa :-D.
vantv8 pisze: .... Zadałem wcześniej podobne pytanie, a uzyskałem inną odpowiedź.
Po dokładnej analizie ustawy, która nie pozwala na rozszerzające interpretowanie przepisów dot. broni i amunicji, należy stwierdzić, że hybryda składająca się z elementów broni sportowej do celów kolekcjonerskich oraz broni sportowej do celów sportowych, nie może być noszona czyli przemieszczana w stanie załadowanym (nabój w komorze nabojowej lub w magazynkach podpiętych do broni). Jak by nie patrzeć taka hybryda mieści się w zakresie pojęcia broni sportowej posiadanej do celów kolekcjonerskich.
vantv8
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 230
Rejestracja: 11 lipca 2015, 12:29
Tematy: 0
Lokalizacja: Śląsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: hybryda kolekcjonerka+sportowe

Post autor: vantv8 »

A czy kwestią istotną/rozstrzygającą nie jest tu nabój/łuska?

Jeżeli wsadzimy do szkieletu kolekcjonerskiego komorę nabojową sportową, to w wyniku oddania strzału wystrzelimy pocisk sportowy i powstanie odstrzelona łuska, która jeśli by z nią pójść do laboratorium policyjnego, została by opisana jako sportowa. Czyli logiczne i zasadne będzie, że strzelano z broni sportowej?
Awatar użytkownika
biper
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3223
Rejestracja: 20 stycznia 2015, 09:28
Tematy: 18
Lokalizacja: okolice 3city
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: hybryda kolekcjonerka+sportowe

Post autor: biper »

:roll:

OK.. pocisk sportowy, to jeszcze jestem w stanie sobie wyobrazić.. taki super szybki, coś jak Ben Jonson na 100m.. Albo super precyzyjny.. jak oszczep miotany na olimpiadzie.
Ale sportowa łuska.. hmm.. może taka smukła.. i zwinnie wyskakująca z komory jak gimnastyczna - 4 salta i 2 piruety..

:033:
SKS Ardea || Pomorskie Stowarzyszenie Strzelecko-Kolekcjonerskie "DO BRONI"
vantv8
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 230
Rejestracja: 11 lipca 2015, 12:29
Tematy: 0
Lokalizacja: Śląsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: hybryda kolekcjonerka+sportowe

Post autor: vantv8 »

;)
ja tylko próbuje dostosować logikę do UOBiA :568:

(W zasadzie może dojść do takiej sytuacji dzięki bzdurnym celom posiadania broni, że raz jedna i ta sama lufa wystrzeli pocisk (namaszczony przez WPA na) kolekcjonerski, a po założeniu konwersji (ta sama) lufa wystrzeli pocisk sportowy. A co najśmieszniejsze, sama lufa jest anonimowa (bez numerów).)
tomekwroclawski
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 2443
Rejestracja: 14 listopada 2010, 19:39
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Re: hybryda kolekcjonerka+sportowe

Post autor: tomekwroclawski »

1. lufa nie jest anonimowa, bo ma swój numer i trzeba być ignorantem żeby o tym nie wiedzieć

2. nie próbujesz dopasować się do ustawy tylko pójść dokładnie w poprzek, może dla zasady, może faktycznie z potrzeby chwili

3. zagadnienie może i ciekawe z prawnego punktu widzenia, ale zbędne z punktu widzenia kowalskiego
vantv8
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 230
Rejestracja: 11 lipca 2015, 12:29
Tematy: 0
Lokalizacja: Śląsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: hybryda kolekcjonerka+sportowe

Post autor: vantv8 »

Ad. 1 Widziałem kilka AR15 z USiA, które numerowane mają tylko lower. I co wtedy? Lufa ma tylko oznaczenie kalibru.
Awatar użytkownika
LordKitaKul
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 512
Rejestracja: 03 sierpnia 2015, 20:32
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: hybryda kolekcjonerka+sportowe

Post autor: LordKitaKul »

go43 pisze:Zdecyduj się...
(...)
To, że kolega chce się dowiedzieć, czy jego broń można nosić, wcale nie musi implikować, że chce ją nosić. Też mnie ciekawi ten wątek, choć nie zamierzam posiadać takiej hybrydy - ot, interesująca zagadka prawna.
Ostatnio zmieniony 13 października 2016, 15:46 przez LordKitaKul, łącznie zmieniany 1 raz.
Nawet jeśliby ostatniego flagowca zdobędzie bezwarunkowo zaledwie kwarta spośród nich, owoc wysyłce będzie szampański, zwykle, że setki figur zamówi go aleją cybernetyczną!
tomekwroclawski
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 2443
Rejestracja: 14 listopada 2010, 19:39
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Re: hybryda kolekcjonerka+sportowe

Post autor: tomekwroclawski »

vantv8 pisze:Ad. 1 Widziałem kilka AR15 z USiA, które numerowane mają tylko lower. I co wtedy? Lufa ma tylko oznaczenie kalibru.
wróć :)

jeśli mówimy o lufie jako o kawałku rury, to tak, zgadza się, bo lufę jako taką się po prostu wykręca i wymienia

w przypadku broni precyzyjnej kupuje od razu kilka sztuk, prowadzi resurs i wymienia

zaś w czasie II WŚ wymiana luf w ogóle nie była niczym nie zwykłym, po prostu w wyniku wysokiej temperatury ulegały zniszczeniu

w necie zaś można kupić bey trudu, np. na optyce myśliwskiej, tzw. surówki luf Lothar Walter, które zgodnie z UoBiA istotną częścią broni nie są

jeśli mówimy o lufie wraz z komorą nabojową a to poeta miał zapewne na myśli, to mówimy o numerze
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”