HW 85 a HW 95

Tematy dotyczące wiatrówek

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Awatar użytkownika
zbych16
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 20
Rejestracja: 21 sierpnia 2016, 12:57
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

HW 85 a HW 95

Post autor: zbych16 »

Witajcie, :516:
przymierzam się dość mocno do zakupu swojej pierwszej wiatrówki. Wybór jak w tytule. Jednak mam pewne wątpliwości co do tych karabinów biorąc pod uwagę moje preferencje.
Preferencje: Chciałbym do wiatrówki dorobić tłumik oraz ważne są otwarte. W przyszłości luneta.
Wątpliwości: Lufa. Przede wszystkim długa lufa (500mm) w 85tce i krótsza (410mm) w 95. Nie wiem co o tym myśleć. Z tego o wyczytałem w internecie są zarówno zwolennicy jak i przeciwnicy. Niestety nie znalazłem żadnych testów porównujących długą i krótszą lufę. Wszystko na ten temat jest opinią bądź przypuszczeniami. Bardzo nie chciałbym przy tym obcinać lufy. Jeśli nie byłoby różnic w sile/celności między dłuższą i krótszą lufa od razu brałbym dłuższą.W celności/sile, ale oczywiście uwzględniając tłumik. Co daje kolejno ok.700 i 610mm :-D Estetycznie jestem fanem długich luf, bardzo mnie się podobają. Sprawiają wrażenie mocy. Jak np. w karabinku przeciwpancernym https://pl.wikipedia.org/wiki/Karabin_p ... rny_wz._35 I nie, nie mam kompleksów... 8-)
Otwarte. W 85 wymienna muszka, w 95 brak.
No i nie wiem jak jest naprawdę, ale u AK 85tka wygląda obłędnie kolorystycznie :shock: Wszystkie takie są czy tylko ta jedna na zdjęciu?
Ostatnio zmieniony 23 września 2016, 14:55 przez zbych16, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
mirek123
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1736
Rejestracja: 10 kwietnia 2009, 13:16
Tematy: 0
Lokalizacja: scyzorownia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: HW 85 a HW 95

Post autor: mirek123 »

zbych16 pisze: Wątpliwości: Lufa. Przede wszystkim długa lufa (500mm) w 85tce i krótsza (410mm) w 95. Nie wiem co o tym myśleć. Z tego o wyczytałem w internecie są zarówno zwolennicy jak i przeciwnicy.
Zwolenników tyle samo co przeciwników ;laughing: .A zasada jest prosta : w wiatrówce sprężynowej lufa powinna być :

AA Prosport - Długość lufy: 242 mm
HW 97k - długość lufy: 300 mm
Air Arms TX200 HC - Długość lufy: 242 mm
Air Arms TX200 Mk3 - Długość lufy: 335 mm

To są "lidery" celności wiatrówek sprężynowych :wink:

Doczytaj czemu wszyscy a przynajmniej mi znani "macherzy" proponują ucięcie długiej lufy i wtedy zrobienie tłumika .Jak na długą lufę 500mm założysz tłumoka min 12-15cm to będziesz miał wiosło nie karabin.
Ostatnio zmieniony 23 września 2016, 18:02 przez mirek123, łącznie zmieniany 2 razy.
FEG GPM-01
Awatar użytkownika
slawol75
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 316
Rejestracja: 19 lipca 2009, 10:49
Tematy: 6
Lokalizacja: WSST Strzelec
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: HW 85 a HW 95

Post autor: slawol75 »

Witaj,
jestem zwolennikiem cięcia :-D
http://forum-bron.pl/viewtopic.php?f=12 ... k#p1479289

pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 23 września 2016, 19:43 przez slawol75, łącznie zmieniany 1 raz.
zawsze środkiem krzyża :-D
Awatar użytkownika
zbych16
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 20
Rejestracja: 21 sierpnia 2016, 12:57
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: HW 85 a HW 95

Post autor: zbych16 »

@slawol75 pisałeś, że względem 95tki Slavia dawała Ci więcej radości. A jak byś porównał do powyższych 85? Jestem ciekaw na jakim stadium udoskonalania sprawiała Ci najwięcej przyjemności? I jak do tego się miało obcięcie lufy, oczywiście :>
@mirek123 jeśli miałaby wyglądać jak wiosło, jak pisałem wyżej, mnie to baaardzo pasuje :D Ważne, by nie strzelała jak wiosło :-?
Zauważyłem, że wiatrówki sprzedawane fabrycznie z tłumikiem mają krótsze lufy (ale ze mnie bystrzak ;laughing: ). Te sprzedawane bez tłumika - dłuższe. Dlaczego więc te bez tłumika nie mają krótszych luf, jak te sprzedawane z tłumikiem? Rozumiem, że jedynym czynnikiem jest kwestia naciągu?
Ostatnio zmieniony 23 września 2016, 20:29 przez zbych16, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
mirek123
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1736
Rejestracja: 10 kwietnia 2009, 13:16
Tematy: 0
Lokalizacja: scyzorownia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: HW 85 a HW 95

Post autor: mirek123 »

slawol75 pisze: Ale od samego początku chciałem chwyt taki jak w FWB300.
slawol75 pisze: I ten chwyt ;laughing: Bajka :-D
Nie ma lepszego :piwo:
zbych16 pisze: @mirek123 jeśli miałaby wyglądać jak wiosło, jak pisałem wyżej, mnie to baaardzo pasuje :D Ważne, by nie strzelała jak wiosło :-?
I tu jest pies pogrzebany ale to trzeba by już samemu sprawdzić. :one:
Ostatnio zmieniony 23 września 2016, 20:44 przez mirek123, łącznie zmieniany 1 raz.
FEG GPM-01
Awatar użytkownika
slawol75
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 316
Rejestracja: 19 lipca 2009, 10:49
Tematy: 6
Lokalizacja: WSST Strzelec
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: HW 85 a HW 95

Post autor: slawol75 »

W Slavce miałem mniej J, dlatego pracowała bardzo łagodnie. To mi odpowiadało w rekreacji. Niemniej postawiłem na około limitową moc, stąd zmiana na HW. Przy blisko 16J jest super. W porównaniu z długą lufą skrócił się nieco cykl strzału. W sprężynie nie musi być długa lufa aby było celnie, w przeciwieństwie do PCP. Jeśli długość lufy bez tłumika była by taka jak w karabinkach z tłumikiem byłoby bardzo głośno. Dlatego zakłada się tłumik. I przy naciąganiu nie byłoby wygodnie. Długą lufkę ciąć bez żalu + tłumik...Spójrz na to co pisze mirek123 w kwestii długości luf w topowych karabinkach 8-)
Ostatnio zmieniony 23 września 2016, 21:23 przez slawol75, łącznie zmieniany 1 raz.
zawsze środkiem krzyża :-D
Awatar użytkownika
spioch
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 86
Rejestracja: 03 listopada 2015, 18:20
Tematy: 0
Lokalizacja: Kościan
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: HW 85 a HW 95

Post autor: spioch »

85 i 95 to ten sam system, trochę różne osady,różne długości luf. W sprężynach krótsza lufa daje większą poręczność, lepszą celność(śrut krócej przebywa w "targanej" odrzutem lufie) i podobno nieco większą moc(tu zdania są trochę podzielone,zwłaszcza wśród teoretyków) oraz trudniejszy naciąg w łamańcach.
Mam hw95 z wymiennymi insertami muszki ,jak na moje małe umiejętności,jest bardzo celna zarówno z otwartych,jak i optyki. Hw 85 moim zdaniem wybierają osoby bardziej nastawione na strzelanie z otwartych- dłuższa lufa=dłuższa linia celowania.
Awatar użytkownika
zbych16
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 20
Rejestracja: 21 sierpnia 2016, 12:57
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: HW 85 a HW 95

Post autor: zbych16 »

@slawol75 to co piszesz jak najbardziej wydaje się mieć sens.
slawol75 pisze:Długą lufkę ciąć bez żalu + tłumik...
Ale traci się otwarte. No i moim zdaniem wygląd.
slawol75 pisze:Spójrz na to co pisze mirek123 w kwestii długości luf w topowych karabinkach 8-)
Ale względnie topowe HW 98 ma 410mm. Poza tym patrząc na Weihraucha większość modeli ma 400mm+. Nie przeczę, że krótka lufa nie ma wpływu na celność, ale chyba taki producent jak Weihrauch nie żałowałby nam celności, oszczędzając przy tym sporo materiału ;laughing:
@spioch A skąd wymienne inserty w 95? :shock:
Chyba znalazłem coś właściwego. Zwie się HW 85K. Lufa 410mm, otwarte z wymiennymi insertami. Jestem ciekaw co oprócz wymiennych insertów różni ten model od HW95?
Jest ktoś w stanie powiedzieć jak to jest z tymi wymiennymi insertami. Przydają się? Jest jakaś zależność między celem a wzorem muszki? Lepsza widoczność o danej porze? Nigdy się z czymś takim nie spotkałem w praktyce. Nie wiem czy warte dopłacania niemal 100zł...
Ostatnio zmieniony 24 września 2016, 20:24 przez zbych16, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
spioch
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 86
Rejestracja: 03 listopada 2015, 18:20
Tematy: 0
Lokalizacja: Kościan
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: HW 85 a HW 95

Post autor: spioch »

Mam ten starszy model- lufa w kostce ma dookoła ząbki,a nie "kwiatek". Na końcu lufy jest "mini szyna" na którą nasuwa się i skręca tunel muszki z wymiennymi insertami. Wielkość jak i kształt muszki (tak samo jak 4 wzory obrotowej szczerbinki) dostosowuje się do rozmiaru celu i odległości.W praktyce zazwyczaj używasz cały czas tej samej-tej która najbardziej Ci odpowida.
Awatar użytkownika
swinka
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 276
Rejestracja: 07 kwietnia 2013, 17:07
Tematy: 0
Lokalizacja: Zabrze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: HW 85 a HW 95

Post autor: swinka »

HW95 lux ma wymienne inserty
HW95 Lux 4,5mm + Vortex Diamondback 4-12x40 AO
HW40 4,5mm
ben_sage
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 981
Rejestracja: 17 lutego 2010, 20:36
Tematy: 18
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: HW 85 a HW 95

Post autor: ben_sage »

85tka też ma wymienne, moja miała...
Jeśli będziesz strzelać z otwartych to weź 85 dłuższa lufa będzie lepsza. Jeśli więcej z optyki to 95kę. 85 będzie się ciup lżej naciągać z racji dłuższej lufy.
Jeśli podoba ci się zakryta kostka lufy i strzelasz dla zabawy to kup 95lux.
Awatar użytkownika
zbych16
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 20
Rejestracja: 21 sierpnia 2016, 12:57
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: HW 85 a HW 95

Post autor: zbych16 »

Myślę, że kompromisem podług moich preferencji tj. tłumik, otwarte, później luneta będzie lufa 410mm. To już jest pewne. Pozostaje jeszcze czy będzie to 85 czy 95, ale tu znaczenie będzie miała cena no i wymienność insertów w 85 ; ). Dlaczego do strzelania do zabawy akurat 95lux? :-D
swinka pisze:HW95 lux ma wymienne inserty
Tylko czy łoże ambi dla praworęcznego jest tak samo dobre jak w zwykłem 85/95. Bo one mają je identyczne? Jeśli chodzi o 95lux ponadto minusem jest cena. Biorąc pod uwagę, że początkowo chciałem kupić wiatrówkę do 500zł, później (dzięki forum-nie wiem czy to dobrze...) przez HW50S, HW35 dotarłem do HW85 i to jest naprawdę max na co mogę sobie pozwolić.
Jeśli juź doszliśmy do kwestii ceny (a właściwie sam doszedłem :) ) to co myślicie o sklepie srut.pl ? Jest tam b. tanio (taniej niż u AK!) i to wydaje się być niepokojące, rzekłbym. HW 95lux za 1400zł?! Droższe od zwykłego o 50zł i przy tym tańsze od 85k? Popatrzcie sami zresztą. Niestety opisy wiatrówek bardzo skromne i do tego błędne (HW85k Długość całkowita:1150 mm przy lufie 410mm). Co sądzicie o tym?
ben_sage
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 981
Rejestracja: 17 lutego 2010, 20:36
Tematy: 18
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: HW 85 a HW 95

Post autor: ben_sage »

No bo jak będziesz chciał postrzelać z 95lux z otwartych to już krótsza lufa robi swoje będzie to bardziej zabawa w porównaniu do 85ki.
Jeśli chcesz strzelać z optyki to w zasadzie nic nie stoi na przeszkodzie byś kupił 95tkę. Nie ma sensu rżnąć lufy by z 85ki robić 95tkę no chyba że chcesz jeszcze krótszą lufę.
Moim zdaniem cena nie jest minusem bo płacisz 100zł z groszem i masz zakrytą kostkę i wyższą bakę,chwyt też też bliżej spustu minimalnie większy kąt załamania.

Jeśli z kolei robi ci różnicę te stówkę to może zastanów się nad hw50 bo raz że tańsza,oczywiście z 2J w dół 13-14J model wyżej 15-16J w dół co przy 50metrach nie robi większej różnicy. W zwykłej wersji(nie lux) 95tki czy 85ki baka w zasadzie też jest kiepawa pod optykę podobnie jak w 50tce. Jak znajdziesz tańszy i pewny sklep to ok, tylko uważaj bo czasem mogą być jakieś zaległe stany a były zmiany w hw a u Andrzeja masz prosto od sąsiada.
Awatar użytkownika
zbych16
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 20
Rejestracja: 21 sierpnia 2016, 12:57
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: HW 85 a HW 95

Post autor: zbych16 »

Przepraszam, wprowadziłem kolegę w błąd. Wybór pozostał pomiędzy 85K i którąś z 95tek, zwykła 85tka odpada. Priorytetem, po dogłębniejszych przemyśleniach i przeszperaniu forum/internetu, na chwilę obecną jest lufa 410mm (jeśli chodzi o 85/95), jako że tłumik to rzecz obowiązkowa, te 500mm rzeczywiście to chyba przydługie :roll: Jeśli chodzi o inserty to podejrzewam, że w praktyce to cały czas korzystanie z jednego wariantu, co potwierdził kolega spioch powyżej. Dlatego schodzą one na dalszy plan.
Co się tyczy HW50S, to zacznę od tego, że zakup wiatrówki będzie zakup jednorazowym. Nie chciałbym za rok czy dwa sprzedać HW50s, by kupić coś lepszego/mocniejszego, tracąc przy tym trochę grosza. Myślę, że rozsądnym jest kupienie modelu lepszego, przy czym 85/95 są górną granicą, na którą mogę sobie pozwolić . Oczywiście strzelanie będzie uwzględniało 50m+ i mam nadzieję, że to sporo :wink:
Swoją drogą przy tej jednorazowości zakupu przestrzegasz by nie kupić byle czego, a z drugiej strony chcesz kupić coś możliwie najlepszego. Pierwotnie chciałem coś do 500zł, by ostatecznie przebić cenę 3-krotnie. Jednak trzeba gdzieś postawić górną granicę, niestety :-D
A czy ta wyższa baka nie przeszkadza strzelaniu z otwartych?
Albo mają tam bardzo stare stany magazynowe, albo nie wiem co, bo zdjęcia/opisy to się czasem nie bardzo zgadzają z aktualnymi wersjami (patrz HW95lux).
ben_sage
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 981
Rejestracja: 17 lutego 2010, 20:36
Tematy: 18
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: HW 85 a HW 95

Post autor: ben_sage »

Inserty mają różne zastosowanie i wybierasz ten optymalny dla siebie i zazwyczaj strzela się z jednego.
Z tym mocniejszym to nie ma co przesadzać bo 2-3Jule w 4,5 mm to nie jest tak dużo. Hw50 obecnie jest niewiele niezauważalnie słabsza jak dotychczas strzelało się z hw95/97 i nikt w planach nie miał zmiany na coś mocniejszego bo i tak w PL obowiązuje limit 17J. Z 13-14J można już ładne wyniki wybić przy 50-100m. Jeśli byś chciał dalej postrzelać precyzyjnie to wydałbyś drugie tyle na optykę ale to wtedy i tak nie ma większego sensu przy limicie.
To takie gonienie za króliczkiem wiem to z doświadczenia, nie sprzedasz za rok dwa bo model wyżej to niewielki powód do zmiany. Miałem 85tkę,97 i 90 a myślę o 50 przez chwilę nawet o hw30, 95lux też mam w głowie. Nie wszystko co duże,ciężkie,mocne jest fajne do rekreacyjnego pykania jak to wiele osób pisze częściej strzelają z hw30 niż prosportów itd. Też lubię postrzelać czasem dalej ale różnice by mi raczej zrobiło 25J< a nie szczypanie się czy 14J czy 16J. Ja bym wziął albo 95lux albo hw50 i nie zawracałbym sobie głowy zwykłą 95 czy 85 no chyba że otwarte z tej drugiej.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wiatrówki”