Patent strzelecki

Moderator: Moderatorzy WBP

jamor
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 444
Rejestracja: 11 listopada 2005, 14:35
Tematy: 36
Lokalizacja: warka
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Patent strzelecki

Post autor: jamor »

Skoro znasz regulamin to po co pytasz. Jest tam jasno napisane jaka bron jest dopuszczona do egzaminu.
boromistrz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 160
Rejestracja: 21 sierpnia 2013, 22:03
Tematy: 16
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Patent strzelecki

Post autor: boromistrz »

Czy w tym roku będzie jeszcze egzamin na paten strzelecki w Siemianowicach Śląskich?
MichałL
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 66
Rejestracja: 19 września 2014, 13:08
Tematy: 0
Lokalizacja: Polska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Patent strzelecki

Post autor: MichałL »

Dzwoń do Krzysztofa Rymskiego, lub pisz maila na ŚZSS. Najczęściej jesienią jeszcze się coś odbywa.
hardtmuth
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 98
Rejestracja: 06 lutego 2016, 17:21
Tematy: 0
Lokalizacja: Trójmiasto
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Patent strzelecki

Post autor: hardtmuth »

Jestem po egzaminie na patent w Gdańsku (GCS) ul. Jaśkowa Dolina. Było bardzo sympatycznie, chociaż niemiłosiernie długo!

Teorię chyba większość zdała, tj. bliżej końca egzaminowania tylko 1 osoba nie poradziła sobie. Pytania w moim zestawie dotyczyły:

- czas na zarejestrowanie broni
- czy można towarzyszącym wchodzić na stanowisko strzeleckie
- kiedy policja może cofnąć pozwolenie (w odpowiedziach było też nie zgłoszenie utraty broni (ale to jest obligatoryjne cofnięcie pozwolenia), można było się wyłożyć, prawidłowa - nie zarejestrowanie broni po zakupie)
- waga karabinku pneumatycznego
- co to wagomiar (ile kul z 1 funta...)
- obrona konieczna, odpieranie itp
- na jaką odległość strzela się pistolet szybkostrzelny
- czym jest skeet (wysoka/niska budka)
- czy dopuszcza się odkładanie załadowanej broni (100% pewności nie mam, że takie było - już nie pamiętam).
- więcej mi się nie przypomina

Dalej praktyczny bardzo sympatycznie (dodam, że cały praktyczny da się zrobić i w 15-20 minut), było strzelanie po popperów, odległość bardzo mała (kiedyś strzelałem do popperów na dużo większe odległości). Strzelanie było z pompki (której nigdy w życiu nie ładowałem, bo zawsze bok/dubeltówka i na takie się nastawiałem na egzamin), w 10 sekund miałem położone 4 poppery. Podobno nie było osoby, która musiała dostać 5 nabój, by powalić poppera 4 z kompletu do zdania. Byłem przygotowany awaryjnie na rzutki, ułatwili popperami.

Karabinek sportowy, bardzo ładnie chodziły, spust wyczuwalny, leciutko łapał, nie wiem jakie skupienie uzyskałem na tarczy, ale nawet wzornika nie przykładał egzaminator u mnie, więc pewnie było całkiem dobrze. 2 z 4 osób nie zdały, które razem ze mną strzelały - brak skupienia. Pamiętajcie odkładając broń, by otworzyć zamek! Do jednej osoby była o to uwaga.

Pistolet, to już krążyły historie od wszystkich, że dużo osób nie zdaje, że broń awaryjna, że amunicja słaba itd. Strzela się jednocześnie na 5 stanowiskach. Był 4 margoliny i piąty - sam nie wiem co to było, starałem się dostać na margolina i się udało (dużo z niego strzelam). Broń w moim odczuciu ok, strzelałem z 1 ręki, bo tak zawsze z psp strzelam. Miałem jeden niewypał (zaraz pierwszy), ale ponowne jego załadowanie i wszystko było ok. Z 5 osób, które ze mną strzelały tylko ja zdałem - reszta do poprawki. Udało mi się ustrzelić 10, 9, 9, 8, 8 (tak pamiętam), mimo dużego stresu i jednego niewypału. Dziwne, bo bronie na stanowiskach leżały wszystkie z naciągniętym kurkiem, na pytanie czy mogę zrzucić kurek (kiedy chciałem wziąć broń do ręki) powiedzieli, że tak ma być - nie wnikam, dla mnie odłożenie broni z naciągniętym kurkiem to dziwny zwyczaj. Ktoś miał problemy na stanowisku obok z bronią, zacięcia, rozpadł się magazynek (odpadło denko :D - nie wiem czy majstrował, czy poprzednik coś zrobił). Ogólnie jak widziałem tarcze -to skupienie było bardzo słabe wśród kolegów - trzeba więcej poćwiczyć, bo egzamin to podobnie jak zawody - ręka bardziej drży. Trzeba się z tym liczyć, sam miałem z tym problemy.

Przed wszystkim był lekarz (pierwsza kolejka na otwarcie) - to formalność i 50 zł.

Trochę można się przyczepić do organizacji. Było około 90 osób, a skończyłem strzelanie około 14-14:30 (będąc około 8:50 na miejscu, rozpoczęcie oficjalnie o 9:00). Najdłużej schodziło na zarejestrowanie delikwenta u przedstawiciela PZSS (na przyszłość mogłyby rejestrować dwie osoby równocześnie), nawet 5 minut na osobę i na przyszłość dużo czasu się traci na tych, którzy wpłacają na miejscu, trzeba KP wypisać, to trwa niepotrzebnie. Jak się przychodzi z potwierdzeniem przelewu, nawet w 1 minutę, albo mniej da się wszystko załatwić. Wpłacając na miejscu minimum schodzą 3 minuty i w górę.

Teraz czekam na patent, a pod koniec roku składam wniosek o licencję na 2017 (bo w tym roku odpuszczam licencję - nie chce mi się na siłę wyrabiać startów do utrzymania licencji).

Pozdrawiam wszystkich zdających i do zobaczenia na zawodach w przyszłości ;).
Awatar użytkownika
Linek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1001
Rejestracja: 02 czerwca 2011, 00:11
Tematy: 10
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Patent strzelecki

Post autor: Linek »

Odbierz patent i składają o licencję od razu bo w listopadzie wydają już na 2017 rok.upewnij się emailem w pzss czy prawdę mówię bo wiedzą zasłyszana.
Shadow, CZP10F, CeGlock 19 PH5, Tanfoglio, Luger P08, VIS ,TT Radom, S&W 38 spec, Rak, Tikka Sporter, Stag, Mauser 1939, 2xSzwed 6,5x55, Bock Fair ,Mosin Buss, CZ457. CZ557, ATA Sporter UZI.Sporo tego było
tomekwroclawski
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 2443
Rejestracja: 14 listopada 2010, 19:39
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Re: Patent strzelecki

Post autor: tomekwroclawski »

Szczera prawda ;laughing:
hardtmuth
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 98
Rejestracja: 06 lutego 2016, 17:21
Tematy: 0
Lokalizacja: Trójmiasto
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Patent strzelecki

Post autor: hardtmuth »

Oczywiście, wniosek o licencję złożę w październiku/listopadzie w moim klubie, by przyśpieszyć to oczekiwanie na licencję i by dotarła ona na początku stycznia (idealnie byłoby). Wtedy badania i w drogę.
tomekwroclawski
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 2443
Rejestracja: 14 listopada 2010, 19:39
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Re: Patent strzelecki

Post autor: tomekwroclawski »

jest szansa, ze dotrze jeszcze w grudniu

pod koniec roku maja zwykle trochę luźniej, armagedon zaczyna się dopiero z początkiem roku
hardtmuth
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 98
Rejestracja: 06 lutego 2016, 17:21
Tematy: 0
Lokalizacja: Trójmiasto
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Patent strzelecki

Post autor: hardtmuth »

Informacyjnie dla tych, którzy zdawali w Gdańsku na ul. Jaśkowa Dolina (w GCS) 10 września 2016. Do mnie już decyzja od nadaniu patentu dotarła. Wydana bodajże 24.09, wysłana 26.09, przyszła 06.10.2016. Jak widać największe opóźnienie to poczta :).
janusz35
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 160
Rejestracja: 11 sierpnia 2012, 11:00
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Patent strzelecki

Post autor: janusz35 »

Podobno w Krakowie na ostatnim egzaminie pogrom.
.
miras
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 352
Rejestracja: 03 stycznia 2005, 09:55
Tematy: 57
Lokalizacja: krakow
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Patent strzelecki

Post autor: miras »

janusz35 pisze:Podobno w Krakowie na ostatnim egzaminie pogrom.
.
Czesc
Wiadomo cos wiecej? W Krakowie zwykle jest dobra atmosfera na Pasterniku .
Pozdrawiam
Mirek
krajes86
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 345
Rejestracja: 03 października 2016, 07:43
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Patent strzelecki

Post autor: krajes86 »

Koledzy czy ktoś z Was ma może materiały do nauki na egzamin na patent? Ustawę to sobie sam wydrukowałem ale tam nie ma wszystkich informacji, które poruszane są w teście pisemnym na egzaminie.

Jeśli ktoś ma to proszę o PW.
Awatar użytkownika
carambas
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 803
Rejestracja: 07 kwietnia 2014, 16:54
Tematy: 0
Lokalizacja: Wrocław / Braterstwo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Patent strzelecki

Post autor: carambas »

Kopiuję komentarz z Braterstwa co do Pasternika:
Zdałem ostatnio egzamin na patent na Pasterniku.
Byłem w szoku, jak wiele osób podeszło lekko do sprawy. Niektórzy teorii uczyli się dopiero na korytarzu. Wiele osób uznało też, że strzelać nie trzeba zbyt umiejętnie, bo wystarczy zachowywać się bezpiecznie.
Niemal połowa poległa na pistolecie, niemal większość na karabinie i sporo na strzelbie. Sędziowie pokazywali tarcze: wielu nie trafiło ani razu! Nie mówiąc o skupieniu.
Przy okazji polecam dokładne przeczytanie przepisów ISSF (są na stronie PZSS). Niektóre pytania były podchwytliwe i nie pojawiały się w testach przykładowych.
hardtmuth
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 98
Rejestracja: 06 lutego 2016, 17:21
Tematy: 0
Lokalizacja: Trójmiasto
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Patent strzelecki

Post autor: hardtmuth »

Mam na dysku google całą sieć katalogów do nauki (PZSS/ISSF, Ustawy, rozporządzenia, przykładowe pytania - wszystko co zebrałem). Zbiorę to do kupy, spakuję i wrzucę gdzieś publicznie, by każdy miał do tego dostęp. Potrzebuję tylko chwilę czasu.

Edit:
https://ufile.io/b593

Mam nadzieje, że ten serwis działa. Niby przez 30 dni będzie ten plik dostępny. Gdyby znał ktoś coś lepszego - proszę o info, wgram w inne miejsce.

Dodatkowo wrzuciłem to samo na gdrive z dostępem dla każdego:


PS: Ustawy trochę mogą być zdeaktulizowane, 1-2 rozporządzenia uległy zmianie, ale nie dotyczyło to "patenciarzy" (jeśli pamięć mnie nie myli).
Ostatnio zmieniony 10 października 2016, 22:24 przez hardtmuth, łącznie zmieniany 2 razy.
robertos
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 271
Rejestracja: 15 lutego 2015, 23:30
Tematy: 0
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Patent strzelecki

Post autor: robertos »

krajes86 pisze:Koledzy czy ktoś z Was ma może materiały do nauki na egzamin na patent? Ustawę to sobie sam wydrukowałem ale tam nie ma wszystkich informacji, które poruszane są w teście pisemnym na egzaminie.
Tu masz zbiór materiałów:
http://zbrojownia.org/?page_id=471

Dodatkowo trochę innych informacji:

Klasyfikacja i budowa broni i amunicji strzeleckiej
http://czajka-jedwabne.pl/wp-content/up ... K-Bron.pdf
To bardziej dla tych, co chcą zdawać egzamin na kolekcjonerskie, ale przeczytać nie zaszkodzi.

Podstawowe zasady użytkowania broni gładkolufowej i pistoletu maszynowego
http://pila.szkolapolicji.gov.pl/joomla ... zasady.pdf

Podstawowe zagadnienia z budowy i użytkowania broni palnej krótkiej
http://pila.szkolapolicji.gov.pl/joomla ... tawowe.pdf

Budowa i działanie broni palnej krótkiej
http://isp.policja.pl/download/12/2668/ ... iknr71.pdf
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”