Obrona konieczna - kompendium od A do Ź

Moderator: Moderatorzy WBP

geminix
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 526
Rejestracja: 18 sierpnia 2015, 15:55
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Obrona konieczna - kompendium od A do Ź

Post autor: geminix »

Pytanie do praktyków (w sensie prawników - nie sądzę, żeby ktoś miał taką sytuację w życiu - chociaż może... :) ):
czy takie coś:
https://www.youtube.com/watch?v=GuZTgStpPx0
wyczerpuje definicję obrony koniecznej, i gdyby- kierowca tego ciemnego samochodu miał przy sobie broń palną - to mógłby jej użyć, nawet ze skutkiem "terminalnym", przeciwko temu w czerwonym?
MarcinD
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2239
Rejestracja: 22 października 2007, 17:16
Tematy: 12
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Obrona konieczna - kompendium od A do Ź

Post autor: MarcinD »

IMHO nie. Za krotkie okno czasowe, tak naprawde musialbys strzelac juz uciekajacemu w plecy. A to wiadomo, przekroczenie. Poza tym gosc wyszedl pierwszy, wiec w oczach sadu niejako sprowokowal.
.177 / .22 / .22LR / 9x18 / 9x19 / 7,62x25 / 5,56x45 / 7,62x39
Awatar użytkownika
Agniechaa
Reactions:
Posty: 2
Rejestracja: 02 września 2016, 09:05
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re:

Post autor: Agniechaa »

[quote="Arnie"]Co do przekroczenia granic obrony koniecznej to obecne przepisy znowelizowano w połowie 2010r. Osoba, która przekroczyła granice obrony pod wpływem strachu lub wzburzenia, nie podlega karze.


Ale jak można udowodnić że osoba była faktycznie pod wpływem strachu czy wzburzenia? Przecież kazdy tak może powiedzieć
Mój dziadek zainteresował mnie bronią. Kolekcjonował różne modele.Ostatnio wybrałam się na strzelniće z moimi znajomymi z pracy.
Sebastian
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7395
Rejestracja: 30 marca 2003, 13:01
Tematy: 138
Lokalizacja: Suwałki
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Obrona konieczna - kompendium od A do Ź

Post autor: Sebastian »

Nie udowadniasz.Sad ocenia na podstawie okolicznosci zdarzenia.Twoje zdanie nie ma nic do rzeczy.
Ghostdog
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 924
Rejestracja: 06 kwietnia 2016, 11:02
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Re:

Post autor: Ghostdog »

Agniechaa pisze: Ale jak można udowodnić że osoba była faktycznie pod wpływem strachu czy wzburzenia? Przecież kazdy tak może powiedzieć
Ale tak właśnie trzeba mówić. I krzyczeć, ze strachu, tak żeby wszyscy słyszeli. "AAAA Boje się!" , 2 w klatkę, 1 w głowę, "AAAaaaAA!"
I love my SIGs.
LongTom
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1440
Rejestracja: 21 maja 2012, 22:00
Tematy: 23
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Obrona konieczna - kompendium od A do Ź

Post autor: LongTom »

Dobry materiał pokazowy.
Policjant gościa "unieszkodliwił", ale zrobił co mógł i nie można mu nic zarzucić.
PSSK Do broni
SSK Olimp
trochę nieprzypominającej broni wojskowej WBP, trochę wiatru, CP i BB
Awatar użytkownika
rybek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 747
Rejestracja: 14 września 2004, 14:20
Tematy: 0
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Obrona konieczna - kompendium od A do Ź

Post autor: rybek »

MarcinD pisze:IMHO nie. Za krotkie okno czasowe, tak naprawde musialbys strzelac juz uciekajacemu w plecy. A to wiadomo, przekroczenie. Poza tym gosc wyszedl pierwszy, wiec w oczach sadu niejako sprowokowal.
Nie zgadzam się. Tu mamy do czynienia z dwoma zdarzeniami:
1. Pierwsze do 20 sekundy, gdy "dżentelmen" z ciemnego samochodu opieprza kierowcę czerwonego samochodu. Tu nie ma żadnego stosowania przemocy ze strony obu kierowców i właściwie cała sprawa powinna się tu zakończyć. Kierowca ciemnego samochodu wraca do swojego pojazdu.
2. Całe zajście nie kończy się jednak i zaczyna się drugie zdarzenie. Kierowca czerwonego samochodu zaczyna najeżdżać na kierowcę ciemnego samochodu, który nawet niespecjalnie na to reaguje. Najechał na niego 3 razy i widać było, że jego agresja rośnie.

Uważam, że kierowca ciemnego samochodu w wypadku posiadania broni, gdyby chciał jej użyć, najlepiej postąpiłby w następujący sposób:
1. Przy pierwszym uderzeniu (20 sek.) nie powinien reagować - swoją drogą nie powinien odwracać się tyłem do czerwonego auta !
2. Przed/w trakcie drugiego uderzenia (25 sek.) mógłby wyciągnąć broń i strzelić ostrzegawczo np. w silnik samochodu.
3. Przed trzecim, najgroźniejszym mógłby już strzelać w kabinę kierowcy - specjalnie tak napisałem :-D

Prowokowanie jak napisałeś w stosunku do kierowcy ciemnego auta nie ma nic do rzeczy, bo znieważenie słowne nie jest traktowane jako napaść i tym samym nie może być podstawą do jakiegokolwiek stosowania przemocy. Poza tym to ten w czerwonym aucie zaczął. :wink:

A tak poza tym kierowca ciemnego auta z bronią nie powinien z niego w ogóle wysiadać i wdawać się w pyskówkę, bo nigdy nie wiadomo jak się rozwinie - co widać na filmie.
"Nigdy nie jest po wojnie. Zawsze jest przed wojną."
Awatar użytkownika
Agniechaa
Reactions:
Posty: 2
Rejestracja: 02 września 2016, 09:05
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re:

Post autor: Agniechaa »

Arnie pisze:Co do przekroczenia granic obrony koniecznej to obecne przepisy znowelizowano w połowie 2010r. Osoba, która przekroczyła granice obrony pod wpływem strachu lub wzburzenia, nie podlega karze. Do tej pory w takich przypadkach sąd mógł jedynie odstąpić od wymierzenia kary, ale najpierw musiał przeprowadzić całe postępowanie. Zmiana pozornie kosmetyczna, jednak bardzo istotna - pozwalająca uniknąć kosztów np. adwokata. Wczesniej nie było to możliwe.

Co do obrony bronią na pozwolenie sportowe masz 100% rację. Nie wiem dlaczego pokutuje pogląd, ze nie mozna bronic sie bronia inna niz na powolenie do obrony osobistej
Mój dziadek zainteresował mnie bronią. Kolekcjonował różne modele.Ostatnio wybrałam się na strzelniće z moimi znajomymi z pracy.
Awatar użytkownika
pdp
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 27
Rejestracja: 26 kwietnia 2016, 10:21
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Obrona konieczna - kompendium od A do Ź

Post autor: pdp »

To chyba najlepsze miejsce na to pytanie:

http://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje, ... 10805.html

Co byście zrobili przechodząc tamtędy i mając broń przy sobie, pytam bo sam nie wiem, a byłem tam jakieś pół godziny wcześniej, gdybym został w pracy tyle ile powinienem najprawdopodobniej nie miałbym tego komfortu rozważać tej sytuacji na zimno.
witold1567
Reactions:
Posty: 1
Rejestracja: 07 września 2016, 14:14
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Obrona konieczna - kompendium od A do Ź

Post autor: witold1567 »

Ciężko powiedzieć co zrobiłoby się nie będąc na miejscu. jeśli ktoś nie potrafi poradzic sobie z takim bandyta to też szkoda do niego podchodzić i narażać swoje zycie. Ale jeśli juz kogos atakuje to wypadałoby zareagować.
Strzelectwo to moja pasja..kolekcjonuje bronie
denat
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 53
Rejestracja: 15 sierpnia 2015, 12:37
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Obrona konieczna - kompendium od A do Ź

Post autor: denat »

obrona konieczna w praktyce:

geminix
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 526
Rejestracja: 18 sierpnia 2015, 15:55
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Obrona konieczna - kompendium od A do Ź

Post autor: geminix »

Obejrzałem to dziś rano i jestem wstrząśnięty. Napisałem do Prezydenta w sprawie ułaskawienia tego człowieka. Nie wiem czy to pomoże, ale nie mogłem nie zrobić nic.
SRT
Reactions:
Posty: 6
Rejestracja: 30 października 2016, 12:21
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Obrona konieczna - kompendium od A do Ź

Post autor: SRT »

Powyższą sprawę byłego żołnierza jednostek specjalnych należałoby dokładniej przeanalizować.
Czytałem jakiś czas temu na ten temat i pojawiały się rożne informacje. Między innymi taka, że on oswobodziwszy się, związał ich, a oni go zastraszali i jakoś wtedy dopiero ich zastrzelił.
geminix
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 526
Rejestracja: 18 sierpnia 2015, 15:55
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Obrona konieczna - kompendium od A do Ź

Post autor: geminix »

Rozumiem. Ocenę sprawy zostawmy kancelarii Prezydenta. Napisałem maila z prośbą o przyjrzenie się sprawie. To nie jest formalny wniosek o ułaskawienie. Jeśli kancelaria to "ruszy" to zobaczymy co dalej. Za poprzednich prezydentów czasami zwykłe gnidy dostawały ułaskawienie, więc nie zaszkodzi zainteresować się akurat tym przypadkiem bliżej.
Awatar użytkownika
marcinnoos1111
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 330
Rejestracja: 30 kwietnia 2011, 13:58
Tematy: 6
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Obrona konieczna - kompendium od A do Ź

Post autor: marcinnoos1111 »

SRT pisze:Powyższą sprawę byłego żołnierza jednostek specjalnych należałoby dokładniej przeanalizować.
Czytałem jakiś czas temu na ten temat i pojawiały się rożne informacje. Między innymi taka, że on oswobodziwszy się, związał ich, a oni go zastraszali i jakoś wtedy dopiero ich zastrzelił.
I ku*** dobrze zrobił! Szlag mnie trafia na to całe sądownicze ścierwo... które w obronie koniecznej daje człowiekowi 25 lat, a naćpanemu i pijanemu imbecylowi, który zabija 6 osób daje 12 lat...czyli 2 lata za osoboczłowieka.
Koleś powinien zatłuc ścierwa i zakopać, a nie dzwonic na psiarnię... takie moje zdanie. :one:
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”