Kalibrgun cricket

Czyli wiatrówki o energii powyżej 17 J

Moderatorzy: Moderatorzy WBP, Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP

ascarissuis
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 42
Rejestracja: 09 września 2009, 19:27
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kalibrgun cricket

Post autor: ascarissuis »

Jak ktos chce, to mozna zrobić wkładkę z magazynka.Wystarczy wyciąć kawałek ścianki.
radecek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 828
Rejestracja: 11 lutego 2007, 22:10
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kalibrgun cricket

Post autor: radecek »

Karabinek nudny 8-) strzela cicho i celnie - z łatwością można ścinać gałązki na drzewach. Lufa precyzyjna - śrut z niej wystrzelony ma b.wysoki BC ( szacunkowo wyznaczony na podstawie opadu - dla JSB Heavy: 0.054 !), stąd wiele prezentacji ze strzelaniami długodystansowymi.
radecek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 828
Rejestracja: 11 lutego 2007, 22:10
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kalibrgun cricket

Post autor: radecek »

Osłabianie sprężyny zamykającej zawór - może prowadzić oscylacji. Zrobiłem kilka testów sprężyn zamykających zawór. Oryginalna, grubość drutu 1.2, mocno domyka zawór ( 8kg) - jest ok, ale trochę za mocna. Żeby podnieść sprawność, zastosowałem sprężynę o gr. drutu: 0.8mm i długości 25mm. Zawór się otwierał pod naciskiem ~2kg - jednak pojawił się przydźwięk po strzale - tzn. że zawór zamykał się z oscylacjami (sprężyna była za słaba, żeby go szybko zamknąć ).
Następnie zastosowałem sprężynę 1mm o długości 30mm - zawór otwierał się pod naciskiem 3kg i przydźwięk po strzale już nie występował. Sprężyna wytwarzająca nacisk 3- 5kg jest optymalna dla karabinka. Przy takiej sprężynie, podczas wstępnej fazy ładowania do 10-20 Barów - może być konieczność napięcia sprężyny zbijaka.
Awatar użytkownika
ravkill
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 6032
Rejestracja: 18 listopada 2003, 01:42
Tematy: 133
Lokalizacja: Zielona Góra
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Kalibrgun cricket

Post autor: ravkill »

Radecku, nacisk sprężyny zaworu , możemy po prostu regulować, wkręcając, lub wykręcając śrubę zaworu.... Z moich doświadczeń wynika, że lepiej ją mocniej "przycisnąć" i dać również mocną sprężynę zbijaka + niskie ciśnienie 65 bar na regulatorze. Niestety regulator, przy niskich wartośćiach, troszkę pływa... (chyba kupię sobie regulator Roberta Lan'a). . Co do ilości strzałów - mam spokojnie 20 magazynków (i prędzej mi się nudzi strzelanie, niż brakuje powietrza...
Parę gratów i zero ambicji...(graty sponsorowane przez dzieciaki za pomocą programu 500 + ...)
Awatar użytkownika
Kuffel22
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 193
Rejestracja: 19 września 2012, 21:11
Tematy: 0
Lokalizacja: Wieluń
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Kalibrgun cricket

Post autor: Kuffel22 »

Spróbuj postrzelać na 90 -100 barach. Pozbędziesz się tego plywania regulatora a strzalow nie będzie mniej. Przy dobrze wyregulwanym karabinku nie będzie też wzrostu mocy poniżej tych 100 bar. Regulator Lane'a ma identyczną konstrukcję co ten w crickecie więc nie wiem czy to ma sens.
Cierpliwość jest cnotą ..
Awatar użytkownika
ravkill
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 6032
Rejestracja: 18 listopada 2003, 01:42
Tematy: 133
Lokalizacja: Zielona Góra
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Kalibrgun cricket

Post autor: ravkill »

Może i racja, ale moją główną ideą ustawienia 65 bar na regulatorze, było wyeliminowanie ewentualnego efektu "biegłego przebiegłego" - czyli prostej operacji sfaczenia wiatrówki, przez wymianę sprężyny / i/ lub zwiększenia napięcia wstępnego... Teraz, aby wyciagnąć te marne 40 J w 4,5 mm, trzeba się troszkę "napocić", czego byle idiota, ze śrubokrętem w ręku, nie osiągnie w 5 minut..... Lekkie pływanie V0 zlikwidowane, przez ustawienie energi na poziomie 15,2 J. Troszkę mało, ale balistyka na JSB heavy mnie zadowala...
Parę gratów i zero ambicji...(graty sponsorowane przez dzieciaki za pomocą programu 500 + ...)
Awatar użytkownika
ravkill
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 6032
Rejestracja: 18 listopada 2003, 01:42
Tematy: 133
Lokalizacja: Zielona Góra
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Kalibrgun cricket

Post autor: ravkill »

Kuffel22 pisze:Spróbuj postrzelać na 90 -100 barach.
Wywaliłem dziś, całe moje ustrojstwo (redukcje objętościowe komór), ustawiłem rega na 105 bar, podciągnąłem troszkę sprężynę zaworu i chyba rzeczywiście nie da rady nic więcej wykombinować. Ten karabinek ustawia się zaworem strzałowym i zbijakiem, koniec kropa. Przy tej średnicy kanału dolotowego, można by jeszcze go lekko zdławić, ale już mi się nie chce kombinować.
Parę gratów i zero ambicji...(graty sponsorowane przez dzieciaki za pomocą programu 500 + ...)
Awatar użytkownika
Kuffel22
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 193
Rejestracja: 19 września 2012, 21:11
Tematy: 0
Lokalizacja: Wieluń
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Kalibrgun cricket

Post autor: Kuffel22 »

Można jeszcze dorobić dławik poprzez nagwintowany otworek z boku i broka :)
Cierpliwość jest cnotą ..
Awatar użytkownika
ravkill
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 6032
Rejestracja: 18 listopada 2003, 01:42
Tematy: 133
Lokalizacja: Zielona Góra
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Kalibrgun cricket

Post autor: ravkill »

Można lufę lekko przekosić. Tak czy siak, na 105 barach strzela 218 m/s na heavym +- 1,5 m/s. Tyle, że ilość strzałów już nie ta, co kiedyś. Po 20 magazynkach, przestawałem liczyć, a dziś tylko 10 magów i 110 bar na manometrze. Co prawda nie miałem pełnej butli, więc 140 strzałów między 180 a 110 bar...
Parę gratów i zero ambicji...(graty sponsorowane przez dzieciaki za pomocą programu 500 + ...)
Awatar użytkownika
Wiecho
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 869
Rejestracja: 28 stycznia 2006, 23:10
Tematy: 10
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Kalibrgun cricket 4.5mm

Post autor: Wiecho »

Jakie zużycie powietrza na jeden strzał mają Wasze Crickety kal. 4.5mm, przy energiach poniżej limitu?
LG300 Dominator, AirArms FTP900, FWB P44
Awatar użytkownika
ravkill
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 6032
Rejestracja: 18 listopada 2003, 01:42
Tematy: 133
Lokalizacja: Zielona Góra
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Kalibrgun cricket

Post autor: ravkill »

Wiecho - nie mam nawet informacji, na temat pojemności kartusza, a Ty chcesz wydatek energetyczny na strzał....... Jak następnym razem, będę przypadkiem rozbierał (a na razie nie planuję), to pomierzę. Kiedyś liczyłem efektywne strzały przy ciśnieniu 50 bar na regu, doliczyłem 650... od 200 do 50 bar.. Ale reg i zawór pływał i energia była w zakresie 14 do 17,5 J, więc nie akceptowalne zupełnie było.... Niemniej podam, jako ciekawostkę....

Jakikolwiek by cricket nie był, możesz spokojnie przyjąć, że masz pewnych i stabilnych 200 strzałów z energią 16 J (od 200 do 100 bar w kartuszu) . Z tym, że optimum, dla regulatora, to środkowy zakres pracy - czyli ~100 bar...Kartusz można teoretycznie ładować na 300 bar. Ale ja nigdy nie przekraczałem 220..
Kuffel22 pisze:Można jeszcze dorobić dławik poprzez nagwintowany otworek z boku i broka :)
- zbrodniarz wojenny jesteś... w krokiecie chcesz wiercić !!!
Parę gratów i zero ambicji...(graty sponsorowane przez dzieciaki za pomocą programu 500 + ...)
Awatar użytkownika
Wiecho
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 869
Rejestracja: 28 stycznia 2006, 23:10
Tematy: 10
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kalibrgun cricket

Post autor: Wiecho »

ravkill pisze:Wiecho - nie mam nawet informacji, na temat pojemności kartusza
Podpowiem: Kalibrgun Cricket Standard kal. 4.5/5.5mm - pojemność komory wysokiego ciśnienia - ok. 280cm3.
ravkill pisze:Karabinek ma ustawione obecnie energię 15,5 J i ciśnienie w regulatorze 65 bar. Załadowany na 200 bar, wystrzeliwuje 20 magazynków x14 śrucin i ciśnienie zostaje w kartuszu na 110 bar (a można strzelać do 65....).
Wg Twoich danych wychodzi zużycie 90cm3 na strzał. Idąc tym tropem, w pełnym zakresie ciśnienia można się spodziewać ponad 730 strzałów o energii 15.5J...
ravkill pisze: Z góry zaznaczam, że niestety regulator w całym zakresie strzałów ma tendencję do pływania do 1/2 jouliana w górę i w dół. Wyjątek - 110 bar i więcej lub obecne ustawienie 65 bar + zbijak na 15,2 do 15.5 Jouliana... . O
Innymi słowy przy 65 barach energia "pływa" od 15.2 do 15.5J. W przeliczeniu na prędkości jest to odpowiednio: 236.9 +/-1.2m/s dla exacta lub 214.5 +/-1.05m/s dla heavy'ego.
LG300 Dominator, AirArms FTP900, FWB P44
radecek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 828
Rejestracja: 11 lutego 2007, 22:10
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kalibrgun cricket

Post autor: radecek »

ravkill pisze:.. Ale reg i zawór pływał i energia była w zakresie 14 do 17,5 J,
Może dla niskiego ciśnienia lepsze będą słabsze sprężynki talerzowe 12,5 x 6,2 x 0,5

http://catalog.lesjoforsab.com/pdf/pl/c ... 129_PL.pdf
http://catalog.lesjoforsab.com/pdf/en/c ... 122_EN.pdf
radecek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 828
Rejestracja: 11 lutego 2007, 22:10
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kalibrgun cricket

Post autor: radecek »

radecek pisze:
ravkill pisze:.. Ale reg i zawór pływał i energia była w zakresie 14 do 17,5 J,
Może dla niskiego ciśnienia lepsze będą słabsze sprężynki talerzowe 12,5 x 6,2 x 0,5

http://catalog.lesjoforsab.com/pdf/pl/c ... 129_PL.pdf
http://catalog.lesjoforsab.com/pdf/en/c ... 122_EN.pdf
albo zmienić ułożenie sprężynek
z
<<>> <<>> <<>> <<>>
na
<><> <><> <><> <><>
radecek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 828
Rejestracja: 11 lutego 2007, 22:10
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kalibrgun cricket

Post autor: radecek »

Dla ułożenia sprężyn 2,5 x 6,2 x 0,7 "<<>> <<>> <<>> <<>>", z katalogu siła dla ugięcia jednego talerzyka przy S=1ho ( S=0.3mm) wynosi: 854,9 N, to dla dwóch "<<" F=1.7 kN.
Sprężynki mają tolerancję F +25 / - 7.5%, to w skrajnych przypadkach dla tych tolerancji, reg. może udać ustawić max. ciśnienie 140 Barów, a w najgorszym przypadku: 105 Barów.

Dla tego układu max. ugięcie S=0.3 * 8 =2.4mm

Tłoczek ma średnicę 1.4 cm ( powierzchnia: 1.5 cm2)
Nacisk przy 100 Barach wynosi 1kN/cm2 i na tłoczek będzie działała siła 1.5 kN.
Przy 110 Barach: 1.6 kN i sprężyny pracują praktycznie przy max. ugięciu.

Dla 60 Barów, F=0.9kN i ugięcie ~50%
Dla S w przedziale( 0.25 - 1 ) ho , reg. może pracować: 32 - 114 Barów.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „FAC”