Drodzy Użytkownicy,

Od dnia 25 maja 2018 r. wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych, określane jako RODO.

W związku z tym poniżej regulaminu forum zostały zamieszczone wytyczne związane z tym rozporządzeniem.

Bardzo proszę poświęcić chwilkę i wczytać się w te przepisy, nie jest tego dużo.

Regulamin i rozporządzenie

Pozdrawiamy,
Administracja forum

Rozszerzenie pozwolenia pow. 50 szt. a przechowywanie broni

Moderator: Moderatorzy WBP

rrysiek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Posty: 58
Rejestracja: 2006-11-16, 19:25
Lokalizacja: Ściana Wschodnia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Rozszerzenie pozwolenia pow. 50 szt. a przechowywanie broni

Postautor: rrysiek » 2016-02-11, 21:04

Witam,

Być może ktoś przerabiał już temat w WPA:
Czy przy rozszerzeniu pozwolenia na broń do celów kolekcjonerskich, powyżej 50szt., należy już stosować nowe rozporządzenie dotyczące przechowywania broni?
(czyli powyżej 50 szt. - magazyn + S1 lub gabloty z szybą P6B, czy wciąż obowiązuje tzw. okres przejściowy?)
Pierwotne pozwolenie było wydane przed wejściem w życie nowego rozporządzenia.

Pozdrawiam,
Rysiek.
... różne różności ...


Awatar użytkownika
epaa
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Posty: 833
Rejestracja: 2005-09-14, 18:51
Lokalizacja: trój miasto
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Re: Rozszerzenie pozwolenia pow. 50 szt. a przechowywanie broni

Postautor: epaa » 2016-02-11, 21:24

Nawet zmiana z 1 na 2 szt. wymaga zakupu S1
Zatem zamiana na 50+ wymaga magazynu.


rrysiek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Posty: 58
Rejestracja: 2006-11-16, 19:25
Lokalizacja: Ściana Wschodnia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Re: Rozszerzenie pozwolenia pow. 50 szt. a przechowywanie broni

Postautor: rrysiek » 2016-02-11, 21:48

Nie jest to takie oczywiste...
To nie jest "nowe pozwolenie na broń wydane po dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia".

Pozdrawiam,
Rysiek.
... różne różności ...


franek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Posty: 1437
Rejestracja: 2007-05-20, 08:55
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Re: Rozszerzenie pozwolenia pow. 50 szt. a przechowywanie broni

Postautor: franek » 2016-02-11, 21:56

epaa pisze:Nawet zmiana z 1 na 2 szt. wymaga zakupu S1. Zatem zamiana na 50+ wymaga magazynu.

Czy mógłbyś rozwinąć to co napisałeś. I podeprzeć jakimiś argumentami.
1. Zmianę "starej decyzji" w trybie art. 155 kpa ... traktujesz jak nowe pozwolenie. Dlaczego.
Widziałem "wykładnię KGP" (wisiała kopia na tablicy w klubie) że nowe pozwolenie kończy okres przejściowy
dla wszystkich innych posiadanych pozwoleń. Nie było tam nic o zmianie decyzji w trybie art 155 w zakresie ilości.
2. Po rozszerzeniu pozwolenia nie zmienia się magicznie stan posiadania. jeżeli rozszerzyłem z 30szt do 60szt to nadal mam 30 szt.
z możliwością zakupienia kolejnych 30szt.
Jeżeli zatrzymam się na 49szt to nadal nie muszę mieć magazynu.
W końcu Art 5 ust 2 rozporządzenia zawiera treść "Broń w liczbie powyżej 50 egzemplarzy ..."
a nie "Broń posiadaną na podstawie pozwolenia z ilością powyżej 50 egz..."

Dodatkowe promesy #50-#60 przyspieszą proces "podnoszenia wartości kolekcji" (TM) przez kupno/sprzedaż/zamianę
bez konieczności wyrejestrowywania 49szt i dopiero wtedy wnioskowania o kolejną promesę na zakup 49szt.
remington 44, rogers & spencer 44, Hawken .45, jednorurka 12ga i parę nitro


Awatar użytkownika
epaa
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Posty: 833
Rejestracja: 2005-09-14, 18:51
Lokalizacja: trój miasto
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Re: Rozszerzenie pozwolenia pow. 50 szt. a przechowywanie broni

Postautor: epaa » 2016-02-11, 22:05

Sorry za skrót myślowy
Zmiana pozwolenia - np. ilości na pozwoleniu - podpadamy od razu pod nowe przepisy.
Też było dla mnie to nielogiczne ale taka jest praktyka.
Kto che być pierwszy i udowodnić że tak nie jest - będę kibicował, ale pozwolenie o wszystkie zabawki tylo kosztuje że szafa przy tym to nic.


Awatar użytkownika
biper
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Posty: 1572
Rejestracja: 2015-01-20, 09:28
Lokalizacja: okolice 3city
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Re: Rozszerzenie pozwolenia pow. 50 szt. a przechowywanie broni

Postautor: biper » 2016-02-11, 22:45

Tak gwoli ścisłości, top magazyn jest POWYŻEJ 50 szt., więc można się zatrzymać na 50, a nie na 49 ;)
Ogólnopolska Giełda Wymiany Magazynków Do Broni Kolekcjonerskiej - wpisz czego szukasz lub pomóż innym znaleźć ich trofea.
SKS Ardea || Pomorskie Stowarzyszenie Strzelecko-Kolekcjonerskie "DO BRONI"


9x19
R.I.P
R.I.P
Posty: 8158
Rejestracja: 2006-03-10, 22:04
Lokalizacja: Olsztyn KS GARDA
Grupa: RIP
Kontaktowanie:
Status: Offline

Re: Rozszerzenie pozwolenia pow. 50 szt. a przechowywanie broni

Postautor: 9x19 » 2016-02-11, 23:29

epaa pisze:Nawet zmiana z 1 na 2 szt. wymaga zakupu S1
Zatem zamiana na 50+ wymaga magazynu.

Bzdura. Zmiana posiadanego już pozwolenia NIE JEST uzyskaniem nowego pozwolenia. Jest to jedynie modyfikacja już posiadanego uprawnienia. KGPprzez ładnych parę lat lansowało głupotę, że zmiana pozwolenia, to wydanie nowego pozwolenia. W końcu udało się to zwalczyć i nikt już nie płaci za zmianę pozwolenia w trybie art. 155 kpa. Bo to jest zmiana już posiadanego pozwolenia!!!!

Tak więc osoba, która dokonała zmiany już posiadanego pozwolenia nie musi od razu lecieć i kupować szafy S1. Ma na to 5 lat od dnia wejścia w życie rozporządzenia z 26 sierpnia 2014r.


rrysiek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Posty: 58
Rejestracja: 2006-11-16, 19:25
Lokalizacja: Ściana Wschodnia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Re: Rozszerzenie pozwolenia pow. 50 szt. a przechowywanie broni

Postautor: rrysiek » 2016-02-12, 00:12

9x19:
Dziękuję za informację :)
Czy są dostępne jakieś dokumenty, które mogłyby pomóc w podjęciu właściwej decyzji (lub ją uzasadnić) w moim WPA?

Pozdrawiam,
Rysiek.
... różne różności ...


9x19
R.I.P
R.I.P
Posty: 8158
Rejestracja: 2006-03-10, 22:04
Lokalizacja: Olsztyn KS GARDA
Grupa: RIP
Kontaktowanie:
Status: Offline

Re: Rozszerzenie pozwolenia pow. 50 szt. a przechowywanie broni

Postautor: 9x19 » 2016-02-12, 08:16

O jakie dokumenty chodzi? O jakie WPA?


Awatar użytkownika
Mastercard
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Posty: 598
Rejestracja: 2005-10-04, 23:48
Lokalizacja: W-wa/W-w
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Re: Rozszerzenie pozwolenia pow. 50 szt. a przechowywanie broni

Postautor: Mastercard » 2016-02-12, 16:04

@9x19

W takim razie dlaczego WPA domagaja sie nowych badań lekarskich, przy rozszerzaniu starych pozwoleń?
Pozdro Mastercard
Jeśli cel jest dalej niż 35m - zbombarduj go,


9x19
R.I.P
R.I.P
Posty: 8158
Rejestracja: 2006-03-10, 22:04
Lokalizacja: Olsztyn KS GARDA
Grupa: RIP
Kontaktowanie:
Status: Offline

Re: Rozszerzenie pozwolenia pow. 50 szt. a przechowywanie broni

Postautor: 9x19 » 2016-02-12, 16:26

10 marca 2011r. zmieniono w sposób istotny ustawę o broni i amunicji. Dlatego też pozwoleń na broń wydanych przed tą datą nie da się zmienić w trybie art. 155 kpa tj. nie da się ich rozszerzyć. By mieć więcej egzemplarzy broni należy złożyć całkowicie nowe podanie o wydanie pozwolenia na broń oraz dołączyć do tego podania opłatę skarbową, orzeczenia - lekarskie i psychologiczne oraz inne dokumenty. Tak orzekły sądy administracyjne.

Zmienić w trybie art. 155 kpa (rozszerzyć) pozwolenie na broń można bez orzeczeń i opłat skarbowych tylko te pozwolenia, które zostały wydane po 10 marca 2011r., a więc na podstawie już zmienionych przepisów.

Reasumując - pozwoleń na broń wydanych w okresie od 2000r. do 10 marca 2011r. nie da się rozszerzyć. Natomiast wydane w oparciu o przepisy z 10 marca 2011r. mogą być modyfikowane bez opłat i badań.


Lysy_Gnom
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Posty: 35
Rejestracja: 2005-01-30, 19:29
Lokalizacja: Katowice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontaktowanie:
Status: Offline

Re: Rozszerzenie pozwolenia pow. 50 szt. a przechowywanie broni

Postautor: Lysy_Gnom » 2016-02-12, 18:55

Potwierdzam powyższe. I również nie trzeba kupować S1. Posiadacze dotychczasowych pozwoleń mają czas na zakup S1 do września 2019. Przeszedłem rozszerzenie i wszystko jest OK.
.36 BP; 9x18; 9x19; .308Win; 7,62x39; .22LR; .38Special; 7,65x17, .45, 12/70, 16/70, 6,35 browing, 7,62x25, 9x17, 7,62x54R


misiekc77
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Posty: 341
Rejestracja: 2010-10-13, 10:33
Lokalizacja: Mazowieckie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Re: Rozszerzenie pozwolenia pow. 50 szt. a przechowywanie broni

Postautor: misiekc77 » 2016-02-12, 20:03

A co w sytuacji kiedy pozwolenie robilem w 2004 natomiast w 2011.09 rozszerzalem pozwolenie co skutkowalo zmiana decyzji czy zalapie sie na art 155?
" idź wyprostowany wśród tych co na kolanach wśród odwróconych plecami i obalonych w proch"
Z.Herbert


Awatar użytkownika
Mastercard
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Posty: 598
Rejestracja: 2005-10-04, 23:48
Lokalizacja: W-wa/W-w
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Re: Rozszerzenie pozwolenia pow. 50 szt. a przechowywanie broni

Postautor: Mastercard » 2016-02-12, 21:38

@9x19

Dzieki za oświecenie...

A poza tym warto byloby przykleic to wyjasnienie...
Pozdro Mastercard
Jeśli cel jest dalej niż 35m - zbombarduj go,


9x19
R.I.P
R.I.P
Posty: 8158
Rejestracja: 2006-03-10, 22:04
Lokalizacja: Olsztyn KS GARDA
Grupa: RIP
Kontaktowanie:
Status: Offline

Re: Rozszerzenie pozwolenia pow. 50 szt. a przechowywanie broni

Postautor: 9x19 » 2016-02-12, 22:29

misiekc77 pisze:A co w sytuacji kiedy pozwolenie robilem w 2004 natomiast w 2011.09 rozszerzalem pozwolenie co skutkowalo zmiana decyzji czy zalapie sie na art 155?

Marnie to widzę.



Wróć do „Prawo i broń - WBP”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Metz, montrala, oldtimer, SP9IUM, zoom2 i 16 gości