Jaka optyka na początek na 600-1000 m ?

Wszystko o strzelaniu na dalsze dystanse. Współczesna broń palna, czarnoprochowa i wiatrówki.

Moderatorzy: Moderatorzy WBP, Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP

zuxon
Reactions:
Posty: 1
Rejestracja: 11 lipca 2015, 02:01
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: zuxon »

panowie nie porownujcie vortexa do marcha ,,,, march to naprawde górna półka !!!!

jak na razie to nic lepszego od marcha8-80x56 nie widzialem :wink:
nc rado
Awatar użytkownika
katigroszek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 658
Rejestracja: 05 marca 2008, 17:38
Tematy: 13
Lokalizacja: Kielce, AZS PŚ
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: katigroszek »

ja tego wcale nie porówuję bezpośrednio - co lepsze. Trzeba by mieć oba jeden po drugim na tym samym karabinie żeby to zrobić. Chodzi o to, że to tak jak z samochodami - jak się wysiada z dobrego zwykłego i wsiada to takiego za 300 tys to... to tak naprawdę wiele więcej tam nie ma. Wmawiają tylko, że "prestiż" i inne głupoty.

Podobnie z celownikami - jak się kupi nieodpowiedni to się miewa słabe wyniki z tego powodu. Jak się kupi odpowiedni (i wszystko inne jest w porządku) to się je miewa dobre. Jak się potem kupi Marcha to moim zdaniem żadnej "wartości dodanej" do wyniku z samego tego faktu nie ma. Czasem z takiej optyki za 15-20 tysięcy widać przestrzeliny, których z takiej za 10 tyś nie widać, ale rzadko. A powiększenia (x40, x80) Marche mają bezsensownie wielkie (zwłaszcza do karabinu wyborowego; benchrestu nie strzelam, to nie wiem). Ale są ludzie skłonni wydać taką kwotę i nie mogą mieć na karabinie jakiegoś zwykłego, oczywistego wyboru, swego rodzaju odpowiednika Skody :-D - i kupują Marcha...
"Piekło to inni." Jean Paul Sartre
oczko82
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 60
Rejestracja: 06 października 2008, 15:56
Tematy: 5
Lokalizacja: Bydgoszcz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: oczko82 »

To i ja coś dorzuce ze swych obserwacji i doswiadczen...

Po piewsze jakosc opyuki jest bardzo wazna gdyz w delcie 4.5-30x50 od pow x18x20 nic juz nie widac, obraz latwo gubisz, jest ciemno i odnosisz wrazenie, ze ze wzrostem powiekszenia wcale nie widzisz wiecej tylko zmniejsza sie pole widzenia.

Milym zaskoczeniem byla Meopta R1 Tatic 4-16x44 cena 3200zl nowka, wykonanie na bardzo wysokim poziomie, siatka subtelna i wyrazna za razem, rozdzielczosc bardzo wysoka. Sprawnosc zmierzchowa zaskakujaco dora. Powiekszenie x16 sprawialo iz celowanie do przyklejanej metk icenowej koloru poaranczowego fluo wielkosci 5x5cm nie sprawialo problemu. Sola w oku bylu pokretla z 25 klikami na obrot i diabelnie latwo bylo sie w tym pogubic ze wzgledu na brak zero stop.

Schmidt bender Zenith 2.5-10x56 z delikatnym lecz mysliwskim krzyzem FD7 jakosc super, siatka byla calkiem ok ale pow x10 to zdecydowanie za malo do varmintingu i malej tarczy a nie takiej 1mx1m :)

Mialem dylemat pomiedzy NF SHV i NXS ale po popatrzeniu przez oba i dokladnym pomacaniu nie mialem juz mozliwosci... NXS 5.5-22x56 zawladnal moim sercem i poddalem sie mu :) Siatka MOAR-T + 20MOA na pbrót daja czadu. Zakres elewacji kolosalny, tubus 30mm dzieki czemu zadnych skosnych szyn i dziwnych montazy za 2.500zl nie potrzeba. Stale podswietlenie ktorego sie balem (krzyzyk) powala na kolana... Stzrelam z niego do tarczy a w nocy wale dziki, nawet o tym nie marzylem by polaczyc jedno i drugie... I jeszcze jedna sprawa, mozesz jechac do warszawy i wziasc go doreki a Schmidt Bendera PMII niekoniecznie jest gdzie obejrzec. Mialem zamowionego kahlesa 6-24x56 i czekalem w nieskonczonosc az mnie krew zalala i kupilem NF - nie zaluje bo przerosl moje oczekiwania.
Steyr ELITE.308 + Nightforce; Walther LP 500
P99
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 43
Rejestracja: 15 lutego 2015, 10:46
Tematy: 0
Lokalizacja: Polska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaka optyka na początek na 600-1000 m ?

Post autor: P99 »

Ja tylko powiem że jakieś 5 lat temu na longshocie w Nowej Dębie gość zrobił 3 wynik na 1000m lunetą za niecałe 200zł :)
Awatar użytkownika
Shooter7
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 1847
Rejestracja: 20 września 2015, 09:48
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Re:

Post autor: Shooter7 »

Nie wiem, czy temat jeszcze aktualny no ale zaryzykuje.
Maz pisze: ,ze średniej półki masz ...IORa...,
Maz, przyjacielu, zgadzam sie ze wszystkim co tu napisales ale za umieszczenie IOR'a w sredniej polce na Longshot 2016 masz odemnie klapsa na gola pupe :)

Prztedewszystkim zaczal bym od tego, ze regulacja to Minimum 1/8 MOA ( sam mam niestety 1/4 ) daje rade ale do szczescia troche czasami brakuje.

Siatke musisz dopasowac do siebie, imusisz czuc sie z nia szczesliwy - Ty a nie kto inny. Troche tych siatek jest mi temat zajal jakies 4 - 6 miesiecy latwo nie jest.

Uwazam, ze siatka w drugim planie jest o tyle dobra, ze przy powiekszeniu krzyz czy dot nie sa powiekszone do tego stopnia, ze w pewnych przypadkach moga juz zakryc Ci cel, przy drugóplanowym jest to niemozliwe, przynajmniej gdy nie masz siatki o grubosci podkladow olejowych ( mysliwskie )

Powiekszenie jakie ja bym bral, to minimum 50 x.

Odradzam Ci kupowania polrodkow zwlaszcza jezeli nie stac Cie na dobry sprzet. Kup raz i porzadnie, przedmowca trafnie stwierdzil, ze zmienisz bron a celownik zostanie.

March naprawde zajefajna jasnosc i wyraznosc obrazu, ma swoja cene ale warto.

1. March

2. Kahles

3. Nightforce

4. S&B ( Choc kolaga Zuxon zaraz mnie je :) )

P.S. Dobry karabin nie kosztuje ´40 000 pln'ow za gora 14 000,- bez laski kupisz naprawde dobry sprzet.

pozdro

:wink:
Awatar użytkownika
Maz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 256
Rejestracja: 24 listopada 2010, 15:43
Tematy: 3
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Re:

Post autor: Maz »

Shooter7 pisze: Maz, przyjacielu, zgadzam sie ze wszystkim co tu napisales ale za umieszczenie IOR'a w sredniej polce na Longshot 2016 masz odemnie klapsa na gola pupe :)
Będę się bronił przed takimi pieszczotami - a mam czym! :-D
Miłego dnia!
Awatar użytkownika
MADMAX
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 134
Rejestracja: 28 marca 2010, 22:39
Tematy: 0
Lokalizacja: KS Snajper Mrągowo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaka optyka na początek na 600-1000 m ?

Post autor: MADMAX »

Gdybym ja miał coś dodać, napisał bym: czytaj wszystkie posty w Twoim wątku, ale szczególnie uważnie czytaj posty Maz`a.
Awatar użytkownika
Shooter7
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 1847
Rejestracja: 20 września 2015, 09:48
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Re: Re:

Post autor: Shooter7 »

Maz pisze: Będę się bronił przed takimi pieszczotami - a mam czym! :-D
Taaaaaa, wszystkie mi tak mowia, a pozniej jak im sie spodoba to sie opedzic nie moge :)

Przyszedlem dzisiaj z pracy a tu na mnie paczka czekala

w srodku Kahles K 1050 Double dot :)

:wink:
Hubert
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1152
Rejestracja: 26 kwietnia 2005, 22:39
Tematy: 18
Lokalizacja: ZKS Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaka optyka na początek na 600-1000 m ?

Post autor: Hubert »

Możesz skrobnąć o jakości tego Kahlesa K1050. Nareszcie mają mojego ulubionego Duplexa w tym modelu.
"Uzbrojone społeczeństwo to uprzejme społeczeństwo"
Awatar użytkownika
kłapek
Ekspert Wiatrówki
Ekspert Wiatrówki
Reactions:
Posty: 1739
Rejestracja: 20 lutego 2006, 18:22
Tematy: 39
Lokalizacja: Grodków
Grupa: Ekspert Wiatrówki

Re: Jaka optyka na początek na 600-1000 m ?

Post autor: kłapek »

Vortex Razor HD Gen II może pod każdym względem konkurować z Marchem za wyjątkiem powiększenia i jego krotności. Tutaj rzeczywiście March jest nie do pobicia. Opinie o Vortexach są różne, bo firma ma w ofercie celowniki typu Crossfire po 100$ jak również wspomnianego Razora II za ponad 2000$. Zupełnie inna polityka niż np. S&B, Nightforce czy March.

Kolega katigroszek polecał lunety z dużą regulacją w pionie i słusznie, a przestrzegał przed 'nietypowymi' tubusami lunet 34 i 40mm. Moim zdaniem nieporozumienie, bo z reguły właśnie im większy tubus, to większy zakres regulacji. Dodam tylko, że przy większych dystansach warto pomyśleć o szynie lub montażu z mikroskosem. Trzepanie lunety na słusznym kalibrze w skrajnym zakresie regulacji po prostu jej nie służy.
Mój nowy terapeuta na imię ma can-am :-D
Awatar użytkownika
katigroszek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 658
Rejestracja: 05 marca 2008, 17:38
Tematy: 13
Lokalizacja: Kielce, AZS PŚ
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaka optyka na początek na 600-1000 m ?

Post autor: katigroszek »

No, niezupełnie...

[...] Wybieraj celowniki ze znormalizowanym tubusem, bo do 35mm i 40mm zawsze trochę trudniej znaleźć montaż. [...] - tak napisałem.

34mm to już jest od dawna uznany standard i montaż znaleźć w tym rozmiarze to nie jest problem. Ale inne rozmiary zawężają pole poszukiwać i niektóre zostawiają tylko montaże, za taką kwotę, jaką niejeden strzelec chciałby przeznaczyć na lunetę (szczytem był montaż do jakiegoś nowego Hensoldta z tubusem chyba 37 czy 46 mm (???) czy coś za 2000 PLN).

Jak budżet nie jest ciasny to polecam Spuhra.
"Piekło to inni." Jean Paul Sartre
Pawellang
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 186
Rejestracja: 07 marca 2005, 15:28
Tematy: 0
Lokalizacja: Wawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaka optyka na początek na 600-1000 m ?

Post autor: Pawellang »

Jak dla mnie:
1. March 10-60x52 lub 8-80x56
2. Nightforce Competition 15-55x52
3. Kahles K1050
4. S&B 12-50x56 (ze względu na problemy i dużą wagę).
Sightron, IOR też da radę, ale trzeba kupić z regulacją 1/8 MOA i dobrą siatką.
Z tańszych to Weaver T36.
Ostatnio zmieniony 10 października 2015, 19:17 przez Pawellang, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
mkl1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 9020
Rejestracja: 14 lipca 2006, 15:20
Tematy: 0
Lokalizacja: Katowice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaka optyka na początek na 600-1000 m ?

Post autor: mkl1 »

Który masz na broni :?:
i jak daleko strzelasz?
Nie strzelać.
Jestem przyjaznym szopem :-D
Pawellang
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 186
Rejestracja: 07 marca 2005, 15:28
Tematy: 0
Lokalizacja: Wawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaka optyka na początek na 600-1000 m ?

Post autor: Pawellang »

Nightforce Competition z siatką CTR-2. Dystans 300, 600, 800m.
Awatar użytkownika
mkl1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 9020
Rejestracja: 14 lipca 2006, 15:20
Tematy: 0
Lokalizacja: Katowice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaka optyka na początek na 600-1000 m ?

Post autor: mkl1 »

No tak..
Nie przeczytałem Twego podpisu :shame:
No ale ...6 wymaga

Mam R700 i Leupolda MKIV na nim :shame:
Muszę sie wstydzić.... :shame:
Nie strzelać.
Jestem przyjaznym szopem :-D
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Daleki dystans - Long Range”