Proch Czarny Złoty Stok

Moderator: Moderatorzy CP

Marek-
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 4420
Rejestracja: 03 czerwca 2005, 09:00
Tematy: 87
Lokalizacja: Gliwice
Grupa: Moderatorzy CP

Proch Czarny Złoty Stok

Post autor: Marek- »

Zgodnie z obietnicą firma Prochemist ze Złotego Stoku dostarczyła mi do przetestowania kilka próbek różnych „Prochu Czarnego Złoty Stok”, żeby sprawdzić jak spisują się w naszej broni.
Wczoraj uzyskałem zgodę od producenta, że mogę na forum wyjawić co się już udało zrobić.
Szczegółowe sprawozdanie otrzymał producent, na forum podam w skrócie tylko kilka szczegółów.
Do testów dostarczono Proch Czarny Złoty Stok o frakcji ziaren od 0,25-0,8 w próbkach oznaczonych 1,2,3,4,5.
Skład prochu, aby nie wpływał na jego ocenę, celowo pozostał dla mnie nieznany, a w przygotowanym szczegółowym sprawozdaniu posługiwałem się numeracją próbek.
W dniu 02.01.2015 r. przeprowadziłem testy Prochu Czarnego Złoty Stok z przekazanych przez Prochemist Sp. z o.o. próbek.
Pogoda w czasie wykonywania testów:
temperatura + 2°C
wiatr – umiarkowany, południowo- zachodni,
ciśnienie atmosferyczne – 1001 hPa,
zachmurzenie – zmienne
Celem testów było wyłonienie z próbek Prochu Czarnego Złoty Stok o najodpowiedniejszych parametrach do stosowania w broni czarnoprochowej.
Prochy czarne z próbek nr 2,3 i 5 posiadały granulacje ziaren około 0,6-0,8 mm, jest to właściwa granulacja do zastosowania w broni długiej, prochy z próbek 1 i 4 są prochami o drobnej granulacji i nadają się do stosowania w broni krótkiej.
Wszystkich prochów nie będę opisywał (sprawozdanie otrzymał producent), na forum opiszę jedynie te najlepiej nadające się do stosowania w broni czarnoprochowej.


Proch karabinowy.

Na podstawie wyników testów w broni długiej najlepszym okazał się Proch Czarny Złoty Stok nr 2.
Jest to czarny proch o równych niegrafitowanych ziarnach, bardzo energetyczny, efekt strzału podobny do prochu czarnego szwajcarskiego, strzał szybki i energetyczny, pozostawia po strzale małe ilości niedopalonych części stałych, nagarów prochowych, podobnie jak proch szwajcarski. Po strzale brak wyczuwalnych nagarów w końcowym odcinku lufy.
Nie znając energii nowych prochów pierwsze testy wykonałem małymi naważkami 30 grein, ale już te pierwsze testy wskazały, że proch jest świetny i bardzo równo się spala. Kolejne naważki 45 grein pokazały, że rozrzut prędkości był bardzo mały, a i różnica prędkość w porównaniu do prochu szwajcarskiego to tylko około 2-3 %.

Kolejne 5 strzałów naważką 45 grein z karabinu Lorenza i pociskiem o wadze 485 grein na smarze mojej formuły:
264,9 m/s
264,8 m/s
268,0 m/s
266,3 m/s
274,8 m/s
średnio - 267,76 m/s

Dla porównania kontrolnie strzeliłem z tej samej naważki ze szwajcara nr 3 bo jego ziarna są najbardziej zbliżone wielkością do ziaren Prochu Czarnego Złoty Stok z próbki nr 2:

272,8 m/s
270,5 m/s
276,3 m/s
276,4 m/s
278,2 m/s
średnio - 274,8 m/s

Na tarczy ustawionej na 50m też testy próbki nr 2 wypadły również bardzo dobrze, poniżej skupienie z 30 grein :

Obrazek
i druga z 45 grein :


Obrazek

Żeby testy móc porównać z innymi prochami czarnymi wykonałem również identyczne próby innych prochów, a mianowicie niemieckiego Wano, czeskiego Vesuvit LC i prochu polskiego z Pionek.

Żeby nie przynudzać podam tylko średnie prędkości przy 45 greinach:

1. Szwajcar FFg – 274,8 m/s
2. Próbka nr 2 – 267,76 m/s
3. Vesuvit LC 255,3 m/s
4. Pionki 245,58 m/s
5. Wano 226,3 m/s

Jeśli porównać nagary w lufie to gradacja była by prawie identyczna
1. Szwajcar FFg/ Próbka nr 2 – ex aequo bo nie potrafię znaleźć różnic, nagaru bardzo mało
2. Vesuvit LC
3. Pionki / Wano - ex aequo, podobnie jak wyżej nie potrafię znaleźć różnic, tyle że nagaru dosyć dużo.

A tu na wykresie wyniki porównania:
Obrazek

Proch pistoletowy.

Z dwóch próbek prochu pistoletowego lepsza okazała się próbka nr 4.
Testy prochów 1 i 4 przeprowadziłem pistoletem odprzodowym FWB History 1 w kalibrze 36 przy pomocy kul kalibru 362 na lnianej łatce, smar o identyczny jak do testów karabinowych. Naważka 11 grein
Proch czarny w próbce nr 4 to proch o równych niegrafitowanych ziarnach.
Proch silniejszy od prochu z próbki nr 1, słabszy o około 10% od prochu szwajcarskiego FFFFg, pozostawia po strzale małe ilości niedopalonych części stałych. Brak wyczuwalnych nagarów.

Proch Czarny Złoty Stok próbka nr 4:
269,0 m/s
264,9 m/s
274,2 m/s
272,1 m/s
271,7 m/s
średnio 270,38 m/s

Dla porównania szwajcar nr 1
293,6 m/s
294,8 m/s
298,2 m/s
296,2 m/s
296,0 m/s
średnio 295,76 m/s

Teraz już mogę zdradzić, że na zawodach w Jaworznie 10.01.2015r dla potwierdzenia trafności wyboru przygotowałem amunicję z zastosowaniem prochu z próbki nr 2 do karabinów i nr 4 do pistoletów.
Ogólnie wyniki zawodów przez pogodę zimową nie były za wysokie i są do wglądu na forum, moje pomimo nowego prochu, nie odbiegły od normy na ten dzień.

Dalszą współpracę i kolejne próby, już z "Prochem Czarnym Złoty Stok" o składzie jak próbka nr 2 przewidziane są na koniec lutego - początek marca.

W mojej ocenie "Proch Czarny Zloty Stok" to bardzo dobry i obiecujący proch czarny i przy tak dobrej jakości jaką reprezentowały próbki będzie hitem w Polsce, a może i za granicą.

Marek Pyszny
Thalon
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 716
Rejestracja: 17 stycznia 2008, 19:50
Tematy: 22
Lokalizacja: Kalisz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Thalon »

To ja juz chce Zloty Stok nr2
Wiesz moze kiedy chca zakonczyc testy i wprowadzic do sprzedazy?
Rigby .45. Whitworth .451
Marek-
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 4420
Rejestracja: 03 czerwca 2005, 09:00
Tematy: 87
Lokalizacja: Gliwice
Grupa: Moderatorzy CP

Post autor: Marek- »

Myślę że każdy będzie chciał ;laughing:

Na to pytanie musi odpowiedzieć już sama firma produkująca proch, ale mam wrażenie że już niedługo. Może z wiosny?

A numer 2 to tylko tymczasowe oznaczenie próbki prochu i nie świadczy o jego granulacji tyko składzie.
Granulację producent obiecał dostosować do naszych potrzeb.
Awatar użytkownika
kapera
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2442
Rejestracja: 16 listopada 2009, 21:29
Tematy: 98
Lokalizacja: Poraj k/Cz-wy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: kapera »

Kawał dobrej roboty Marku :piwo: , jako czołowemu strzelcowi CP można ci wierzyć co podajesz do wiadomości . Teraz tylko czekać na resztę testów no i niech ten Złoty Stok zacznie być dostępny na rynku . Mało kto może wie ale to najstarsza czynna fabryka prochu czarnego na świecie http://zlotystok.salwach.pl/fabryka_prochu
„Ćwicz oko i dłonie w Ojczyzny obronie” KŻR- LOK
Marek-
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 4420
Rejestracja: 03 czerwca 2005, 09:00
Tematy: 87
Lokalizacja: Gliwice
Grupa: Moderatorzy CP

Post autor: Marek- »

W tym temacie mam uspokajające informacje, producent posiada dobrze wyposażone laboratorium, które jeszcze w tej chwili "dozbraja" :-D
Będzie dobrze, przynajmniej ja tak uważam, na forum są tylko częściowe informacje z testów, ale z próbek które dostałem mogę wywnioskować że producent potrafi dokładnie sterować właściwościami prochu, próbki były od prochów słabych po silne, a proch grafitowany wygląd ma idealny, równy i nie odstaje wyglądem od szwajcara. Wynika z tego że potrafią zrobić każdy proch.
A jedno z pytań to jakie otrzymałem: czy zrobić proch silniejszy ?
To by była całkiem rewelacja, no bo szwajcar trochę ale silniejszy jest, a do porównań przyjąłem go jako wzorzec, bo lepszego prochu nie używałem i nie znam.
Z tych kilku informacji wnioskuję że potrafią zrobić każdy proch ;)
Ale z taką tradycją, 300 lat, nie ma się co dziwić.
Marek-
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 4420
Rejestracja: 03 czerwca 2005, 09:00
Tematy: 87
Lokalizacja: Gliwice
Grupa: Moderatorzy CP

Post autor: Marek- »

Wojtek, nie przeczytałeś pierwszego zdania ;laughing:

Wysłany: Dzisiaj 12:35   
Zgodnie z obietnicą firma Prochemist ze Złotego Stoku dostarczyła mi do przetestowania kilka próbek różnych „Prochu Czarnego Złoty Stok”, żeby sprawdzić jak spisują się w naszej broni.

Chodziło o wybór z 5 różnych próbek prochu który będzie najlepszy dla nas.

I zapomniałeś, że te prochy miałem przed nosem i mogłem porównać ziarna, których prochów są najbardziej zbliżone wielkością i tu szwajcar 3 wbrew temu co podają na ich stronie ma prawie identycznej wielkości ziaren, jakoś tych maksymalnych ziaren ponad 1 mm to nie widać za wiele w szwajcarze 3 to chyba pewna asekuracja, natomiast szwajcar nr 2 jest wyraźnie drobnejszy od prochu z próbki stąd mój wybór padł na ffg.
Więc nie myl przemyślanego wyboru z błędem.

Wkleję Ci zdjęcie makro to sam sobie porównasz.
Marek-
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 4420
Rejestracja: 03 czerwca 2005, 09:00
Tematy: 87
Lokalizacja: Gliwice
Grupa: Moderatorzy CP

Post autor: Marek- »

Nadal nie zrozumiałeś celu i ciągle trafiasz obok tarczy :P
Uważasz że tylko Ty masz rozum i reszta się myli?
Nie widzisz, a już wiesz, wyobraź sobie ze "błąd" to się popełnia gdy napiszesz róża przez "rz" a ja dokonałem świadomego wyboru, a idąc za Twoją radą różnica wielkości ziaren była by większa.

Poczekaj bez syczenia niewierny Tomaszu, aż dam Ci zdjęcia do porównania, to się uspokoisz.

No i jeszcze raz na świetle Ci cel.

Nie chodziło o porównanie prochów tylko o wybór spośród 5 Prochów Czarnych Złoty Stok" tego najlepszego co uczyniłem, a szwajcar jest tu tylko dodatkiem jak chusteczka w butonierkę.

Zrobiłem na szybko zdjęcie tabletem, żebyś mógł zasnąć w świadomości, że rozumnie wybrałem taki proch, po prawej szwajcar ffg po lewej nowy proch, a na dole żebyś miał porównanie fffg które proponujesz, nawet na tym słabym zdjęciu widać, że mój wybór był trafny.
Na makra jeśli nie pomogło musisz poczekać.

Obrazek
Ostatnio zmieniony 30 stycznia 2015, 19:42 przez Marek-, łącznie zmieniany 1 raz.
Marek-
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 4420
Rejestracja: 03 czerwca 2005, 09:00
Tematy: 87
Lokalizacja: Gliwice
Grupa: Moderatorzy CP

Post autor: Marek- »

Zobacz stronę wcześniej dałem zdjęcie, słabe ale proporcje ziaren widać.

A jedyny proch do którego granulacji ja miałem zastrzeżenia to Vesuvit LC, bo ten mój był tylko suszony, a nie przesiewany ale to i tak więcej niż fabryczny proch z puszki, a jego ziarna są nierówne i małe, a stosunkowo dużą prędkość wylotową zawdzięcza drobnej granulacji i gdyby był w granulacji ffg prędkości były by mniejsze.
Derek Mak
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 998
Rejestracja: 18 stycznia 2014, 21:44
Tematy: 0
Lokalizacja: Katowice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Derek Mak »

Test super. Skupienie na tarczy super bo i strzelec super.
Czyli proch marzenie a jak jeszcze Producent zrobi trochę mocniejszy tak by nie wiele ustępował szwajcarowi no to już bomba.
Bardzo istotne stwierdzenia były też o nagarze. Dla mnie ta informacja mówi, że poziom zanieczyszczeń i niedopaleń cp ze Złotego Stoku jest już na poziomie CH.
Jak cena będzie na poziomie Vesuvita to to będzie międzynarodowy hicior :)
Lorenz, Podewils-Lindner 0,56"
BISKUPKING61
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1350
Rejestracja: 19 grudnia 2004, 00:07
Tematy: 110
Lokalizacja: POZNAŃ
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: BISKUPKING61 »

Super testy! Rzeczowe i profesjonalne, i co ważne-obiektywne.(zmieniłem :shame: )
Też jestem ciekaw jak sprawa się rozwinie tak pod względem technologicznym jak i marketingowym. Co do ceny, to wolał bym poczekać na ruch ze strony producenta, a nie sugerować jakieś progi cenowe, bo to nie politycznie i niekorzystne z punktu widzenia klienta.
Ostatnio zmieniony 30 stycznia 2015, 23:20 przez BISKUPKING61, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
kapera
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2442
Rejestracja: 16 listopada 2009, 21:29
Tematy: 98
Lokalizacja: Poraj k/Cz-wy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: kapera »

Jeszcze nic nie wiadomo a już spekulacje cenowe , może jakieś zakłady bukmacherskie :-D Jak na razie strzelam z czesia i pionek (110zł/kg). Cena może być dla mnie przeciwwskazaniem dla wspierania Polskiego produktu i będę sobie dalej plumkał z produktów wymienionych powyżej .
„Ćwicz oko i dłonie w Ojczyzny obronie” KŻR- LOK
Awatar użytkownika
kammarladdare
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 341
Rejestracja: 03 marca 2008, 17:26
Tematy: 0
Lokalizacja: Kalix-Nyborg
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: kammarladdare »

BISKUPKING61 pisze:Super testy! Rzeczowe i profesjonalne, i co ważne-subiektywne.
Też jestem ciekaw jak sprawa się rozwinie tak pod względem technologicznym jak i marketingowym. Co do ceny, to wolał bym poczekać na ruch ze strony producenta, a nie sugerować jakieś progi cenowe, bo to nie politycznie i niekorzystne z punktu widzenia klienta.
Jak rzeczowe i profesjonalne to chyba raczej nie subiektywne. Co do ceny to były wypowiedzi przedstawiciela producenta w innym temacie. Wg tego myślę, że cena będzie do przyjęcia.
nosu
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1503
Rejestracja: 27 grudnia 2005, 09:30
Tematy: 4
Lokalizacja: Sosnowiec
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: nosu »

Dla mnie będzie liczyć się powtarzalność kolejnych partii oraz prędkość na poziomie szwajcara. Brudzenie jestem w stanie przeżyć bez jakiegoś specjalnego problemu.
Awatar użytkownika
Prochemist
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 24
Rejestracja: 11 czerwca 2014, 12:18
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: Prochemist »

Powtarzalność prochu to jest najbardziej istotny element produkcji.
Jakość każdej partii badana jest w laboratorium. Są to m.in. testy frakcji, składu, wilgotności, próbne odstrzeliwanie i komputerowe badanie z wzorcami.
Nasze prochy mają zastosowanie m.in. w przemyśle zbrojeniowym gdzie nie ma miejsca na najdrobniejszy błąd.

Myślę, że nieważne jest miejsce produkcji tylko fakt 100% polskiego kapitału oraz to, że przy produkcji zatrudniani są wyłącznie Polacy, a wszystkie podatki są płacone w Polsce.

Prosiłbym w tym temacie w miarę możliwości o skupienie się na merytorycznej dyskusji oraz przekazywanie swoich potrzeb i spostrzeżeń aby można było wychwycić coś konstruktywnego. :>
Awatar użytkownika
Willie357
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 2774
Rejestracja: 10 grudnia 2006, 16:15
Tematy: 0
Lokalizacja: Śląsk
Grupa: RIP

Post autor: Willie357 »

A ja czekam na mozliwosc przeprowadzenia testow w amunicji scalonej.Bo to jest rownie wazne jak w przypadku broni odprzodowej.
CZARNE I NITRO,>30, moturki , G 4x4 Bundeswehr , za młodu kobietki.
TAK dla eutanazji kretynów
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Amunicja - CP”