LWP - Broń i barwa

Forum poświęcone wszelkim tematom związanym z bronią posiadaną na pozwolenie kolekcjonerskie

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
Leśny Dziadek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2307
Rejestracja: 15 października 2012, 14:01
Tematy: 0
Lokalizacja: zDolnegoŚląska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

LWP - Broń i barwa

Post autor: Leśny Dziadek »

Szanowni,
tak jak obiecałem w wątku "kolekcja amunicji", opisuję szerzej projekt, jaki chcę zrealizować w lecie 2014 na Helu. Oczywiście tytuł wątku megalomański, bo co można zmieścić na kilkunastu metrach kwadratowych. Coś można :mad:

Od początku.

Muzeum. Otóż muzeum: www.helmuzeum.pl mieszczące się w poniemieckich obiektach, ma za ambicję przedstawić militarny wycinek historii Helu, i robi to w sposób niesamowity, moim zdaniem.
Zadeklarowałem, jako długoletni współpracownik (w zupełnie innej dziedzinie - kulejorz jestem: ) , że w związku z powiększeniem dostępnej powierzchni muzealnej, zagospodaruję jedno ze zwalniających się pomieszczeń.

LWP. Dlaczego LWP? Historię dwudziestolecia międzywojennego MOW udokumentował doskonale (patrz wciąż uzupełniana Lista Obrońców Helu). Morski wycinek historii powojennej jest udokumentowany jako-tako, ale jest. A przecież Hel to także przeciwlotnicy, to saperzy, to zwykli "szweje" zamiatający rejony, obsługujący strzelnicę,

Wystawa. Co chcę pokazać. Broń, oczywiście. W tej chwili mam do wystawienia nieśmiertelnego (eeee.... zawahałem się w kontekście info o śmierci konstruktora), kałacha. Tu chyba nie muszę tłumaczyć dlaczego. DO tego SKS - trochę na siłę, argument jak w dowcipie o bacy: "bo mom!" * . A na poważnie - bo każdego zaciekawi obejrzenie z bliska broni Kompanii Reprezentacyjnej, którą na co dzień albo i od święta widzą w telewizorze. Jak kupię (ale to najwcześniej jesień 2014) to będzie krótki Mosin z Radomia, oczywiście TT oraz P - 64. Jak się dorobię to może Glauberyt PCU, chyba tego sporo na Helu było swego czasu.
Mundury. Na razie mam skompletowany mundur gdzieś tak z epoki 1978-86, z pełnym oporządzeniem. Marynarskie pomijam, zakładam, że pokazujemy np przeciwlotników.
Trochę gadżetów - urządzenia samostrzelające (na wyposażeniu WOPu, te co odpalają naboje sygnałowe), świece dymne, itp
Zdjęcia. Z tym będzie trudno. Zaczynam szukać po forach typu "rezerwista.pl", ludzi służących kiedyś na Helu, każdy ma po 2-3 zdjęcia. Będzie trudno, ale nie ma rzeczy niemożliwych, zobaczcie, ile zdjęć znalazło się, w ciągu dwóch lat odszukiwania rezerwistów z Ząbkowic Śląskich:

http://www.zabkowiceslaskie.pun.pl/viewtopic.php?id=13

Tak więc wszystko kwestia czasu.
No i oczywiście, skoro MOW posiada największą w Polsce kolekcję granatów z całego świata,ja chcę postawić w moim pomieszczeniu gablotkę z amunicją 7,62x39, kompletny zestaw od pierwszego roku produkcji, do.... (kiedy Skarżysko przestało klepać amunicję do "kałachów")

Kto z Was miałby coś, co uzna za warte przekazania/pokazania - zapraszam, czy mailowo, czy w realu (krążę z racji pracy po niemal całej Polsce), a może ktoś z Was służył na Helu?

########################################################

* - Baca zapisuje się do partii. Sekretarz nie dowierza, no i tak podpytuje: baco, a jakby partia potrzebowała waszej krowy, to dalibyście ?
- dołbych!
A jakby partia powiedziała baco, interes proletariatu wymaga, abyście dali na wspólne cele wasze świnie, dalibyście, a?
- dołbych !
A jak by partia zażądała Waszych kaczek, indyków, gęsi, dalibyście?
- dołbych!
No a baco, jakby partii były potrzebne wasze owce - to też dalibyście ?
- ni dołbych!
Baco, a to dlaczego ?!
- bo mom !!
Awatar użytkownika
Leśny Dziadek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2307
Rejestracja: 15 października 2012, 14:01
Tematy: 0
Lokalizacja: zDolnegoŚląska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: Leśny Dziadek »

Wiosna za pasem, prace koncepcyjne ruszyły. Pokoik przygotowany, broń wyczyszczona. 8-)

Ktoś z Was orientuje się może, czy jest szansa by gdzieś znaleźć nasadkę do miotania granatów z kbkgn wz. 60? W dalszej przyszłości mam zamiar wystawić oryginalny kbkgn, na razie mam celownik ramkowy, zamontowany na "zwyczajnym" AK, tym,czasowo. Tak więc nasadka pilnie poszukiwana, będę wdzięczny za podpowiedzi.

Drugie pytanie, o namiar na sprawdzonego producenta szafek wystawowych. W sieci tego pełno, ceny od Sasa do lasa, może ktoś z Was ma prywatną ekspozycję i swojego ulubionego dostawcę szafek?
Awatar użytkownika
Leśny Dziadek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2307
Rejestracja: 15 października 2012, 14:01
Tematy: 0
Lokalizacja: zDolnegoŚląska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: Leśny Dziadek »

No i pojawiła się kwestia prawna. Jak legalnie zdeponować broń w muzeum, skoro ustawa zakazuje kolekcjonerom wypożyczania. Nie chcę robić fikcji w postaci sprzedaży a potem odkupu :)

WPA pytane przy okazji wizyty też nie wie, zadałem pytanie na piśmie, czekam na odpowiedź. A może ktoś z Was już to przećwiczył ?
Sebastian
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7395
Rejestracja: 30 marca 2003, 13:01
Tematy: 138
Lokalizacja: Suwałki
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: Sebastian »

Ja wlasnie przygotowuje sie do tego. Najsensowniejsze rozwiazanie to po prostu na dzien wystawy (o ile jest jednodniowa) byc obecnym. Wiec nie ma kwestii. W przypadku dluzszej wystawy jest to problem. Mozliwe rozwiazanie to poinformowanie WPA iz takie egzemplarze sa przechowywane czasowo w takim to a takim miejscu. Jednak otwarta pozostaje kwestia zabezpieczen technicznych (czyli gablot). Wiekszosc to zwykle skrzynki z katownika z szyba zamykane na klodke.
Zadalem kiedys te pytanie IMP i nie potrafili wybrnac. Tzn. tworzyli z glowy jakas interpretacje na biezaco ale calkowicie niespojna i idaca w kierunku "zabetonowac".
dziki_pl
Użytkownik komercyjny
Użytkownik komercyjny
Reactions:
Posty: 1443
Rejestracja: 11 września 2007, 08:45
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Użytkownik komercyjny
Kontakt:

Post autor: dziki_pl »

To jest niestety ułomność ustawy pod kątem kolekcjonowania.
Nie mogę swojej broni pożyczyć do muzeum, nie mogę pożyczyć koledze który jedzie swoją wystawiać i nie wiem nawet czy mogę iść do kibla jak wystawiam swoją broń poza strzelnicą bo kto się nią wtedy prawnie opiekuje, każdy właściciel ma stać przy swojej?
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Kolekcjonerzy”