Drodzy Użytkownicy,

Od dnia 25 maja 2018 r. wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych, określane jako RODO.

W związku z tym poniżej regulaminu forum zostały zamieszczone wytyczne związane z tym rozporządzeniem.

Bardzo proszę poświęcić chwilkę i wczytać się w te przepisy, nie jest tego dużo.

Regulamin i rozporządzenie

Pozdrawiamy,
Administracja forum

kolekcjonerskie - kiedy cofane jest pozwolenie?

Moderator: Moderatorzy WBP

magazynki123
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Posty: 33
Rejestracja: 2014-03-12, 00:28
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

kolekcjonerskie - kiedy cofane jest pozwolenie?

Postautor: magazynki123 » 2014-05-19, 02:49

Mam pytanie : kiedy cofane jest pozwolenie na bron posiadana w celach kolekcjonerskich? w przypadku broni posiadanej do sportu rozumiem jeszcze, ze gdy WPA widzi, ze ktos nie ma juz licencji, to moga uznac, ze ktos nie uprawia sportu i cofaja pozwolenie. Ale czy jesli ktos przestaje byc czlonkiem stowarzyszenia kolekcjonerow, to czy oznacza to, ze nie uprawia juz kolekcjonerstwa? Jakis czas temu widzialem gdzies wypowiedz, ze jesli WPA dowiaduje sie, ze ktos nie jest juz czlonkiem stowarzyszenia o charakterze kolekcjonerskim to OD RAZU cofaja pozwolenie.. Czy faktycznie tak jest? jak wszyscy wiemy ustawa wspomina o stowarzyszeniu jako istotnej przyczynie posiadania broni, ale katalog tych przyczn jest otwarty przeciez (ja przynajmniej tak to rozumiem. Slusznie?). I tym spsoobem mozna chyba uzyskac pozwolenie kolekcjonerskie bez przynaleznosci do stowarzyszenia - udowadniajac swoje kolekcjonerstwo w jakis inny sposob, ktory przekona WPA. A wiec jesli w podaniu o pozwolenie kolekcjonerskie wpisalismy, ze jestesmy czlonkiem stowarzyszenia, to czy jesli z niego wystapilismy, to pozwolenie automatycznie jest cofane? Przeciez fakt, iz w podaniu podalem tylko jedna istotna przyczyne posiadania w postaci bycia czlonkiem stowarzyszenia nie sprawia chyba, ze moje pozwolenie jest nierozerwalnie zlaczone z byciem w tej organizacji? moge miec przeciez 10 innych przyczyn, o ktorych nie wspomnialem. Tak wiec - jesli wystepuje ze stowarzyszenia to czy aby na pewno WPA automatycznie cofa pozwolenie? Czy sam fakt, ze mam iles tam sztuk broni nie czyni ze mnie kolekcjonera? Czy WPA nie pyta sie najpierw co sie dzieje zamiast od razu cofac pozwolenie? Niedosc, ze przeciez, jak juz pisalem, moge miec rozne inne istotne przyczyny posiadania, to w dodatku, wydaje mi sie, ze WPA musi chociaz spytac, czy przypadkiem nie jestem czlonkiem innego stowarzyszenia.. Przeciez nie musze informowac WPA, gdy wstepuje do kolejnego stowarzyszenia i jestem czlonkiem dwoch jednoczesnie, prawda? Pytam, bo chce zmienic stowarzyszenie i zastanawiam sie, czy trzeba informowac o tym WPA, a po drugie, gdy przeczytalem, ze WPA od razu zabiera pozwolenie, to przestraszylem sie co bedzie jesli np. stowarzyszenie nagle upadnie? Wszyscy czlonkowie traca pozwolenie? Sory za brak polskich znaków..


KKL
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Posty: 272
Rejestracja: 2012-11-07, 10:27
Lokalizacja: ZKS Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontaktowanie:
Status: Offline

Postautor: KKL » 2014-05-19, 08:45

Jeśli ustąpią przesłanki, które były podstawą wydania pozwolenia na broń, WPA może rozpocząć procedurę w celu odebrania pozwolenia na broń.

Słowo klucz: może. A nawet jeśli rozpocznie, to nie oznacza akurat, że skutecznie. Ostatecznie pewnie skończyłoby się w sądzie.

Tyle prawo, jak to wygląda w praktyce, nie wiem.


Sebastian
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Posty: 7324
Rejestracja: 2003-03-30, 13:01
Lokalizacja: Suwałki
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontaktowanie:
Status: Offline

Postautor: Sebastian » 2014-05-19, 19:59

A kto ci broni byc rownoczesnie czlonkiem innych stowarzyszen? To nie pzss.


LongTom
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Posty: 990
Rejestracja: 2012-05-21, 22:00
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Online

Postautor: LongTom » 2014-05-19, 20:19

Jak organ może (odebrać) to zrobi!
Jak może dać to nie musi!
PSSK Do broni
SSK Olimp
trochę nieprzypominającej broni wojskowej WBP, trochę wiatru, CP i BB


Awatar użytkownika
Marin205
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Posty: 1292
Rejestracja: 2011-09-12, 13:55
Lokalizacja: Kr. M. Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontaktowanie:
Status: Offline

Postautor: Marin205 » 2014-05-19, 21:31

coś Ci wyślą a Ty się odwołasz przedstawiając nowe fakty i tyle
Obrazek


9x19
R.I.P
R.I.P
Posty: 8158
Rejestracja: 2006-03-10, 22:04
Lokalizacja: Olsztyn KS GARDA
Grupa: RIP
Kontaktowanie:
Status: Offline

Postautor: 9x19 » 2014-05-24, 08:35

Właściwy organ Policji może cofnąć pozwolenie na broń, jeżeli ustały okoliczności faktyczne, któr4e stanowiły podstawę do jego wydania.

Należy zważyć,że w art. 10 ust. 3 pkt. 5 ustawy o broni i amunicji za ważną przyczynę posiadania broni uważa się w szczególności udokumentowane członkostwo w stowarzyszeniu o charakterze kolekcjonerskim - dla pozwolenia na broń do celów kolekcjonerskich.

Użycie zwrotu "w szczególności" oznacza, że zgodnie z przywołanym przepisem istnieją dwie ważne przyczyny posiadania broni do celów kolekcjonerskich,a mianowicie:

1) ustawowa - "udokumentowane członkostwo w stowarzyszeniu o charakterze kolekcjonerskim", której wystąpienie gwarantuje uzyskanie tego pozwolenie,

2) nie wymieniona w ustawie, której stwierdzenie w drodze uznaniowej przez organ Policji również daje podstawę do wydania takiego pozwolenia.

Nie do wszystkich jednak urzędników WPA (inspirowanych przez wiadome siły) jednak to dociera. I ci urzędnicy uważają, że jak odpadnie członkostwo w stowarzyszeniu kolekcjonerskim, to jest to jednoznaczne z ustaniem okoliczności stanowiących podstawę do wydania tego pozwolenia, a w konsekwencji do cofnięcia tego uprawnienia. I jest to rozumowanie niezwykle prymitywne, gdyż zawsze w podtekście jest przecież działalność kolekcjonerska osoby, która pozwolenie kolekcjonerskie dostała.

Reasumujący ustanie członkostwa w stowarzyszeniu o charakterze kolekcjonerskim bez równoczesnego zaprzestania działalności kolekcjonerskiej (np. zbycie całości zbiorów) nie powinno skutkować cofnięciem pozwolenia.

By ten logiczny wniosek został wprowadzony w praktyce będzie się musiało odbyć parę spraw w sądach administracyjnych.


Giersza
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Posty: 95
Rejestracja: 2006-11-13, 21:13
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Postautor: Giersza » 2014-06-14, 20:44

Witam, o co w przypadku uzyskania samej decyzji na posiadanie broni do celów kolekcjonerskich. Zakładam, ze będę wnioskował o wydawanie 3 decyzji, tj. do celów sportowych, dopuszczenie i sportowej do celów kolekcjonerskich, spełniam wszystkie przesłanki, dostaje 3 decyzje ale nie występuje o promesę i nie zakupuje broni sportowej do celów kolekcjonerskich, ustaje tez członkostwo w stowarzyszeniu kolekcjonerskim. Czy w takim przypadku istnieje możliwość cofnięcia decyzji czy to niemożliwe. Są to oczywiście rozważania czysto hipotetyczne... bo decyzji raczej się nie cofa.
Pozdrawiam


9x19
R.I.P
R.I.P
Posty: 8158
Rejestracja: 2006-03-10, 22:04
Lokalizacja: Olsztyn KS GARDA
Grupa: RIP
Kontaktowanie:
Status: Offline

Postautor: 9x19 » 2014-06-14, 22:09

Polecam lekturę artykułu 18 ustawy o broni i amunicji, który wymienia przypadki obligatoryjnego i fakultatywnego cofnięcia pozwolenia na broń. W opisanym wypadku jest możliwość wszczęcia przez WPA postępowania o cofnięcie pozwolenia na broń.Wróć do „Prawo i broń - WBP”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: APair, noel, r2d2, r9999 i 10 gości