pistolety hukowe cal.8i9mm

Moderator: Moderatorzy WBP

xu9
Reactions:
Posty: 2
Rejestracja: 14 marca 2003, 22:04
Tematy: 1
Lokalizacja: kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

pistolety hukowe cal.8i9mm

Post autor: xu9 »

Na stronie www.umarex.com.pl pod hasłem "urządzenia startowe" oferowane są pistolety hukowe cal. 8i9mm,firma zapewnia że są one całkowicie legalne.
W związku z tym mam pytanie:jak ta kwestia wygląda prawnie? może króczek kryje się w sformułowaniu "urządzenia startowe"?


Pozdrawiam.
Marek (wemar)
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 12156
Rejestracja: 12 marca 2003, 00:09
Tematy: 606
Lokalizacja: Bydgoszcz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: Marek (wemar) »

Kruczek kryje się w tym, że te urządzonka nie są przystosowane do miotania czegokolwiek. Lub ujmując to bardziej dobitnie. Pistolety te uniemożliwiają miotanie czegokolwiek z lufy. Nie spełniają zatem warunków ustawy.
Można dokupić przystawkę do wystrzeliwania rac ale tego nie można traktować jako broni w sensie ustawy.
Nie jest ważne czym strzelasz, ważne byś miał/a z tego radość.
Awatar użytkownika
VIS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1141
Rejestracja: 01 czerwca 2003, 21:28
Tematy: 21
Lokalizacja: Hufiec ZHP Braniewo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: VIS »

Z tego co się oriętuję, z broni alarmowej (straszaki) można strzelać nabojami gazowymi. A to już jest w świetle ustawy broń palna gazowa. Nawet ze straszakówm marki start można odstrzelić nabój gazowy. Gazowy odpowiednik naboji 6 mm short (krótkie) to florbety dostępne w czechach, natomiast w wersji 6 mm long (długie) są produkowane również naboje gazowe. Kiedyś w sklepie z bronią zastanawiałem się ze sprzedawcą dlaczego jedne straszaki są w sprzedaży wolnej, a inne jako gazówki tylko na pozwolenie.
Jeden ze sprzedawców w Jedności Łowieckiej twierdził że do 6 mm broń jest straszakiem (.........nie wymaga się zezwolenia na broń alarmową o kalibrze do 6 mm ........ - jakoś tak jest to przedstawione w Ustawie lub Rozporządzeniu, jak znajdę to napiszę), a to co ma powyżej 6 mm jest gazówką.
9x19 CZ 75B; Anschutz 1907, Hammerli 215, TOZ-35; kbk AK; Taurus PT-51 6,35 Br.; Carl Gustafs 6,5x55 SE; Ruger GP 100 357 mag; 12GA( Augusto Francotte, TOZ-34, Mossberg 500, Francolin Pomarina); TT wz.33; CZ 557 Varmint, SA 24 VZ. 48; Astra 44mag;
Awatar użytkownika
variag
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 10180
Rejestracja: 15 kwietnia 2003, 20:34
Tematy: 192
Lokalizacja: Bełchatów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: variag »

Witam.
Jest stosowny zapis :
Art. 11. Pozwolenia na broń nie wymaga się w przypadku:
....
5) posiadania broni alarmowej o kalibrze do 6 mm,
art7.3. W rozumieniu ustawy bronią palną alarmową jest urządzenie wielokrotnego użycia, które w wyniku działania sprężonych gazów, powstających na skutek spalania materiału miotającego, wywołuje efekt akustyczny, a wystrzelona z lufy lub elementu ją zastępującego substancja razi cel na odległość nie większą niż 1 metr
Jezeli broń jest bronią alarmową nie można jej przerabiać na broń gazową:
Art. 6. 1. Zabronione jest dokonywanie przeróbek broni zmieniających jej rodzaj, kaliber lub przeznaczenie, a w szczególności przerabianie broni przystosowanej wyłącznie do amunicji wypełnionej chemicznymi środkami obezwładniającymi lub do amunicji ślepej, dostosowujące ją do wystrzelenia pocisku z lufy albo z elementu zastępującego lufę w wyniku działania sprężonych gazów powstających na skutek spalania materiału miotającego.
nara
Zbyt często pragnienie tego czego nie mamy
nie pozwala nam się cieszyć tym co posiadamy.
Awatar użytkownika
VIS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1141
Rejestracja: 01 czerwca 2003, 21:28
Tematy: 21
Lokalizacja: Hufiec ZHP Braniewo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: VIS »

Wemar napisał:
Kruczek kryje się w tym, że te urządzonka nie są przystosowane do miotania czegokolwiek. Lub ujmując to bardziej dobitnie. Pistolety te uniemożliwiają miotanie czegokolwiek z lufy. Nie spełniają zatem warunków ustawy.
Wariag napisał:
Jezeli broń jest bronią alarmową nie można jej przerabiać na broń gazową:
Broń alarmową do kalibru 6 mm można nabywać bez zezwoleń. Natomiast pytanie dotyczyło broni alarmowej w kalibrze 8 i 9 mm. Firma Umarex twierdzi że sprzedaje taką broń legalnie i bez żadnych pozwoleń (pomimo wyraźnego zapisu w Art.11 ust.5). Może jest coś w prawie co ja i kolega Xu9 przeoczyliśmy. Ta sprawa mnie również interesuje.

Druga sprawa to różnice konstrukcyjne broni alarmowej i gazowej. Ja twierdzę że z broni alarmowej da się strzelać nabojami gazowymi i wcale takich egzemplarzy nie trzeba przerabiać. Jedyną różnicę zauważyłem w niektórych rewolwerach alarmowych. Brak współosiowości komory bębna i lufy i stosunkowo duży (ok. 1 mm) odstęp miedzy lufą a komorą bębna (lub brak stożka przejściowego). Powoduje to większe straty "gazu", który w pewnej części ucieka na boki. W pistoletach nie dopatrzyłem się żadnych różnic konstrukcyjnych. Jeżeli ktoś się różnic dopatrzył to chętnie je poznam.
9x19 CZ 75B; Anschutz 1907, Hammerli 215, TOZ-35; kbk AK; Taurus PT-51 6,35 Br.; Carl Gustafs 6,5x55 SE; Ruger GP 100 357 mag; 12GA( Augusto Francotte, TOZ-34, Mossberg 500, Francolin Pomarina); TT wz.33; CZ 557 Varmint, SA 24 VZ. 48; Astra 44mag;
Awatar użytkownika
variag
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 10180
Rejestracja: 15 kwietnia 2003, 20:34
Tematy: 192
Lokalizacja: Bełchatów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: variag »

Witam.
Broni alarmowej o kalibrze wiekszym niż 6 mm posiadac niestety nie wolno. Chyba że się wystąpi o pozwolenie na broń alarmową i takowe uzyska.
Cytaty chyba wszystko wyjaśniły, w prasie też są czasami artykuły na ten temat.
A przerabianie broni to wykroczenie zagrożone sankcjami. Może lepiej być nieco wstrzemięźliwym ...
nara
Zbyt często pragnienie tego czego nie mamy
nie pozwala nam się cieszyć tym co posiadamy.
Awatar użytkownika
VIS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1141
Rejestracja: 01 czerwca 2003, 21:28
Tematy: 21
Lokalizacja: Hufiec ZHP Braniewo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: VIS »

Oczywiście. Tylko zastanawiam się jaką furtkę znaleźli spece z Umarexa, że twierdzą iż takie egzemplarze (8 i 9 mm) mają w wolnej sprzedaży.

Druga kwestia to taka że broni alarmowej nie trzeba przerabiać na gazową. Praktycznie to jest to samo - broń mająca wygląd broni palnej ostrej, o identycznej zasadzie działania i mająca osłabioną konstrukcje, natomiast w lufie posiada przegrody i przewężenia mające uniemożliwić wystrzelenie pocisku (głównie bariera psychologiczna). Z takiej broni można wystrzelić nabój hukowy - mamy broń alarmową, ale również wystrzelimy nabój gazowy (mamy wtedy gazówkę). Jeżeli się mylę to chętnie posłucham mądrzejszego.
9x19 CZ 75B; Anschutz 1907, Hammerli 215, TOZ-35; kbk AK; Taurus PT-51 6,35 Br.; Carl Gustafs 6,5x55 SE; Ruger GP 100 357 mag; 12GA( Augusto Francotte, TOZ-34, Mossberg 500, Francolin Pomarina); TT wz.33; CZ 557 Varmint, SA 24 VZ. 48; Astra 44mag;
Awatar użytkownika
variag
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 10180
Rejestracja: 15 kwietnia 2003, 20:34
Tematy: 192
Lokalizacja: Bełchatów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: variag »

Witam.
Najprawdopodobniej nie znaleźli żadnej i sprzedają "na wydre". Amunicja alarmowa 8 i 9 mm jest dostępna w sprzedaży za okazaniem pozwolenia na broń do tego przeznaczoną. Może to cos wreszcie wyjasni?
nara
Zbyt często pragnienie tego czego nie mamy
nie pozwala nam się cieszyć tym co posiadamy.
Marek (wemar)
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 12156
Rejestracja: 12 marca 2003, 00:09
Tematy: 606
Lokalizacja: Bydgoszcz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: Marek (wemar) »

VIS pisze: Druga sprawa to różnice konstrukcyjne broni alarmowej i gazowej. Ja twierdzę że z broni alarmowej da się strzelać nabojami gazowymi i wcale takich egzemplarzy nie trzeba przerabiać.
Pistolety startowe (przynajmniej te, które widziałem) miały w przewodzie lufy pionowy trzpień. Tymczasem naboje gazowe mają zaślepkę z tworzywa. Zaślepka ta częściowo przysłoni przewód lufy i strumień gazu nie będzie miał takiego kształtu jaki powinien. Strzelićmoże będzie można, ale gaz pozostanie wokół strzelającego. Efekt raczej niepożądany.
Nie jest ważne czym strzelasz, ważne byś miał/a z tego radość.
Awatar użytkownika
VIS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1141
Rejestracja: 01 czerwca 2003, 21:28
Tematy: 21
Lokalizacja: Hufiec ZHP Braniewo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: VIS »

Co oznacza sprzedaż "na wydrę". Jeżeli jest to nielegalny proceder to co robi prokuratura (pytanie retoryczne).
Naboje hukowe (jak kto woli ślepe lub alarmowe) również można zamówić w Umarexie, przy wypełnianiu ankiety nie wymagają żadnego pozwolenia.

Ad Wemar:
To co widziałeś to jest przegroda która ma uniemożliwić wystrzelenie pocisku. W pistolecie dodatkowo podnosi cićnienie, aby mogło dojść do przeładowania. Chmura gazów zostanie i tak wyrzucona do przodu (czyli efekt porządany). W pistolecie (z zamkiem np swobodnym - nie myl z tymi z magazynkiem pod lufą) całość jest szczelna i gaz nie ma możliwości ucieczki na boki, ale w całości idzie do przodu. W rewolwerze jest możliwość uczieczki gazu na boki, ale w niewielkim procencie i to na pewną odległość, tak że strzelające i tak nie stoi w chmurze. Plastikowa zaślepka nie jest wyrzucana pod czas strzału, ale się rozrywa i zostaje na łusce.
9x19 CZ 75B; Anschutz 1907, Hammerli 215, TOZ-35; kbk AK; Taurus PT-51 6,35 Br.; Carl Gustafs 6,5x55 SE; Ruger GP 100 357 mag; 12GA( Augusto Francotte, TOZ-34, Mossberg 500, Francolin Pomarina); TT wz.33; CZ 557 Varmint, SA 24 VZ. 48; Astra 44mag;
Awatar użytkownika
variag
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 10180
Rejestracja: 15 kwietnia 2003, 20:34
Tematy: 192
Lokalizacja: Bełchatów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: variag »

Witam.
ad VIS
Takie samo pytanie retoryczne w tym własnie temacie zadali dziennikarze "SuperExpresu".
No wiem, SE to prawie brukowiec ... ale bardzo poczytny i dość rzetelny.
Jest to z pewnoscią "bezwładnosc" organów ścigania.
Pistolet alarmowy jest niestety bardzo łatwo przerobić, nawet ten 6 mm.
nara
Zbyt często pragnienie tego czego nie mamy
nie pozwala nam się cieszyć tym co posiadamy.
Świstak
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 58
Rejestracja: 02 czerwca 2003, 00:43
Tematy: 1
Lokalizacja: Wadowice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Świstak »

Witam !

Tak się składa, że swego czasu zainteresowałem się tymi replikami na amunicję 9mm PA sprzedawanymi przez Umarex i aby rozwiać moje wątpliwości zapytałem w ich dziale handlowym jak to się ma do wspomnianych już przez Kolegów zapisów ustawy.

Pan z działu handlowego stwierdził, że :
cyt.
"nie jest to broń alarmowa tylko urządzenia startowe i jako takie mogą być legalnie sprzedawane".

Z innego źródła wiem, że do każdej sztuki w/w sprzedawca dołącza jakiś papierek w rodzaju certyfikatu, który ma jakoby gwarantować bezkarność.

A z tą bezkarnością to jest tak , że facet który z takim pistoletem paradował po ulicy i napatoczył się na patrol policji czeka na sprawę w sądzie za nielegalne posiadanie.

Moim zdaniem śliska sprawa i nie warto ryzykować.

Obejrzyjcie też dokładnie stronę Umarexa. Jest grupa artykułów handlowych "urządzenia startowe", a obok reklama : "pistolety startowe 9mm" oczywiście dotycząca tego samego. Trochę to daje do myślenia ...


A dla tych co by jednak chcieli kupić mam niemiłą informację :
"tego towaru aktualnie nie ma w sprzedaży, będzie może w listopadzie " to też cytat z rozmowy.

Jak zawsze z ukłonami :

Świstak
Awatar użytkownika
Doc
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 189
Rejestracja: 01 sierpnia 2003, 23:09
Tematy: 7
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Doc »

Hmm ciekawa sprawa z tymi pociskami, i mowicie ze oni je normalnie sprzedaja wysylkowo ?
Kiedys chcialem nabyc w sklepie te naboje to zostalem poproszony o zezwolenie.
Pozdrawiam
Świstak
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 58
Rejestracja: 02 czerwca 2003, 00:43
Tematy: 1
Lokalizacja: Wadowice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Świstak »

Nie tylko naboje sprzedają wysyłkowo - niestety. :evil:
Marchewa
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 104
Rejestracja: 11 sierpnia 2003, 13:43
Tematy: 14
Lokalizacja: Gliwice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Marchewa »

Ja kupiłem jakieś tydzień temu 5 naboji 9mm i ozdabiają moją pułke..Widać różnie to bywa..(Wiatrówki od 18 lat?? Ja mam 16 i pare miesięcy temu wszedłem do sklepu i wziołem hatsana 35)
POZDRO
Złotóweczka+Złotóweczka=wiatróweczka
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”